anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :)

Sekcia: Komunita 15.08.2006 | 19:44
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
tak a dame pre velky uspech dalsiu anketku... ako ste sa prvykrat dostali k linuxu? :) 1) niekde som to videl (respektive pocul) v TV, radiu ci novinach, a tak som to skusil 2) niekde som na to natrafil na internete 3) niekde som na to natrafil v casopisoch 4) rozpraval mi o tom kamarat, videl som to u kamarata 5) dostal som ako darcek :) 6) mal som predinstalovany na novom PC 7) ine 8) dozvedel som sa o linuxe vsetko len z portalu LinuxOS tak sa znovu vyjadrime... :) P.S. pozdravujem kilecko :)
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k //4// 07.07.2006 | 18:36
      M@trixX   Návštevník
      ---> 4
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 09.07.2006 | 00:29
      peto   Návštevník
      pred par rokmi som natrafil na internete na SLAX, napalil som si ho kedze to bolo live cd, na male 8cm cd. par krat som si to pustil, ale nevidel som v tom iny zmysel iba ze je to live cd a pri pade win nieco snad cez to opravim.ibaze to nemalo pristup na NTFS.tak to zapadlo prachom.ale kedze win som pouzival stale a bezpecnost bola dolezita ale nedokonala,tak som zacal skusat linux az kym som sa nasraty na cely microsoft a ich hlasky vybodol.a odvtedy sa trapim, ale je to krajsie trapenie ako s windowsom. najme rozhodujem o vsetkom ja!zacal som so suse9.3 toho roku na velku noc presne, ale kedze som bol uplne novy vela krat som tam rozne veci posprtal a mal som pocit ze uz je to len horsie a horsie-chybal mi prehlad, najme fluxbox mi tam nezapadol,hoc som ho celkom pekne rozchodil, teraz mam knoppix,viem ze chcem gentoo ale ked som to instaloval tak som sa zhrozil a nechal tak.
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 11.07.2006 | 12:32
        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
        Program vykonal nepovolenu operaciu a skonci. šeko Brány
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 09.07.2006 | 23:28
      Avatar SuSEr SuSE, Kubuntu  Používateľ
      4
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 11.07.2006 | 11:19
      Avatar maiky Slackware 10.2 a 11.0  Používateľ
      no asi v 1994 som v uz v neexistujucom casopise elektronika cital clanok o linuxe. o tri roky neskor som skusal instalovat nejaku distribuciu v skole. uz ani neviem co to bolo, ale viem, ze som to instaloval na 386, 4mb ram a bol som strasne stastny, ked som spustil Xka :) potom neskor to bol na notebooku mandrake, kde som si nacvicil zaklady a teraz pouzivam slackware, centos a redhat.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 11:32
      david   Návštevník
      7.ine na VS sme mali predmet operacne systemy 2 a vedel som ze tam budeme preberat linux a tak som cele leto cital LDP a skusal distra kompiloval, nadaval :), a nakoniec som isiel na predtermin na skusku a mal som A.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 11:56
      mlp   Návštevník
      z jiz nekolik let neexistujicim casopise "Internet" jsem videl zminku o jinem systemu nez win, tak jsem shanel linux (muj prvni z knihkupectvi - Red Hat 7.0 i s instalacni brozurou ) a byl jsem nadsen z toho, ze to funguje a mel tak jako uplny zacatecnik a neznalek dva systemy dodnes nikdo z meho okoli linux nepouziva a tak jedine, kde najdu radu je internet .
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 12:11
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      tak a zapojim sa aj ja :) 5) darcek :) dal mi to bratov kamarat nech si to skusim... tak som to teda natiahol na jeden slabsi PC, ale fungovalo to tam dobre :) pametam sa ako som to skusal... PC bez netu... a ja som tam dal mandrake 9.1. zbezne som pokukal kde a gnome, a to je asi vsetko. asi som nikdy ani nespusit mandrake control center, ale mal som z toho radost :) o 2 roky neskor som si to chcel nahodit na moj PC, ale neslo to. mandrake 9.1 totiz nepozna s-ata disky... vtedy som sa dostal na linuxos, a tak sa mi zda ze s Ondrejom Huckom som potom riesil ze co s tym... takze download mandrake 10.1 :) a potom som uz presedlal na mandrivu 2006 a tak dalej... ale tak dostal som sa k linuxu ako k darceku :)
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 12:16
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      prvykrat som to slovo videl v casopise (2000 AD) prakticky som sa k nemu dostal az o rok neskor
      Debian. apt-get into it…
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 12:42
      pzad   Návštevník
      4) v 1993 videl som to u kamarata na intrakoch (na vyske).
