DHCP a staticke IP

Sekcia: Ostatné 19.09.2006 | 18:47
One   Návštevník
Chcem sa opytat na nieco co mi nie je jasne. V praci mame siet za routrom co prideluje adresy (DHCP) a tiez 2 tlaciarne priamo na sieti, ktore maju samozrejme IPcky na pevno. Dnes bolo v praci tolko ludi napojenych, ze DHCP zacalo pridelovat aj adresy, ktore uz mali tieto sietove tlaciarne (.242,...). Najlepsie riesenie je zrejme na pevno nastavit v routri pridelovanie danych Ip pre dane Mac adresy. Vzdy som si myslel ze ak ma niekto na pevno IP v sieti s DHCP, tato o tom vie a tieto IP neprideli. Ako je to teda mozne? Ved ten router musi mat tabulku s IP adresami pridelenymi k MAC adresam (neviem ako sa to presne vola) aby sa s tlaciarnou dalo komunikovat. Ako je to mozne a podla akych pravidiel prideluje IPcky DHCP? Diky.
    • Re: DHCP a staticke IP 12.09.2006 | 00:00
      Anonym   Návštevník
      Toto je zalezitost konkretneho routra a najma jeho firmwaru. DHCP daemon sa obvykle nepozera do ARP tabulky (tak sa vola a tabulka, kde su IPcky mapovane na MAC adersy). A tento problem mohol vzniknut napirklad tak, ze tlaciarne svoje IPcky cez DHCP nedostali (zrejme ich maju nakonfigurovane lokalne) a na routri boli v rozsahu IPciek na pridelenie cez DHCP nastavene aj IPcky tych tlaciarni. Je to teda skor problem konfiguracie routra a nie jeho firmwaru.
    • Re: DHCP a staticke IP 12.09.2006 | 00:08
      WlaSaTy   Návštevník
      Vecsina sluzieb je konfigurovana pomocou konfiguracneho suboru, takze v tomto pripade je tomu tiez tak. inac v tomto pripade zavisi od toho aky DHCP server bol pouzity, v tom od ISC sa tato vec nastavuje velmi jednoducho. nieco je napriklad v diskusii k tomuto clanku (hladaj kopirka): http://www.abclinuxu.cz/clanky/site/dhcp-1-instalace-a-konfigurace-serveru/diskuse nezabudni si dat rezervu pre aplikacne servre a ipky prideluj az od nejakeho ineho cisla :-)
    • Re: DHCP a staticke IP 19.09.2006 | 18:47
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Mne sa dá na routri (DrayTek Vigor 2700VG)nastaviť, rozsah s ktorého bude prideľovať IP pre DHCP. Štandartne od 192.168.1.10 -192.168.1.254. Takže pevné IP treba voliť od 192.168.1.2 - 192.168.1.9
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk