slackware 10.2 - dalsie otazky

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.06.2006 | 23:12
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
tak a mam par dalsich otazociek... :) 1. nefunguje mi koliesko na potkanovi. pouzivam klasickeho potkana genius netscroll, co ma asi hocikto :) 2. rad by som zohnal operu 9 /TP2 alebo beta 1/ pre slackware. nasiel som iba 8.54 a to je na mna zastarale :D. na oficialnej stranke je pre slack tar.gz balik, kde je vsetko zabalene... a da sa spustit len cez konzolu prikazom opera 3. hneva ma klavesnica. nastavil som na slovensku qwertz, lenze ono je to skor anglicka qwertz. teda uplna anglicka az na to, ze je vymenene Z a Y 4. linux sa spusta velmi dlho a spusta veci, ktore asi nevyuzijem /napriklad atalk/. da sa to niekde vypnut? 5. neda sa mi vypnut linux cez grafiku /kde a spol/. dam vypnut tak vsetko killne, ale celkovo pocitac sa nevypne. ine distra vypli uplne. klasicka ATX masina
    • Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 14.05.2006 | 10:25
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      1. do konfiguraku X servera pridaj do bloku nastaveni pre mys nasledovne 2 riadky: Option "ZAxisMapping" "4 5" Option "Buttons" "5" a nastavenie Protokolu zmen z PS/2 na ImPS/2 2. ked sa da spustit cez konzolu, tak si sprav na pracovnej ploche odkaz, ktory bude pustat ten prikaz, ale bude mat nastaveny aj pracovny adresar tam, kde si operu nainstaloval 3. kcontrol -> regionalne nastavenia a pristupnost -> rozlozenie klavesnice, tam si to nastav 4. linux sa vseobecne voci windowsu spusta dlho, nakolko on je stavany na to, ze sa raz nabootuje a bezi aj niekolko desiatok dni. Windowsy maju skratenu dobu bootovania, aby ludia velmi nenadavali po pade systemu, ze to dlho bootuje :)))) Spusti si terminal, prihlas sa donho ako root, spusti program pkgtool, v nom si vyber moznost "Setup", zaskrtni volbu services pomocou medzernika a sipiek a potom stlac Enter. Objavi sa ti menu obsahujuce zoznam sluzieb spustanych po starte, kde si mozes vybrat, ktore chces a ktore nechces (v podstate ti staci mat zapnuty syslog a inetd) 5. Ak sa Linux samotny vypne, cize mas pristupnu volbu Shutdown v menu odlhasit v KDE, tak treba v subore /etc/rc.d/rc.modules najst riadok obsahujuci modprobe apm a odkomentovat ho (zmazat # na zaciatku riadka). To zapne podporu APM.
      • Re: 14.05.2006 | 11:03
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        1) dufam, ze pomoze. ja stastne scrollujem aj bez toho :) 2) alebo si vytvor tlacitko v paneli. 4) nesuhlasim s kolegom. ja ho mam za minutku (oproti 2 na win) a teraz s initng do 45s som v XFCE. hlavne povypinaj nepotrebne sluzby. mozes to skusit cez KMenu-nejake systemove blbosti-Services. su tam aj strucne popisy sluzieb. 5) kasli na APM. pouzi ACPI.
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: 14.05.2006 | 15:29
          ---   Návštevník
          5)--to ze sa ti neda vypnut slackware je asi normalne,pokial si nepuzil pri instalacii volbu bareacpi.i , ked ju pouzijes tak sa to bude veselo vypinat.A nemusis nic nikde prepisovat.Mal som tiez podobny problem a nasiel som niekde ze to treba takto spravit, a funguje to.
        • Re: Re: 14.05.2006 | 17:57
          Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
          4) vztahovane na slackware, ktory je stavany skor ako serverovy 5) podpora ACPI v kerneli, ktory je v slackware 10.2 (2.4.31) je na draka :) tam to chce prekompilovat kernel 2.6, alebo aspon nahodit testingovy
          • Re: Re: Re: 14.05.2006 | 18:03
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            4) ? to je snad jedno. nepotrebne sluzby mozes vypnut vsade.
