frekvencia monitora v archlinuxe

Sekcia: Konfigurácia 16.07.2006 | 14:09
daimonion   Návštevník
ako si nastavim frekvenciu monitora v X-ku ?, momentalne mam Gnome, distribucia Arch linux. Problem je v tom ze mam dost stary monitor a gnome mi hodi rozlisenie 1024x768 co je OK ale frekvenciu potrebujem okolo 60 Hz a nie 71 Hz ako mi to nastavi Gnome. v Gnome nastaveniach mi inu volbu ani neponukne :(
    • Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 20:07
      skywaker   Návštevník
      skusal si uz xorgconfig ???
    • Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 20:21
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      a preco chces nizsiu frekvenciu?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 20:41
        __   Návštevník
        asi ma rad blikajuci monitor :D
        • Re: Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 22:05
          daimonion   Návštevník
          mam dost stary monitor a len pri nizkej frekvencii dokaze mat "normalny" obraz. Momentalne obraz je "zaobleny". xorgconfig som skusal ale nejak bez uspechu ...
          • Re: Re: Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 22:13
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            obraz na monitore sa obycajne da napravit - hlavne pokial monitor zvlada tu frekvenciu, tak by nemal byt problem. nemas na monitoroch tlacitko a OSD (on-screen display) menu?
            Debian. apt-get into it…
            • Re: 13.07.2006 | 22:14
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              monitore. tusim po sebe zacnem citat
              Debian. apt-get into it…
    • Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 22:51
      anonym   Návštevník
      V MDK a SUSE sa na to používa utilita xmode.Je to krátky program pre príkazový riadok, ktorý ti vygeneruje nové hodnoty pre xorg, ktorými nahradíš pôvodné.U mňa funguje dokonale.Či existuje pre tvoju distribúciu neviem, ale nemal by byť problém parametre pre tvoj monitor vygenerovať na inom stroji.Popis (iba) je napríklad tu: http://www.math.ucla.edu/computing/docindex/sax2-tools-man-4.html
      • Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 13.07.2006 | 22:55
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        • Re: Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 15.07.2006 | 14:25
          daimonion   Návštevník
          nejak to stale nefunguje :( .... jednoducho neda sa nejak (ak ano ako) dopisat do xorg.conf frekvencia mojho monitora ?
          • Re: Re: Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 15.07.2006 | 14:37
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
          • Re: Re: Re: Re: frekvencia monitora v archlinuxe 15.07.2006 | 19:11
            anonym   Návštevník
            daimonion, ty si asi stále nepochopil o čo vlastne ide. Najlepšia rada akú si tu dostal, je pri vertikálnej frekvencii 71Hz nastaviť geometriu obrazu ovládacími prvkami priamo na monitore.Ak sa ti to z nejakého dôvodu nedá, alebo pri 71 Hz máš aj iné problémy ako geometria, musíš jednoducho vygenerovať nové perametre pre xorg.V xorg.conf v sekcii monitor máš aj dva riadky, ktoré sa podobajú na tieto moje: # Monitor preferred modeline (75.0 Hz vsync, 80.0 kHz hsync, ratio 5/4) ModeLine "1280x1024" 135.00 1284 1300 1552 1736 1024 1024 1035 1070 +hsync +vsync Ten prvý za mriežkou je iba komentár, tam ak ťa to nebude mýliť si môžeš napísať aj číslo domu.Ale skupinu čísel v druhom riadku musíš vygenerovať napríklad pomocou utility na ktorú ti tu presný odkaz napísal "uid0" .Po vygenerovaní to musíš prepísať v xorg.conf.Ja v mojej distribúcii musím potom ešte zmeniť nastavenie monitora aj ako užívateľ, lebo na zmeny priamo v xorg.conf mi systém reaguje iba pod root-om.
            • Re: Re: Re: Re: Re: frekvencia monitora v archlinu 16.07.2006 | 13:47
              Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
              dakujem, uz to ide ....
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: frekvencia monitora v arch 16.07.2006 | 14:09
                daimonion   Návštevník
                hmm chybu som mal nakoniec dost blbu :( ... ako Horizontal Sync Rate som napisal ine cislo ako som mal :( diki este raz za rady, dost ste mi pomohli ...