ubuntu problem s X

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.09.2006 | 01:10
ili   Návštevník
ahoj. Prave som si nastavoval v ubuntu monitor, ale nejak som to pokazil. Po restarte sa mi odmieta spustit X. Je mozne nejak obnovit predosle nastavenie, alebo pomocou instalacneho cd system "oliecit" ako win?
    • Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 22:10
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      da sa Ti spustit to prihlasovacie okno? ak ano, tak daj zachranny rezim a skus potom zmenit nastavenie monitoru gedit /etc/X11/xorg.conf
      • Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 22:16
        ili   Návštevník
        pise mi to "cannot open display: (null)" :(
        • Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 22:29
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tak spojazdnit cez nejake live cd
          • Re: Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 22:36
            ili   Návštevník
            skusal som tam nacpat ubuntu install cd ktore spusti system z cd ale na disk sa nedostanem. Este skusim knoppix. A co tam mam potom zmenit? Dakujem za trpezlivost :)
            • Re: Re: Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 22:40
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              na disk sa dostanes, len ho musis mountnut. vies ako sa to robi?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 22:45
                ili   Návštevník
                asi nie :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 23:46
                  Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                  podla ubuntu forums staci nahodit drajver na grafiku a pojde to. takze sa netrap s montovanim disku, chrootom z instalacneho cd ani s nicim podobnym. pekne povedz aku mas grafiku a pojde to casom, poradime
                  cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 23:50
                    Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                    mozno este jednoduchsie bude toto: najdes na googli VertRefresha HorizSync tvojho monitora. Spustis linux, ctrl+alt+f1, prihlasis sa do konzoly, das $ sudo joe /etc/X11/xorg.conf a do sekcie "Monitor" pridas spravne hodnoty pre tvoj monitor. potom $ sudo killall -15 startx $ startx a uvidis co to spravi mozno to pomoze, hlavne ak problem vznikol pri prestavovani monitora.
                    cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ubuntu problem s X 11.09.2006 | 23:46
                  Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
                  man mount :) mount /dev/{zarizeni} /mnt/{adresar} {zarizeni} je jmeno zarizeni, na kterym mas tu instalaci a zadava se ve tvaru: hdXY nebo sdXY hd je ATA disk a mozna nejaky SATA (vec ovladace) sd je SCSI disk a vetsina SATA (+ usb disky) X je poradi disku (a = primarni master, b = primarni slave...) Y je cislo oddilu na disku (1-4 jsou primarni oddily, 5-7 jsou rozsireny, vic jich tam pravdepodobne mit nebudes) {adresar} je adresar, kam pripojis ten danej oddil, musi existovat (mkdir /mnt/nejake_jmeno vytvori adresar nejake_jmeno v podadresari /mnt). Pevne disky se rpipojuji zpravidla do adresare /mnt a vymenitelne veci do /media, je predpoklad, ze tam bude mozny zapis i v liveCD takze to muze bejt treba: mount /dev/hda1 /mnt/linuxdisk - pripoji prvni oddil z prvniho disku do adresare /mnt/linuxdisk mount /dev/sdb3 /mnt/jinejdisk - pripoji treti oddil na druhem SATA disku do adresare /mnt/jinejdisk S prepinacema bys problem mit nemel, nepredpokladam, ze tam bude treba FS jinej nez podporujou bezne liveCD, takze by to mel rozpoznat sam (jinak je to prepinac -t) Sem to zplacal, tam bude urcite milion zavadejicich informaci :)
                  -- Buduj vláčky, posílíš mír!
    • Re: ubuntu problem s X 12.09.2006 | 00:26
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      skus: sudo Xorg -configure sudo gedit /root/xorg.conf.new uprav sudo Xorg -config /root/xorg.conf.new ak to prebehlo ok tak: sudo cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
    • Re: ubuntu problem s X 12.09.2006 | 01:10
      ili   Návštevník
      dakujem chlapci za pomoc, nakoniec som to musel reinstalovat pretoze to dost ponahlalo. Nastastie som mal ten system relaticne cesrtvy. Tiez ma zarazilo ze instalacia neponukla len preinstalovat system ale vymazala celu particiu a nanovo nahrala. X spustim, alea ked prehodim monitor do rozlisenia 800x600 ci do mensieho (pracujem na 1024x768) tak sa mi cez monitor hodia skarete ciary a vyhodi ma to do log in obrazovky naspat s rozlisenim 1024x768. Moze to byt ovladacmi na grafiku? Mam cipset od SiS. Z ich sranky som stiahol ovladac pre linux - zdrojak, ale nejde instalnut. Normalne pisem make ; make install, a vypise plno chyb. Ja uz som z toho jelen. Zvuk mi nejde tiez. Fedora a suse sa na tom rovnako. Moj notebook asi nieje na linux stavany :)