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: 16.05.2006 | 17:12
              Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
              aj ked si zbehnes pkgtoolom a povypinas vsetky sluzby, co ti netreba, tak ti stale zostane pri kazdom starte napriklad ldconfig a fc-cache a dalsia kopa zbytocnosti... to chce rucne editovat konfiguraky :)
      • Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 14.05.2006 | 17:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        moc dik, taky sikovny ventil som este nevidel... a to mam v buducnosti kreslit kanalizacie :D
      • Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 14.05.2006 | 19:27
        inetd   Návštevník
        (v podstate ti staci mat zapnuty syslog a inetd) inetd je naco? Pokial nema spusteny server tak ho nieje treba nie? Este ak chces tlacit tak si nastav spustanie CUPS.
    • Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 16.05.2006 | 12:56
      Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
      k 2.) napis si v konzole #whereis vystup bude cesta k 'ikonke' :D tu si uz iba 'pretiahni' na plochu k 4.) ako ti uz pisali vysie, lin celkovo je stavany aby 'drzal'... rychlost mozes zvysit tym, ze si upravis jadro a minimalizujes ho na svoje potreby
      • Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 16.05.2006 | 16:36
        Hemoglobin   Návštevník
        Mne tiez nejde scrollovacie tlacitko, a podla toho co ste napisali neviem ako na to. Nemohli by ste spravit navod ako pre debila? mam mysku :( od mrcvosoftu ma 5 tlacitko plus skrolovacie sa da vyklanat.... vopred THX
        • Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 16.05.2006 | 18:22
          hafik   Návštevník
          Otvoris si ako root subor /etc/X11/xorg.conf a do sekcie Imputdevice pridaj spominane riadky (ja mam tieto sekcie dve, jednu na mys a jednu na klavesnicu. Pouzi tu na mys).
          • Re: Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 16.05.2006 | 22:17
            Hemoglobin   Návštevník
            uz som to spravil dik, pochopil som to ale zabudli ste ze sa potom musi Pc restartovat... to pre este vacsie lamy ako ja ... :D ak take existuju
            • Re: Re: Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 16.05.2006 | 22:29
              WlaSaTy   Návštevník
              pri zmene konfiguraku nie je treba restartovat PC (ak sa nejedna o konfiguraciu jadra ale aj to sa da obist). ale potrebne je povedat sluzbe/programu ze si ma nacitat novu knfiguraciu. popripade restartnut danu sluzbu. pre xwindows: ctrl+alt+backspace
              • Re: 17.05.2006 | 00:54
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                jj pokial restartujes linux kvoli nejakemu softwaru, nieco nie je v poriadku :)
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: 17.05.2006 | 19:44
                  Hemoglobin   Návštevník
                  Ja mam este jedon problem pada mi Kopete prijimat spravy mozem ale odosielat nie ako nahle odoslem tak mi to padne napise ze niesom pripojeny ci daco take mozete mi help? vopred Dik
                  • Re: Re: Re: 17.05.2006 | 20:27
                    WlaSaTy   Návštevník
                    typnem si, wifi s zle nastavenym vysielacim vykonom v zlom dosahu?
