jednoducha distribucia ale vykonna

Sekcia: Ostatné 26.04.2006 | 01:31
stano170   Návštevník
Som v novacik medzi vami a som zatial v stadiu intenzivneho badania a skumania aka distribucia je pre mna naj. Spociatku som si stiahol SUSE10 ale nejako si neziskala moje simpatie, teras mam Mandrivu2006 ale us mi ties zacina liest na nervy. Stiahol som si Slackware a FreeBSD ale na nete sa pise naozaj pravdivo ze je to pre pokrocilejsich. Chcem nieco co ma vsetky tie naj vlastnosti Unixu ale je uplne jednoducha na instalaciu(myslim graficky instalator Linuxu) a dobreho spravcu balickov (tak ako mandriva) a ties aby nebola rozsiahla ta distribucia (ako suse>5cd, alebo Mandriva 1DVD) staci distribucia max. na 2cd a aby mala minimum programov(ajtak si vsetko stahujem) a mala GNOME.Poste chcem jednoduchu,vzhladovo peknu a zo vsetkymi prvkami Linuxu (shell) Neskor je mojim snom prejst trvalo na Gentoo/Debian a nejaky BSD (ten ma laka najviac:) Zo zaciatku musim ale zacinat pomaly. Rozmyslam teras nad Ubontu. Ale to je zase len skuska... ...co myslite aky mi odporucite alebo ake skusenosti mate s distribuciami? (suse/mandrivu nechcem) ...ten ubontu ma nejakeho dobreho spravcu balickov ? ake mate skusenosti s ubontu? Este pre uplnost Sempron 2300+@2600+ /256DDR400 / 80GB WD 7500rpm(8MB cache) / GF4MX4000 /MB nForce2 chipset
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 13.04.2006 | 23:54
      skywaker   Návštevník
      Ja by som odporucal Zenwalka (www.zenwalk.org) je maly rychly a uzasne pouzitelny
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 14.04.2006 | 00:20
      Avatar boro Ubuntu  Používateľ
      Ked som zacal citat prispevok, chcel som ti hned poradit ubuntu:), ale potom si to spomenul na konci ze o nom rozmyslas. Mne sa paci a tesim sa aj na novu verziu, kde to ma byt uz dotiahnute vsetko:) Ubuntu je postaveny na debiane, pouziva aj .deb baliky. Je na jedno cd, nie je problem stahovat z repozitorov.
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 14.04.2006 | 02:14
        stano170   Návštevník
        preloz mi co znamena ".deb baliky" znamena ze us tam nepojdu nejake rpm? ...a tie "repozitory" su co? Ma mojej zostave to bude slapat jak ma?alebo budem musiet urobyt mensie upravy v podobe zakazovania sluzieb a pod. Ma ubontu nejakeho spravcu balikov kde si budem moct v pohode odinstalovat/nainstalovat soft.? A esete nieco....dufam ze ubontu ma LEN gnome. GDE sa mi moc nepaci. Alebo lepsie povedane dufam ze ubontu neobsahuje moznost instalovat KDE !?
        • Re: Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 14.04.2006 | 09:57
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          "preloz mi co znamena ".deb baliky" znamena ze us tam nepojdu nejake rpm? " RPM su balicky pre distribucie zalozene na RedHate alebo pouzivaju Redhat Package Manager tj. SuSE, Mandriva, Fedora atd. DEB balicky su baliky, ktore pouziva Debian, Ubuntu, Knoppix atd. neboj sa je ich dost :). Ano nepojdu tam RPM (i ked teoreticky sa tam daju nahrat, ale je to zbytocne). "...a tie "repozitory" su co?" To su "skladiska" DEB balickov na nete. Ubuntu ma na nete v repozitaroch cez 22,000 balickov, takze by tam malo mat vsetko potrebne. "Ma mojej zostave to bude slapat jak ma?" Velmi dobre (ja som skusal posledne ubuntu+XGL na AMD Athlon 1500+, 768MB RAM a islo uplne krasne). "alebo budem musiet urobyt mensie upravy v podobe zakazovania sluzieb a pod. " Musiet nemusis, lebo zakladna instalacia instaluje len vsetko potrebne. "Ma ubontu nejakeho spravcu balikov kde si budem moct v pohode odinstalovat/nainstalovat soft.?"" Ano ma, a je velmi jednoduchy program. Ten dokaze nainstalovat najcastejsie pouzivane aplikacie a potom obsahuje este aj Synaptic, co je uz "zlozitejsi" program => obsahuje viac volieb "A esete nieco....dufam ze ubontu ma LEN gnome. GDE sa mi moc nepaci." Do ubuntu sa da doinstalovat KDE, ale to si spravis z ubuntu Kubuntu :), ale samotne ubuntu je primarne urcene pre GNOME.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 14.04.2006 | 12:16
      Lubo   Návštevník
      Odporucam zacat priamo so Sarge. Vobec nie je viac narocne ako napr. Ubundu.
