nv, nvidia, vesa, problemy

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.07.2006 | 20:36
Acid   Návštevník
Zdravim. Na uvod: SOM NOVACIK :) Uz asi mesiac skusam rozbehat grafiku (NVIDIA GeForce4 MX440). Ficim na Kubuntu 6.06 a co umna znamena "rozbehat." To ani sam neviem :) Mohol by mi niekto napisat na co presne je nvidia-glx a "NVIDIA-Linux-x86-1.0-8762-pkg1.run" Ja mam taku uvahu :) ze nvidia-glx je pre OpenGL akceleraciu a to druhe je aj pre 3D akceleraciu, ak sa mylim opravte ma. V kubuntu 5.10 som si stiahol nvidia-glx, v xorg.conf som prepisal nv na nvidia a islo to, aj ked neviem co mi islo :) ale X server mi nabehol, no v 6.06 mi nenabehne s nvidia (nabehne len s nv alebo vesa). Pozeral som sa do log-u a pisalo tam nieco ze "Compatible NVIDIA X driver not found" Dnes som skusal v xorg.conf (s driver "nvidia") do Section "Device" dopisat Option "NvAGP" "0" aj s 1 a 2 a X server nenabehol. Vypisalo EE ze nenaslo nejaky nvidia modul, ci co. Uz si to presne nepamatam. Neviem si s tym poradit. Uz asi mesiac beham po forach a nic. Poradte PLS. Kamos ma GeForce4 MX400 a jemu ide vsetko v pohode, teda to nvidia-glx. A este taka mensia podotazka. Naco je treba odfajcit Load "dri" z xorg.conf? Budem velmi vdacny za kazdu reakciu. ( Pisem do fora prvi krat a chcel by som povedat (vyjadrit sa k jednemu davnejsiemu prispevku), ze ak niekomu nieco nejde pod linuxom, tak by nemal na tu-ktoru distribuciu nadavat ale by mal aj napriklad pomocou fora vyriesit svoj problem a posilnit ducha linuxu :) Linux pouzivam prvy-krat v zivote, uz asi 6-8 mesiacov ale podla mna je to super-hyper vec :) aj ked nie vsetko ide "ako po masle," ale zivot je uz taky). Ohhh a este nieco. Ak si nieco nainstalujem cez ./configure make a make install a ak chcem este raz ./configure, tak musim aj make a make install??? To by bolo asi vsetko :) Vdaka. S laskou Lenor :)
    • Re: nv, nvidia, vesa, problemy 29.06.2006 | 23:06
      WlaSaTy   Návštevník
      :Vypisalo EE ze nenaslo nejaky nvidia modul, ci co. ano, ovladac nvidia pre kernel sa instaluje tiez. predpokladam ze navodov ako nainstalovat ovladace nvidia je viac ako vela. :Naco je treba odfajcit Load "dri" z xorg.conf? netusim, ale je to popisane v readme k uvedenym ovladacom. :Ak si nieco nainstalujem cez ./configure make a make install a ak chcem este raz ./configure, tak musim aj make a make install??? nie, prikazom configure sa nakonfiguruju zdrojaky podla aktualne dostupnych vyvojarskych kniznic. ak tu aplikaciu clovek nechce znova prelozit a nainstalovat (teda chce ostat pri starej) tak si moze pustat ./configure kolko krat chce. a pozerat sa ako to preskakuje ...
      • Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 29.06.2006 | 23:16
        acid   Návštevník
        Vdaka za odpoved. Vidim ze si budem musiet vela veci precitat :)
    • Re: nv, nvidia, vesa, problemy 29.06.2006 | 23:06
      -   Návštevník
      ./configure iba nakonfiguruje dany program pre konkretny pocitac. make program skompiluje. make install program nainstaluje. teda ak spustis ./configure druhykrat (napr. s inymi parametrami) tak treba spustit aj make a make install aby sa skompilovala a nainstalovala nova verzia programu, ak to neurobis tak budes mat nainstalovanu iba tu staru. pri instalovani programov zo zdrojakov odporucam program checkinstall ktory vytvori priamo balicek pre tvoju distribuciu a dany program sa da potom elegantne odinstalovat pomocou balickovacieho systemu danej distribucie.
