Kubuntu a root

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.04.2006 | 10:14
Mircoman   Návštevník
Mam taku otazocku. Mam kubuntu a viem ako vytvorit root uzivatela a da sa nejako zmenit kod pre sudo? Pretoze podla spravnosti by po zadani prikazu sudo vyzadovat root heslo a nie heslo uzivatela ktoreho pouzivam.
    • Re: Kubuntu a root 19.04.2006 | 13:05
      Avatar maxl Ubuntu 7.10  Používateľ
      Tato tema sa preberala na roznych forach X-krát skus popozerat na googli. Kazdopadne tu je jeden link na forum.ubuntu.cz Je to sice pre ubuntu (Gnome) ale v tomto pripade to je asi jedno. Popismenkuj ako si dpopadol.
      Quis custodiet ipsos custodis?
    • Re: Kubuntu a root 19.04.2006 | 14:29
      uid0   Návštevník
      sudo vyzaduje vzdy heslo pouzivatela, ktory ho spusta. a BTW, root sa nevytvara - ten musi existovat vzdy
      • Re: Re: Kubuntu a root 20.04.2006 | 10:11
        Mircoman   Návštevník
        Sory zle som sa vyjadril myslel som aktivovat, pretoze zo zaciatku sa prihlasenie za roota neda a co sa tika nastavenia ze sudo defaultne moze spustat to co root s heslom bezneho uzivatela je pre mna k nepochopeniu. Tymto sa zmensila bezpecnost na polovicu. Ak by nekdo nechapal preco zmensila bezpecnost vysvetlim. Napriklad keby si nekdo zakazal prihlasenie do konzole ako root tak by nejaky Cracker musel prelomit najprv kod prveho uzivatela co by mu moc nepomohlo, pretoze by sa nedokazal dostat k potrebnym suborom ako je napriklad tienenie kodou shadow suboru passwd, atd. Nehovorim, ze sa to neda vyriesit a zabezpecit si pocitat lepsie ale pre niektorych ludi, ktory nevedia ako nato, tak by mal system byt spociatku tak navrhuty aby nebolo tak lahko mozne prelomit bezpecnost systemu. V skratke v ubutnu sa sudo chova tak, ze vam ulahcuje pracu v systeme a nepotrebujete k tomu roota (myslím heslo roota staci len heslo uzivatela) ale ulahcuje pracu aj Crackerom, LiNuX Rulez...
        • Re: Re: Re: Kubuntu a root 20.04.2006 | 15:14
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          >> co sa tika nastavenia ze sudo defaultne moze spustat to co root s heslom bezneho uzivatela je pre mna k nepochopeniu. Tymto sa zmensila bezpecnost na polovicu. << v sudo si mozes nastavit konkretne programy, ktore povoli konkretnemu uzivatelovi a z konkretneho pocitaca (tj. napr. len z localhostu). a sudo nema defaultne vsetko povolene, ty to musis povolit nastavenim vsetkeho na ALL. a pokial viem, ubuntu prida do sudo len 1. vytvoreneho uzivatela - to je obycajny uzivatel pre administratora
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu a root 21.04.2006 | 10:14
            Mircoman   Návštevník
            Ale ja som myslel nastavenie suda po instalacii ja viem ze sa da nastavit co som uz aj urobil.