zapnutie DMA+sluzby

Sekcia: Hardware a Drivery 21.04.2006 | 12:25
stano170   Návštevník
no na zaciatok by som chcel to DMA. Na tomto fore som si nasiel prikaz na nastavenie disku (prikaz HDPARM). ALe po zadani prikazu vidim kopec nastaveni a neviem ktore je to spravne ktore potrebujem. Doslovna moznost "enable DMA" tam neni tak teras neviem. Co sa tyka DMA tato moznosti>>> get/set DMA tagged-queuing depth (if supported) ..je to ta ktoru hladam? >>>som zaciatocnik ale pri linuxe urcite ostanem Dlej by som chcel vediet este nieco.Povypinal som si sluzby ktore urcite viem ze su pre mna nepotrebne ale ajtak este tam niektore sluzby (demoni) su a neviem ci su alebo nesu potrebne spustene. Nevedel by mi niekto pomoct ktore sluzby su pre "zdravie" linuxu potrebne a ktore nepotrebujem? Po zablokovani niektorych sa mi viditelne zrychlil system ale chcem ajtak povypinat co najviac. Dakujem!
    • Re: zapnutie DMA sluzby 10.04.2006 | 01:23
      nardew   Návštevník
      DMA: hdparm -d1 /dev/zariadenie SLUZBY: to je dost tazko povedat ktore sluzby su potrebne pre zdravie linuxu, lebo to je dost individualny pohlad... radsej skus napisat pri ktorych si si nie isty a konkretne ti poradime
      • Re: Re: zapnutie DMA sluzby 10.04.2006 | 02:16
        luzr   Návštevník
        Ja by som povedal ze potrebny je len syslog.. ale niekto moze tvrdit, ze aj cron acpid a udevd.. ja take reci samozrejme nebudem pocuvat :)
      • Re: Re: zapnutie DMA sluzby 18.04.2006 | 00:17
        stano170   Návštevník
        tak zadal som tam to co si mi napisal... [root@sempron Desktop]# hdparm -d1 /dev/hda7 ...a vyhodilo mi toto.. /dev/hda7: setting using_dma to 1 (on) HDIO_SET_DMA failed: Invalid argument using_dma = 1 (on) Co to znamena? Preco tam je to "failed". Neda sa zapnut DMA alebo co?
        • Re: Re: Re: zapnutie DMA sluzby 18.04.2006 | 00:52
          nardew   Návštevník
          podporuje ti radic DMA?
        • Re: Re: Re: zapnutie DMA sluzby 18.04.2006 | 00:53
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          zda sa, ze ti to zaplo. vsetky dnesne disky podporuju DMA. vyskusaj aj toto: sync ; hdparm -d1 -c3 -u1 -X70 /dev/... ak by to neslo skus sync ; hdparm -d1 -c3 -u1 -X69 /dev/... je tam navyse je unmask irq, 32bit w/sync, UltraDMA mode 6 respektive 5 davaj tam aj to sync ; , to synchronizuje cache. je to bezpecnejsie
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: zapnutie DMA sluzby 20.04.2006 | 20:34
            stano170   Návštevník
            takze napisal som to co si mi poradil ... sync ; hdparm -d1 -c3 -u1 -X70 /dev/hda ...a vyhodilo mi taketo nieco. /dev/hda: setting 32-bit IO_support flag to 3 setting unmaskirq to 1 (on) setting using_dma to 1 (on) setting xfermode to 70 (UltraDMA mode6) HDIO_DRIVE_CMD(setxfermode) failed: Input/output error IO_support = 3 (32-bit w/sync) unmaskirq = 1 (on) using_dma = 1 (on) Ked som zmenil na X69 tak mi nevihodolo ziadnu chybu. Preco mi na X70 vihodilo chybu? Bude sa DMA zapinat vzdy po starte alebo to treba do nejakeho konfiguracneho suboru zadefinovat??
            • Re: Re: Re: Re: Re: zapnutie DMA sluzby 20.04.2006 | 20:57
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              X70 ti nejde, pretoze tvoj disk (mozno len radic IDE) nepodporuje UltraDMA mode 6 (ale len 5) ak pouzijes prepinac "-k" tak podla manualu by sa malo uchovat nastavenie -d, -m a -u. ostatne asi nie. je to bezpecnejsie dat do skriptu co sa spusta pri starte (v RedHat/Fedore je to napr. uz vytvoreny subor "/etc/rc.d/rc.local")
              Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: zapnutie DMA sluzby 18.04.2006 | 01:06
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          a btw, nedavaj tam hda7, len hda plati to pre cely disk, nie len pre tu particiu
          Debian. apt-get into it…
    • Re: zapnutie DMA sluzby 21.04.2006 | 12:25
      jancici   Návštevník
      na otestovanie zmeny nastavenia mozes pouzit hdparm -tT /dev/hda ak chces precitaj si toto : http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Use_hdparm_to_improve_IDE_device_performance a mozno tito trosku pomoze pochopit veci ktorym presne nerozumies