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 01.07.2006 | 12:44
        pzad   Návštevník
        1993 to nebolo - myslim, ze skorej 1994 alebo 1995
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 12:51
      Avatar nardew debian  Používateľ
      4 - kamos mal red hata 8, a tak som to xcel skusit aj ja... ale vydrzalo mi to tak mesiac, mozno dva, lebo som v tom nevedel robit a v tom veku(13?) som vyuzival pc na ine veci ako teraz(teda hry:))... btw1, myslim ze lepsie miesto pre ankety je kategoria Komunita btw2, ak sa mozem spytat administratorov, ze preco zrusili tie ankety v pravom panely, lebo bolo by to lepsie hlasovat tam ako tuna cez forum...
      • anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 14:42
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        hmmm nadrew kusok ta skomentujem: 1. odsek - suhlasim 2. odsek - suhlasim 3. odsek - suhlasim :)
        • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 01.07.2006 | 14:45
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          zas taky kriticky si nemusel byt...
          Debian. apt-get into it…
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 02.07.2006 | 00:45
      Vec   Návštevník
      7) windows mi prestal vyhovovat a tak som presiel na linux, jedine co som dostal bolo cd a odkaz google.com
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 02.07.2006 | 01:12
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Uplne presne si pamatam kedy som definitivne pochopil ze windows nema perspektivu. Bolo to v den ked som prvy krat spustil windows XP (nebolo to na mojom pc). Hned potom som si odinstaloval windows (tusim 95) z mojho stroja a nahodil tam free dos. Par mesiacov som sa s nim hral a popritom som skusal ine operacne systemy (beos,...). Linux som vtedy bral ako poslednu istotu tak som ho ani neskusal... Prvy krat som si linux stiahol z netu. Bola to nejaka slovinska alebo chorvatska verzia s 2.0.35 kernelom co bootoval z dosu a "zil" na msdos particii. Potom som par rokov robil v RedHat 5.1, potom 7.2. Potom Fedora Core 4 a teraz Slackware 10.2 a vlasna distribucia. Tak to je asi vsetko...
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 02.07.2006 | 01:31
        WlaSaTy   Návštevník
        2.0.35, nebol to monkey linux? ale ten bol z ciech. doverne ho poznam aj ja som s nim zacinal.
        • Re: Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k lin 02.07.2006 | 20:56
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Nie, nebol to monkey linux, cestinu od srbstiny/chorvactiny/slovinciny este rozoznam :) a 2.0.35 je velmi popularny kernel (je aj v RH 5.1) a plno inych distrach...
          • Re: Re: Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k 02.07.2006 | 21:16
            WlaSaTy   Návštevník
            ok, i ked popis monkey linuxu bol v anglictine. :-)
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 02.07.2006 | 11:43
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      [jar 2004] pomerne stastne si uzivam windows 98 zo 196 mb ram a 300 mhz CPU, pada to len raz cca za 6 hodin. uz v tej dobe som pouzival dost veci z unixoveho prostredia (vyhradne netscape, gimp, amsn a dalsie). [jul 2004] the first hack in. niekto z lokalky prisiel, vykradol nejake mnozstvo dat z mojho disku a odisiel. nikdy som nezistil, kto to bol a co zmizlo - hack som zaznamenal len na traffic monitore (1,5MBps nebude ping response). nainstaloval som si firewall a ziskal falosny pocit bezpecia [prelom jula a augusta 2004] skusal som mandrake 9.2... nenadchol ma... problem s delete/backspace, ziadna podpora v repozitaroch na updaty, pomerne zastarale prostredie, ale asi 2 tyzdne som ho pouzival, nemal som v nom skoro nic rozchodene - ziaden zvuk, iba siet a vesa driver na grafiku [august 2004] upgrade ram na 256 MB... windowsy sa stavali menej a menej stabilne, spontanne sa rozhasili uz aj po dvoch hodinach prace, nastal druhy hack in so zapnutym firewallom, podla logov som zistil, ze diera bola v sambe. [koniec augusta 2004] od kamosa dostavam linku www.slackware.com... sosam instalacne CD slackware 10.2 a ponociach robim pokusy o instalaciu. Do 6.9.2004 prebehlo pokusov celkovo asi 15 a po poslednom som system este asi 4 mesiace ladil k svojej spokojnosti - najma uplne detaily. [oktober 2004] windowsy sa rozsypali natolko, ze ich bolo nutne preinstalovat... miesto toho som ich skonvertoval na reiserFS a odvtedy sa na tomto pocitaci windowsy nikdy nedostali k hardware-u. odvtedy ficim cely cas nepretrzite na linuxe bez potreby odskoku na windows (potreba vlastne je len kvoli iexplore - ktory bezi pod wine a jednemu animacnemu programu, ktory sice je reportovany, ze pod wine bezi, ale mne nejako rozbija panely pri zobrazeni).
