presmerovanie /usr/local/

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.05.2006 | 22:29
Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
Zdravim, mam problem, ze sa mi zaplnil /usr/local a nic z neho nechcem odstranit. Chcel by som sa spytat, ci je mozne vytvorit si na inej particii adresar a presmerovat si tam cestu. ak ano, tak ako? thX
    • Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 15:27
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      prelezies do singleuser modu, primontujes si tu inu particiu (povedzme /dev/hda2), skopcis do nej cely obsah /usr/local tak, aby to, co bolo v adresari /usr/local/ sa nachadzalo tam, kde mas primontovanu tu particiu, teda v jej koreni a potom si do /etc/fstab pridas nieco taketo: /dev/hda2 /usr/local ext3 defaults 0 0 samozrejme, ak pouzivas iny filesystem, ako ext3, tak tam napises ten svoj
      • Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 16:14
        Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
        particiu by som si mountol pokial by som mal volnu particiu, ale tu bohuzial nemam... a vytvarat novu nechcem, lebo nemam cas vsetko si odzalohovat prerozdelit disk a odznova vsetko nahadzoavt. a taktiez si nexcem robit bordel v systeme preto sa pytam, ci sa to da nejak inak presmerovat bez mountovania... to co hovoris o tom viem ale nexcem to tak riesit. co chcem je bez mountnutia iba presmerovat adresar na inu particiu.
        • Re: Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 16:51
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, presmerovat sa to da. len musis mat kam. bud si vytvoris novy oddiel na disku (particiu) ako uz bolo poradene, alebo to presunies na iny disk co je kompatibilny s linuxom a adresare zlinkujes. popripade si mozes vytvorit subor napr. na fat32 a k nemu sa chovat ako k oddielu na disku (o jeden parameter pri mount viac). zavisi od toho co chces a ake mas dostupne moznosti.
        • Re: Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 19:57
          Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
          primontovane to moze byt odkialkolvek, ak si velmi velky masochista, mozes si to primontovat cez FUSE trebars aj FTPcko, alebo nieco ine... inac nechapem, co chces kam presmerovavat, ked nemas na disku ziadne dalsie volne miesto :) samo sa ti nezjavi, musis pridat dalsi disk a ten zamontovat do hierarchie filesystemu
          • Re: Re: Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 20:16
            WlaSaTy   Návštevník
            este je jedna moznost, pouzit executable compressor, napriklad UPX. sice som to este pod linuxom nepouzil, ale mozne to je :-)
          • Re: Re: Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 20:32
            Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
            mno takto... mam 3 linuxove particie: jednu mam mountnutu ako /, druhu mam ako /usr/local a tretiu mam /home/ /usr/local mam plny / mam ece 300MB volneho /home ece 1GB volneho a xcem si vytvorit v /home adresar a tam preserovat /usr/local/ ak niekto vie ako to urobit, tak mi velmi pomoze.
            • Re: Re: Re: Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 18.05.2006 | 21:56
              WlaSaTy   Návštevník
              moznosti ma napadaju tri: 1) zmensit /home, posunut particie, zvecsit /usr/local 2) vytvorit /home/usr-local, presunut tam vsetko z /usr/local a spravit symbolicky link /usr/local -> /home/usr-local 3) vytvorit subor o zodpovedajucej velkosti v /usr/local vytvorit na nom suborovy system docasne ho pripojit presunut tam /usr/local pripajat ten subor ako particiu cez loop poslednu moju neoblubenu (kup si vacsi disk) vynecham. podla volneho miesta na diskoch mas cca 4.5Gb hdd. i ked nie je problem zohnat za 300-500Sk disk podobnej kapacity v bazari, ale otazka bude co potom s nim ;-) na inzerat by som hdd nebral, radsej v bazari. tam je aka-taka zaruka ... ale to je moj subjektivny pocit a skusenost. btw: skoda ze tu nie je sekcia bazar.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: presmerovanie /usr/local/ 19.05.2006 | 00:34
                Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
                mozno sa zasmejes, ale disk mam 60GB :) a novy disk nepripada v uvahu, kedze mam notebook a nemam zvysne $ plz mohol by si mi vysvetlit ako vytvorit ten symbolicky link z /usr/local na /home/local? presne toto riesenie xcem aplikovat. Vdaka
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: presmerovanie /usr/loc 19.05.2006 | 00:40
                  Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
                  ked si to vsetko presunies do /home/usr-local, tak povodny obsah /usr/local vratane adresara zmaz (samozrejme to rob tak, aby si si pri tom nieco neodpiekol) a potom ln -s /home/usr-local /usr/local
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: presmerovanie /usr 20.05.2006 | 22:29
                    Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
                    god bless you :)