Uz viem ako vyriesit vecne problemy s bootovanim!

Sekcia: Komunita 04.10.2006 | 21:23
Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
Prave ma napadlo ako vyriesit problemy s bootovanim ktore sa tu objavuju so zeleznou pravidelnostou. Navrhujem vytvorit jednoucelove miniaturne live distro (typujem ze by malo tak 10 MB maximalne) ktore by sluzilo len na opravu bootovania. Vedelo by robit s grubom a lilo (pripadne dalsie). Pri probleme by stacilo vlozit CD, potom by automaticky nabehol nejaky dialog (bohate staci textovy rezim) kde by ste si len nieco zaklikali a je to. Co vy na to?
    • Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s bootovan 27.09.2006 | 17:16
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      napad je to pekny :) realizacia si myslim, ze uz bude horsia...
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s boot 27.09.2006 | 17:18
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        cakam kedy sa to zvrhne na to ktory CMS pouzit na stranke :D
        • Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s 27.09.2006 | 17:22
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Myslim, ze knoppix alebo gentoo livecd generator by sa dali pouzit, popripade upravit SLAX. Moznosti je vela:). btw. a aky CMS teda chces pouzit? ;)))
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problem 27.09.2006 | 17:28
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            vi index.html
    • Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s bootovan 27.09.2006 | 19:14
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      asi jemne odveci... ale mohlo by toto live cd obsahovat aj program midnight commander? myslim ze su tu ludia, ktory uprednostnia mc pre vi pri upravach. a taktiez ma napadlo, ze by sa mohol urobit textovy subor, kde by bolo vela tzv. examples. takze co nahodit ak mame napriklad windows a ubuntu... a tak dalej a tak dalej :) uvadzam to voli tomu, ze napriklad ubuntu dapper a mandriva 2007 potrebuju uplne ine "pismena" pri bootovani :)
      • Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s boot 27.09.2006 | 20:29
        x   Návštevník
        moj, o com to ty zasek trepes? :)
      • Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s boot 27.09.2006 | 20:52
        joe   Návštevník
        Myslim ze netreba nic vymyslat. Ja mam ubuntu 6.06 a pri pozornom citani wiki som sa o.i. docital ze je uplne jednoduche vyrobit si bootovaciu (zavadzaciu) disketu s Grubom. Precital som, urobil som, vyskusal som, system -akykolvek - sa zavedie z diskety par excellance. Vrelo odporucam.
        • Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s 27.09.2006 | 20:54
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          pekne, ale ja nemam disketovu mechaniku napr. Takze v takych pripadoch sa to hodi :).
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s 27.09.2006 | 21:53
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          clovek, ktory funguje s nejakym linuxom par dni, si tak isto nebude robit bootovacie diskety :D
        • Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s 02.10.2006 | 16:12
          Avatar misacek69 Gentoo  Používateľ
          No to je pekne, ze si mozem vytvorit bootovaciu disketu, ale co mi to pomoze, ked na NB nemam disketovku ? Myslim si, ze je to dobry napad.
          Učenie ešte nikoho nezabilo, ale prečo riskovať ?
    • Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s bootovan 27.09.2006 | 23:21
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Midnight commander tam nebude, to "vi index.html" som myslel na CMS (to akoze stranku projektu, chapes?), ale nevadi. Diskety pouzivam aj ja ale je to peklo, su strasne nespolahlive a pomale. Lepsie je to cd ktore to len opravi, bootovat sa z neho NEBUDE!. Uplne idealna verzia by vyzerala tak ze po nabehnuti toho CD vyskoci okno kde budu najdene operacne systemy a a uzivatel si len vyberie ktore chce mat v menu a do ktoreho chce defaultne bootovat. Stlaci ok, zahrka disk, napise "Hotovo", vyberie CD, restartuje a je to, vsetko funguje ako ma.
      • Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s boot 28.09.2006 | 00:20
        Stano   Návštevník
        bude to poznat aj BSD systemy? a aj ine alternativne OS, ako napriklad reactos alebo freedos? :)
        • Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problemy s 28.09.2006 | 02:01
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          jasne
          • Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne problem 28.09.2006 | 08:29
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ok tak midnight tam nebude... a nejaky ten textovy subor kde by bolo stado "examples" ? myslim ze by bolo fajn, aby sa to tam dalo hodit aj ked to tam vlastne este nebude... povedzme si modelovu situaciu... user si instaluje ubuntu a je spokojny. potom chce skusit aj mandrivu a ma velky disk tak ju proste prida. potom vsak zisti, ze mu nepozna ubuntu. napriek velkej snahe a nastavovani v grafike (mandriva control center) a v konfigurakoch sa mu nepodari nic zmenit tak, aby ubuntu fungovalo). pomohla by potom tato mala distribucia?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne pro 28.09.2006 | 10:32
              Avatar thinos Mandriva / fluxbox /  Používateľ
              este stale neviem o com debatis, examples. :(
            • Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne pro 28.09.2006 | 10:32
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              Pocuj sa mi zda ze nejako poslabsie chapes moju ideu. Dobre majme typka co mal ubuntu, nainstolaval si mandrivu a zrazu mu nic nebootuje. Nabootuje z mojho Live CD, po starte samo nabehne okno "cakajte prosim, analyzujem vase disky...", po 2 minutach napise: Nasiel som toto: hda1 - ext2 - kernel v /boot/bzImage (Mandriva ...) hda2 - swap hda3 - vfat hdb1 - ext3 - kernel v /boot/vmlinuz (Ubuntu ...) hdb2 - ext3 Ktore disky a v akom poradi chcete bootovat? Disky: _ - uzivital napise Disky: hda1 hdb3 [enter] Cakajte prosim... Zzz... Hotovo, stlacte OK a vyberte CD, potom sa pocitac automaticky restartuje... --- Ten kernel najde pomocou programov find, file a grep, cosi ako (je to len nacrt) mount /dev/hda1 /mnt/tmp find /mnt/tmp/boot/ | file | grep Kernel MENO_DISTRA=`cat /mnt/tmp/etc/issue | head -n 1 | sed s| |\n|g | grep -v Linux | grep -v i386` Chapes?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne 28.09.2006 | 10:34
                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                Oprava, uzivatel napise: Disky: hda1 hdb1 [enter]
                • Re6: Uz viem ako vyriesit v 29.09.2006 | 17:00
                  inquisitor   Návštevník
                  To by bolo dost zaujimave, myslim ze by som to prijal aj ako plus na instalacne CD, pripadne rozmyslam nejako skompilovat LIVE CD s instalacnym a takouto nejakou rutinkou. Inak v takych pripadoch, ako to tu uz par ludi rozoberalo, ked treba nastavit GRUB, beriem mojho maleho PUPPYho a vkladam do mechaniky [70 MB CD], nabootnem, som pekne vo wokennom rezime, najdem instal pre grub, ulozim to, potom este popripade upravim v textaku a bootnem na HDD...keby daco, tak stale este mozem nabootovat spet na CD a cez NET najst riesenie, ako to nastavit spravne. Tot vse, velmi vrele odporucujem, je to krasny LIVE system na udrzbu a opravy, k dispozicii je samozrejme aj Gpart a podobne sikovne vecicky, vse na uz spominanych 50-70 MB...PUPPY is the best !
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne 30.09.2006 | 00:01
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                uz chapem :-) dik :-) a pre pripad ze mi nespozna system? uz sa mi to stalo pri jednej zaujimavej udalosti :)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit vecne 30.09.2006 | 17:36
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                a co ak mam /boot particiu?
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyriesit v 01.10.2006 | 15:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  a co ak mam instalovane lilo a zaroven grub a neviem ktory zavadzac mam korektne nakonfigurovany?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vyries 01.10.2006 | 17:37
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    tak daleko este nie sme, este len detekujeme systemy :)
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ako vy 01.10.2006 | 17:55
                      WlaSaTy   Návštevník
                      hm, ale to je zakladny problem ktory sa tu riesi najcastejsie. pre bezneho uzivatela je nabehnutie systemu ked mu naskoci kde alebo gnome a o nejakom zavadzaci systemu ani nevedia. naco aj? a najvecsia sranda je ked si potom nahodia dalsiu distribuciu s inym /boot umiestnenym na inej particii ktory je aktiviovany inym zavadzacom s inym konfigom. keby sme chceli iba jednoducho preinstalovat zavadzac systemu (popripade aj s pregenerovanim konfigu) tak predsa zoberieme instalacne cd, vyberieme zachranu systemu/recovery a odklepneme zopar tlacitiek. tato cast je na kazdej distro uz vyriesena. takze problemom su nestandardne konfiguracie s dualboot alebo s viacero operacnymi systemami. ci sa uz jedna o jeden system na pracu, druhy na hry a treti na pokusy alebo cele krat dva s pouzitim ineho typu operacneho systemu.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uz viem ak 01.10.2006 | 21:59
                        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                        bude to prepisovat nastavenie bootovania v povodnej distribucii, napr. ak bude mat 2 distra a jedna pouziva grub a druha lilo tak sa to prepise s tym ze sa pouzije len jeden bootloader (to ktory bude v danom okamihu vyhodnejsi). Nebude riesit problemy typu "nenabehne mi graficke prostredie", len bootovanie, bude to jednoucelove distro. A ano, vacsi zmysel toto bude mat len pri dualboote, ale to je pomerne casty pripad.
                        • obnova grub CD 04.10.2006 | 21:23
                          Jano   Návštevník
                          Niečo také je tuším tu: http://linux.softpedia.com/progDownload/Super-Grub-Disk-Download-8071.html