    • Re: nv, nvidia, vesa, problemy 29.06.2006 | 23:12
      -   Návštevník
      NVIDIA-Linux-x86-1.0-8762-pkg1.run je proprietarny binarny ovladac od nvidie, ktory samozrejme zvlada hardverovu 3D akceleraciu lebo ho vytvoril priamo vyrobca myslim ze v xorg.conf by mal byt zapnutelny pod nazvom nvidia
      • Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 30.06.2006 | 00:03
        Avatar puňťa Mandriva 2007.1 Gentoo 64bit  Používateľ
        zkus driver ktery má v názvu " legacy" jsou určené pro starší GPU , pro mx400 to pomohlo na suse
        • Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 30.06.2006 | 00:20
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          toto je GF4 (a nevidim dovod, preco by normalne ovladace nesli na GF2 MX400 alebo MX200, nemal som nikdy problem),
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 30.06.2006 | 00:44
            WlaSaTy   Návštevník
            tak tak. http://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-8762/README/appendix-a.html
          • Re: Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 02.07.2006 | 16:02
            katnel   Návštevník
            tak napr. ja mam GF 2MX a 3D akceleracia mi nesla ani v debiane ani v pclinuxos a vyskusal som viac driverov, aj starsich ... aj som sa pytal na fore a nic. po restarte cierna obrazovka ziadny kurzor a ziadna reakcia na klavesnicu ...
            • Re: Re: Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 02.07.2006 | 16:45
              WlaSaTy   Návštevník
              asi by sa hodilo pozriet na to, ktory ovladac pre DRI/AGP sa pouzije. niekedy ide ten pd vnidie, niekedy ide ten co je standardne v jadre. myslim ze je to option NVAGP. holt, to je tak. ked nvidia robi closed source, tak je niekedy oprava nemozna. a ludia z nvidie nebudu kupovat vsetky motherboardy ktore kedy na svete vymysleli nech sa to plne otestuje.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 03.07.2006 | 20:36
                katnel   Návštevník
                ten problem nemam len ja ..., robia to rozne ich graficke karty ..., ale mas pravdu, kto to vsetko otestuje ... zatial som to odsunul, lebo hry nehravam a filmy sa pozerat daju ...
    • Re: nv, nvidia, vesa, problemy 30.06.2006 | 00:11
      tom   Návštevník
      koukni na http://nvidia.php5.cz precti si jak se instaluje , konfiguruje, pak budes chytrejsi a neni mozne, ze to nerozjedes :)
      • Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 30.06.2006 | 13:49
        Acid   Návštevník
        Velmi vam dakujem. Musim sa este toho vela naucit :)
        • Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 01.07.2006 | 23:04
          ---   Návštevník
          http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper#How_to_install_Graphics_Driver_.28NVIDIA.29
          • Re: Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 01.07.2006 | 23:07
            xxx   Návštevník
            alebo si pozri toto: https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia
    • Re: nv, nvidia, vesa, problemy 01.07.2006 | 22:55
      disoft   Návštevník
      Ja sa venujem LKinuxu cca 2-3 mesiace a velmi mi pomohlo toto : http://linux.tosovsky.info/exec.php/show=nvidia Postupoval som presne podla toho návodu.Driver som stiahol tento : NVIDIA-Linux-x86-1.0-8762-pkg1.run Instalacia sa podarila hned na prvy pokus.Mam Mandrivu 2006 stiahnutu z netu a grafiku FX 5200.Podrobnejsie info na disoft@inmail.sk
      • Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 02.07.2006 | 18:51
        Acid   Návštevník
        Vdaka za vasu pomoc. Problem bol v tom ze instalator nvidie hodil ovladace niekde do /usr/X11R6/... a som tam musel dat --x-source-path=/usr/lib/xorg/modules/ Este by som sa chcel opytat. Ak spustim glxgears, nezobrazuje ziadne udaje, len to okno s kolieskami a po vypnuti vypise, ze "X connection to :0.0 broken (explicit kill or server shutdown)." len ak to okno vypnem krizikom. Ak to okno zrusim ESC-om, tak nevypise nic.
        • Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 03.07.2006 | 16:15
          scoop25   Návštevník
          Spusti to ako: glxgears -prinfps
        • Re: Re: Re: nv, nvidia, vesa, problemy 03.07.2006 | 16:17
          scoop25   Návštevník
          Spravne ma byt teda: glxgears -printfps