ZAVÁDZAČ a live distro

Sekcia: Hardware a Drivery 19.09.2006 | 20:34
tomolc   Návštevník
Zdrvím všetkých použivam na svojom USB HDD boxe live distro slaxa. ako viete jeho moduli sa pountuju ako pri vsetkich live distraxh do ramky: root = /dev/ram0 nesloby toto presmerovať napr do swapu alebo do nejakého swapsúboru na partícii? myslel som že by sa to dalo ako parameter v grubealebo lilo. nieco ako root = /dev/sda1 ale to neslo nieco ako simlink? navrhnite teórie Za pomoc ďakujem tomolc
    • Re: ZAVÁDZAČ a live distro 19.09.2006 | 14:51
      WlaSaTy   Návštevník
      skus to po sebe precitat. slax sa da nainstalovat na disk, ak ti ide o to, a je to pekne popisane. takze nevidim problem.
      • Re: Re: ZAVĂ?DZAČ a live distro 19.09.2006 | 16:57
        tomolc   Návštevník
        nepochopil si ma výhoda live distra teda munt modulov a následný beh je v tom že ked ho pri eksperimentovaní rozbijem tak pri dalšom booťe ja ako nové a ta inštaláci asi som zle pozeral lebo žiaden pekný návod ako nainštalovať slaxa ako real linux som nenašiel. samozrejme že ho mam nainštalovany ako live n mojom boxe. ale mohol by si sa prosím aj tak nad tým zamyslieť?
        • Re: Re: Re: ZAVÄ�ďż˝DZAĂ�ďż˝ a live 19.09.2006 | 17:23
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, nepochopil som ta. ak si chces nainstalovat Live Distro SLAX, tak je to pekne popisane. ak by si chcel z neho mat normalnu (nie live) distribuciu, tak sa ti zmeni na slackware. ale vtedy prijdes o to ze ked si ho rozbijes, tak staci reboot. vtedy je to mozne bootovat tak ako chces - root=/dev/sda1 ... skus prosim ta povedat ako to chces mat nainstalovane, niektore tvoje poziadavky sa navzajom vylucuju.
          • Re: Re: Re: Re: ZAV�Ä?ĹźË?DZA�Ä?ĹźË? a liv 19.09.2006 | 17:48
            tomolc   Návštevník
            ok 1 chcem to mat ako live distro zo zapisanim lilom/grubom teda klasika s modulmi to už mam a fiči to perfektne /mam 1GB modulov - prote deskto/ ale ked dojdem na pc so 128 MB ram tak to moc nefici lebo mi ostane volne leda tak 20 MB 2 chcem aby sa ako root filesistem neviužívala ramka ale swep alebo odkladaci súbor na mojom boxe inak ostane vsetko pri starom slax by si nic nemusel všimnút myslel by si že je to ramka a že jej má pekelne vela 3 viem znie to šialene ale celému distru to dáva nový rozmer - skúšaj a uč sa bez obáv a s takmer normálnym výkonom.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ZAVÄ�ďż˝Ä�ĹźË&#6 19.09.2006 | 18:27
              WlaSaTy   Návštevník
              nechces nahodou aby sa ti pouzival ajswap, teda odkladacia pamet umiestnena na disku? to si potom budes musiet vyclenit diskovu oblast alebo vytvorit vecsi subor aby si do toho mohol swapovat.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ZAV�Ä?ĹźË?Ä�ĹźË 19.09.2006 | 19:08
                tomolc   Návštevník
                takze asi sa este stále nerozumieme v slaxe sa ako tak vyznám samozrejme že ked tot píšem asi už mám zvládnute veci okolo swapu takže ešťe raz a poporiadku 1 USB HDD je zariadenie ktoré sa skladá s USB boxu s hliníku a malého 2,5" HDD /takého ako je v notebooku/ 2 na tom hdd mam 1300MB swap 5500MB ext3 a cca 31000MB fat32. na tej ext3 mám slaxa a v MBR mám lila 3 všetko funguje jak má. čiže slax naštartuje a všetko nadetekuje včetne toho swapu. normálňe pracujem problém je že swap sa začne využivať až keď sa ram príliž zaplní mountnutými modulmi a najme zmenami oproti orig modulom a to už nastane pokles výkonu. 4 ja chcem abi si slax mislel že má root /on si v ramke spraví vlastnú partíciu alebo nieco podobné/ v /dev/ram0 ale v skutočnosti aby to bolo v tom swape alebo v nejakom swap súbore prípadne. s tím že tú skutočnú ramku bude používať len ako ramku 5 ak ti to stále nieje jasné tak to skúsme takto: prečítaj si to znova od začiatku a zabudni pri tom na to ako funguje linux a rozmýšlaj len nad tým ako oklameš slaxa v zmysle bodu 4.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ZAVÄ�ďż˝Ä&#6553 19.09.2006 | 20:11
                  WlaSaTy   Návštevník
                  uz mi je to jasne, chces zlate hodinky z vodotriskom ale aj to sa da zabezpecit. 3) pri pristupe na swap sa system spomali niekedy az 100 krat. to je normalne chovanie hardware ktore mozes ovplyvnit iba tym ze si kupis rychlejsi hardware, napriklad 15K rpm disky, ale stale to bude pomalsie ako by si pridal RAM. 4) ak chces mat root na disku a nie v ramke, tak si ho na ten disk nainstaluj tak ako normalnu distribuciu. ludovo povedane, slax sa ti zmeni na slackware. zial, koli tebe nemozem zabudnut ako funguje linux, ty mi za to nestojis. ina rec by s tebou bola ak by si mi ponukol pracu s inym systemom, samozrejme aj zo vsetkym okolo. ale zhrnme to.: a) chces mat root na disku b) chces mat moznost okamzitej a rychlej obnovy systemu ktory je viac-menej staticky (predpokladam ze uzivatelske data - /home su na zvlastnej particii ako je dobrym zvykom, alebo budu). takze si nainstaluj slack na disk a urob si zalohu, napriklad cez tar, vdump apebo iny zalohovaci nastroj pracujuci s danym suborovym systemom. vypalit to mozes napriklad na dvd. ked to dokasles, tak si jednoducho obnovis system z danej zalohy. nakolko je dobrym zvykom mat osselene uzivatelske data (/home), tak dana obnova sa nedotkne uzivatelskych dat a budes mat vymalovane. staci tak, alebo si prajes preprogramovat memory managment v jadre linuxu a nakupit vykonnejsi hardware?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ZAV�Ä?ĹźË?Äᦠ19.09.2006 | 20:34
                    tomolc   Návštevník
                    OK beriem to akože sme sa vobec nepochopili. ale to nevadi nechajme to tak. proste sa nerozumieme asi som to zle napisal ale dakujem za tvoj čas