mrznutie

Sekcia: Hardware a Drivery 08.04.2006 | 12:24
NAQOYQATSI   Návštevník
Zdravim, mam mensi/vacsi/dost velky problem, mrzne mi stroj... mal som mandrivu 2006.. obcas sa stalo ze bez nejakeho varovania zamrzla, rekompiloval som jadro, problem bol stale rovnaky... tak som pri prvej prilezitosti presiel na SuSE, a stale je to rovnake.. v SuSE pouzivam standardne jadro .. aktualizovane podla YOU moja zostava je P 4, 3.0GHz, 512RAM, doska MSI 865PE Neo2-PFS, grafika nVidia fx5200.. 2xIDE Seagate 160GB, 1x Teac RW a jedna LG-GSA4120B pouzivam KDE 3.4.2 a prejavuje sa to tak, ze : robim .. robim .. a uz nerobim. chova sa to dost nedeterministicky... zatial som neprisiel na to ako tento stav dosiahnut a ani ako sa mu vyhnut. Mohli by ste mi prosim pomoct? ake logy by som si mal pozriet? je mozne ze system pred zakysnutim nestihne zapisat ze sa vobec stala nejaka chyba? Dakujem za kazdy konstruktivny napad.
    • Re: mrznutie 06.04.2006 | 00:33
      WlaSaTy   Návštevník
      ako prve si otestuj pamet ci nie je vadna (najlepsie cez noc). ako druhe si skontroluj (alebo spomen) ci nemas pretaktovany stroj. ako tretie si skontroluj ci za ti neprehrieva pocitac a ci ti stihaju vetraky. ako stvrte si skontroluj ci ti zdroj dokaze skutocne utiahnut zataz na pocitaci....
      • Re: Re: mrznutie 06.04.2006 | 00:59
        NAQOYQATSI   Návštevník
        thnx.. len mam jednu otazku.. cim by som mal otestovat pamat? mam nejake live cdcka.. na podobne zalezitosti.. co konkretne mi odporucas? radsej to budem robit cez den.. lebo v noci som hore :) procesor pretaktovany nemam... teploty dosahuje okolo 40.. 45 stupnov (pravidelne monitorujem cez sensors a superkarambu) chladic na nom mam freezer 4, oddeklovana bedna, otvorene okno.. takze teplom to asi nebude. zdroj, uz som s nim mal problemy, dal som silnejsi. teraz tam mam 350W a chystam sa kupit 400vku
        • Re: Re: Re: mrznutie 07.04.2006 | 17:42
          Tomáš Hanzel   Návštevník
          memtest
          • Re: Re: Re: Re: mrznutie 07.04.2006 | 17:57
            t0ms   Návštevník
            najdes ho na (takmer) akom kolvek instalacnom\live CD\DVD linuxu.
            • Re: Re: Re: Re: Re: mrznutie 08.04.2006 | 10:47
              NAQOYQATSI   Návštevník
              pamat som odskusal, po vyse siedmych hodinach sa neobjavila ani jedna chyba. co ine to moze este byt? nedalo by sa najst nieco v logoch? co by som mal hladat? dakujem.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: mrznutie 08.04.2006 | 12:08
                Avatar Linux Mint 18  Návštevník
                • Príspevok bol vymazaný.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: mrznutie 08.04.2006 | 12:24
                  NAQOYQATSI   Návštevník
                  neviem, mam pocit ze v mojom pripade pojde skor o nejaku chybu hardveru.. ale neviem co presne to je:( mne to mrzne uplne nedeterministicky, nezalezi na tom kde som alebo co robim.. ani na tom ako dlho bezi stroj. vcera slo napr. vsetko ok.. celych 12hodin ale predvcerom zamrzol dvakrat.. a robil som to iste
                  • Re: mrznutie 13.06.2008 | 01:58
                    Avatar jericho   Používateľ
                    zdravím Vás, ja mám tiež problém s mrznutím, ak sa to tak dá nazvať, proste je jedno, čo robím, kedy to robím, zrazu mi niečo zakíluje procesor, nič neviem robiť, okrem hýbania myškou :D a trvá to približne 10 sekúnd, potom znova všetko v poriadku pokračuje, stáva sa to veľmi často, čo je približne tak raz za 3 min. Nenormálne mi to žerie nervy, niečo nie je v poriadku, neviem s čím to súvisí... poraďte pls (pozn.: analýza zaťaženia procesora ukazuje, že je to Čakanie na I/O)
                    • Re: mrznutie 13.06.2008 | 02:01
                      WlaSaTy   Návštevník
                      v dnesnej dobe uz nezvykne vypadavat dma na diskoch, ale co sa okolo inkriminovanej doby pise v syslogu?
                      • Re: mrznutie 13.06.2008 | 02:50
                        Avatar jericho   Používateľ
                        v syslogu som sa toho vela nedozvedel, kedze neviem ako to funguje :D (zaciatocnik)
                        ale :D v terminali som spravil toto:
                        /dev/sda:
                        IO_support = 0 (default)
                        16-bit
                        HDIO_GET_UNMASKINTR failed: Inappropriate iostl for device
                        HDIO_GET_DMA failed: Inappropriate iostl for device
                        HDIO_GET_KEEPSETTINGS failed: Inappropriate iostl for device
                        readonly = 0 (off)
                        readahead = 256 (on)
                        a zvysok uz asi nie je dolezity :D, ci sa mylim ?
                        • Re: mrznutie 13.06.2008 | 15:36
                          WlaSaTy   Návštevník
                          a to mas SATA disk alebo IDE/PATA na novom jadre kde sa uz vola /dev/sdaXY?

                          pretoze SATA disky sa obsluhuju nie cez hdparm a DMA maju zapnute by design, takze sa to ani neda vypnut a zrada musi byt inde.
                  • Re: mrznutie 13.06.2008 | 02:04
                    Avatar Grawp   Používateľ
                    Ja som mal presne ten istý problém. A robila ho dosratá ramka a navyse tak zakerne dosratá ze to robili iba pri memory interleaving (dualchannel).
                    A nechat memtest bezat 7 hodin je sakramentsky málo (to mne obcas presel bez chyby). odporucam 48 hodin.
                  • Re: mrznutie 13.06.2008 | 20:39
                    Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
                    Nemas v tom kompe aj wifi kartu? Ja som mal/mam podobne problemy s wifi, tiez stale po inej dobe zrazu zmrzol (a len blikali diody na klavesnici).
                    Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
                    • Re: mrznutie 15.06.2008 | 15:31
                      Avatar jericho   Používateľ
                      no mám notebook, wifi je samozrejmosť, takže mám ju, a disk mám IDE, skúsim ten memory test nechám ho bežať cez noc, uvidím či s tým pohnem nejako :)
                      • Re: mrznutie 03.09.2008 | 19:48
                        Avatar jericho   Používateľ
                        no takze kontrola ramky nepomohla... ta je uplne bez chyby... ale v distribucii Fedora mi pri bootovani napriklad vypisalo chybu v usb portoch .. v jednom kde som mal zapichnutu mysku, a druhy neviem co je.. mozno kamera... moze to s tym suvisiet?
                        • Re: mrznutie 04.09.2008 | 00:04
                          Grawp   Návštevník
                          Updatni BIOS na MB.
                          • Re: mrznutie 05.09.2008 | 14:14
                            Avatar jericho   Používateľ
                            bios som uspesne flashol na novu verziu, problem vsak pretrvava... moze to mat nieco docinenia s grafikou alebo ovladacmi na nu?