sudo: unable to lookup {meno PC} via gethostbyname

Sekcia: Konfigurácia 26.10.2006 | 22:38
peter   Návštevník
Zdravim, mam problem a je mi neznami dovod ako sa tato chyba stala. mam ubuntu a ked chcem spustit nejaky program alebo konfiguraciu s pravomocami roota, tak sa jednoducho nespusti. ked som to skusal cez terminal napr. gksudo network-admin tak mi vypisalo sudo: unable to lookup molni-laptop via gethostbyname() to molni-laptop je meno mojho pc skusal som vselico co ma napadlo - dokopy nic extra iba obmeny suda :) ,lebo neviem kde moze byt chyba. mal by niekto nejake riesenie? dakujem
    • Re: sudo: unable to lookup {meno PC} via gethostby 20.10.2006 | 17:41
      WlaSaTy   Návštevník
      /etc/hosts /etc/resolv.conf ?
      • Re: Re: sudo: unable to lookup {meno PC} via getho 21.10.2006 | 13:25
        peto   Návštevník
        neviem co s tym..editovat alebo vymazat obsah? v hosts nie je nic a v resolv.conf su dva nameservre s ip adresami vobec neviem
        • Re: Re: Re: sudo: unable to lookup {meno PC} via g 21.10.2006 | 17:10
          WlaSaTy   Návštevník
          v /etc/hosts by si mal mat minimalne zaznam pre 127.0.0.1 inac sa ti znefunkcni dost velka cast systemu.
          • Re: Re: Re: Re: sudo: unable to lookup {meno PC} v 22.10.2006 | 15:10
            peto   Návštevník
            aha , akoze naeditujem tam len 127.0.0.1 a to je vsetko? aky to ma vyznam aspon v skratke? vyskusam ak to bude ok dam vediet ak nie urcite dam vediet ;)
            • Re: Re: Re: Re: Re: sudo: unable to lookup {meno P 22.10.2006 | 15:46
              WlaSaTy   Návštevník
              pokial to je zdroj poblemov a vlozis tam ten zaznam korektne, tak ano. ale prazdnota v hosts poukazuje na uplne rozhaseny sietovy subsystem. zaujimalo by ma co na tom pocitaci kto robil, a preco.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: sudo: unable to lookup {me 23.10.2006 | 21:40
                peto   Návštevník
                velmi nerozumiem, co znamena korektne? nestaci len dat riadok 127.0.0.1 ? no na tom pc som robil len ja :) skusal som sa napojit na wifi siete a vytvoril som si novy profil cez ubuntu nastavenie sieti, nezda sa mi ze by som nieco mazal a pod. ale fakt by som to chcel zfunkcnit lebo nemozem robit ako root, presnejsie mam teraz wifi cez wpa v dome a inak ako cez win sa neviem napojit a velmi rad by som znova bootoval do linuxu. co mam urobit? proste problem vidim niekde v sudo prikaze alebo tak nejak lebo ani synaptic ani nic ine co vyzaduje spustenie cez autorske prava nemozem spustit. diky! ahoj
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: sudo: unable to lookup 23.10.2006 | 23:14
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  127.0.0.1 localhost.localdomain localhost hostname
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: sudo: unable to lo 26.10.2006 | 22:32
                    peto   Návštevník
                    no problem sa vyriesil.. spomeniem este raz ze mam ubuntu a teda nevedel som spustit sudo ani ziaden ekvivalent tohto prikazu (gksudo). ano problem niekde v hostnames. nemohol som sa ani prepnut do roota , az potom som si spomenul na jednoduchy prikaz SU dalo mi to rootovske privilegia a potom som uz mohol spustit >network-admin< (je to vlastne gnome network manager) ako som chcel a vtedy som si spomenul ze som urobil toto: v network manazeri je moznost vytvarania si profilov a ja som mal defaultny vymazany(z dovodu toho, ze som myslel ze linux si vytvory jeden novy-nemohol som sa pripojit cez wifi).teda vsetky ip filtre ci co to je boli prec, preto etc/host bol prazdny, tak som si vybral jeden podobny profil - ulozeny a zvolil ho a teraz je problem dufam uz vyrieseny. akurat mam dalsi problem neviem sa pripojit cez WPA.. wlasaty : diky za rady, ale moj etc/host teraz aj tak vyzera inac, su tam tie ip filtre namiesto nejakych ip adries tak ako si ich spominal ty.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: sudo: unable t 26.10.2006 | 22:38
                      WlaSaTy   Návštevník
                      no, pokial nemas zaznam pre localhost ukazujuci na 127.0.0.1 v /etc/hosts tak by ma zaujimalo co v nom je. mozno je mandriva v dnesnej dobe uz tak inteligentna ze spomaluje sietovu vrstvu napriklad pre xwindows aj tymto sposobom. ale tomu neverim ...