pôjde mi debian (i386) na processore Intel EM64T ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.12.2006 | 02:51
fuko   Návštevník
Mam otazocku ci by mi isiel linux debian 32bit na 64-bit procesore. Tak by siel alebo nesiel ?
    • Re: pôjde mi debian (i386) na processore Intel EM6 13.07.2006 | 22:36
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial ma xeon instrukcnu sadu i386 tak ano. ale ak ho mas k dispozicii, tak mozes vyskusat. plnohodnotny procesor stoji 6.5-23kSk bez DPH, celeron zacina na cca 1.5kSk, ktory to je? PS: ubunutu tvrdi rovno pri vybere downloadu 64-bit PC (AMD64) desktop CD For computers based on the AMD64 or EM64T architecture (e.g., Athlon64, Opteron, EM64T Xeon). It is not necessary for all (even most) processors made by AMD -- only their 64 bit chips.
      • Re: 13.07.2006 | 22:48
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ehm, tento thread je duplicitny. xeon ma instrukcnu sadu x86 a em64t mali ako prve snad celerony (ked som o tom prvykrat pocul bolo to v spojeni s celeronom)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: 13.07.2006 | 23:08
          WlaSaTy   Návštevník
          ak maju, tak maju. Xeony sa vyrabali aj ako PIII s frekvenciou okolo 500MHz, ale na ten typ procesoru sa asi nepytal. inac nie som si isty ci by intel zacal vydavat procesory vo verzii celeron ak sa jedna o serverovu platformu. ceny serverovych komponentov su uplne inde ako ich nahrad a intel povecsinou vydavava high end novinky vo vyssich cenovych kategoriach.
          • Re: Re: Re: 13.07.2006 | 23:57
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ide o to, ze em64t nie je serverova platforma a s xeonmi nema nic spolocne. ako som uz pisal, ja som o tom prvykrat pocul v spojeni s celeronom a bol som velmi prekvapeny. ale pocul som to od cloveka, ktory ten procesor vlastnil a z krabice to precital spravne ;)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: 14.07.2006 | 00:29
              WlaSaTy   Návštevník
              ide o to ze xeon je serverova platforma (a platforma high end grafickych stanic ktore sa uz pouzivaliu pomenej) a EM64T je Extended Memory 64-bit Technology, 64bitove rozsirenie pre intel procesory. keby sme chceli verit wikipedii, tak em64t bolo prvy krat pouzite v xeone - typ nocona. ale dalsia veta vo wiki nerozlisuje medzi grafickou stanicou a desktopom. no, pravda je ze hadat sa mozeme pri pive. see ya.
              • Re: Re: Re: Re: Re: 14.07.2006 | 00:44
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                vidite to? zas sem taha xeon.... xeon je tu OFF TOPIC. to naschval toto robis?
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: 14.07.2006 | 01:41
                  uid0   Návštevník
                  hmm. ved dobre, nemusis sa ale hrat na tichu domacnost, ani ja vzdy vsetko nepochopim na prvykrat...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 14.07.2006 | 01:47
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ano. takze na pive, a kazdy sam.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 14.07.2006 | 01:54
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      ziadne po ruke a krcma je daleko :P
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 14.07.2006 | 15:44
                        WlaSaTy   Návštevník
                        no, ja sa kazdopadne pojdem dnes rebootnut. uz mam dlhy uptime
      • Re: Re: pôjde mi debian (i386) na processore Intel 13.07.2006 | 23:32
        fuko   Návštevník
        procak mam Intel pentium 4 3.2 GHz 64 bit
        • Re: Re: Re: pôjde mi debian (i386) na processore I 13.07.2006 | 23:34
          WlaSaTy   Návštevník
          tak v tom pripade by som nevahal nad 64bit distribuciou. ale to asi nie je predmetom otazky :-)
        • Re: Re: Re: pôjde mi debian (i386) na processore I 14.07.2006 | 00:32
          Troll Laco   Návštevník
          Intel nevyraba plnohodnotne 64bit CPU tak ako AMD a EM64T je len instrukcna sada navyse, tak ako SSE alebo ako bolo prve MMX atd... EM64T dokaze adresovat viac ako 4GB pamate, co je limit 32bitovych CPU aj OS a 64bitove procesory ako take vobec nemaju opodstatnenie pokial ide o domaci pocitac, takze nech si das cokolvek myslim si ze by to mala byt 32bit distribucia. Iba ak by si si chcel narobit zbytocne starosti, ale tych budes mat v linuxe aj bez 64 bitov dost :-) GATEZ RULEZ
          • Re: Re: Re: Re: pôjde mi debian (i386) na processo 14.07.2006 | 01:01
            WlaSaTy   Návštevník
            vyraba, itania. ale to je trochu netradicny pomer cena/vykon, iny ako u skladaciek. inac zaujimalo by ma co zmamena ze 64bit procesory nemaju zmysel v domacom pocitaci. tych par zbytocnych kodekov z windows, alebo nejake zbytocne kodeky do prehliadaca typu flash?
            • Re: 14.07.2006 | 01:11
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              planujem 64bit zostavu, ale este neviem ci si tam dam 64bit distro a to kvoli tomu, ze by som stratil moznost pouzit disk v hociakom x86 pocitaci alebo ak by vyhorel, musel by som preinstalovat system. a navyse ak vyzadujes nejake srandy ako flash plugin ci binarne verzie nejakeho software, tak to moze byt tiez problem. ale pokial sa to netyka platformy x86-64 - nic z toho neplati. a tiez to neplati pre niekoho, kto nevyzaduje niz z uvedeneho. cize zmysel to urcite ma, ale nieco na tom bude.
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: 14.07.2006 | 09:52
                jb   Návštevník
                Mozem ta upozornit nato ze v 64 bytovom prostredi je mozne spustat 32 bit aplikecie pojdu tochu rychlejsie ale ide to. Teraz teoria chaosu: Je jedno aky mas operacny system pokial butuje so disku,cdrom, flash alebo siet tak celi pocitac pracuje v 16 bit zbernici potom si operacny system prepne zbernicu do pozadoveneho 32bit alebo 64bit prodtredia. Stoho plinie ze vsetke aplikacie a vsetke odieli na disku a vsetke data budu citatelne a nehrozy ze by doslo v vyhoreniu disku akurat tak prepetim ti zhory disk. x86-64 znamena ze procesor je kompatibilny s 32bit rezimom ( moze v nom bezat 32 bit operak ) a ze dikaze bezat aj v 64 bit rezime ( moze v nom bezat 64 bit operak )
                • Re: Re: Re: 14.07.2006 | 12:01
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  ty nerozumies. ak si nainstalujem 64-bit distro so 64-bit kernelom, tak mi ani zapredanie duse diablovi nepomoze pri bootovani na 32-bit systeme. 32-bit aplikacie pojdu, ale mozu byt problemy a navyse by ma netesilo drzat si 32-bit verzie hocicoho na 64-bit systeme. ad teoria chaosu: viem co je real mode, protected mode aj long mode
                  Debian. apt-get into it…
          • Re: 14.07.2006 | 01:13
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            a ty sa ukludni, chod prec
            Debian. apt-get into it…