Obnova GRUBu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.09.2006 | 22:29
Laco   Návštevník
Preinstaloval som si Windows a teraz by som chcel nahodit naspat grub aby som sa dostal do Ubuntu... Prezrel som ubuntuguide.org aj forum.ubuntu.cz a vsade je ten isty nefunkcny postup...Nabootoval som z Ubuntu CD a do konzoly som zadal " sudo grub-install /dev/hda " odpoved: Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.Could not find device for /boot: Not found or not a block device. Cez system/sprava/disky som si preveril ze mam /dev/hda takze neviem preco to neide.Dakujem za pomoc.
    • Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 16:18
      meno   Návštevník
      ja to robim tak ze sa mountnem root partition( tam kde je / ) na /mnt/ a potom sa tam chrootnem chroot /mnt; no a potom dam ten grub-install /dev/hda... ak mas samostatnu partition na /usr tak treba aj tu nekdy, podla toho kde je grub... ale mozno sa to aj jednoduchsie bez chrootu, mne sa len nechce moc nad tym polemizovat takze takto to je pre mna najlahsie...
      • Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 16:27
        Laco   Návštevník
        Dik ale lama ako ja to potrebuje viac lopatisticky :-) Viac ma vsak zakocilo ze je web plny nefunkcnych navodov...
        • Re: Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 16:35
          ---   Návštevník
          Using the LiveCD and Overwriting the Windows bootloader 1. Pop in the Live CD, boot from it until you reach the desktop. 2. Open a terminal window or switch to a tty (Ctrl + Alt + F1). 3. Type "grub" 4. Type "root (hd0,6)", or whatever your harddisk + boot partition numbers are (my /boot is at /dev/sda7, which translates to hd0,6 for grub). 5. Type "setup (hd0)", ot whatever your harddisk nr is. 6. Quit grub by typing "quit". 7. Reboot.
          • Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 16:50
            Laco   Návštevník
            bodu 4 nerozumiem moj disk je /dev/hda hda1 - win C hda5 - win D hda3 - ubuntu hda6 - swap
            • Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 17:23
              ---   Návštevník
              hda1 - win C (hd0,0) hda5 - win D (hd0,4) hda3 - ubuntu (hd0,2) hda6 - swap (hd0,5) bod 4 je ten disk kde mas /boot takze hda3 (hd0,2) a bod 5 je disk kde ma byt nainstalovany grub inac to oznacovanie diskov by si mohol najst v /boot/grub/menu.lst
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 22:31
                Laco   Návštevník
                Zatial stale nic, vobec tomu navod nerozumiem, aky prikaz mam napisat ? ked dam root (hd0,2) vypise "Error 21: Selected disk does not exist"
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 22:51
                  ---   Návštevník
                  https://wiki.ubuntu.com/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 19.06.2006 | 00:19
                    Laco   Návštevník
                    navod na tejto stranke nefunguje a to to iste prepisane vyzsie...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 18.06.2006 | 23:04
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  moj disk je /dev/hda hda1 - win C hda5 - win D hda3 - ubuntu hda6 - swap -- urcite? nechyba ti tam hda2? skus (hd0,1)
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 19.06.2006 | 00:18
                    Laco   Návštevník
                    nemam hda2
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUBu 19.06.2006 | 01:02
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      akoze nemas hda2? ked mas hda3, musis mat aj hda2
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 19.06.2006 | 01:03
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        a doplni, ze zjavne hda3 nemas, ked ti to pise grub (resp. je to extended particia, ktora obsahuje hda5 a dalsie)
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 19.06.2006 | 01:04
                          Laco   Návštevník
                          Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 * 1 3264 26218048+ 7 HPFS/NTFS /dev/hda2 3265 6663 27302467+ f W95 Ext'd (LBA) /dev/hda3 6664 9733 24659775 83 Linux /dev/hda5 3265 6528 26218048+ 7 HPFS/NTFS /dev/hda6 6529 6663 1084356 82 Linux swap / Solaris vypis z fstab - a co dalej ?
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 19.06.2006 | 01:13
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            to je vypis z fdisk, ale nevadi. to je divne. este som nevidel listing, ktory by nebol v poradi. vyzera to na zlu particnu tabulku? ak to naozaj funguje, tak tipujem, ze linux je hda5
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 19.06.2006 | 02:18
                              Laco   Návštevník
                              do pekla ludia moj disk je uplne v poriadku. len som naformatoval C: a preinstaloval windows, nic viac a cely posraty den neviem prist na to ako obnovit grub aby som sa dostal spat do ubuntu a riesim tu uplne p***viny...za ten cas som to mohol 3x pohodlne preinstalovat a vsetko rozchodit nanovo vratane xgl...ani jeden navod mi nezabral a nikde to nieje zaciatocnikovy vysvetlene co a ako krok zakrokom urobit.vsetky fora, ubuntuguide, wiki ubuntu - mozu ist do prdele s takymi navodmi ktore vobec nefunguju.nie som lama, windows mam v malicku ako servisny technik ale co je toto to je uz privela... uz mam plne zuby tejto posratej platformy, neustale problemy a kazdodenny boj namiesto serioznej produktivity.kam sa sere na windows ci uz sracka ako suse 10.1 alebo sympaticke ubuntu 6.06...odkedy 4 mesiace skusam linux, na striedacku suse alebo ubuntu v kuse za tym sedim do 1 - 2 do rana a hovno z toho.stale nejake problemy, mrznutie, chybove hlasky.raz nefunguje to, potom zase ono a nakoniec sa clovek aj tak musi restartovat do windows...tato platforma nieje dobra na nic a aj na server by som dal win2003 server... pri tejto prilezitosti predavam kvalitny znackovy jednoportovy adsl router microcom ad2636 v bezchobnom stave a v zaruke, ktory som si prave kvoli linuxu kupil povodne za 2500,- a teraz za polovicu predam a cely tento open source shit uz mozem je*** dost bolo experimentovania a straty casu, kdo ma zaujem na o ten router, kontaktuje ma.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 19.06.2006 | 02:28
                                WlaSaTy   Návštevník
                                presne toto som si myslel ked mi windows poprehadzovalo particie bez toho aby som ho o to poziadal. ale co na plat. mozes nastartovat z instalacneho cd a vybrat opravenie zavadzaca systemu? alebo nabootovat z live, pripojit si root disk (a proc, popripade sysfs/devfs ak ich pouzivas), chrootnut sa a spustit instalaciu grubu? asi nie. a to nehovorim kolko krat sa tento isty problem vyriesil v poslednej dobe.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 19.06.2006 | 03:07
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                >> nie som lama, windows mam v malicku ako servisny technik prosim. ked nemas nato upratat si particnu tabulku... aspon to vypoveda nieco o windows poweruseroch. hda1 hda2 < hda5 hda6 > hda3 som si nevsimol, ze to je vlastne ok. v tom pripade s tym ma problem grub. preco to vlastne davas ako primary? na to asi racionalnu odpoved nedostanem... produktivita? ja ti poviem kde by som bol bez linuxu - v . 1 a pol dna recoverujem svoj disk, kebych tam mal win a len pomocou neho by som mal vsetko zachranovat, mohol by som si to rovno hodit.
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 19.06.2006 | 12:58
                                  Laco   Návštevník
                                  ja som stym diskom predtym nikdy nemal problem.ked som mal suse a potreboval som obnovit grub, nabootoval som zo suse cd a obnovil ho, ale ubuntu takuto moznost priamo nema. a ako odporucas upratat particnu tabulku ?
                                  • Re: 19.06.2006 | 18:36
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    najprv skus najnovsiu verziu grubu. mozno bol ten bug opraveny. ak to nepomoze, presun tu particiu do extended. odtial uz musi v kazdom pripade ist.
                                    Debian. apt-get into it…
    • Re: Obnova GRUBu 19.06.2006 | 13:24
      Avatar nardew debian  Používateľ
      grub install (hd0,6)/boot/grub/stage1 (hd0) (hd0,6)/boot/grub/stage2 p (hd0,6)/boot/grub/menu.lst hd0 - hda ,6 - siedma particia cize (hd0,6) je u mna hda7
      • Re: Re: Obnova GRUBu 19.06.2006 | 13:30
        Avatar nardew debian  Používateľ
        radsej podotknem, ze ze to grub je prikaz ktory spusti ako root a ono ti otvori grubovsku konzolu, kde napis ten cely riadok
    • Re: Obnova GRUBu 19.06.2006 | 23:43
      ---   Návštevník
      http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/navody_system_grub_obnova.html
      • Re: Re: Obnova GRUBu 26.09.2006 | 22:29
        happytrading   Návštevník
        v grube napis find /boot/grub/stage1 a dostanes odpoved "(hd0,4)" potom vies ako mas dalej pokracovat\