Problem s klavesnicou v GNOME

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.03.2006 | 09:15
d   Návštevník
Zdravim, mam problem s klavesnicou v GNOME. neviem z akeho dovodu mi stale nieco pokasle nastavenie. prejavuje sa to tak, ze po stiahnuti nejakych zaplat (to je loteria ze ktorzch) mi indsikator klavesnice ponukne na vzber iba USA anglicku klavesnicu, ktoru ale neviem ani zvolit ako predvolenu a ked chcem zmenit na SLOVAKIA qwertz, tak mi hodi celu temu GNOME do takeho hnusneho zobrazenia ale samotna klavesnica sa nemeni. neda sa zmenit ani kliknutim na ikonku indikatora klavesnice ani ked ten program spustim...pomozte niekto kto vie vo co go. ale teraz nech sa uz niekto najde lebo zatial mi nikdy nikto nepomohol na tomto fore... dik
    • Re: Problem s klavesnicou v GNOME 24.03.2006 | 00:16
      WlaSaTy   Návštevník
      :lebo zatial mi nikdy nikto nepomohol na tomto fore... a ani nepomoze, pokial si neprecitas ako zadavat otazky na fore. --- minimalne ti tu chyba informacia o distribucii ktoru pouzivas.
      • Re: Re: Problem s klavesnicou v GNOME 24.03.2006 | 00:17
        d   Návštevník
        no ak ti to pomoye, je to ubuntu 6.04, ale to je fuk lebo to robilo aj v suse.... dajakz bug humusnz v GNOME/desktop ale neviem si radz... dpc s tou klavesnicou...
        • Re: Re: Re: Problem s klavesnicou v GNOME 24.03.2006 | 00:58
          WlaSaTy   Návštevník
          mne to nepomoze, tebe to zvysi pravdepodobnost ze ti poradia. ak samozrejme podavas pravdive informacie a nesnazis sa len podpichovat pred spanim. posledna stabilna verzia ubunutu je 5.10 a ty pises nieco o 6.04 ktora nie je stabilna a divis sa ze ti to nefunguje. pokial nemas extra dovod, tak nepouzivaj testovacie verzie. to ze chces mat najvecsie ciselko nie je dovod. ak by si chcel pomoc v testovani, tak to je dovod. ale k tomu clovek potrebuje vediet popisat chybu. inac, ked som mal ubunutu 5.10 tak som nemal tieto problemy takze sa nejedna o "nejakz humusnz bug v gnome". skor sa jedna o nenainstalovanu podporu slovenciny ktora ani nemohla byt tym padom aktivna.
          • Re: Re: Re: Re: Problem s klavesnicou v GNOME 24.03.2006 | 16:35
            d   Návštevník
            myslim ze to ale vazne nezavisi od UBUNTU verzie, lebo sa to stalo az po upgrade Xorg na 7.0, nieco sa stalo s xkeyboard a neviem teraz nastavit na qwertz klavesnicu (stale iba qwerty) snazil som sa zmenit konfirurak,ale vysledok je ten ze sa mi rozsipal xserver... uplny vypis (inak neviem ci to nema za nasledok snaha o nahodenie Xgl podla navodu tu na stranke) chybove hlasenie: (==) log file: "/var/log/Xorg.0.log" (EE) unable to locate/open config file Xf86 AutoConfig:Primary PCi is 1:0:0 Running "getconfig-X 7000000 -I /etc/X11, usr/etc/X11, usr/lib/xorg/modules,/usr/lib/X11/getconfig" sh:getconfig: command not found (==) using default built-in configuration (43lines) fatal server error: Cannot run in framebuffer mode. Please specify busIDs for all framebuffer devices poradte mi ako opat treba dostat getconfig do normalu. inak prosim step by step navod ak sa da, lebo v konzole este nie som uplne doma. dik
            • Re: Re: Re: Re: Re: Problem s klavesnicou v GNOME 24.03.2006 | 17:29
              ---   Návštevník
              pozri co mas v xorg.conf ak to mas nejak takto tak to musi fungovat (po restarte, zvol nastavenie z X.) Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "kbd" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "sk" #Option "XkbVariant" "qwerty" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s klavesnicou v GN 24.03.2006 | 17:32
                a   Návštevník
                ano tak som to mal, ale chcel som qwertz a po zmene skolaboval system, myslim ze potrebujem preinstalovat cely xserver, akurat neviem ake vsetky su to balicky. skusal som apt-get install Xorg aj Xserver ale to nie je ono....ako na to?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s klavesnicou 24.03.2006 | 21:59
                  WlaSaTy   Návštevník
                  (EE) unable to locate/open config file co to asi tak moze byt. kam sa nam podeli config file? boli tie xwindows (re)konfigurovane po upgrade nejakym standardnym nastrojom?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s klavesni 24.03.2006 | 22:12
                    d   Návštevník
                    popravde netusim. iba ak pocas upgradu distra. ja som nic nevymazaval. jedine pocas prace mi oznamilo update-y ktore si stiahlo a potom ze treba restartovat system. a potom chybu v Xorg. tak som postupoval podla navodu tu na http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=172 a vymazal ten novy config subor...ale nepomohlo.a odvtedy mam problem (nemam grafiku.. iba MC) preto to chcem riesit tak ze REINSTALUJEM cely Xserver...ale neviem co vsetko do toho patri preto babo raď....:-( Gnome mam up to date ale problem je v tom configuraku pre Xorg.conf...jednoducho je chybny....kua..potrebujem novy ale neviem co tam ma a co nema byt...mozte mi niekto napisat co tam je?? mam USB krysu logitech MX 1000, 9s/2 klavesnicu, GF 6600GT grafanu a AOC 9K+ monitor...co by tam malo byt??alebo neda sa nejakym prikazok nastavit xorg.conf na default hodnoty?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s klav 24.03.2006 | 22:29
                      WlaSaTy   Návštevník
                      no, ja by som povedal ze si nezmazal novy config subor. ty si zmazal config subor. skus si ho vytvorit nanovo s podobnym nastavenim ako si mal predtym ;-)
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problem s 24.03.2006 | 22:47
                        d   Návštevník
                        ale ja netusim ake tam bolo povodne nastavenie :-) to si skutocne nepamatam lol:-)
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proble 24.03.2006 | 22:55
                          WlaSaTy   Návštevník
                          aky velky problem bude si ho znova vygenerovat? nie som si isty, ale myslim ze na to pol prikaz, nieco ako dpkg -reconfigure xwindows. ale presnu syntax si nespomeniem ... uz sa tu vyskytla vela krat
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pr 24.03.2006 | 23:26
                            d   Návštevník
                            mno to je ono ja to skusim, zatial dik
    • Re: Problem s klavesnicou v GNOME 25.03.2006 | 01:12
      TwiNgMan   Návštevník
      Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbModel" "pc101" Option "XkbLayout" "us,sk_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle,grp_led:scroll" EndSection toto si hod do xorg.conf alebo xfree86 konfiguraku (predoslu sekciu vymaz a toto si uprav na zaklade tej povodnej) Potom lavym ctrl+shift prehadzujes klavesnice.
      • Re: Re: Problem s klavesnicou v GNOME 25.03.2006 | 09:15
        d   Návštevník
        dobre to je fajn pre klavesnicu, ale ako obnovit povodny konfigurak??? lebo sa pokaslal a nielen cast s klavesnicou :-(