spustitelné subory vo freepascale

Sekcia: Programovanie 20.02.2006 | 22:50
Mi_G   Návštevník
Potreboval by som poradit: Stiahol a nainstaloval som si freepascal a vsetko bezi v pohode; napisem program alebo otvorim zdrojak co som pisal pod windowsom, skompilujem program a spustim ho - zatial ide vsetko bez problemov. Potreboval by som ale vediet ako mozem spustit vytvorene programy bez toho aby som ich musel fo freepascale vzdy znova kompilovat. V priecinku, kde bol zdrojak sa mi vytvori spustitelny subor ale nejde spustit. Dakujem
    • Re: spustitelné subory vo freepascale 18.02.2006 | 12:03
      Avatar nardew debian  Používateľ
      nexapem... pises ze ti ide vsetko pustit a na konci pises ze ti vytvori binarku ktoru nejde spustit.... skus to upresnit
    • Re: spustitelné subory vo freepascale 18.02.2006 | 15:39
      WlaSaTy   Návštevník
      nakolko v linuxe a ostatnych operacnych systemov podobnych alebo zhodnych s unixom je implementovana jedna dolezita vlastnost, tak to musis spustit nasledovne: ./program teda bodka lomitko nazov_programu vo windows sa programy spustali v poradi: :automaticke doplnanie koncovky program.bat program.com program.exe :prehladavanie cesty aktualny adresar prehladanie premenney PATH ale v linuxe nemas standardne aktualny adresar v ceste a ani sa to nedoporucuje. vzhladom na multiuzivatelsky OS, setuid a pracu roota by sa jednalo o bezpecnostne riziko. a dokonca tam nefunguje ani doplnanie koncovky (bat/cmd/com/exe/...) tak ako vo wirdos. niektory si to pametaju, ty co mali ceskeho dooma a spustali ho prikazom doom, nastartoval sa doom.com ktory roloval po obrazovke napis zdochni. a hra sa nespustila. toto bol najtypicky priklad ako sa to da zneuzit aj pod DOS/WIRDOS.
      • Re: Re: spustitelné subory vo freepascale 19.02.2006 | 03:07
        Mi_G   Návštevník
        Dakujem. To je to co som potreboval ./nazov_programu, lebo ja som v konzole napisal iba nazov programu a to mi vzdy vypisalo, ze taky prikaz nepozna. Este raz diki
        • Re: Re: Re: spustitelné subory vo freepascale 20.02.2006 | 11:17
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Alebo si pustis midnight commander a normalne kliknes na to execko mysou alebo nad nim stlacis enter...
          • Re: Re: Re: Re: spustitelné subory vo freepascale 20.02.2006 | 22:50
            WlaSaTy   Návštevník
            ano, to je najjednoduchsie. ale ak pouziva parametre tak ich tymto sposobom nezada ;-) no, ale ked som ja zacnal programovat tak som paraetre nepouzival. takze mu asi bude tvoj sposob vyhovovat viacej