Rozlisenie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.06.2006 | 20:35
peto   Návštevník
Mam Fedoru 4, prostredie KDE, chcem zmenit rozlisenie z 800x600 na vyssie. Viem presne co, kde treba prepisat, ale ked to urobim nechce mi to ulozit zmeny. Ako sa mam prihlasit do linuxu aby som bol root a mohol nieco prepisat? plis hepl. Som beginner tak ak je to prilis stupidna otazka tak sorry :))
    • Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 15:39
      Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
      ahoj, bud pred prikazom napr. nano /etc/X11/xorg.conf alebo aky editor pouzivas vloz argument -w (write) (bude to vyzerat: nano w- /etc/X11/xorg.conf)alebo ... jednoducho su root, a budes rootom ... resp. bezpecnejsie je vraj sudo prikaz ...
      ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
      • Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 15:53
        peto   Návštevník
        dik, nepouzivam editor idem len cez home potom otvorim subor prepisem a nechce to ulozit. Aky editor mozem pouzit?
        • Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:02
          Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
          kt. distribuciu mas? editory su pico, nano, ... atd... gedit pre gnome ... napis to distro...
          ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
          • Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:04
            Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
            este oprava, takto to ma byt : nano -w /etc/X11/xorg.conf, (nie takto nano w- /etc/X11/xorg.conf) ta pomlcka bola zle
            ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
          • Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:05
            peto   Návštevník
            Fedora Core 4 mozem sa do linuxu prihlasti ako root a potom otvorit subor a prepisat? ak ano ako?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:19
              Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
              to by som nerobil ... neprihalsuj sa ako root ... pouzi # vi -w /etc/X11/xorg.conf
              ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:21
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                to si mu teda poradil, ved ani nebude vediet to vi vypnut :D
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:27
                  Avatar Dávid Sokol Ubuntu 7.04 Desktop/NB  Používateľ
                  pytal som sa ludi ... aky je editor vo fedore ... ja osobne neviem fedoru sa mi nikdy napodarilo rozbehat ... pico ci nano su lepsie ale neviem ci su vo fedore ...
                  ta ... JA .. resp. moja maličkosť... ;)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 16:36
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    pico nie je v ziadnej distribucii. to je len link na nano. a nano je imho vsade.
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 18:56
                      vec   Návštevník
                      a na toto si kde prosim ta prisiel? nano je klon pico s par vylepseniami. poprosim nesirit dezinformacie pokial o danej veci nevies viac...
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 19:07
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        ja som uviedol naprosto presnu informaciu: pico je len symlink na nano. AFAIK ziadna distribucia neobsahuje pico. ak neveris, staci sa pozriet na
                        ls -l `which pico`
                        poprosim nevyjadrovat sa, ked mas nespravne informacie.
                        Debian. apt-get into it…
                        • ... 25.06.2006 | 19:11
                          vec   Návštevník
                          #ls -l `which pico` -rwxr-xr-x 1 root bin 178908 2004-05-12 21:29 /usr/bin/pico* No ako sa pozeram, tak sa pozeram nano nevidim nikde... asi mas ty tie nespravne informacie...
                          • Re: ... 25.06.2006 | 19:24
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            lrwxrwxrwx 1 root root 9 Jun 19 15:20 /usr/bin/pico -> /bin/nano no neviem. myslis, ze je to nespravne? asi by sme mali spravit anketu :)
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: ... 25.06.2006 | 19:26
                              vec   Návštevník
                              no ak je v tvojej distribucii symlink pico na nano tak to automaticky neznamena ze pico neexistuje...
                              • Re: Re: Re: ... 25.06.2006 | 19:33
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                pisal som nieco o neexistencii pico?!? akoby nano mohol byt vylepseny klon pico, keby pico neexistoval??
