Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov

Sekcia: Ostatné 31.07.2006 | 11:49
M@trixX   Návštevník
Ja ako zaciatocnik s Linuxom, ktoremu sa do ruk dostali len tie najlepsie distro sa mam relativne fajn, ale co taky, ktori nemali take stastie ako ja? Preto prosim vas, skusenych Linuxakov, napiste, co by mal vediet nejaky ten (doteraz) Windowsak, ktory ide na Linux. Nezabudnite na odporucania distribucii vhodnych na prechod z Win na Linux a tak podobne.
    • Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 07.07.2006 | 18:15
      M@trixX   Návštevník
      Ked ste napisali, ze ja mam odporucit distribucie, tak tu napisem, ktore som odskusal, a kratky komentar ku kazdej: PCR LINUX - prvy linux ktory sa mi dostal do ruk... celkovo spokojnost... Nevyhodou je, ze pri kazdej a drobnej operacii (napr. zmena casu) chce heslo pre roota, ktore neexistuje. Vyhodou je slovencina Mandrake 10.1 -odporucil kamararat.. aj som ho nainstaloval, ale rychlo rychlo s nim prec... podla mojeho nazoru ma v graf. prostredi biedne nastavenia DANIX - Stiahnute (verzia z 17.6.06) - hruza! teda aspon pre mna. Tato distro mi nechcela ani len spoznat graf. kartu (pracuje mi jedine pri rozliseni 640×480px, este je na vyber 320×240), vyzorovo dobry... SLAX kill bill edition - Snad najlepsia distro, co sa mi dostala do ruk... Sice ide len pri rozliseni na 800×600, ma malo programov a nema OpenOffice.org, rozpoznal mi aj zvukovku na doske, ktoru mi nespojazdnil nikto, okamzite mi rozpoznal zapojenie fotaku a dokonca sa da aj zapisovat na HDD naformatovany pre W98 (FAT32).. daju sa pridavat moduly, takze cool Knoppix 5.0.1 - kedze po pomerne dobrych skusenostiach s PCR linux (zalozeny na knoppixe) som ocakaval trochu viac... ale ma najnovsi OpenOffice, FireFox a vsetko potrebne... Chyba mi moznost zapisu na HDD.
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 07.07.2006 | 18:45
        ---   Návštevník
        moznost zapisu na hdd (win disky) v knoppixe je, ked kliknes pravym tl. mysi na ikonu disku (win) na ploche tak sa tam da nastavit red/write mod. Standardne je len read ,preto ti to nejde.
        • Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocniko 10.07.2006 | 01:10
          Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
          Ked sa do knoppixu najblizsie dostanem, tak to skusim a dam vam vediet...
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 08.07.2006 | 05:07
        Distra   Návštevník
        Ja odporucam distra pre zaciatocnikov v poradi: 1; Mandriva, SuSE, Aurox (jedno z nich alebo vsetky) 2;Fedora Core 5 3;(K)Ubuntu 6.06 4; a potom uz clovek bude vediet sam
    • Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 08.07.2006 | 20:50
      Lada   Návštevník
      Já doporučuju jednoznačně ubuntu. Tohle distro mě opět vrátilo do světa linuxu. Navíc komunita kolem ubuntu ti ráda a ochotně poradí. S takovou uživatelskou podporou sem se zatím nesetkal. Jinak většina věcí je na jejich stránkách ubuntu.cz
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 08.07.2006 | 22:23
        M@trixX   Návštevník
        Vidis to! Mozete hned pisat aj internetove stranky jednotlivych distro a programov pre Linuxy, ktore odporucate. Mimochodom dakujem DVH, za ten zoznam prikazov pre Linux, tam je aspon ciastocne vystihnute, co som povodne chcel vedet. Ja som sa totizto pytal na odporucania, ako dosiahnut, aby pocitac pod linuxom robil to, co chceme, akym prikazom alebo operaciam sa vyhnut, ktore vam sposobili neprijemnosti... dvh, naozaj mas blbe, ze ti to este neuverejnili, a mohol by si sem na to hodit odkaz //ja ho sem dat nechcem, ak to nechces ty//, zaciatocnikovi to fakt pomoze... mozno by si mohol spravit rozsirenejsu verziu, kde by si opisal viac prikazov a vzdy aj trochu viac slovami, ale inac, nemam pripomienky.
        • Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocniko 15.07.2006 | 14:41
          Avatar ops   Používateľ
          OpenSuSE(dobry) Slax(dobry) Knoppix(neskusal) Aurox(neskusal)
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 10.07.2006 | 01:08
        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
        takto jedna otazocka ma trapi: ako je to vlastne s tymi Xkami na -bundach? Viem, ze KUBUNDU ma KDE, a co tie ostatne, UBUNDU, XUBUNDU, atd.
        • Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocniko 10.07.2006 | 02:55
          LOBO ;-)   Návštevník
          Ubuntu ma Gnome Xubuntu ma XFCE atd...:-)
          • Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatoc 10.07.2006 | 03:17
            Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
            Dikes. Zeby tu aspon dakto bol normalny (narazam na toho vlasateho)?
            • Re: 10.07.2006 | 03:42
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              mozno sa ti snazil povedat, ze "google is your friend" alebo UTFG. http://justfuckinggoogleit.com/ trosku viac vlastnej snahy, nie je to nic tazke. a okrem toho kazde *buntu ma pristup k inym DE ci WM, len sa ti tam defaultne nasere nieco ine.
              Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocniko 10.07.2006 | 01:30
          WlaSaTy   Návštevník
          :a co tie ostatne? na ich domovskych strankach je toho viac.
          • Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatoc 10.07.2006 | 01:48
            Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
            no sak je tam atd. takze mozes zacat vymenuvavat, vlasac
            • Re: Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaci 10.07.2006 | 01:53
              WlaSaTy   Návštevník
              ked chces, tak ti ich aj prelozim z anglictiny.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych 10.07.2006 | 02:36
                Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                ked budes hotovy, posli link :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxov 10.07.2006 | 10:21
                  WlaSaTy   Návštevník
                  predtym ako zacnem, pozri si cennik.
    • Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 10.07.2006 | 10:36
      Ludo   Návštevník
      A co tak skusit Linux dokumentacni projekt:)
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 12.07.2006 | 04:16
        rooter   Návštevník
        mozno trochu narocnejsie citanie pre zaciatocnika, ale dahu sa tam najst podrobne informacie nevyhodou je snad len (mierna) zastaralost (je to predsa kniha :-) http://knihy.cpress.cz/DataFiles/Book/00000675/Download/K0819.pdf
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 12.07.2006 | 12:10
        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
        uz som si ho stiahol, ale v tej dobe... velice neaktualne... ked pozrieme poslednych 10 rokov zmenilo v pocitacoch a aj v linuxe... neviem, ci by nemali vydat aktualizovane vydanie pre 3 tisicrocie...
        • Re: 12.07.2006 | 12:16
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ty by si si mal dokladne precitat 1. cast (user's guide) namiesto mudrovanai ake je to outdated
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocniko 31.07.2006 | 00:05
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          preco mam taky pocit, ze na rozdiel od vlasateho sa tu ako dieta spravas ty? vies mi to nejako logicky vysvetlit? aj do mna obcas husti - ale nie preto, aby ma ponizil - preto, aby ma doviedol k samostatnosti... jedneho dna to pochopis...
          • Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatoc 31.07.2006 | 11:39
            WlaSaTy   Návštevník
            nebud vztahovacny, cely svet sa netoci okolo jednej persony.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaci 31.07.2006 | 11:49
              Stano   Návštevník
              vztaho co? na mna nechod tak mudro... len tak ze som si pozrel tu slavnu matrixovu stranku a mal som zmiesane pocity...
    • Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 05.07.2006 | 19:08
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Uz som tu napisal clanok kde popisujem 180 najbeznejsich linuxovych prikazov (kazdy prikaz jednou vetou) ale zatial ho nezverejnili, asi nebol dost dobry :( alebo su kompetentny zaneprazdneny... Davam im tyzden, maximalne dva, potom to zverejnim na mojej stranke a sem dam len odkaz alebo spravicku. Zatial to mozes urgovat tu
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 05.07.2006 | 19:10
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        to OH: ber to ako nezavazne buzerovanie na zaciatku uhorkovej sezony ;)
    • Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 05.07.2006 | 19:11
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ja si myslim, ze to je otazka skor pre teba. ty im povedz, ake su najlepsie distra pre zaciatocnikov - ja to posudit neviem. to iste plati aj o tych informaciach, co by mali vediet. asi http://linux.oneandoneis2.org/LNW.htm
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 15.07.2006 | 10:22
        Avatar ops   Používateľ
        ja som si podla predmetu myslel ze ze tam budu rady. ja osobne odporucam SuSE, Slax. tie sa mi zatial pacia najviac
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 07.07.2006 | 14:00
        M@trixX   Návštevník
        Ja som to chcel, ze by ste poradili aj mne, drahy Linuxovi profici
    • Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 05.07.2006 | 19:11
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      naco je toto? ved tu nalavo je sekcia 'otazky novacikov', to nestaci?
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocnikov 07.07.2006 | 14:25
        M@trixX   Návštevník
        Ja som to nemyslel nejako tak, ako je spravena cast otazky novacikov, Mohli ste napisat nieco take ako: 10. rad pre linux alebo nieco take... Ake to bolo ked ste presli na linux vy, vase skusenosti, co odporucate, neodporucate... to sa urcite v otazkach navacikov nikto nedozvie... lebo to tam neni.
        • Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatocniko 07.07.2006 | 16:44
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          ok kamo, ze si to ty, posli mi email a poslem ti to...
          • Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaciatoc 07.07.2006 | 18:04
            M@trixX   Návštevník
            ak budes taky dobry, tak canis740@atlas.sk
            • Re: Re: Re: Re: Re: Zoznam rad pre Linuxovych zaci 12.07.2006 | 14:10
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              Ok, nebudem to kazdemu 100x posielat, mate to tu: http://senzory.ahoj.sk/intenzivny_rychlokurz_prikazov_linuxu2.html
              • Re: 12.07.2006 | 15:49
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                LOL. nenapisal si ako sa vypina emacs :D
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: 12.07.2006 | 18:06
                  Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                  # killall -9 emacs # kill -9 `pidof emacs`
                  • Re: Re: Re: 12.07.2006 | 18:29
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    fuj, ty si taky brutalny na emacs? na vi nic nepoviem, ale emacs? control+x control+s a preco SIGKILL?!
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: 15.07.2006 | 02:20
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      je vobec mozne, ze si za dva dni spomeniem, ze som sem napisal blbost?! asi ma prilis rozhodila ta brutalnost :) control+x control+c a preco ma nikto neopravil? haloo? je tu niekto?
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: 31.07.2006 | 01:41
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        ak nam vysvetlis, ze o com to kotulas... :)
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: 31.07.2006 | 03:05
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          man kill man 7 signal
                          Debian. apt-get into it…