Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5.10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.05.2006 | 22:55
Avatar tomo-boss Ubuntu 5.10  Používateľ
Som v linuxe novacikom a este sa len ucim a mam problem z hardiskom. pri instalacii ubuntu som mal 4 particie. na jednej bol win xp (ntfs), na druhej nejake moje subory(ntfs), na tretiu som nainstaloval ubuntu(ex3) a strvrta bola swap particia. odvtedy som naformatoval tu swap particiu na fat 32. A v ubuntu mi stale ukazuje ze tam mam swap particiu ale stale je pri nej "not available" a tu novu vo fat32 mi neukazuje vobec. Ani po restarte ani nikdy. Vobec sa k nej nemozem dostat. A este sa chcem spytat ze ako mozem zmenit moje prava ako normalneho pouzivatela v ubuntu tak aby som sa mohol citat aj zapisovat na ine particie. Lebo tie particie kde mam vindows aj tu druhu kde mam len blbosti mam zobrazene na ploche ale ked ich skusam otvorit tak mi ukaze ze nemam prava dostat sa tam a ze data nemozu byt zobrazene. Ide to ba ked sa rihlasim ako root.
    • Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5.10 06.05.2006 | 20:58
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      ked si menil swapku na fat32 zmenil si aj zaznamy v /etc/fstab? /etc/fstab je subor, ktory obsahuje informacie o tom, ktora particia ma aky typ a rozne dalsie drobnosti. predpokladam, ze budes mat pri tej stvrtej este stale napisane swap.
      • Re: Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5.10 07.05.2006 | 11:12
        Avatar tomo-boss Ubuntu 5.10  Používateľ
        No takze som to nasiel a moj povodny fstab vyzeral taktzo: # /etc/fstab: static file system information. # # proc /proc proc defaults 0 0 /dev/hda3 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1 /dev/hda1 /media/hda1 ntfs defaults 0 0 /dev/hda5 /media/hda5 ntfs defaults 0 0 /dev/hda6 none swap sw 0 0 /dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/hdd /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0 Ja som to zmenil na toto: # /etc/fstab: static file system information. # # proc /proc proc defaults 0 0 /dev/hda3 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1 /dev/hda1 /media/hda1 ntfs defaults 0 0 /dev/hda5 /media/hda5 ntfs defaults 0 0 /dev/hda6 /media/hda6 ntfs defaults 0 0 /dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/hdd /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0 Jedine sco sa zmenilo je ze ze pri starte ubuntu ked sa loaduju moduly a tak mi ukaze toto: Loading local filesystems... failed Je este nieco kde by sa to malo obnovit? Hladal som na tych forach ubuntu ale nic take som nevidel co by sa tykalo fstabu.
        • Re: Re: Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5 07.05.2006 | 12:00
          Avatar tomo-boss Ubuntu 5.10  Používateľ
          aby som bol presnejsi tak mi tu particiu aj tak nedetekuje a ukazuje mi "mounting local filesystems failed" nie loading. A ako to je s tym citanim diskov pod normalnym uzivatelom? Nasiel som to niekde, bolo tam napisane ze k defaults staci pridat ",umask 222" ale ked sa snazim otvorit disk aspon na citanie (uz som sa docital ze linux nevie zapisovat na ntfs) tak mi stale ukazuje to iste. cize to mozem citat iba pod rootom.
        • Re: Re: Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5 07.05.2006 | 12:04
          Avatar tomo-boss Ubuntu 5.10  Používateľ
          aby som bol presnejsi tak mi tu particiu aj tak nedetekuje a ukazuje mi "mounting local filesystems failed" nie loading. A ako to je s tym citanim diskov pod normalnym uzivatelom? Nasiel som to niekde, bolo tam napisane ze k defaults staci pridat ",umask 222" ale ked sa snazim otvorit disk aspon na citanie (uz som sa docital ze linux nevie zapisovat na ntfs) tak mi stale ukazuje to iste. cize to mozem citat iba pod rootom.
    • Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5.10 06.05.2006 | 21:03
      boby   Návštevník
      pozri sa tuto mas tam vsetky informacie , ktore potrebujes
      • Re: Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5.10 06.05.2006 | 21:52
        boby   Návštevník
        alebo radsej tuto
        • Re: Re: Re: Particie a prava uzivatelov v ubuntu 5 07.05.2006 | 22:55
          Avatar tomo-boss Ubuntu 5.10  Používateľ
          no uz som to vyriesil podla oficialneho faqu ubuntu