      • Re: Re: 02.07.2006 | 12:12
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        no toto, vazne si windows pustil k netu? to je iny jackass :D
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: 02.07.2006 | 14:03
          Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
          bolo to v lokalke, kde vtedy bolo nieco menej, nez 11 pocitacov a nemyslel som si, ze niekto nahodi sambu a bude bruzdat diskami... navyse traceroute vykazoval pomerne dost vela smerovacov na ceste k vonkajsiemu netu (radovo 5-7 kuskov)... ten stroj bol prevadzky XPciek neschopny (ani som ich tam nechcel... ja som vlastne mal XPcka len asi 3 dni, aj to nedavno na notebooku v multiboote so slackom, aj to kvoli studovaniu chovaniu jedneho programu na sieti, potreboval som to mat v nativnom prostredi... potom to neviem skade chytilo virusa, tak som ho poslal k vode...
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 02.07.2006 | 12:35
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      [dakedy davno v minulosti, ked PC malo 1333Mhz, 256MB RAM...] Win neviem_ake_cislo dostal virus a ten mi pekne milo zmazal 40GB disk (vsetky data boli prec). [3 dni nato] RedHat 7.3 sa instaluje (dostal som na poziadanie od oca) [niekolko mesiacov na to(mozno az pol roka)] Instaluje sa FC1 [niekedy ku koncu roka 2004 (oktober)] Instaluje sa FC2, dostavem non-stop net [Upgrade na FC3, December 2004] FC3 je smejd [2005, 1-5 mesiac] Prechod cez vsetko mozne (slack, suse, mdv, gentoo, ubuntu, debian atd) [6-12 2005 - 1-3 2006] Ficim na Gentoo [4 - doteraz 2006] Kupa AMD64, prechod na Ubuntu
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 02.07.2006 | 12:38
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      Ja som prvykrat o linux zakopol vdaka casopisu chip, priloha bola jedno cd mandrake linuxu 9.1, nejaka bamboo verzia ci co. trosku som sa s tym hral, pacilo sa mi to, tak som si zohnal velky mandrake na 3CD, odtvedy som presiel cez mandrake, suse az ku slackware a nehodlam menit distro v blizkej dobe
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 02.07.2006 | 18:56
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      volba 8. ps: takyto styl ankiet mi pripada neefektivny a neprehladny.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 03.07.2006 | 02:30
      Osho   Návštevník
      hmm... V casopise PC REVUE v niektorom cisle z roku 2000 bola zmienka o nejakom "tajomnom" a bezpecnom OS menom Linux... Sem tam som si o tom zistil nejake info ale stale som si myslel ze Linux bude az moc tazky na to aby som ho vedel sam nainstalovat. V mojom okoli vtedy nik nevedel co to linux je a vela ludi nevedelo, ze windows vobec je nejaky OS :-). Skratka nemal som net a nemal som sa kym poradit. Potom bol zrazu rok 2005 a listy zacali opadavat. Po vikende som sa vratil na intrak a moj kamos si prave nainstaloval Linux. Bola to FC4 z Linux+DVD. JEEEEEEEEEEEE. Tak to hned musim skusit. Mal som prave novy comp so SATA diskom a XP ho bez diskety pri instalacii nechcelo pochopit. Prave na druhy dem som sa siel posriet do trafiky a mali nove cislo Linux+DVD (nemal som net). Tak som nainstaloval bez problemov SuSE 9.3. O tyzdem na to vysla SuSE 10.0. Pracital so si niekde, ze SuSE 9.3 je uz shit a ten moj kamos si prave kupil nove Linux+DVD. Bol tam Aurox 11.0. A tak som s nim prezil takmer do leta.\ Potom som skusil Kubuntu 6.06 ale prvy pokus s instalaciou z LiveCD nevisla a tak som par dni pouzival FC5 a potom som znova skusil Kubuntu 6.06 a som zatial spokojny. Zacinam si verit, ze dalsie distro bude bud Debian alebo Slackware :-))) Drzte palce nech sa rychlo ucim...;-)
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 03.07.2006 | 10:31
        rstana   Návštevník
        viacmenej nahodou... nejakym sposobom som sa preklikal na stranku linuxos.sk (nepytajte sa ma ako, neviem) a potom sa to uz nedalo zastavit... skusal som, skusal - najprv dual boot s win, potom naspat win, potom iba linux, potom naspat win, potom dualboot a teraz uz len linux (xubuntu 6.06)
        • Re: Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k lin 03.07.2006 | 10:49
          Ferjo   Návštevník
          Prvi krat som pocul o Linuxe tusim z rozhlasu... Ale vobec som netusil ze je prevazne freeware. Potom neskor mi dal kamarat Mandrake ,ale nevedel som rozbehat wifi. Tak som zacal skusat rozne distra, az som wifi rozbehol pod DSL. Ale stale to nebolo ono ,lebo Wifi karta sice pracovala ,ale spojenie nefungovalo. A potom som nasiel KANOTIX , a v tom vsetko funguje, takze ho stale pouzivam.
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 06.07.2006 | 22:44
        Avatar ops   Používateľ
        pri pokladni som si hovoril nieco o linux, windows, pocitace a predavacka hned: "a ty mas v zaujme windows, pocitace." aspon vydite ze vacsina ludi ani nevie co je linux, unix, solaris, reactos, make, gcc...
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 04.07.2006 | 18:42
      ykso   Návštevník
      4. uz som si trhal vlasy z windowsu 98,ME atd... bol som zufaly ... ale nevedel som co ine....ako to riesit kamarat /profik vo FC5/ mi poradil-skus linux. tak som skusil...na zaciatok RH9 trosku ma to odradovalo...zlozitost atd ale vydrzal som pri knihach a radach z internetu a dnes som spokojny uzivatel FC5 / sice aj Xp / a dodnes to stoji za to, to nove ... takze tak Martin
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 05.07.2006 | 09:16
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      7) ine Chtel jsem mit doma tu vec, co se ji rika shell, kterej je prej na linuxu. Hrm. Nejdriv jsem tahal nejaky disketovy distribuce ze skoly (Brutalware, smallLinux) a pak jsem si koupil RedHat 6.2CZ, kterej se uz asi pri desaty instalaci nezasekl :). Ale nainstaloval jsem ho :)
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 05.07.2006 | 19:12
      Avatar milossramek kubuntu, debian  Používateľ
      Pravdupovediac, nespominam si presne, ako som sa k Linuxu dostal. Pamatam si ale na ftp server wuarchive.wustl.edu, kam sme zaciatkom 90-tych rokov chodili do katalogu pub/gnu sa vselijaky softver (pouzivali sme HPUX, jeho SW vybava bola takmer nulova). Kolega mi vtedy prezradil, ze su ludia, ktori si myslia ze SW ma byt zadarmo. Vtedy mi este nedoslo, co tym myslel, lebo u nas sa vtedy SW naozaj nekupoval. Linux som videl prvy krat asi okolo roku 1995 v Slovenskej akademii vied na Ustave merania. Bol to slackware, tusim z 8 diskiet Ten katalog na wuarchive.wustl.edu este stale existuje. Celkom mile, nie? Akurat ze tam toho je viac.
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 05.07.2006 | 19:16
        Avatar Dávid Kovács Slackware  Používateľ
        5.) Dostal som to od jedného mojho kamaráta. Predtým som pocul na internete o toho, potom mi ten kamarát poslal.
