Inštalácia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.10.2006 | 19:30
m@F!a   Návštevník
Mám pre vás takú dosť hlúpu otázku, ale naozaj to neviem. Keď inštalujem linux musím mať zálohovaný disk, ako pri win? Mám toho cez 100GB, a bolo by super keby to šlo bez vymazávanie HDD.
    • Re: Inštalácia 18.10.2006 | 20:34
      ---   Návštevník
      zalezi na tom ako je rozdeleny. Ale da sa to urobit (s rizikom) aj bez zalohy. Napr. partition magicom oddel tak asi 5-10GB z disku a na to nainstalujes potom linux. Strata dat hrozi vzdy a zavisi aj od miery znalosti toho co robis.
    • Re: Inštalácia 18.10.2006 | 21:25
      WlaSaTy   Návštevník
      v zavislosti od ceny dat by si ich mal kazdy zalohovat bez ohladu na to co robi a ci ma pri tom aspon zapnuty pocitac. samozrejmostou je aj kontrola zalohovacich medii, ved kto z nas by sa potesil strate napriklad fotiek z dovolenky snov na ktoru uz druhy krat v zivote nepojde :-D takze ak tam mas 100Gb natahanych mulimedii ktore si pozries/vypocujes raz za pol roka, tak ...dopln si co chces... ale ak tam mas vlastnu pracu a spomienky, tak urcite. a ci budes rozdelovat disk alebo robit ine kriticke zasahy, na tom nezalezi.
      • Re: Re: InĹĄtalĂĄcia 18.10.2006 | 21:40
        m@F!a   Návštevník
        Samozrejme mam najdrahšie údaje zálohované. Ale asi si to zálohujem aj celé.
    • Re: Inštalácia 19.10.2006 | 11:19
      Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
      zalohovat je samozrejme dobre vzdy, ale co sa tyka instalacie linuxu (vcera som instaloval ubuntu) tak ho mazat ani formatovat nemusis. Ked si pri instalacii zvolis manualne nastavenie particii tak si jednu velku ktoru mas teraz zmensis. Tym ti vznikne jedna s winxp alebo inymi datami a jedna ktora je prazdna (nealokovana). Na nej si potom vytvoris jednu velku extended particiu a v nej dalsie logicke, ktore su potrebne na instalaciu linuxu. V dalsom kroku takto vytvorenym particiam priradis info naco maju byt pouzite (swap, / (root)) a potom sa len pozeras. Instalator si vsetko dalej vytvori sam. Win som odvtedy este nespustil, takze informovat mozem az vecer :))
      • Re: Re: Inštalácia 19.10.2006 | 19:30
        Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
        tak som teda spustil win a nenastali ziadne problemy, na zaciatku sa este spustil checkdisk, ten nenasiel chyby a sicko beha tak ako ma :D