nespusta sa mi GRUB !

Sekcia: Konfigurácia 04.10.2006 | 16:56
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Ahojte. Pred casom som si nainstaloval linux SuSe, vsetko slo v poriadku,ale az do vtedy ked sestra nieco spravila a "pokazila" grub, pisal error 17, tak sme to dali technikovy nech to opravi, opravil, ale teraz nezobrazuje grub a automaticky spusta windows, povedal,ze si mam dat dnu cdcko, a "ono to zisti ci je alebo nieje nainstalovany" a bude tam moznost spustit linux, tak som povedal ze dobre, sestra bola cely den na windowse a ked som prisiel na radu ja, dam dnu cdcko, a tam iba boot from hard disk , instal ... , rescue system . Skusil som Boot from Hard Disk, ale spustilo to windows... Neviete ako by som mal nastavit aby som si mohol vybrat pri starte ci chcem linux alebo windows? dost mi lezie na nervy windows ... po tom co som mal linux mi windows nevyhovuje. Prosim poradte, surne! Keby nahodou, moje ICQ : 337-205-142 Dakujem
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 11:40
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      ked nabootujes suse, stlac ECS (opusutis tak graficky rezim) a napis linux rescue. Po chvilu ked ti natiane rescue system z cd: grub-install /dev/hda
      • Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 11:59
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Hmmm. Dal som ESC , napisal linux rescue... potom som dal login 'root' a potom som napisal grub-install /dev/hda a vypisalo to toto: mkdir: cannot create directiory '/boot/grub': Read-only Filesystem Nevies kde je chyba? Dakujem
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 12:07
          (n)Anarchia   Návštevník
          Je potřeba připojit parition z disku kde je /boot vice info viz mount
          • Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 12:44
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            A ako mam zistit na ktorom disku je /boot??
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 12:58
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              zacal by som na hda1
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 13:05
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Takze, mam dat najprv linux rescue, potom sa prihlasit ako root, potom napisat mount -t ext2 /dev/hda1 /mnt/hda1 a potom napisat grub-install /dev/hda a ked to nepojde mam dat zase mount -t ext2 /dev/hda2 /mnt/hda2 a znovu grub-install /dev/hda alebo ako??
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 13:45
                  Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
                  a to nevies do ktoreho disku si si instaloval suse :)? no mozno najistejsie bude ked sa nabootujes z nejakeho live distra (ubuntu live, danix, knoppix,..) a pozries sa do suboru /etc/fstab na ktorom disku mas pripojeny /. A potom zas linux rescue ... mount -t ... atd.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi GRU 04.10.2006 | 15:18
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Hm.. :(
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi 04.10.2006 | 15:32
                      pe3k   Návštevník
                      preco hm .. :( ? nemas live distro? Tak skus rovno ked sa nabootujes do rescue modu primountovat, a pozri sa potom, ci mas na disku, ktory si primountoval nainst. linux, a ak ano, nasledne na to skus grub-install /dev/hda.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nespusta sa mi GRUB ! 04.10.2006 | 16:56
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  A čo tak spustiť fdisk. Vypisať si oblasti a tam je vidieť, na ktorej je linux.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk