Solaris 10 OS

Sekcia: Ostatné 26.06.2006 | 21:43
Avatar kmato SUSE Linux OSS 10.1 Developmen  Používateľ
Chcem sa spztat ze co za szstem je ten solaris. A ci je vobec dobry :)
    • Re: Solaris 10 OS 27.03.2006 | 01:31
      so   Návštevník
      vyzkusaj a uvidis :)
    • Re: Solaris 10 OS 27.03.2006 | 05:29
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      Solaris je unixovy operacni system os Sun Microsystems. http://en.wikipedia.org/wiki/Solaris_Operating_Environment http://cs.wikipedia.org/wiki/Solaris_%28opera%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m%29
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
      • Re: Re: Solaris 10 OS 11.04.2006 | 01:04
        Predator   Návštevník
        Ja som si ho vyskúšal a od prvého momentu sa mi nepozdával. Jednoducho poznať, že na PC sa nehodí a portovať ho na x86 platformu bol asi krokom vedľa. Pri boote mi dával podivné hlášky o chybných sektoroch na disku (pritom to je fungl nový Seagate, na tom istom disku som si skúšal nainštalovať Linux a išlo to bez problémov). Nespoznal ani USB2 a miesto toho mi vnútil USB1. User interface je ešte väčšia hrôza, sú tam dva, Java Desktop (ten je podobný Gnome) a CDE (čo je hnus nad hnus, v živote som nevidel rozhranie, kde je tak neprehľadne nahádzaných tak veľa zbytočných funkcií, nehovoriac o tom vzhľade). Nejak sa mi nedarí rozbehnúť DNS, teda ani zo surfovania nič. Navyše sa v management console nedá takmer nič poriadne nastaviť a zasa konfiguráky sú slabo komentované a k dokumentácii sa akosi neviem dopracovať. A tie príkazy sa správajú podivne - napríklad ping mi iba napíše, že spojenie je "alive", ale žiadne info o počte paketov, časoch atď ... Zlatý FreeBSD, tam sa furt dá z kvalitne popísaných konfigurákov vyjsť, klasické unixové príkazy fungujú a robia to, čo majú robiť, dokumentácia je bohatá a vyčerpávajúca a systém mi nemá problémy nadetekovať totálne triviality ako USB2 a správnu geometriu disku. Aj keď na SUN železe to môže šlapať solídne a pekne rýchlo, ale na PC je to (aspoň u mňa) katastrofa!
        • Re: Re: Re: Solaris 10 OS 20.05.2006 | 19:18
          Vlado   Návštevník
          Solaris 10 patrí medzi svetovú špičku pre servre. Má machovské jádro (nie linusovské) a bol predurčený na SPARC systémy. Čo sa týka desktopového nasadenia využíva dva systémy tzv. java Gnome (náročné na HW) a druhé CDE (nenáročné na HW). Dnes už nie je problém doinštalovať KDE,či rôzne linuxovské aplikácie. Ja na rozdiel od horeuvedeného príspevku mám s nim veľmi dobré skúsenosti (sieťové, či podpora NVIDIE, lokalizácia atď.) Jedine by som vytkol systém update. Ten je dosť zastaralý. Dnes vznikajú rôzne odnože ako NEXENTA (jádro Solaris a aplikácia Debian) či BELENIX atď. Ide o snahu spojiť najbezpečnejšie jadro na svete (Solaris) s čo najlepšou linuxovskou nadstavbou (Debian). Moja zostava: P4 HT 2.8, Abit 7-G, 1G DDR, GeForce FX5200 64M DDR.
          • Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 20.05.2006 | 21:26
            m0d0r   Návštevník
            pozabudol si hlavne trosku na podporu HW (tu sa vacsinou hovory a linux-e) ale pri solarise je to este horsie. A problemy z rozdelenim disku (ak si dobre pamatam ma rad iba primary partition). A instalacia je no dost zaujimava (hlavne po grafickej stranke) tiez ;DDD ale nie nemozna. PS: ja som 10 chcel zo srandy nainstalovat na nb HP ale sranda je ze som ho nainstaloval ale nenabootoval ;DDDD
            • Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 01:28
              david   Návštevník
              moja skusenost so solarisom > pouzival som gnome prostredie a nic som nerobil a zataz CPU som mal stale na okolo 70% nerozpoznal moj chipset a o zvuku nemal ani sajnu, skusal som to na acer travelmate 2,6 Ghz, 2*256 Ram a iba na celkom cisty HDD. Je pravda na desktopy(bezne) a notebooky to nie je dobra volba
        • Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 17:59
          Holden   Návštevník
          cica a co tak zapojit mozocek? :) ad DNS - hovori ti nieco /etc/nsswitch.conf a /etc/resolv.conf ? ad ping - keby si si precital man ping, tak by si sa dozvedel, ze musis pouzit ping -s, aby si sa dozvedel o "pocte paketov, casoch atd." ad konfiguraky: tie su praveze krasne a su nadherne okomentovane. ad vykon: ja beham solarisy povacsinou na sparcoch, ale mam doma jednu masinku, kde ho beham aj na x86 (konkretne athlon 1ghz) a ziadny problem. O tom ci je solaris dobry alebo zly hadam ani nema zmysel spekulovat, pretoze to je fakt OS urceny na high critical systemy. Je uzasne stabilny a ma nadherne features, ako napr. Sun Management Facilities, Zones alebo tiez ZFS (Zetabyte Filesystem). Suhlasim vsak s tym, ze Solaris nie je vhodne prevadzkovat na domacom pc (aj ked samozrejme je to mozne, ale chce to urcitu znalost solarisu). Otazka dna: Co je cistokrvnejsi unix, Solaris alebo FreeBSD? :)
          • Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 18:10
            skywaker   Návštevník
            Ono niekde na internete som videl obrazok kde bolo nakreslene rozvetvenie a vyvoj - teda historia Unixov ...A nemyslim si ze by FreeBSD bolo menej Unixove nez Solaris kedze obidve vychadzaju s povodneho BSD unixu ... A FreeBSD sa len koli tomu nenazyva Unix lebo nema zaplatenu drahu licencnu znacku ....
            • Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 18:19
              Holden   Návštevník
              Ten smajl za otazkou tam bol preto, pretoze ako FreeBSD tak aj Solaris povazujem za naozajstne Unixy, ale schvalne si porovnaj pocet GNU aplikacii vo FreeBSD a v Solarise... (a pozor, to nehovorim o aplikaciach typnu gnome a pod., ale o systemovych ako su napr. ping, tar atd)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 18:19
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              neplati sa za znacku ale testovanie (btw kolko by stalo testovanie kazdej zmeny *BSD ci linuxu?)
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 20:11
                skywaker   Návštevník
                Co sa tyka FreeBSD nema niekto skusenosti so USB skenerom HP 3400C pod FreeBSD (modul pre jadro umass)... Oficialne je podporovany ale normalne mi nejde ... mam FreeBSD 6.1rc1a taktiez mam problem s pripojenim mp3 prehravaca ale usb kluc ide v poho .... okrem toho prave som si stiahol Live CD Solarisa Nexentu takze vyskusam :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 20:25
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  neviem, ale len ma napada, ze umass bude USB Mass Storage a na ten scanner budes potrebovat SANE
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 21:39
                    skywaker   Návštevník
                    to viem ze to je USB Mass Storage nastavujem si to v defaults.conf aby sa mi modul nacital pri starte do pameti - aj sa nacita najde skener ale vypise nejaku chybu - ta fakt uz neviem a robi mi problem aj pri USB mp3 prehravaci.. ale to mi az tak nevadi skor ten skener....
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 21:43
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      ak to nejde cez SANE, tak netusim
                      Debian. apt-get into it…
        • Re: Solaris 10 OS 13.02.2007 | 15:40
          luboz   Návštevník
          Takze:

          1. Gnome je v sol10 silne podporovane, ide tam aj KDE a ja mam na nom v pohode rozbehnuty WindowMaker.

          2. Co sa tyka browsovanie, nepotrebujete DNS ale nastavit ip pre gw do suboru /etc/defaultrouter (ak neexistuje, tak vytvorit) a /etc/resolv.conf, kde treba dat riadok: nameserver ip_vasho_dns. (ako v linuxe :))

          3. dokumentacia: docs.sun.com - online, velmi obsiahla

          4. ping treba spustat ako ping -s ak chcete vypis aky bezne dostanenete v linuchoch. Tuto drobnu odchylku vyriesil jeden alias v .bashrc

          Inak Sol10 bezi na inteloch sviznejsie ako Sol 8 :)
        • Re: Solaris 10 OS 02.04.2007 | 19:01
          lbarbarossa   Návštevník
          dns si nastavis tak, ze:

          1. v subore /etc/nsswitch.conf si najdes riadok hosts a za slovom files v tom riadku dopises este dns, takze riadok bude vyzerat :
          hosts files dns
          2. v subore /etc/resolv.conf (ak nie je, vytvoris) napises par riadkov akoze:
          domain meno domeny
          nameserver ip adresa prveho dns servra
          nameserver ip adresa druheho dns servra
          nameserver ip adresa n -teho dns servra

          a este:
          - mam dva disky, tri OS asi desat particii, ale fdisk pri instalacii S nemal ziaden problem s nacitanim spravnej geometrie ani s nicim inym, na USB sa musim pozriet - dik za postreh
          - prikazy sa zvacsa spravaju normalne, len v niektorych distribuciach treba pisat prepinace rucne alebo porobit nejake aliasy, v inych distribuciach sa uzivatel nemusi starat

    • Re: Solaris 10 OS 26.06.2006 | 13:15
      laco   Návštevník
      ptakovina
    • Re: Solaris 10 OS 15.02.2007 | 02:58
      --   Návštevník
      zaujimave postrehy o solarise si mozes precitat aj na http://www.freebsd.cz/listserv/archive/users-l/2005-July/013524.html