UBUNTU 6.06 s Windows

Sekcia: Komunita 13.07.2006 | 00:35
Avatar pablo_s Ubuntu 6.06 LTS - Dapper Drake  Používateľ
zaujimalo by ma, ci uz niekto nainstaloval UBUNTU 6.06 popri Win XP bez nejakych problemov. Nechal som si zaslat cd UBUNTU a chcel som si ho nainstalovat (zaciatocnik) popri XP. No cim viac citam na nete, tak sa pise o nejakom probleme po nainstalovani UBUNTU pri bootovani, kde sa ma volit, ci chcem XP alebo UBUNTU. Nerad by som si porobil nejake problemy v compe, kedze XP mam legalne a to by mi potom za to nestalo (preinstalovavat XP). Je niekde navod ako problem vyriesit (zrozumitelny) ktory by sa dal pouzit pri instalacii?
    • Re: UBUNTU 6.06 s Windows 08.06.2006 | 21:57
      ubu   Návštevník
      mam ubuntu nainstalovane a je to bez problemov. Pri starte si vyberies co chces spustit ,aky problem by s tym mal byt?Aky navod a na aky problem hladas? Jediny "problem" je rozdelenie disku , ale to nie je nic strasne. Je lepsie ak mas viac particiii (diskov:C:,D:,...) aby si mohol jeden z nich uvolnit pre ubuntu. Ak mas iba jeden (C:) tak treba z neho oddelit cast napr. Partition magic-om. Instalacia je jednoducha na par kliknuti (teda ak to instalujes z LiveCD )
      • Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 09.06.2006 | 09:37
        Avatar pablo_s Ubuntu 6.06 LTS - Dapper Drake  Používateľ
        ja uz to mam pripravene, C: mam volne a cakal som, ze si tam dam UBUNTU ale cital som viac prispevkov napr.: "Instalátor měl také problém s pořadím diskových oddílů v počítači a výsledkem bylo, že nešla spustit ani nová instalace Ubuntu, ani žádný z již dříve instalovaných operačních systémů. Jediným řešením byla ruční úprava konfiguračních souborů zavaděče Grub." a takychto prispevkov som nasiel aj viac, ale neviem ich teraz narychlo najst. Proste tam bol nejaky problem so zavadzanim systemov a trebalo nieco manualne upravovat, co by som ako zaciatocnik povazoval asi pre mna za dost zlozite a prave na take nieco som chcel navod, ze ako a kde to treba poupravovat, ak sa nieco take vyskytne aby som neostal bez XP ani UBUNTU. dik
    • Re: UBUNTU 6.06 s Windows 09.06.2006 | 11:54
      UbuntuMan   Návštevník
      Ja som to takto tiez instaloval ked som mal len jeden disk v pocitaci. Jedina vec na ktoru som bol dopredu upozorneny bola, aby som predtym spravil vo Win poriadnu defragmentaciu (staci priamo Windowsackym defragmenterom) a hned potom zacat instalovat (uz nic po defragmentacii vo Win nerobit). Vsetko prebehlo uplne bez problemov. Ubuntu si same zisti kolko je na disku miesta a potom si oddeli pre seba nejaku cast, ktoru mu povolis.
    • Re: UBUNTU 6.06 s Windows 14.06.2006 | 18:18
      Peti   Návštevník
      http://forum.ubuntu.cz/viewforum.php?id=12
      • Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 20.06.2006 | 15:39
        pablos   Návštevník
        som vymazal cele C ale stale mam 1GB niekde v prdeli. Proste mi chyba 1GB a neviem preco, lebo tam nie su ziadne subory ani skryte nie je vidiet. chcel som naformatovat disk, aby to bolo pripravene pre UBUNTU ale Win mi ho aj odmieta naformatovat. neviete, v com moze byt problem? Total space 9,31GB - free space 8,34GB
        • Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 20.06.2006 | 16:42
          WlaSaTy   Návštevník
          vieme, chyba bude v rozdeleni disku. skus napisat fdisk -l , zobrat papier a pero a najst kam sa stratilo to giga. ps: windows odmieta pracovat s diskamy ktore nie su FAT alebo NTFS. toto je dost zaujimavy paradox, pretoze ibm os/2 pouziva HPFS a windows prebralo jeho partition id pre ntfs. - v konecnom dosledku clovek nemohol mat bezny dual boot NT/OS2 pretoze NT mu ten disk zlikvidovalo bez opytania. ci to robi NT este stale, netusim ...
          • Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 20.06.2006 | 20:11
            pablos   Návštevník
            No aby som vykreslil situaciu do detailu. Disk je vo Windowse rozdeleny na C 10GB a D 30GB. Povodne bol na C WinXP, ale potom som ho nainstaloval na D a z C som ho surovo rucne vymazaval, kedze formatovat C mi nechcelo a ani doteraz nechce. Momentalne je C prazdne ale chyba niekde 1GB. Planujem na C dat UBUNTU a sucasne mat na D WinXP a nechcem aby sa to pokaslalo kvoli problemom s diskom. No a teraz ten prikaz fdisk -l pouzil som Knoppix a vyhodilo toto: Disk /dev/hda: 40.0 GB, 40020664320 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 * 1 1216 9767488+ 7 HPFS/NTFS /dev/hda2 1217 4865 29310592+ f W95 Ext'd (LBA) /dev/hda5 1217 4865 29310561 7 HPFS/NTFS Nemam sajnu o com sa to tam toci, a dost ma zaskocilo ze je to rozdelene na nejake tri casti. Viete povedat v com je problem a ako sa da vyriesit bez poskodenia WinXP. Berte do uvahy, ze som total LAMA :-D hlavne co sa tyka Linuxu. Nejake zaklady by som vedel ale tot vsio.
            • Re: Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 20.06.2006 | 22:11
              123   Návštevník
              podla mna vypis hovori ,ze mas primarny disk hda1 (C) NTFS a dalej rozsirenu oblast hda2 a v nej logicky disk hda5 riesenie by som videl v kompletnom zruseni particii a vytvoreni novych napr. fdiskom, a do C (hda1) by som najprv instaloval windows , dalej by som vytvoril rozsirenu oblast a v nej dva logicke disky , jeden na swap (+-velkost RAM) a ten zvysok. A pri instalacii by som na ne nainstaloval linux. Nebudes musiet takto pri instalacii rozdelovat disk ,lebo to uz budes mat urobene. Samozrejme ze postupov je vela a tento je len jeden z mnohych.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 21.06.2006 | 09:12
                pablos   Návštevník
                uf... tak dik pekne, ale ja som instaloval legal WinXP asi pred troma tyzdnami (po dvoch rokoch) a neviem, ci mam naladu opat vsetko instalovat nanovo a stahovat programy co potrebujem z netu... :-( Tak si asi Ubuntu nevyskusam, mozno az ked ma prestane bavit Win uplne a aj to si budem musiet na to niekoho zavolat, aby som to neposral... :-(
        • Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 21.06.2006 | 12:17
          cobi   Návštevník
          Pytas sa kde je to 1 GB ? Ja som nedavno riesil podobny problem: Na C som mal win a D som sa rozhodol zrusit, lenze tak isto my v nom chybalo dokonca 2 GB. Neparal som sa stym a to D som preformatoval. Vysledok? Bavi vsetko ako ma a to co chybalo na D bola zaloha obnovy - to je ok ale boli tam aj instalacne subory Office 2003, takze ten som si pak znovu reinstaloval a vsetko bavi v pohode.
          • Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 21.06.2006 | 13:15
            pablos   Návštevník
            lenze ako pisem vyssie mne Windows odmieta formatovat disk C a vypise stale hlasku "Windows was unable to complete format" :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 21.06.2006 | 14:11
              WlaSaTy   Návštevník
              ten disk C formatujes z instalacneho CD windows? ak nie, tak je to chovanie pochopitelne. windows odmieta formatovat startovaci disk. predsa len je z neho povecsine aj spusteny.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 04.07.2006 | 15:27
                pablos   Návštevník
                a teraz posledna otazka, moze moj problem urobit nieco blbe pri instalacii UBUNTU? dnes mi dosli CD zo shipit a tak ma zaujima, ci to mozem nainstalovat a nic sa nestane s winom (tj. obe budu spolunazivat v jednom PC) alebo hrozi dost realna sanca ze vzniknu problemy?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 04.07.2006 | 21:34
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :moze moj problem urobit nieco blbe pri instalacii UBUNTU? najcastejsia chyba ktora vedie k zlikvidovaniu celeho systemu je ze clovek neha vsetko na instalaciu. to znamena ze aj rozdelenie disku. instalacia si potom mysli ze sa jedna o novy pocitac a zlikviduje disku. je jedno aky je to operacny system a aka je to distribucia. vzdy je treba citat pred tym ako clovek stlaci tlacitko ok.
                  • Re: UBUNTU 6.06 s Windows 05.07.2006 | 23:38
                    Avatar pablo_s Ubuntu 6.06 LTS - Dapper Drake  Používateľ
                    dik to mi velmi pomohlo :-/ Mne len ide o to, ci to moze mat nejaky vplyv na instalaciu alebo to nie je ziaden problem a vsetko by malo prebehnut vporiadku. Pokial dobre viem, tak instalacia je aj v slovencine, ale nie som isty. Dobre by bolo poradit, predpokladam, ze treba zvolit custome instalaciu a co dalej. Chcem ubuntu na C. Naformatovat ho nemozem, lebo tam je zavadzac WINXP. Knoppix oznacuje disk C ako hda1, takze ak zvolim pre instalaciu tuto particiu, tak by malo byt vsetko vporiadku? nainstaluje sa ubuntu, a automaticky to bude ponukat volbu boot win alebo ubuntu?
                    • Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 05.07.2006 | 23:47
                      WlaSaTy   Návštevník
                      pokial chces zlikvidovat wirxp, tak ano. mas ho nainstalovane na c: a ten disk chces preformatovat.
                      • Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 05.07.2006 | 23:54
                        pablos   Návštevník
                        teraz som sa asi zle vyjadril, ale winxp je na particii D. ale ten chybajuci 1GB z disku C ste identifikovali ako zavadzac Winu. takze samotnemu winu by sa nic nemalo stat ked je v D a ubuntu by mal rozpoznat uz nainstalovane os a zaradit ich do bootu alebo nie?
                        • Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 06.07.2006 | 00:19
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ak je na disku c: zavadzac windos, tak po jeho zlikvidovani clovek riskuje odpalenie win. na co asi tak sluzi zavadzac systemu?
                          • Re: Re: Re: Re: Re: UBUNTU 6.06 s Windows 13.07.2006 | 00:35
                            tino   Návštevník
                            Caffes, neviem ako si dopadol, ale ak to este nemas tak by som ti poradil velmi jednoducho. Preinstaluj windoze na C. Ak mas problem s onstalovanim a stahovanim softwaru, tak si zalohuj instalacky softu. Potom si vytvor dalsiu particiu pre ubuntu a tiez swapovaciu particiu. /mne to bez nej nenainstalovalo/. Paticie vytvor vo windozoch cez partition magic. Instalacia ubuntu mi disk podelit nedokazala. Potom uz si len pocas instalacie ubuntu spravne odklikni delenie disku. Vela stastia