        Dávid Kovács [ Davs ] - Slackware 11.0
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 05.07.2006 | 19:56
      Avatar milossramek kubuntu, debian  Používateľ
      Pravdupovediac, nespominam si presne, ako som sa k Linuxu dostal. Pamatam si ale na ftp server wuarchive.wustl.edu, kam sme zaciatkom 90-tych rokov chodili do katalogu pub/gnu sa vselijaky softver (pouzivali sme HPUX, jeho SW vybava bola takmer nulova). Kolega mi vtedy prezradil, ze su ludia, ktori si myslia ze SW ma byt zadarmo. Vtedy mi este nedoslo, co tym myslel, lebo u nas sa vtedy SW naozaj nekupoval. Linux som videl prvy krat asi okolo roku 1995 v Slovenskej akademii vied na Ustave merania. Bol to slackware, tusim z 8 diskiet Ten katalog na wuarchive.wustl.edu este stale existuje. Celkom mile, nie? Akurat ze tam toho je viac.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 06.07.2006 | 18:48
      RH 7.1   Návštevník
      o Linuxe som pocul niekedy okolo roku (mozno aj skorej) 2000, ale prva instalacia bola 07/2001 ked bol RedHat Linux 7.1 na CD v CHIP magazine a hned na prvy krat sa vsetko podarilo.
      • re 06.07.2006 | 19:13
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ROTFL. klames kernel na tom CD nemal zakompilovanu podporu Rock RIdge a musel sa bootovat z diskety (tu dali na chip CD o mesiac, alebo sa dala stiahnut z nejakeho ftp) :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: re 06.07.2006 | 19:19
          Avatar LukoV Zenwalk~CRUX~OpenBSD~Haiku  Používateľ
          -- ja som zacinal na umsdos Monkey linuxu a asi o mesiac som si zohnal RedHat6cz na CD ... bolo to super .... skoda ze RedHat to vzdal -- este ze tu je Fedora...
        • Re: re 06.07.2006 | 19:31
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          och, som si to nasiel :) musim sa opravit: na CD chybal Rock Ridge, nie v kerneli na ftp ta disketa uz bohuzial nie je :)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: re 06.07.2006 | 20:07
            workyb   Návštevník
            Videl som :D Red Hat 8 uz neviem kedy ale videl som ho. Vraveli ze je lepsi a stabilnejsi a moc ma to nezaujimalo. Bol sok klasicky uzivatel Windowsu ale potom co ma par krat podlal widnows do {}. Tak som zacal hladat nahradu zanho a nasiel som linux. Prvy linux na mojom pocitaci bol Red Hat 6.2 a potom som sa nato vykaslal lebo nastavit v nom nieco bolo umenie. O par rokov ma nahovoril kamarat nech si dam Mandrak 10.0 tusim a od vtedy len linuxujem :D.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 06.07.2006 | 21:22
      Avatar Josko Ubuntu 6.06  Používateľ
      2) Najpr keď som mal XP som na nejakom DC hube natrafil na linuxáka, ktorý mi poradil FC2, lenže tá mala nejakú chybu v prístupe na disk takže mi úspešne zničila oddiely na disku :). Tak som sa na linux na určitú dobu vykašlal. Potom som videl Mandrivu, tak tú som si nainštaloval aj mi chodila, ale nejak ma nechytila, bola ako windows. Mandrivu som zmazal kôli poskusom s Mac OS Xom. Neskôr som našiel Gentoo, tak som si povedal že vyskúšam, chyba bola že som si stiahol 64bit verziu v ktorej nešiel rozbehať úžasný modem DSL modem Microcom AD2622, Tak som stiahol 32bit verziu v nej mi modem šiel, používal som to asi mesiac, kým som nepridával bootsplash ktorý mojov zpôsobil, že mi už Gentoo viac nenabootovalo, tak som sa na to chcel už úplne vykašlať Potom som videl demo na XGL to bolo asi jediné čo ma udržalo pri linuxe, tak som si siahol po SUSE, pretože to bolo jediné distro čo to malo, ale to mi robilo zaujmavé chyby typu že nešli po pripojení netu spustiť žiadne aplikácie.... Nakoniec som objavil Ubuntu Dapper , v ktorom mi ide bezproblémov modem, XGL tiež chodilo, teraz XGL nepoužívam aj keď to bolo jediné kôli čomu som chcel linux, keď bude podporovať DRI tak to zas budem používať.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 06.07.2006 | 21:22