                    • Re: Re: Re: Re: 17.05.2006 | 20:32
                      Hemoglobin   Návštevník
                      nefiem, ale wifi nemam a net mi ide v pohodicke, na net sa pripajam pomocou lokalnej siete a pripajam sa tusim rovno na router
                      • Re: Re: Re: Re: Re: 17.05.2006 | 20:49
                        WlaSaTy   Návštevník
                        a inac to ide v pohode? update systemu si skusal (najme kde/kopete)?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: 17.05.2006 | 20:55
                          Hemoglobin   Návštevník
                          neskusal, nemozes mi dat na teba kontaktr takto to tu riesit to je zdlhave..., potom by sme sem dali len riesenie
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 17.05.2006 | 23:06
                            WlaSaTy   Návštevník
                            moj kontakt je ako na internete, tak aj v telefonnom zozname. pokial si chces zaplatit konzultanta, tak som za. inac mozeme vyuzit toto forum :-)
                  • Re: Re: Re: 18.05.2006 | 17:46
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    gaim je lepsi program ako kopete - teda myslim :)
                    • suse 18.05.2006 | 18:41
                      >>><<<   Návštevník
                      inak stanislav hoferek od kedy ti uz nepouzivas suse a preco?
                    • Re: Re: Re: Re: 18.05.2006 | 22:26
                      Misacek69   Návštevník
                      Nie je nad PSI alebo talk od Googleu. :)
    • Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 17.05.2006 | 22:57
      sann   Návštevník
      skus na to prist sam a uvidiš aky to je pocit.
      • Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 18.05.2006 | 15:27
        Hemoglobin   Návštevník
        Na to sam asi nepridem, lebo mi to k zivotu nie je nevyhnutne... pouzivam zatial gaim, a viem aky je to pocit par veci som si spravil aj sam, mne to prisiel spravit jeden chalan ktory sa do toho vyzna a vybral mi tuto distribuciu co ma asi nadcenil lebo v linuxe to velmi neviem. Neviete cim to moze byt? (to kopete)
        • Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 04.06.2006 | 21:55
          55.lukas   Návštevník
          Mám otázočku aj ja. (Už som to spomínal inde) Na noteboku Acer Travelmate 529 som nahodil Slackware 10.2 a sekajú mi filmy. To by som ešte prežil, ale seká mi aj OpenTTD. Hardware: 900MHz, 128MB Ram, 8MB Grafika. Už tu bolo spominané ničo s grafikou, (tuším akcelerácia?) ale neviem ako ďalej. Chcel som skúsiť pozrieť aspoň aký ovládač je nahodený, ale ani k tomu som sa nedostal. Teda, ako začať riešiť to sekanie?
          • Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 04.06.2006 | 22:10
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            lspci -v ti co vrati?
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 04.06.2006 | 22:13
              Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
              Dávam len tú časť ohľadom grafiky (už sa mi tam nepáči to unknown pri subsystem) 01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Rage Mobility P/M AGP 2x (rev 64) (prog-if 00 [VGA]) Subsystem: Acer Incorporated [ALI]: Unknown device 1010 Flags: bus master, stepping, medium devsel, latency 32, IRQ 11 Memory at 81000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M] I/O ports at 8000 [size=256] Memory at 80600000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K] Expansion ROM at 80620000 [disabled] [size=128K] Capabilities: [50] AGP version 1.0 Capabilities: [5c] Power Management version 1
              Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
              • Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 06.06.2006 | 21:52
                Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                Neviete niekto čo s tým? To je na mňa trošku vela. Diiik
                Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
                • Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 06.06.2006 | 22:09
                  WlaSaTy   Návštevník
                  pouzit opensource ovladace pre ati/radeon alebo pouzit tie od vyrobcou?
                  • Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 06.06.2006 | 22:57
                    55.lukas   Návštevník
                    Ja som to stiahol a normálne netuším ako to nainštalovať :( Skúmam na google čo s tým run súborom, ale nič. No to je haluzz..
                    • Re: Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 06.06.2006 | 23:01
                      fff   Návštevník
                      a co si to stiahol ?
                      • Re: Re: Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie otazky 06.06.2006 | 23:04
                        Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                        ati-driver-installer-8.25.18-x86.run Ovládač z ati.com
                        Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: slackware 10.2 - dalsie ot 06.06.2006 | 23:12
                          Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                          Však ono sa to rieši vo fóre Hardware a drivery. Som slepý. Už som nainštaloval, reboot a idem skúšať aticonfig.
                          Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk