Ako nato?! Pomozte prosim....!

Sekcia: Ostatné 20.03.2005 | 22:21
Divad   Návštevník
Ahojte. Som uplny zaciatocnik s linuxom.Mam SUSE 9.2 uz cele 3 dni :}. Ale do dnesneho dna som nato nevedel priste ze ako si mozem nainstalovat nejaky program, alebo ze ako si viem spustit program pokial mam program s nejakou priponou alebo ciste source. Uz ich mam postahovanych cca 130 programov, ale zatial sa mi ani jedno nepodarilo aplikovat... Prosim pomozte kto vie... Bol by som rad keby ste mi to vedli poslat aj na mail: kdavid@pobox.sk .Vopred kazdemu dakujem...
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 17:02
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      pokial je program ako .rpm(binarny balicek) tak nan staci kliknut v konquerori a datInstall package with YaST a balik sa nainstaluje. Ak je ako .tar.gz alebo .tar.bz2 tak su to source. tie sa instalujuju takto: za 1,   a,treba ich rozbalit .tar.gz sa rozbalia ked sa do konzoly(prepokladam, ze pouzivas KDE tak stlac ALT+F2 a napis konsole-spusti sa konzola) napise: gunzip -c nazov.tar.gz |tar xvf -   b,subory s priponou .tar.bz2 sa rozbalia prikazom: tar -xvfj nazov.tar.bz2 2,dalsi prikaz:cd nazov prejde do adresaru nazov 3,./configure spusti autokonfiguracny subor. 4,makesamotna kompilacia 5,make installinstalacia skompilovaneho programu Dufam,ze to pomoze
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 17:25
        Avatar juice Arch Linux  Používateľ
        len by som poopravil, ze samozrejme aj .tar.gz sa da rozbalit cez jeden prikaz podobne ako bolo uvedene pre .tar.bz2, cize: tar xvfz nazov.tar.gz
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 18:33
      divad   Návštevník
      A kde sa ten balik nainstaluje? Zatial sa mi ho nikde nepodarilo najst....
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 18:42
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        otvor Home alebo Home tam by si mal mat stiahnuty balik. Klikni nan. Teraz sa Ti hore(pod adresou ked je nieco ako /home/toms/balik.i686.rpm) tam je tlacitko Install package with YaST2 a na to klikni.
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 20:33
        csantibo   Návštevník
        Ani s rpm balikmi to nie je take jednoduche lebo ak pouzivas suse9.2 tak aj baliky by mali byt na tu distribuciu ktoru pouzivas.Nemusi vzdy fungovat balik RPM ktory je napr. na mandrake alebo fedoru ci redhat. Vacsinou potom pyta dalsie baliky na vyriesenie zavislosti.Tu je odkaz na jednu stranku http://linux01.gwdg.de/~pbleser/rpm-navigation.php tu najdes RPM baliky kompilovane priamo pre suse.Tie staci stiahnut ,ak pouzivas konqueror tak klikni na: install package with YaST a nainstaluje sa ti to bez problemov.Viem ze si deformovany z windows (aj ja som bol) lebo hladas kde sa to nainstaluje.To nehladaj ,ono sa to nainstalovalo kde treba momentalne nech ta to moc nezaujima.Nie ako vo win do program files.Vyskusajme to nazivo.Otvor konqueror a Klikni sem: http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/packages//Office/glabels/glabels-2.0.0-1suse91.i686.rpm pockaj kym sa to stiahne ,potom klikni na install package with YaST ,a mas to nainstalovane.Teraz klikni na plochu pravou stranou mysi ,vyber spustit prikaz,a tam vpis: glabels Stac enter a program ti nabehne. Mimochodom je to celkom dobry program na tvorbu roznych stitkov cd obalov a pod. A asi neak takto to funguje aj s ostatnymi rpm balikmy.Toto ti na zaciatok staci, instalovat zo zdrojovych kodov sa naucis neskor, len sa nevzdavaj. vela stastia
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 20:14
      divad   Návštevník
      Uz mi z toho ruzove vevericky skacu po hlave :{ Neide mi to... ani s YaST om ani to ostatne... Ked kliknem na instal package whit YaST tak ma hodi akoby keby som chcel nieco stiahnut do systemu z netu.. ako ked som instalovak system, tam nemam nic na vyber a ked dam acept tak mi tam nieco zacne robit a nieviem ze co a ani neviem ze kde mi to chce ulozit... gunzip -c ...... som dal: cd: nazov adresara kde som ten subor rozbalil ./configure && make && make install a vypisuje mi dake onfigure: error: no acceptable C compiler found in $PATH See `config.log' for more details.
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 22:06
      divad   Návštevník
      Ako mozem spustit hociaky program co je sucastou linuxu... napr : ettercapture alebo pod... Mimochodom ten glabel ide ale nic ine sa mi zatial nepodarilo
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 07.03.2005 | 23:04
        csantibo   Návštevník
        No vidis tak predsa sa ti nieco podarilo.Spustat programy mozes zo start menu tak ako vo win ,ale to asi vies.dalsia moznost je ako som ti uz napisal , kliknes pravou stranou mysi na plochu , vyberies spustit prikaz, napises nazov aplikacie a enter.Ale su programy ktore sa spustaju len z konzoly(nieco ako prikazovy riadok vo win) mas ju dole na liste vedla start menu ak nie klikni pr. str. mysi na plochu ,vyber spustit prikaz napis konsole.Niektore programy nie je mozne spustit ako bezny uzivatel.tak najprv do tej konzoly napis "su" enter , pyta si heslo root-a, napis ho tam , znova enter a teraz napis meno programu napr:k3b (Toto je vypalovaci program) alebo "sax2" (nastavenie obrazovky , video karty ...) Ettercapture to som este nepocul a neviem naco to je v SuSE take urcite nie je . Naco to potrebujes?
        • Re: Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 08.03.2005 | 18:26
          divad   Návštevník
          Tam prezradim moje tajomstvo... Mam 17 rokov a robim adrministraciu siete pre cca 80 pc. To vsetko som robil na WIN XP alebo server 2003. Ale uz ma unudoli formatovanie diskov, padanie disku z dovodu virusov, trojanov a podobne... Ettercapture ...? Pouzivam cez win bezne ethereal... Ale este furt neviem ze kde mi to zkompiluje!!!! Neviem to kde najst. A nevedel by si mi poradit nejaky soft pre wifi...
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 09.03.2005 | 17:46
      divad   Návštevník
      Ettercapture ...? Pouzivam cez win bezne ethereal... Ale este furt neviem ze kde mi to zkompiluje!!!! Neviem to kde najst. A nevedel by si mi poradit nejaky soft pre wifi...
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 09.03.2005 | 18:15
        Mick   Návštevník
        Ked balik uspesne skompilujes, podla vyssie uvedeneho navodu, tzn. "./configure", "make" a nakoniec "make install" (mimochodom, pri kompilovani v konzole sa urcite prihlas ako root, nie ako bezny uzivatel, to je casta chyba novacikov - dost ma to v zaciatkoch zbrzdilo - takze, ked uz je program uspesne skompilovany, instaluje sa vacsinou do adresara /usr/bin , pripadne do adresara /usr/local/bin , ale v tomto pripade da do usr/bin symbolicky odkaz (link). Hovorim VACSINOU, navyse ja napr. pouzivam Gentoo a Fedoru, takze neviem, ako to je presne vSuSE. Potom program pohodlne spustis z konzoly z prikazoveho riadku, do menu v KDE alebo GNOME sa niekedy tiez doinstaluje sam, vacsinou si ho ale musis pridat. Tiez ti bude fungovat funkcia "run application", do ktorej napises nazov spustitelneho suboru (napr. xmms, k3b, ooffice, atd.). Ak ti to ani potom nefunguje, skontroluj, ci je nastavena cesta do /usr/bin (echo $PATH) a ci je subor spustitelny pre vsetkych uzivatelov (ak nie je, zmenis to prostrednictvom chmod -e /usr/bin/nazov suboru, ak je teda umiestneny priamo v /usr/bin a nie v /usr/local/bin alebo niekde ine). Vyzera to zlozito, ale ked sa to raz naucis chapat, je to velmi efektivny sposob instalacie... Inak, ak najdete v tomto navode nejake nepresnosti, upozornite, lebo som sice velky fanusik linuxu, ale tiez relativny novacik Mick
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 09.03.2005 | 21:08
      divad   Návštevník
      Este tolko ze ako sa mam v konzoly prihlasit ako root
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 09.03.2005 | 21:28
        G.Š.   Návštevník
        Príkazom su, ďalej zadáš heslo a je to. Aj keď ma mnohí budú chcieť ukameňovať, ja väčšinou pracujem ako root. Čiže zruším automatické prihlasovanie a prihlasujem sa ako root v kdm, xdm alebo gdm. Čo sa týka rozbaľovania súborov a presunov do nich , tak namiesto písania príkazov do konzoly používam v KDE kliknutie pr. tlač. myši na súbor a výber rozbaliť sem alebo rozbaliť do... Zbytok za teba spraví Ark alebo File-roller. Potom stačí otvoriť priečinok s rozbalenými súbormi a použiť znova pr. tlač. myši, vybrať otvoriť terminál tu a môžeš zadávať príkazy ./configure , make , make install. Vždy si však najprv prečítaj readme alebo install súbory. Množstvo programov sa môže totiž inštalovať iným spôsobom a tam to bude presne popísané. Také spúšťanie install.sh sa mi najľahšie robí pomocou mc.
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 20.03.2005 | 22:21
        perun   Návštevník
        prikazom su Ono si to potom vypyta heslo. Ked budes chciet skoncit pracovat ako root, tak exit. Pozor: ked sa v konzole (xterme atd) prihlasis ako root, tak pracujes ako root iba v konzole a v programoch, ktore si z nej spustil!! Niektore programy Ti ani po su nebudu dostupne. Zjednoducheho dovodu: nepracujes ako root, iba s jeho identifikaciou a tym padom nemas nastavnen cesty k programom tak,ako ich ma nastavene root. Takze pre niektore budes musiet uviest plnu cestu. (aku presne, to zistis napriklad cez locate nazov_programu) Inak: vidim, ze si jeden z ludi typu: vecer si linux nainstalujem a uvidim.. To nie je prave dobry pristup. Odporucam co najskor siahnut pokial mozno co najvacsom mnozstve dokumentacie (precvicime citanie a pokazime ocicka) :-) Bibliou je samozrejme LDP (knihy.cpress.cz/linux), taktiez odporucam mozno strucny, ale dostatocny a vystizny serial od M. Oravca: mior.host.sk.
    • Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 09.03.2005 | 21:41
      divad   Návštevník
      Pri kompilacii mi tot vypisuje configure: error: Can not find LIBZ
      • Re: Re: Ako nato?! Pomozte prosim....! 20.03.2005 | 04:22
        wampo   Návštevník
        nemas nainstalovane prislusne kniznice