                                Debian. apt-get into it…
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlis 25.06.2006 | 19:11
                          Holden   Návštevník
                          skratky ako AFAIK a IMHO ti sice idu pekne a zaciatocnikovi mozes dokonca pripadat ako linuxovy guru, avsak s vedomostami si na tom dost biedne. Poznam minimalne jednu distribuciu, ktora nano neobsahuje a obsahuje pico (resp. pine, kedze pico je sucastou pine). Je to slackware. Takze bratu, doplnit informacie a potom pisat na forum :)
                          • Re: 25.06.2006 | 19:19
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            aky alibizmus. internetove skratky sa pouzivaju, pretoze su - skratky. nemam potrebu tu na niekoho posobit. ok. ja mam pre teba informaciu, ze moje distro neobsahuje ani pine. ked som niekoho urazil, tak sorry. nechcem rypat, ale slackwaristi s nainstalovanym pine su dost velka mensina, cize vasa verzia je vacsinou nepravdiva. ale dik za doplnenie informacie, ze v slacku vladne stare pico.- niekedy sa to urcite zide :)
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: 25.06.2006 | 19:43
                              Holden   Návštevník
                              ok. ja mam pre teba informaciu, ze moje distro neobsahuje ani pine. ked som niekoho urazil, tak sorry. Nejak rychlo si zmenil retoriku pocuvaj :) Uz neplati pico nie je v ziadnej distribucii. to je len link na nano. a nano je imho vsade. ? ale dik za doplnenie informacie, ze v slacku vladne stare pico.- niekedy sa to urcite zide :) Stare pine? http://www.washington.edu/pine/changes.html :) Takze este raz: Doplnit informacie, potom pisat na forum lebo sa len strapnujes.
                              • Re: Re: Re: 25.06.2006 | 19:53
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                retoriku som nezmenil, ako si na to prisiel?!? pisal som AFAIK pico nie je v ziadnej distribucii! nevynechavaj slova vo vetach! a navyse som to nemyslel ak, ze sa tam neda pridat, ale ze je prekonany editorom nano. pozeral som tie zmeny pine az po maj 2003 a v ziadnej sa nezmienuje pico... ja sa mozno strapnujem, ale ty tu prekrucujes moje slova. nema zmysel sa tu bavit o niecom ako pico (nema ani vlastny balik?)
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Re: Re: Re: 25.06.2006 | 20:21
                                  Holden   Návštevník
                                  25.06.2006 14:36 skopiroval som cely prispevok, takze o prekrucani nemoze byt ani rec, az neskor si zacal menit retoriku, ked si zistil, ze zrejme nemas pravdu :)
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: 25.06.2006 | 20:35
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    skor nez si sem ty nieco napisal som uprasnil co som tym myslel. a ty si zrazu skopirujes moj prvy prispevok ohladne tejto temy ked ste tu vy dvaja ani neboli. retoriku som urcite nezmenil. si priznam, ked nemam pravdu. aj som sa podakoval, ze si mi doplnil informacie o takej dolezitej sucasti slackwaru a zacal som polemizovat o tom, ze to nie je len cierne a biele. dokazal si, ze v slackware to tak je - ale keby som napisal, ze AFAIK vsetky linuxove distribucie pouzivaju SysV init, tak by som mal pravdu. vynimka ani v tomto pripade netvori precedens ani v pripade, ze viem o vynimocnosti slackware. vy dvaja ste ste uplne super, jeden tvrdi, ze som pisal o neexistencii pico a ty sa ma tu snazis zosmiesnit tym, ze pouzivam skratky... pekne nie je vsetko ciernobiele...
                                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 19:08
                      vec   Návštevník
                      ak si myslite ze moje tvrdenia su nepodlozene tak viac info tu.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 19:21
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        aky dokaz je manualova stranka k picu? :)
                        Debian. apt-get into it…
                        • ... 25.06.2006 | 19:25
                          vec   Návštevník
                          kebyze je pico ten symlink na nano tak myslim, ze by #man pico bol tiez len symlink na manual k nano...
                          • Re: ... 25.06.2006 | 19:28
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            man pico by nebol symlink, ale pico.1 ano, aj je. ale rozumieme sa :)
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: ... 25.06.2006 | 20:10
                              123   Návštevník
                              a co keby ste mu radsej poriadne poradili namiesto hadok?
      • Re: Re: Rozlisenie 25.06.2006 | 18:09
        vec   Návštevník
        man su man sudo cize asi takto #su #tvojoblubenyeditor /cesta/k/suboru alebo #sudo tvojoblubenyeditor /cesta/k/suboru