žiadosť o pomoc

Sekcia: Hardware a Drivery 11.07.2006 | 11:11
Marek   Návštevník
zdravím, mám jeden problém a neviem s ním pohnúť. Používam Linux Red Hat, neviem však na ňom pridať ďalší disk (160 GB) - disk nie je naformátovaný a linux sa správa ako by tam vôbec nebol. Neviete mi niekto poradiť? Vopred vďaka.
    • Re: žiadosť o pomoc 11.07.2006 | 10:18
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      a nevies kam si ho zapojill? daj vypis fdisk -l (to je male L)
      Debian. apt-get into it…
    • Re: žiadosť o pomoc 11.07.2006 | 10:46
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      pripojil si novy disk, ten disk (fyzicke zelezo) je reprezentovany specialnym suborom, napriklad /dev/hdc. musis zistit, ktory to je: primary master -> /dev/hda primary slave -> /dev/hdb secondary master -> /dev/hdc secondary slave -> /dev/hdd potom spusti cfdisk /dev/hdc (samozrejme posledne pismeno podla toho, kam si ten disk zapojil) zobrazi sa ti program s menu, v nom si vytvor nove particie, cfdisk ti automaticky nastavi typ particie na Linux. potom das write, yes, quit. kedze si z tej particie este nemal pripojeny ziadny disk, mozes rovno pristupit k formatovaniu novej particie. mkfs.ext3 /dev/hdc1 -m0 cislo znaci, ktora particia sa bude formatovat (cfdisk pri vytvarani particie ukaze, ake ma cislo). nasledne treba pre dany disk vytvorit mount point, napriklad adresar /mnt/local (na nazve nezalezi) a treba do suboru /etc/fstab doplnit riadok, ktory zabezpeci montovanie novej particie automaticky pri spusteni do tohto mount pointu, vyzera napriklad takto: /dev/hdc1 /mnt/local ext3 defaults 0 0 zlava doprava: nazov particie | pripojny bod | typ filesystemu | specialne nastavenia - nie su ziadne, preto defaults | posledne 2 cisla urcuju frekvenciu kontroly particii fsck vsetko treba robit z uctu roota. VAROVANIE: Ak sa v niektorom kroku pomylis, tak si mozes kludne odbabrat cely system (sformatujes zlu particiu, atd.), takze vsetko robit s rozumom. Toto riesenie je mozno nie prave najviac Redhatovske, ale zato funguje vsade.
      • Re: Re: ĹžiadosĹĽ o pomoc 11.07.2006 | 11:11
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        no, ano, ale zabudas na SATA disky, tam ti nejake primary master = hdc nepomoze :) ale navod pekny, hoci na take jednoduche veci preferujem fdisk :)
        Debian. apt-get into it…