[Gentoo]: Pridanie SPARE disku pomocou mdadm

Sekcia: Hardware a Drivery 30.03.2006 | 19:47
Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
Ahojte, dostal som dneska 2xSATA disky a uz mam v servri 2xSCSI disky. Na tych SCSI diskoch mam vytvorene particie: 100 MB /boot 1000 MB SWAP Zbytok / SATA som rozdelil: zbytok /var 100MB spare-/boot (mal by byt ako spare pre normalne /boot 1500 MB SWAP velkost normalneho / spare-/ Problem je ten, ze neviem ako pridat k /dev/md[cislo] spare particiu. Mozete mi prosim niekto s tym pomoct? Za kazde info vopred dakujem :-).
Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku pomocou mdadm 28.03.2006 | 22:36
      WlaSaTy   Návštevník
      trochu som si zahral diskoteku. uvidim ci to prezije reboot ;-) server ~ # df -h /var/tmp/portage Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/hdf5 3.9G 22M 3.7G 1% /var/tmp/portage server ~ # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdc1[1] hda1[0] 4016128 blocks [2/2] [UU] unused devices: server ~ # mdadm /dev/md0 -a /dev/hdf5 mdadm: added /dev/hdf5 Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdf5[2](S) hdc1[1] hda1[0] 4016128 blocks [2/2] [UU] unused devices: server ~ # mdadm /dev/md0 -f /dev/hdc1 mdadm: set /dev/hdc1 faulty in /dev/md0 server ~ # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdf5[2] hdc1[3](F) hda1[0] 4016128 blocks [2/1] [U_] [>....................] recovery = 3.2% (130816/4016128) finish=3.9min speed=16352K/sec unused devices: server modules.d # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdf5[1] hdc1[2](F) hda1[0] 4016128 blocks [2/2] [UU] unused devices: server modules.d # mdadm /dev/md0 -r /dev/hdc1 mdadm: hot removed /dev/hdc1 server modules.d # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdf5[1] hda1[0] 4016128 blocks [2/2] [UU] unused devices: server modules.d # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdf5[2](F) hda1[0] 4016128 blocks [2/1] [U_] unused devices: server modules.d # mdadm /dev/md0 -a /dev/hdc1 mdadm: re-added /dev/hdc1 server modules.d # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 hdc1[1] hdf5[2](F) hda1[0] 4016128 blocks [2/1] [U_] [>....................] recovery = 0.2% (9600/4016128) finish=6.8min speed=9600K/sec unused devices: server modules.d # mdadm /dev/md0 -r /dev/hdf5 mdadm: hot removed /dev/hdf5 server modules.d # mkfs.ext2 /dev/hdf5 server modules.d # mount /dev/hdf5 server modules.d # df -h /dev/hdf5 Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/hdf5 3.9G 20K 3.7G 1% /var/tmp/portage ---- bez zaruky. v zivote som to pred tym nepouzil :) BTW nie je to server. jedna sa o moj stary desktop ktory je na vyhodenie. ak sa ovsem stavim niekde pre ten maly desktop HP (cca 800MHz, i810). tato velka krava caka na kladivo .... mimochodom, raid som vytvaral s volbou aby uchovaval informacie o raide na zariadeni, aby nepotreboval konfig
      • Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku pomocou mda 28.03.2006 | 22:40
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        aha, cize staci ked si pridam dalsi disk(y) cez mdadm -a /dev/md[cislo] /dev/sd[pismeno][cislo]. Dik moc za odpoved, este to poskusam :). ten RAID mam aj ja tak vytvoreny...
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku pomocou 28.03.2006 | 23:00
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Tak nastal jeden mensi problemik... pri md0 sa mi podarilo presvedcit mdadm, ze md4 bude jeho SPARE "disk". Ale pri md2 sa mi to nedari... :-\ Pritom na md2 je cca 5GB volneho a md5 je cele prazdne (tj 8GB volnych). nahodou nevies poradit co s tym? :) panteon mnt # cat /proc/mdstat Personalities : [raid1] md0 : active raid1 md4[2](S) sdb1[1] sda1[0] 96256 blocks [2/2] [UU] md1 : active raid1 sdb2[1] sda2[0] 979840 blocks [2/2] [UU] md3 : active raid1 sdd1[1] sdc1[0] 234372160 blocks [2/2] [UU] md4 : active raid1 sdd2[1] sdc2[0] 96320 blocks [2/2] [UU] md5 : active raid1 sdd3[1] sdc3[0] 7807488 blocks [2/2] [UU] md6 : active raid1 sdd4[1] sdc4[0] 1919680 blocks [2/2] [UU] md2 : active raid1 sdb3[1] sda3[0] 7807488 blocks [2/2] [UU] unused devices: panteon mnt # mdadm /dev/md2 -a /dev/md5 mdadm: hot add failed for /dev/md5: No space left on device
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku pom 28.03.2006 | 23:28
            WlaSaTy   Návštevník
            neprehanas to? raid 11, tomu sa povie frajerina ;-) ak chces mat rozlezeny raid po vsetkych diskoch, tak je otazne ci by sa neoplatil raid5, ale ten je pomalsi na zapis. ten v pohode urobis na 3 diskoch a jednom spare ktory tam das aj neskor (zatial si nan mozes odlozit data). a zvysok z tych 2xsata pozes rozdelit na raid strip (/tmp, /var/tmp) a raid mirror na dolezite data. popripade na swap ak ho pouzijes, ja som ho uz davno na linuxe nevidel. inac, kolko mas volneho na md2? ani bit. raid sa tyka blokovych zariadeni a nie vrstvy suboroveho systemu takze pozor aby si neprisiel o data ...
            • Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku 29.03.2006 | 23:22
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              to nebude raid 11, len systemovy disk bude mat 2 spare disky... :) na md2 je volnych cca 60% (tj 4GB).
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE d 30.03.2006 | 01:37
                WlaSaTy   Návštevník
                ten navrh je trochu viac ako nestandardny: md0=sdb1+sda1+md4(sdd2+sdc2) ak by sme brali ze sda1,sdb1 su rovnake v raid1 (co su) a sdc2,sdd2 su rovnake v raid 1, tak uz len toto je raid1+1. jednoduchsie by bolo vyhodit sd[cd]2 z md4 a pridat ich priamo do md0. zaroven mozes zrusit nepotrebny md4. tak budes mat 2x mirror a 2x spare. to co chces, a jednoduchsie. podobne to bude asi aj v dalsiom pripade. ale nepoznam tvoje pripojne body. mohli by sme to prebrat pri pive alebo kofole, nakolko v ascii sa to zle kresli.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPA 30.03.2006 | 16:24
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  To som presne spravil. Len ja som to chcel skusit ci to tak ide, ze pridat do md0 ako spare md4 a na moje velmi velke prekvapenie to islo (dokonca to tak aj fungovalo). Napad s kofolou sa mi paci :) (pivo mi este zakon nedovoluje...;). A vies kde maju kofolu v centre? lebo ja nie... :-( (teda okrem mojej skoly :). btw. toto uz radsej riesme cez e-mail.
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku pomocou 28.03.2006 | 23:06
          WlaSaTy   Návštevník
          asi ano, ja sa v tom nevyznam. teraz som to urobil prvy krat v zivote a vyzera to ok. reboot to prezilo tak som to vypol ;-) btw: kedy bude sekcia bazar?
          • Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku pom 28.03.2006 | 23:12
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            ked uz sme pri tom... jak sa da zrusit cele md4? lebo to chcem spravit inac a neviem ako sa zbavit to ho RAIDu... :-( btw: asi az cez leto (a ci bude sekcia bazar je otazne, to nezalezi len odo mna). najprv chcem prerobit poriadne forum, len skola zdrzuje ;).
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE disku 28.03.2006 | 23:34
              WlaSaTy   Návštevník
              :jak sa da zrusit cele md4? tak to uz vazne nebudem skusat. ja mam / na raid mirror, disky mi obcas blbnu ak maju podpetie. a root si ja rusit nebudem. to uz budes musiet najst v manuali ;-) btw: skoda. pohodova doska s agp1, chipset bx, onboard zvukovka cmi8330, pci a isa sloty, testovane s pametou cl2.5, disky dma33, usb, slot1. procesor pII (alebo celeron) 350Mhz. skoda je to vyhodit ...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPARE d 29.03.2006 | 23:28
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                Takze nasiel som jeden sposob (moj vymysel, takze brat s rezervou :)). Stacilo spustit cfdisk, zrusit tie particie, reboot, znovu ich vytvorit a uz nebol RAID :), ale podla mna sa to da urcite dako cisto spravit... Este jedna otazocka... ako sa da spravit to, ze ked mi odide disk a je hotplug, tak ho len vyberiem, strcim tam druhy, lenze LINUX mi ho nezdetekuje. Ako sa da spravit, aby mi ho zdetekoval? lebo nechcem potom odstavit server, kvoli vymene hotplug disku... k btw. ak to nechces vyhodit, tak to daruj do nejakej skoly, tam sa iste potesia...
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPA 30.03.2006 | 01:21
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ak je ovladac s plnou podporou hodplug tak by ho mal zdetekovat aj sam. ale ak nie, tak sa mu da pomoct. v pripade scsi: echo scsi add-single-device slot target bus lun < /proc/scsi/scsi bacha na jumpre pre korektne odobranie remove-s..., teda ten prikaz ktory ignoruje sysfs usb hotplug pre usb kluce. cool, ze?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie 30.03.2006 | 16:28
                    Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                    USB mi je ukradnute, tento stroj nema USB. Jumpre tiez nemam, SCSI-hotplug disky nemaju jumre (inac moj "pokusny" kralik je Compaq ML-370desiatka:). Skusim to s tym echo ... potom dam vediet :).
                    Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Prid 30.03.2006 | 16:42
                      WlaSaTy   Návštevník
                      aha, takze tie disky si nastavuju poziciu na scsi kanali aj same, to pocujem prvy krat.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie SPA 30.03.2006 | 18:51
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  Tak nasiel som ovela lepsi sposob, ktory dokonca funguje :). Najprv treba umountnut disky alebo vypnut swap a spustit: mdadm --stop /dev/md[X]
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Gentoo]: Pridanie 30.03.2006 | 19:47
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ano, ak ovsem nemas / na danom /dev/md0 :-)