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 16:43
        gre_   Návštevník
        ja w poniedzialek instaluje Ubuntu. do tej pory pracowalem na suse i w pracy tez uzywam tego systemu, ale kiepsko sie aktualizuje. pozdrawiam
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 16:43
        gre_   Návštevník
        ja w poniedzialek instaluje Ubuntu. do tej pory pracowalem na suse i w pracy tez uzywam tego systemu, ale kiepsko sie aktualizuje. pozdrawiam
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 17:26
      kozzi   Návštevník
      no zvasich pozadavku mi vypliva jedine ubuntu
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 17:30
        skywaker   Návštevník
        Ubuntu je super .. ale radsej by som dal prednost RPM distribucii ... RPM balicky su stabilnejsie a nemaju az take dependencies hell... a hlavne broken dependencies ako u debiana ...skus CCux-Linux, alebo Aurox alebo FC5 niektory hovoria ze FC5 je super. ale co ja som videl je ale dost pomala.
        • Re: Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 20:20
          gre_   Návštevník
          apt-get jest duzo lepsze niz pakiety RPM. suse nie razdilo sobie z zaleznosciami. pozdrawiam
          • Re: Re: Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 23:55
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            Ta ty keho tu szukas? Szukaj sebe v polsku! p.s.: I'm just joking, that's joke which polaks usually can't understand :)
            • Re: Re: Re: Re: Re: jednoducha distribucia ale vyk 24.04.2006 | 23:04
              gre_   Návštevník
              A ja Was rozumiu ;-)
        • Re: Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 22.04.2006 | 16:43
          kozzi   Návštevník
          no ja bych take doporucil aurox ale jelikoz pise ze by to melo byt na 1 nebo 2 cd tak jsem doporucil aurox a co se tyce toho hell tak u ubuntu stim problemi nejsou
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 21.04.2006 | 23:12
      Laco   Návštevník
      zaujimalo by ma ci ma niekdo osobne skusenosti s Xubuntu...to snad musi lietat
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 22.04.2006 | 00:06
        skywaker   Návštevník
        Proti Poliakom nemam nic ... Isty cas som pouzival PLD-Linux a je super ... Ovsem to je vec nazoru, inac ovsem ak tu niekto chce nieco poslat tak nech pise a hovori po slovensky inac si zasluzi nic viac nez kopnut ho do ....
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 23.04.2006 | 23:49
        stano170   Návštevník
        co je to xubontu? o takej distribucii som nepocul!
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 22.04.2006 | 01:37
      wili   Návštevník
      takisto ako ty skusal som po rokoch stravenych na win prejst na distribuciu ktora by mi najviac vyhovovala. Po Mandrive a Suse som narazil na Ubuntu. Nepacil sa mi velmi vzhlad gnome ale ubuntu ma presvedcilo - jednoduchost, bez zbytocnych chyb a hlavne s vynikajucim navodom : http://easylinux.info/wiki/Ubuntu alebo http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper pre najnovsiu verziu. V 5.10 verzii je super nastroj (pre zaciatocnikov) - Automatix na instalaciu asi najpouzivanejsich softov. Linux skusam doslova par tyzdnov a pred par dnami sa mi podarilo rozchodit aj XGL a Compiz :-) - moje pc uz windows neskusi ...
      • Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 22.04.2006 | 15:02
        Avatar vdacny ubuntu 5.10  Používateľ
        ja sa len chcem spytat ako sa zmeni freqvencia zo 60Hz na viac napr 85.....no a ak sa niekto vyzna v tom ubuntu a mohol by si najst cas na par otazok okolo toho,tk dajte vediet na vdacny@atlas.sk...bo aj ja pokukujem po tejto distribucii,dokonca som si ju aj objednal a doslami,ale po neuspesnej instalacii ma to trochu odradilo,ale zase som plny elanu a chuti vyskusat Linux Ubuntu....
        • Re: Re: Re: jednoducha distribucia ale vykonna 24.04.2006 | 23:06
          necron   Návštevník
          super je aj kanotix.je to vylepšený knoppix.jednoducho sa dá prerobiť napr.na debian etch alebo sid.je stabilný a má už po inštalácii kopu softu
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 25.04.2006 | 21:17
      Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
      keby si povedal, ze moze mat KDE, teraz vysiel PCLinuxOS 0.93 mini, iba system + KDE, vsetko ostatne doinstalujes ..., iso ma tusim nejakych 240MB
    • Re: jednoducha distribucia ale vykonna 26.04.2006 | 01:31
      Petr   Návštevník
      Tak zkus tohle: http://shots.osdir.com/slideshows/slideshow.php?release=598&slide=20&title=vlos+1.3+alpha+4+screenshots Je to distro vycházející z Gentoo a je dobré a má lepší instalátor než samotné Gentoo.