pomoc s urpmi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.09.2006 | 17:47
P4V0L   Návštevník
potrebujem nainstalovat nejake balicky, ale ked dam urpmi nazov.rpm tak mi napise "chyba- urpmi databaza je uzamknuta", skusal som instalovat ako uzivatel aj ako root, cez konzolu aj cez dakeho sprivodcu co tu je... co to ma znamenat? a co s tym?
    • Re: pomoc s urpmi 14.09.2006 | 23:12
      55.lukas   Návštevník
      Prikaz: rpm -i nazov_balicku nefunguje? (Alebo tak nejak som to skusal na mandrive)
      • Re: Re: pomoc s urpmi 14.09.2006 | 23:19
        P4V0L   Návštevník
        nie, aj vtedy mi vypisuje tu istu chybu...
    • Re: pomoc s urpmi 14.09.2006 | 23:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      skus urpmi -svh balik.rpm
    • Re: pomoc s urpmi 14.09.2006 | 23:42
      WlaSaTy   Návštevník
      kedze to pise "chyba- urpmi databaza je uzamknuta" tak asi nebola korektne ukoncena aplikacia na instalovanie balikov. bud este bezi (hoci aj ako sucast nejakoho kontrol panelu) alebo ju niekto omylom vypol natvrdo. skus sem dat vypis ptikazov: uptime ls -l /var/lib/urpmi/.RPMLOCK /var/lib/urpmi/.LOCK :-)
      • Re: Re: pomoc s urpmi 15.09.2006 | 19:49
        p4v0l   Návštevník
        no je pravda, ze som isiel instalovat balicek, dal som heslo roota a nic to nespravilo... (obycajne mi vyskoci taka tabulka, ze prebieha instalacia a hotovo), ale co s tym sakra mam urobit?? ten vypis: [root@localhost palo]# ls -l /var/lib/urpmi/.RPMLOCK /var/lib/urpmi/.LOCK -rw-rw-r-- 1 root root 0 sep 12 19:13 /var/lib/urpmi/.LOCK -rw-r----- 1 root root 0 sep 15 17:44 /var/lib/urpmi/.RPMLOCK neviem, na co ti to je dobre..
        • Re: Re: Re: pomoc s urpmi 15.09.2006 | 20:03
          WlaSaTy   Návštevník
          aby som vedel odkedy mas ten problem. 12teho septembra po siedmej vecer si sa snazil pracovat s balickovacim systemom a odvtedy to nejde. takze ak mas vsetky programy a systemove nastroje zavrete, tak tie dva subory zmaz. ale ak nebudu vypnute, tak si mozes poskodit databazu instalovanych aplikacii. ps.: podla casu toho druheho suboru mas aj teraz otvoreny nejaky instalator a nejde to, ze?
          • Re: Re: Re: Re: pomoc s urpmi 15.09.2006 | 20:33
            p4v0l   Návštevník
            jo aj teraz som skusal a neslo to. "takze ak mas vsetky programy a systemove nastroje zavrete, tak tie dva subory zmaz. ale ak nebudu vypnute, tak si mozes poskodit databazu instalovanych aplikacii." --- nechapem, ako "ale ak nebudu vypnute"? mam to teda zmazat ci co? :( btw preco to vlastne nejde? nevies:
            • Re: Re: Re: Re: Re: pomoc s urpmi 16.09.2006 | 03:56
              WlaSaTy   Návštevník
              ak mas vypnute vsetky programy ktore pracuju s balickovacim systemom, tak tie dva subory mozes zmazat. inac budes riskovat nekonzistentnost informacii o tom ake mas instalovane baliky a skoncis pri reinstalacii. myslim ze nema vyznam vysvetlovat naco sluzia lock subory, hoci aj pri jednouzivatelsych databazach ako je tomu teraz.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc s urpmi 16.09.2006 | 19:20
                p4v0l   Návštevník
                taka otazocka k tomu, ako zistim, ci mam vypnute programy, kt.pracuju s balickovacim systemom? a este nieco.. nemusis mi vysvetlovat. naco su lock subory, ale zaujimalo by ma, ako doslo k tomu, ze sa mi to zablokovalo (aby som v buducnosti tejto chybe (ak som nejaku urobil) predisiel) dik za odpoved
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc s urpmi 16.09.2006 | 20:47
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :ako zistim, ci mam vypnute programy, kt.pracuju s balickovacim systemom? nevies ake programy spustas a nevidis ich na ploche? :zaujimalo by ma, ako doslo k tomu, ze sa mi to zablokovalo nechal si otvorenu aplikaciu cez ktoru sa instaluju nove programy a dal si logout, to ju zabudlo vypnut - presneksie povedane zabilo ju (kill :-))
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc s urpmi 16.09.2006 | 20:51
                    p4v0l   Návštevník
                    aha jasne, prepac, ja som si program pomylil s procesom :-. hanba mi! ok, idem to zmazat, ak zas nieco nepojde, budem otravovat ;))
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc s urpmi 16.09.2006 | 21:41
                      p4v0l   Návštevník
                      a musim sa ti veeeeeeeeeeeeeelmi pekne podakovat, uz to ide :) takze DAKUJEM!
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc s ur 17.09.2006 | 03:17
                        WlaSaTy   Návštevník
                        nemas zaco, vecsina systemovych zasahov ktore su aspon trochu kriticke (ako bol aj tento tvoj) sa vykonavaju v single user mode. skus si najst na kolko sposobov sa da zapnut single user a vyskusaj si to. najznamejsi je ten "zabudol som root password" :-) v single juzr mode mas zaruku ze nejdu dalsie sluzby a nemas zapnute ine programy :-)
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pomoc 17.09.2006 | 17:47
                          p4v0l   Návštevník
                          oka, idem googlit a este raz dik :)