      Avatar Josko Ubuntu 6.06  Používateľ
      2) Najpr keď som mal XP som na nejakom DC hube natrafil na linuxáka, ktorý mi poradil FC2, lenže tá mala nejakú chybu v prístupe na disk takže mi úspešne zničila oddiely na disku :). Tak som sa na linux na určitú dobu vykašlal. Potom som videl Mandrivu, tak tú som si nainštaloval aj mi chodila, ale nejak ma nechytila, bola ako windows. Mandrivu som zmazal kôli poskusom s Mac OS Xom. Neskôr som našiel Gentoo, tak som si povedal že vyskúšam, chyba bola že som si stiahol 64bit verziu v ktorej nešiel rozbehať úžasný modem DSL modem Microcom AD2622, Tak som stiahol 32bit verziu v nej mi modem šiel, používal som to asi mesiac, kým som nepridával bootsplash ktorý mojov zpôsobil, že mi už Gentoo viac nenabootovalo, tak som sa na to chcel už úplne vykašlať Potom som videl demo na XGL to bolo asi jediné čo ma udržalo pri linuxe, tak som si siahol po SUSE, pretože to bolo jediné distro čo to malo, ale to mi robilo zaujmavé chyby typu že nešli po pripojení netu spustiť žiadne aplikácie.... Nakoniec som objavil Ubuntu Dapper , v ktorom mi ide bezproblémov modem, XGL tiež chodilo, teraz XGL nepoužívam aj keď to bolo jediné kôli čomu som chcel linux, keď bude podporovať DRI tak to zas budem používať.
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 06.07.2006 | 21:24
        Avatar Josko Ubuntu 6.06  Používateľ
        Poznnámka k poslednej vete, budem zas používať XGL, Ubuntu používam stále.
      • re: 06.07.2006 | 21:38
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        dobra telenovela ;))
        Debian. apt-get into it…
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 06.07.2006 | 22:26
      Avatar ops   Používateľ
      povacsine 2 a 8 a este 4 ta osmicka je vacsina :) ta stvorka je ze mi ho dal kamarat este mi ho pozical kamarat
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 03.08.2006 | 11:11
      Monty (René)   Návštevník
      Zdravim. My jsme meli klasicky unix na skole. O linuxu jsem se dovedel postupne pri podnikani, kdy jsem potreboval stale novejsi system a nechtelo se mi porad kupovat nove verze Win. A protoze jsem zvedavy tvor, tak jsem se na linu podival blize. Ze zacatku RH5.1, 6.0, 7.x, pote Mandrake a kdyz jsem otestoval asi 10 distro, skoncil jsem u Auroxu. A musim se priznat, ze jsem s nim nadmiru spokojen a uz u nej asi zustanu (pokud neskonci tak jiste). Uz kvuli kompatibilite s FC (zatim jsem nemel problem s kompatibilitou) a jednoduchosti. "Nainstaluji a jedu" :-) vse co potrebuji je funkcni a postupne se ucim to co bych jinde musel nastavovat. Asi to je zvyk, netvrdim, ze jina distra jsou spatna. Jde spis o to, co cloveku vyhovuje. Koneckoncu je to stale linux ;-) Renek (Monty)
      • Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? 03.08.2006 | 14:19
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        7,- šiel som do net kaviarne kde bol SuSE 9.0. Odvtedy ma chytil. Tak mi ho tam napálili a mám ho doteraz v šuplíku...teda CD...
        Close the Windows Open The Source
        • Re: Re: Re: anketka dva - ako ste sa dostali k lin 05.08.2006 | 14:10
          <<<>>>   Návštevník
          presiel skoro pred rokom a na windows sa uz nemienim vracat:D 7. taq vlasne ma k tomu presvecil otec ktory je do toho lajik:D ale acao sme mali prve bol mandrake ale no to som nepouzival nikdy ale o rok ma otec presvecil ze knoppix :D taq ten som ako live pouzival potom som skusil instalaciu a dopadla dobre aj s bual bootom bez nikoho pomoci :) potom som sa pozeral na knoppix znudene taaq som vyskusal suse 9.0 a potom dalej vela distier (debian mandarake aurox fedoru) no teraz som na suse 10.1 zaujimave ze na kazdej distro do teraz som vsetko HW rozbehal sam bez pomoci no aj vlasne SW inak uz ma na suse prestava bavit ze KDE vkuse buguje do mna a gnome mi moc nevyhovuje a nev iem preco ide pomali a masinu zdaleka nemam najstarsiu taq asi prejdem na gentoo(podla toho ake bude nove suse) taq drzte palceky ;) no vlasne stal som sa novy adminom na nasej sieti 5compov :)
          • Vselijako 14.08.2006 | 00:02
            Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
            Som sa aj ja rozhodol napisat maly pribeh. Rok asi 2002 a nasi mi kupili casops CHIP. Skumal som ho velakrat, u kamarata. Ked prisiel domov PC, bachol som tam to CD a casom som si vsimol, ze je tam nejaky Linux. Vyskusal spustil, cosi porobil, restartoval a viac sa linux nespustil. Zabral asi 500MB z mojho disku Tak som disk odniesol do predajne a prosiiiim pomozte mi s tym. Vtedy linux skoncil. O par rokov neskor mi kamarat zacal hovorit o Mandrake. Tak som to doniesol domov a hral sa. (Bol to 10.0). Vsetko islo (bol 6CD) a bol perfektny. O instalacii programov som nemal ani sajny. Jedneho dna som vsak otovril subor readme a nasiel tam tri magicke prikazy, configure make, make install, Ale prisla doba neuspechu - nie a nie nahodit XP a linux dokopy. Tak som frcal na win ME (kvoli borlandu) a na mandrive. Potom ma linux nejak presiel a jednoducho to neslo - ak nemas net, tak o linuxe ani nerozmyslaj. Ale net prisiel, prisla myslienka, to skusit znova. Takze sa nakoniec situacia obratila - win skoncil a linux zostal. Ake je ponaucenie nakoniec? Linux mam od kamarata.
            Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 14.08.2006 | 00:33
      Avatar Lukáš Debian  Používateľ
      7 2003 - moj prvy linux Mandrake 9.1 2004 - prechod na Fedora Core 2005 - zaciatok 2006- skusanie desiatok distribucii 2006 - Kubuntu Do buducna planujem Slackware popripade Gentoo, tot vse.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 15.08.2006 | 19:44
      Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
      K linuxu som sa prosim pekne dostal - cudujsa svete - elektrickou :-)
      • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 19.01.2007 | 14:48
        samox86   Návštevník
        2003 - mandriva; suse (pred novell); slackware10.2, 11; opensuse 10.3; gentoo 2005.1, 2006.0; (k+)ubuntu; archlinux 7.2; knoppix; slax; fedora 5, 6 (pri nej som aj zostal doteraz a nehodlam sa zmenit :); sled10; zenwalk 4;
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 19.01.2007 | 15:17
      Miso   Návštevník
      Videl som v telke recenziu RedHat 6.2 CZ.
      Neskorsie som si kupil napalene cdcka s RedHat 7.1 CZ.
      Dalej som kupil casopis spolu s cdckom Mandriva 8.1.
      Neskorsie som si stiahol a napalil RedHat 8.0.
      Potom prisla dlhsia pauza.
      A teraz (od 2006) skusam distribucie ako: */Ubuntu, Mandriva, SuSE, SLAX.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 19.01.2007 | 23:59
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      No ako som sa dostal k Linuxu?
      Cez mojho dlhoročného kamaráta. Raz som k nemu dobehol (2 rkoy dozadu) s prosbou o niešo šo nepadá a a nevolá sa to MS Win. Zapal PC a ukázal my výber. Red Hat, Mandrake, SuSE, MS Windows 95, Caldera, Haloween, Free BSD, NetBSD,... skrátka 13 OS na jednom PC. Bol som z toho jeleň. Nakoniec sa chopil rozumu a napálil mi Mandrake LE 2005. Nakopol som ho do PC a začal haluziť. Haluzil som a haluzil aý nakoniec mi ukázal KERNEL PANIC NON SYNCING,... tak som ho vyhodil. Kamoš mi dal SuSE 10. -Ten je podla mojho gusta to pravé orachové.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 05.02.2007 | 01:12
      cannibal   Návštevník
      Kamarád mi zhruba před rokem půjčil DVD s nápisem Fedora Core 4 a tvrdil že je to dobré to vyskoušet. Von sám že na tom má server, ale žeprý to jde i na Desktop.
