inštalácia Gentoo

Sekcia: Ostatné 19.08.2006 | 11:58
Matej Ďuríček   Návštevník
Dobrý deň. Chcel by som si nainštalovať distribúciu Gentoo. Mám dva disky a neviem, ako zistiť, ktorý je hda, hdb, atd. Mohli by ste mi prosím poradiť? Bojím sa totiž, že pri inštalácii stratím dáta, ktoré sú na disku, na ktorý Gentoo inštalovať nejdem. Ďakujem
    • Re: inštalácia Gentoo 18.08.2006 | 11:07
      Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
      Úplne najistejšie bude fyzicky odpojiť disk, na ktory nejdeš nič inštalovať. Ak chceš zistiť,ktorý disk má ktoré označanie, tak skús cez nejaku live distribuciu pripojit disky a tam sa pozri. A možno aj v inštalátore uvidíš, ako ti to tam vyzerá (neviem Gentoo som nemal)
      • Re: Re: inĹĄtalĂĄcia Gentoo 18.08.2006 | 12:59
        Matej Ďuríček   Návštevník
        a ked odpojim ten druhy disk, nebude potom problem, ked budem chciet z neho v gentoo pustat napr. nejaku hudbu alebo presuvat data???
        • Re: Re: Re: instalacia Gentoo 18.08.2006 | 13:16
          Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
          Myslim ze by nemal byt problem. Jedine ze by sa ti sam nepripojil, a to sa da manualne (2 prikazy).
          • Re: Re: Re: Re: instalacia Gentoo 18.08.2006 | 14:11
            Matej Ďuríček   Návštevník
            a este jedna mala otazocka. Na tom disku co sa chystam pri instalacii odpojit je nainstalovany WinXP. AKo to po instalacii bude s MBR, dostanem normalne na vyber systemy ake chcem alebo este po zapojeni toho disku bude treba daco nastavit?
            • Re: Re: Re: Re: Re: instalacia Gentoo 18.08.2006 | 14:25
              Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
              Tak to uz je vacsi problem. Na vyber dostanes maximalne linux a este nieco typu "nudzovy stav". Nastavit sa to da, a myslim, ze uz to tu niekde na fore bolo spominane. Ale asi bude v tomto pripade lepsie zistit si oznacenia jednotlivych diskov a pri instalacii sa tato otazka vyriesi.
            • Re: Re: Re: Re: Re: instalacia Gentoo 18.08.2006 | 15:43
              Avatar nardew debian  Používateľ
              no zalezi podla toho ako ides instalovat gentoo. ak ides cez ten nestastny graficky instalator, tak ten by mal zavadzac sam nakonfigurovat, a aj keby nie, je to otazka par riadkov aby si si ho upravil sam. ak instalujes z "konzoly", tak tam budes tych riadkov o zavadzani napisat viac, ale aj to je easy
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: instalacia Gentoo 19.08.2006 | 11:58
                Avatar matoduri Gentoo  Používateľ
                Myslim, ze instalovat budem z konzoly, lebo v handbooku co som si stiahol sa nic o grafickom instalatori nevravi... :) A este sa chcem spytat, v handbooku som nasiel, ze GRUB nepouziva oznacenie hda, hdb atd, ale hd0,1 atd. To znamena, ze naprikald disk hdf5 by mal v GRUBe oznacenie hd5,4??
    • Re: inštalácia Gentoo 19.08.2006 | 11:16
      Ludo   Návštevník
      Ak vies tie disky rozpoznat podla mena, tak: dmesg a najdes to tam...