Ako je to s licenciami

Sekcia: Komunita 19.07.2006 | 02:04
LUcoRP   Návštevník
Dobry den, na leto som nastupil na brigadu do jednej nemenovanej firmy, ktora predava elektro a takisto aj pocitace. Bohuzial predavaju iba stanice bud s predinstalovanym windowsom, alebo bez OS. Chcel by som im navrhnut ze by som na stanice bez OS nahadzal Linux, len neviem ako to je s licenciami. Moze predajca predavat pracovnu stanicu s dodatocnym nainstalovanim linuxu svojvolne, bez zakupenia nejakej specialnej licencie? Ak ano tak ktore distribucie. Za odpoved vopred dakujem.
    • Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 12:18
      Avatar Martin FC6  Používateľ
      moze byt na tych pc nahodena kazda distribucia ktore je pod licenciou gnu / gpl, teda kazda ktora nie je komercna.Viacej na http://linux.sk/linux.html
      www.fedora.cz www.apple.cz
      • Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 12:20
        Avatar Martin FC6  Používateľ
        no aj komercna len tu si musis kupit ako win takisto
        www.fedora.cz www.apple.cz
        • Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 12:38
          LUcoRP   Návštevník
          OK, diky ti moc. Myslel som si, ale radsej som sa chcel este opytat. Drz mi palce, nech to schvalia, bude dalsi obchod, kde predavaju compy s aj s linuxom :)))
          • Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 13:10
            Avatar Martin FC6  Používateľ
            celkom dobry napad aj ked asi aj ty dobre vies ze pri klasickom userovi to neprejde ...
            www.fedora.cz www.apple.cz
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 16:03
              Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
              ista sanca je, ak bude user tak krepy, ze si privykne napriklad na pouzivanie opensuse 10.1 alebo 10.2 ze nezozna, ze to nie je windows... pokial do toho nebude chciet nic dodatocne instalovat... snad az potom prijde na to, ze jaksi na tom PE subory spustit nejde :)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 16:35
                LUcoRP   Návštevník
                no ja ked som pred cca 9 rokmi dostal svoj prvy compik, a na nom predinstalovany win95, tak mi bolo uplne jedno co tam bolo, stacilo mi aby mi na tom isli mp3, nejake tie primitivne hry typu solitaire, pisanie (notepad:))) a kreslenie, nic ine ma nezaujimalo a az potom ked som jako tako zoznamil s fungovanim pocitaca som presiel na "zlozitejsie" ukony ako instalovanie hier a pod. Tam kde robim chodia uplne lamy, ktore si kupuju prvy pocitac v zivote a myslim, ze ked sa ma linux presadit je treba podchytit prave tuto skupinku - ked sa raz naucia pod linuxom, nebudu chciet prejst na win. A to co potrebuje takyto uzivatel splna vatsina distier pri rozsirenej instalacii. Jedine coho sa ojim je HW podpora (niesom pod linuxom az tak zbehly, ale pokial nebude comp behat na 100% tak sa s nim budem hrat dovtedy, pokial vsetko nepojde;)))
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 18:34
                  Avatar Martin FC6  Používateľ
                  to je ten problem...hardware...a dalsi problem je ze ked to je pre 15 rocneho fagana tak ten chce hrat a nie kompilovat... :-D / teda väcsina :-p /
                  www.fedora.cz www.apple.cz
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenc 18.07.2006 | 23:44
                    Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                    nahodou Gentoo a LFS su najlepsie hry :)).
                    Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 13:19
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ak si zozenies (stiahnes niekde na nete) aj komercnu distribuciu zadara, tak mozes aj tu sirit zadara.
          • Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 13:48
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            pockat pockat... ak by si 5 ludi kupilo jednu komercnu distibuciu napriklad linspire), a pekne by sa poskladali a urobili by sa z toho potom 4 kopie aby kady mal doma na nejakom mediu, tak je to uplne legalne???
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 14:51
              WlaSaTy   Návštevník
              pokial tych 5 ludi bude jeden pravny subjekt, tak kludne aj enterprise verziu. ale to sa asi v pripade povodnej otazky neda zabezpecit.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 16:18
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                ak su to piati kamarati s dediny co spolu hravaju futbal? :) takze ak to stoji 1000 korun (to je priklad) tak si da kazdy 2 stovky :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 17:10
                  WlaSaTy   Návštevník
                  tak si spravte obcianske zdruzenie, mozno by sa to dalo zneuzit aj na legalnu archivaciu filmov a hudby :-)
                  • Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 20:57
                    Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                    Ja mám otázku: Ako je to slicenciami ohľadom nahrávania hudby z internetového rádia? Alebo Dj-sety, ktoré sú nahrané z koncertu? V prípade, že ich mám doma, vypálené, nešírim ich nikde, je to nelegálne?
