mazanie suborov je pomale

Sekcia: Konfigurácia 09.10.2006 | 15:42
Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ
pri vymazani suborov mi idu automaticky do kosa,co mi nevadi,ale je to velmi pomale,aspon pod win je to bleskovka a v mojom suse 10.1 to obmedzuje pracu pc,da sa s tym nieco urobit?
    • Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 11:00
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      dma? no neviem.. linux tie subory vazne maze na rozdiel od win, ale ked to robi aj pri presuvani do kosa .. a co bezna praca z pc? presuvanie, kopirovanie suborov
    • Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 12:39
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      a si si isty, ze mas zapnute dma na disku? man hdparm
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
    • Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 14:09
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      na mazanie odporucam rm -rf - maze bleskovo :)
      Debian. apt-get into it…
    • Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 16:49
      WlaSaTy   Návštevník
      ano da. ale k tomu aby sme mohli odpovedat ta otazku "nestartuje mi auto, je to skodovka. susedove auto startuje ok" nam musis povedat zopar informacii. 1) v com mazes dane subory 2) aky uzivatel to vykonava (root alebo bezny uzivatel) preco? moze byt ze mas nastavene safe delete a ani o tom nevies. a pri mazani sa ti subory fyzicky prepisuju aby sa ich obsah znehodnotil.
      • Re: Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 18:07
        palo73   Návštevník
        mazem ako user nie ako root,moj problem je ,ze vacsie subory ked mazem to dlho trva,inak vsetko slape v poriadku pokial ide o disk,cize kde sa mam na co pozriet,aby som zistil,co potrebujete vediet,aby ste mi mohli poradit?
        • Re: Re: Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 18:16
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          mazanie velkeho (niekolko GB) suboru trva par sekund, pretoze sa musia uvolnit informacie o vyuzitych sektoroch (4kB) vo vsetkych kopiach inode table. mozes si vypocitat kolko sektorov to je...
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 18:23
          meno   Návštevník
          no neviem ci to nebude tym kosom, keby si to mazal rovno tak to asi neurobi. Dolezite je asi aj rozdelenie diskov, ale ja to zatial vidim tak ze ak velky subor mazes z inej partition ako tam kde mas /home tak sa cely subor kopiruje z jednej partition do /home/uzivatel/desktop/kos alebo tak nejak, ale mozno sa myslim, ale ja to vidim asi takto zatial :-P
          • Re: Re: Re: Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 19:03
            palo73   Návštevník
            mas pravdu tu je problem podla mna tiez,ale co s tym?
            • Re: Re: Re: Re: Re: mazanie suborov je pomale 08.10.2006 | 20:40
              meno   Návštevník
              mas navyber zrejme iba dve moznosti, bud nebudes pouzivat kos alebo budes davat veci do kosa iba na tej istej partition... ale nie som kvalifikovany toto odpovedat, pretoze kos nepouzivam a mozno sa to da aj nastavit( ale nemam predstavu ako by to potom robil to hadzanie do kosa, viem si jedine predstavit zeby si robil hidden adresar vzdy na tej partition kde je subor hodeny do kosa a subor doneho vlozil a u usera by urobil symlinku v jeho kosi v home adresari, nic lepsie ma momentalne nenapada, ale neviem ci je to nastavitelne, ale keby si checkol menu kosa tak tam mozno najdes nejake veci o tom, ale netusim, zavisi od vela veci, hlavne asi od filemanagera ktory pouzivas...
    • Re: mazanie suborov je pomale 09.10.2006 | 01:25
      tomolc   Návštevník
      no ide o toto co som si ja vsimol na gentoo a debiane v kde. tak na kazdej particii sa mi vytvori subor .trash - ked mazem kalsicky pomocov tlacidla delete tak sa subory tam presunu v ramci jednej particie /fizicky sa nepresunu len sa v tabulke ymeni yáynam o tom "v ktorom su priecinku". ked dam pravim tlacitkom na subor a dam skartovat v tedy sa skutocne mazu z disku a trva to dlhsie. /krusader a konqueror postupuju rovnako mc maze F8 priamo - nedava do kosa ale ani nemaze na tvrdo /00000/ ale len oznaci tie casti disku za prazne./ treba poyriet nastavenie kde - sekciu konqeror alebo priamo v konquerori nastavit spôsob mazania. inak ten hdparm skus toto: info o disku /ak mas ATA hdparm ak SATA sdparm/: hdparm -I /dev/hda /hda je tvoj disk alebo hdparm -t /dev/hda test rychlosti: hdparm -t /dev/hda davaj bacha pri pouzivani hdparm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tomolc
      • Re: Re: mazanie suborov je pomale 09.10.2006 | 15:42
        WlaSaTy   Návštevník
        to by ma zaujimalo aky dopad ma na vykon mazania napriklad tato kniznica: * sys-libs/libtrash Latest version available: 2.2 Latest version installed: [ Not Installed ] Size of files: 86 kB Homepage: http://www.m-arriaga.net/software/libtrash/ Description: provides a trash can by intercepting certain calls to glibc License: GPL-2 ja ju nemam a ja ju nechcem. ale niektore distribucie ju mozu mat standardne instalovanu aby mohol clovek pouzivat jednoduchsim sposobom smetny kos znamy z wirdos like systemov.