co je to zurnalovanie?

Sekcia: Ostatné 25.04.2006 | 10:41
stano170   Návštevník
Len mala otazka. ext3 je zurnalovaci system zatial co ext2 nieje. Co to vlastne znamena zurnalovanie? K comu to je dobre? Je lepsi ext3 alebo ext2 ?...teda co sa vykonu tyka.
    • Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 00:31
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      urcite ext3 (navyse ma vyhodu spatnej kompatibility s ext2) zurnalovanie je taka funkcia filesystemu, ktora si uklada urcite informacie o zapise na suborovy system (mnozstvo tych informacii sa da nastavit, ale pre bezne potreby a pre nepostrehnutelnost sa pouziva najnizsi stupen). ak pocitas natvrdo resetnes, filesystem sa rychlo opravi podla tych zaznamov. nie je to ale zazracna ochrana proti strate dat. PS aj taky system sa musi raz za cas nechat kompletne skontrolovat
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 00:59
        stano170   Návštevník
        ale ked hovoris ze si sistem uklada informacie o azpise tak to nevytazuje nejakym sposobom hardver alebo respektive neznizuje to vykon ci us behu alebo startu systemu? neni ten xfs3 neico podobne ako ntfs lebo ten si ties pameta nejake informacie o suboroch ked sa nemylim. A xfs2 ked natvrdo resetnem tak co sa stane?
        • Re: Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 01:10
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          spomalenie nepocitis. NTFS ma uz tiez zurnalovanie. ked mas ext2 a resetnes, tak sa pri dalsom starte vykona kompletna kontrola filesystemu.
          Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 01:21
        stano170   Návštevník
        a ktore formaty su este dobre. Lebo pri instalacii linuxu ich mam na vyber velmi vela ale neviem ktory je najlepsi. Inak teras mam na ubontu xfs2 lebo som vedel ze ma xfs3 zurmalovanie ale som nevedel ci je to dobre alebo nie tak som dal racej dvojku.
        • Re: Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 01:45
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Ahoj. Neviem preco furt hovoris xfs2 xfs3 ked je to ext2 a ext3! - xfs je nieco ine. Ak sa nemylim... Druha vec. Ci je lepsie pouzit ext2 alebo ext3. Pre bezneho uzivatela je to v podstate jedno. Oba su dostatocne stabilne. Problem ale je ked linux pouzivas aj na ine veci ako surfovanie po nete a pisanie textov v OOo. Ja napriklad robim vo viacerych (2-3) distribuciach naraz. Kazda ma iny kernel (a teda iny modul na ten ktory filesystem) a tu je problem. Mam jednu distro s ext3 a druhu s ext2. No ked chcem medzi nimi kopirovat veci tak ta co je na ext2 aj tak musi mat podporu ext3. Teraz ked je to starsi kernel nemusi podporovat niektore nove featury toho filesystemu (napr. v ext2 su v 2.2.x kerneli pridane nejake parametre takze 2.0.x kernel nechape 2.2.x kernelom vytvoreny fs). Tiez ak si sam nekompilujes kernel tak vecsinou ext3 modul nieje v kerneli takze musis pouzit initial ramdisk. Este sa mi stalo toto: distro 1 starsi kernel + fs ext3, distro 2 novsi kernel + fs ext2, no jeho ext3 modul ma nove featury. Omylom som primontoval v distro2 disk z distro1 (ma ext3) aj na zapis a pri dalsom restarte som do distro 1 nenabootoval. Ale to su len take detaily... Skus ext3 a urcite nebudes mat problem. Alebo si daj ext2 a 30x sprav tvrdy reset, potom ext3 a 30 tvrdy reset a porovnaj si vysledky... dvh
          • Re: Re: Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 02:12
            stano170   Návštevník
            hoplaa...ani som si nevsimol...tie skratky sa mi trochu pomiesali ntfs+xfce=xfs prave pokukujem na nete po XFCE tak preto...
    • Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 10:47
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      ked tam mas ext2 a chces ext3, tak to sa da pomerne rychlo a jednoducho prekonvertovat. mal by ti to zriesit: e2fstune -j co ti k existujucej ext2 particii vytvori zurnal. Ale pozor, to neznamena, ze budes moct pouzivat ext2 driver so zurnalom. V /etc/fstab budes musiet zmenit typ filesystemu na ext3, aby ti to bezalo. Ina volba je pouzit ReiserFS, mnohymi zatracovany a mnohymi pochvalovany :) ale tam ti taka jednoducha konverzia nepomoze a navyse podpora ReiserFS nie je standardna v kazdom jadre.
    • Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 17:00
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ext3 = ext2 so zurnalom tzn. ze su kompatibile. a ext3 sa teda da mountovat ako ext2.
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 18:28
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        "ext3 sa teda da mountovat ako ext2" Si si isty? Ja nie, este sa doma pozriem ci ext3 sa da primontovat ako ext2 - ked ani ext2 v 2.2.x sa neda primontovat do 2.0.x kernelu!!! Uvazujme toto: /dev/hda2 ext2 /dev/hda3 ext3 # mount /dev/hda2 /mnt/hda2 -t ext2 .. ok # mount /dev/hda3 /mnt/hda3 -t ext2 .. chyba, bude v ext2 hlasit nezname parametre # mount /dev/hda3 /mnt/hda3 -t ext3 .. chyba, nepozna ext3 # insmod jbd ... vlozi zurnalovaci modul # insmod ext3 ... vlozi modul pre ext3 fs # mount /dev/hda3 /mnt/hda3 -t ext3 # mount /dev/hda2 ext2 /dev/hda3 ext3 dvh
        • Re: Re: Re: co je to zurnalovanie? 24.04.2006 | 18:42
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          od kernelu 2.2 obsahuje ext2 nejake nove nekopatibilne ficury (teda pokial na fs pri vytvarani nie su povolene, kompatibilita je zachovana) pokial ide o ext3, tam je (pokial viem) pridany len zurnal. ostatne s ich kompatibilitou som nemal problem (ci uz islo o win ovladac, ext2 plugin do wincmd, kernel bez ext3 modulu).
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: co je to zurnalovanie? 25.04.2006 | 10:41
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Ok tak som to doma otestoval, s 2.4.20 kernelom ide primontovat ext3 aj ako ext2.