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 05.02.2007 | 16:59
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      7) V podstate som sa k linuxu dostal na internete, v skole od kamarata a co som o nom pocul od spoluziakov...
      Na internete to najprv bolo na linux.cz , kde som sa dozvedel preco si ho dat, ako si ho dat a pod. potom
      som nasiel linuxsoft.cz, tam som si asi 2 dni vyberal programy ktore si na linuxe installnem (nesmejte sa :D) a taktiez
      toto forum (hlavne otazky novacikov a forum).
      Potom som na dc++ nasiel na lokalnom hube cloveka, od ktoreho som stiahol suse 10.1. No a medzi tym som sa rozpraval so spoluziakmi o linuxe a taktiez mi dost ludi hovorilo ze mam sa urychlene zbavit woken, tak som sa zbavil a som spokojny :)
      Now only for ubuntu :)
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 03.03.2007 | 13:10
      Avatar dodogo Knoppix, Debian, Slackware  Používateľ
      1. nasiel som ho na CD CHIP-u myslim rok 1997. uz predtym som o nom vela cital. bol to cesky monky. len sa nakopcil na DOS particiu.
      2. hned na to RH verzia 5.0
      3. SUSE asi najoblubenesie distro pre zaciatky. aspon pre mna.
      4. presiel som takmer vsetky vacsie distra.. ale len zbezne.
      5. teraz pouzivam knoppix s WinXP na mojom NB. A ako routre a servre pouzivam Debian a hlavne Slackware prip. Slax.
      Prešov. Som Šarišan a som na to hrdý. :-)
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 22.03.2007 | 21:02
      Avatar simplicity Linux Mint 3.0 & Debian 4.0_r0  Používateľ
      ja som, snad ako kazdy, zacinal na wine..konkretne 98 SE EN, nejaky ten rocik mi to stacilo, potom som sa zacal zaujimat o novsie verzie windowsu..ME, 2000, XP...ked uz nebolo co skusat, hladal som alternativy..vedel som o Macu...a nejakym zahadnym sposobom som sa dozvedel aj o Linuxe...tak som ho samozrejme chcel vyskusat. poprosil som stryka nech mi teda posle nejaky linux. poslal mi Knoppix 3.7 ktory mam doteraz a obcas ma aj zachrani...prva nainstalovana distribucia bol Mandrake 10.1....potom nastalo nezmyselne obdobie pouzivania XP az som nakoniec skoncil na dual-boote s Ubuntu...a postupne sa snazim ten blby win obmedzovat a presedlat plne na Lin....
      "Ja som nezabil človeka, ale princíp!"
      • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 22.03.2007 | 22:50
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
        dal som si zaviest net, s nim prisli aj virusy, spyware, trojany a podobne haluze, tak som hladal alternativu za windows. Najprv som mal dual boot XP-Suse, potom prisla mandriva-XP, Knoppix-XP, Redhat-XP, Debian-XP, Kubuntu-innotek virtual box (XP,98-kvoli TBS spellcross, btw keby ste vedeli o nejakej podobnej TBS pod linux mohli by ste dat vediet, ale nie boj o wesenoth - prilis jednoduche).
        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 24.03.2007 | 15:58
      Avatar mmatko   Používateľ
      Nahodou - ako slepe kura k fajn zrnu - pri kupe PC som bol dost financne limitovany, tak som chcel usetrit par tisic za win a kupil som comp s nejakym predinstalovanym distrom linuxu, ktore som vsak po par dnoch zrusil (ako uplnemu zaciatocnikovi v lin mi vtedy vadilo, ze kopa zakladnych veci v povodnej instalacii chybala a zdalo sa mi rozumnejsie prejst na lepsie vybavenu distribuciu) a nahodil som si suse10.0. Dnes by som nechcel win ani zadarmo (radsej zacinam uvazovat o xubuntu (na skusku), aj ked suse je celkom fajn). Pointa - financna uspora za win sa ukazala byt velmi dobrou investiciou...:o)
      • Re: anketka dva - ako ste sa dostali k linuxu? :) 14.08.2010 | 16:12
        Avatar Adam MintPPC, Void Linux PPC(PowerPC), MXLinux(Intel)  Používateľ
        padla mi vista chcel som nieco stabilnejsie...ubuntu 10.04