Mandriva - zdielanie internetu a disku

Sekcia: Konfigurácia 30.04.2006 | 20:26
55.lukas   Návštevník
Chcel by som si spraviť malú domácu sieť a neviem ako na to. chcel by som vás poprosiť o rady ako to spraviť a rozdýchať.: Predstava.... Internet prichádza cez hub (alebo switch, ja netuším) a ide na dva PC: 1. WinXp 2.Mandriva free 2006. Ten s mandrivou (750Mhz, 80GB, 2x 100Mbit karta, net je eth1) by mal byť niečo ako odkladací priestor. nejaký priečinok by som dal zdielať pre všetky PC. Druhá sieťovka (eth0) slúži na pripojenie rôznych PC, z ktorých budem na ten zdielaný priestor kopírovať údaje. (Budú to win aj linuxy). všetky mojé pokusy zatiaľ dopadli dosť divne. Môžte mi niekto help, ako s tým začať, ako to nakonfigurovať? PS. Je možné tú eth0 nakonfigurovať tak, aby som nemusel na každom pripojenom PC zadávať adresu? Niečo ako DHCP? Dík za každú radu.
    • Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 29.04.2006 | 19:56
      WlaSaTy   Návštevník
      ahoj, ak si dobre spominam tak na toto tema vysiel serial na abclinuxu.cz podla ktoreho som postupoval aj ja. je pravda ze nemam router (switch/hub) a spajal som iba (!) 2 pocitace, ale bolo to v pohode. urcite by sa dal najst podobny clanok aj niekde inde. mozno aj tu.
      • Mandriva - zdielanie internetu a disku 29.04.2006 | 21:33
        55.lukas   Návštevník
        Zdravíím. povedal som, že nebudem blbý, lenivý a začnem študovať. Tak som sa pýtal uja googla: how to setup samba mandriva a tak podobne. Takže zdielanie medzi mnou (mandriva) a tym PC a win xp už funguje. Strašne ma potrápili práva, ale potom som ten riadok vyhodil (tie číselka 0777,0765) dal som public = yes a ide to. Bol som šťastný ako malé decko. Teraz som zistil, že nemám ďalší monitor a preto nemôžem robiť pokusy. (no môžem ale bude to dosť blbé a divoké). takže potom sa budem hrať ďalej,
        • Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 29.04.2006 | 21:54
          WlaSaTy   Návštevník
          :nemám ďalší monitor a preto nemôžem robiť pokusy o sluzbe z nazvom ssh si uz pocul? sedis za jednym pocitacom a robis na druhom. sice v textovom mode, ale vecsinou to staci. podobne sa da pracovat aj v grafike :-0
          • Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 29.04.2006 | 22:06
            55.lukas   Návštevník
            1.Mandriva ako server - zdielanie disku uz ide. 2.winXp - ide. 3. Lubovolny PC, ktorý tam dám a kopírujem z/do. A nejaké zdielane netu. Teraz ma už zaujíma len tento. Raz to bude winxp, raz win98, raz suse a časom mandriva. Preto si ho tu dám, pripojím na eth0 a budem sa hrať. To ssl asi len s dvoma linuxami. Neviem okolo neho, neštudoval som. Potom sa na to pozrem. Taká malá otázočka okolo. Je možné spustiť VPN medzi win a linuxom, ked obidva NEMAJU verejnu ip adresu?
            • Re: Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 30.04.2006 | 16:53
              WlaSaTy   Návštevník
              :To ssl asi len s dvoma linuxami. ssl je kryptovacia vrstva prenosu. je nezavisla od platformy. :Je možné spustiť VPN medzi ... NEMAJU verejnu ip ... ano, ip adresa je cislo. ale musis zabezpecit smerovanie.
              • Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 30.04.2006 | 19:51
                55.lukas   Návštevník
                O ssl nemám šancu, preto píšem hlúposti. Skôr by som sa chcel spýtať ako. Skúšal som niečo s hamachi, ale to sa nám nepodarilo rozbehnúť ani pod win. Či náhodou nevieš nejaký postup. Pozeral som na nete, tam boli same komerčáky. Alebo teória. Našiel som ešte Waste, z toho som bol tiež mimo.
                • Re: Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 30.04.2006 | 20:10
                  WlaSaTy   Návštevník
                  zavisi co od toho ocakavas. ale nezda sa mi ze openssh alebo putty/winscp su veci za peniaze. tak isto sa mi nezda ze vnc a jeho obdoby su za peniaze. co sa tyka xwindows, tak tie su na tom rovnako. ano, postup viem. pouzivam to (iba bez routera). otazka je co by si chcel ty, moznosti je vela.
                  • Re: Re: Re: Mandriva - zdielanie internetu a disku 30.04.2006 | 20:17
                    55.lukas   Návštevník
                    Prenášať údaje medzi dvoma PC cez net by somm chcel. Nie si náhodou icq pozitívny? Nechcem to tu sypať všetko do fóra.
                    • Re: Re: Re: Re: Mandriva - zdielanie internetu a d 30.04.2006 | 20:26
                      WlaSaTy   Návštevník
                      pouzivam vzdialene pripojenie a vzdialenu pracu. prenasane data su v tomto pripade to, co vidis na obrazovke. som icq negativny a toto forum sluzi na hladanie odpovedi, nie na zadavanie otazok.