                    Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
                    • Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 21:09
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      asi tak ako ked si nahras radio na kazetu :)
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 22:34
                        WlaSaTy   Návštevník
                        trosku inac. radio plati autorske prava za retransmisiu, oslobodenie je mozne iba ak radio dane hudobne dielo znehodnoti (dzingel, crossfade, reklama). ako je to s koncertom netusim, take nieco by som fakt nechcel. kto to vyskusal (cez mic), pochopi ...
                        • Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 22:54
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          ja som od niekoho pocul, ze nahravanie streamu je v poriadku. ale neviem, take blbiny ma netrapia (a uz vobec nie ak ich nechcem sirit)
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 23:17
                            WlaSaTy   Návštevník
                            ano, pretoze za retransmisiu a autorske poplatky zodpoveda radio. a preto kazdu jednu pesnicku v radiu zkur..., aspon potom nemusia platit. otazka je kto by si taku hudbu chcel nahravat ...
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 23:26
                              Avatar uid0 Debian  Používateľ
                              myslel som na normalne internetove streamy, kde je len hudba.
                              Debian. apt-get into it…
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 23:57
                                WlaSaTy   Návštevník
                                no, zaujimalo by ma kedy do nich zacne dorazat soza aj s podporou inych certovych volkov. to ze este nikoho nepotrestali neznamena ze je to legalne. ale na druhu stranu, co nie je zakazane je povolene. to, ze net radio nevysiela do klasickeho eteru este neznamena ze je oslobodene od dodrziavania autorskych prav. jedna sa o dve rozdielne veci (retransmisia a dodrziavanie autorskych prav). ale na druhu stranu, dost casto je streamovany live dj-ing ktory nemal technologicky cas spisat dohodu s autorskym zvezom. ale v tomto ot vlakne by bolo vhodne uviest odkaz na autorsky zakon. nemate ho niekto?
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 19.07.2006 | 00:11
                                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                                  myslis toto? je to z roku 2003, mozno zastraly. neviem ci bola novelizacia od vtedy.
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenc 19.07.2006 | 00:23
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    jurix ma plnohodnotne vyhladavanie -zdarma- na nete, kompatibilne aj s firefoxom. islo mi o to ci sa niekto odhodla pozriet do vnutra ustavneho zakonodarstva alebo na s(t)ranky nejakych subjektov ktore sa tym zaoberaju. vysledok pozname, otazka bez snahy a okolo nej flame s kopou OT. ps: OT - soza nam napisala na svojej stranke Najčastejšie nelegálne nosiče: nezákonné nahrávky zo živých koncertov (nie zo zivej tvorby a v druhom odseku schvalne vypustili pokial nie je povolene zakonom)
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 19.07.2006 | 00:28
                                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                  myslim, ze na shoutcast je pre SOZA (ci co :)) dost cielov :)
                                  Debian. apt-get into it…
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenc 19.07.2006 | 00:34
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    pre slovensky ochranny zvez autorsky ano. ale taka banda vydieracov bude asi spolupracovat po celom svete.
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s li 19.07.2006 | 00:37
                                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                                      aj darmozraci musia byt na tomto svete...
                                      • Re: Ako je to s li 19.07.2006 | 02:04
                                        Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                                        Konkrétne: Rozmnoženinu zverejneného diela môže fyzická osoba vyhotoviť bez súhlasu autora pre svoju osobnú potrebu a na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný; za takéto použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu. Zverejnenie a vydanie diela (1) Dielo je zverejnené v ten deň, keď bolo oprávnene prvý raz verejne vykonané, verejne vystavené, vydané alebo inak uvedené na verejnosti. (2) Dielo je vydané v deň, keď sa oprávnene začalo s verejným rozširovaním jeho rozmnoženín. Podľa tohto to vychádza, že akýkoľvek set z rádia si môžem uchovať v PC, pokiaľ neobsahuje ne-zverejnené dielo. Na cdr je o tom nejaká diskusia: http://www.cdr.cz/a/6745
                                        Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
                      • Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 21:56
                        kierke   Návštevník
                        No jasne. Tie pod GNU mozes sirit v pohode. Skus aj SHIPIT program (K)Ubuntu. Ak das zakaznikovi s kompom aj CD tak to vypada lepsie.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 13:56
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              to zalezi od toho, ci tam napr. nepridali 1CD s inou licenciu. okrem toho uz je freespire
              Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 13:57
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              ano, co sa tyka distribucie (jadro, kniznice, xwindows, graficke prostredie a vsetky programy co su pod nejakou slobodnou licenciou), ale ak by obsahavala komercne aplikacie (1 pocitac = 1 licencia), vtedy by to ok nebolo.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s licenciami 18.07.2006 | 13:59
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                komercne akoze shareware (napriklad opera starsia ako 8.5 s bannerom) alebo ako nejaky CAD program?