externy disk

Sekcia: Hardware a Drivery 27.10.2006 | 00:11
skywaker   Návštevník
Mam externy 80gb usb disk ktory je rozdeleny na dve particie /dev/sda1 a /dev/sda5 a su na nom NTFS particie. V Ubuntu mi ho normalne pripoji a mozem si prezerat co na non je (read-only) Chcel som sksuit Mandrivu ale ta mi v KDE urobi toto: Nemôžem otvoriť priečinok /mnt/MojDisk a tiaz otvori konqueror: system:/media/sda1 ale disk je nepristupny neda sa prehlidat prosim pomozte... v ubuntu mi to nerobilo
    • Re: externy disk 26.10.2006 | 19:17
      skywaker   Návštevník
      uz to mam !!! /dev/sda1 /media/Source ntfs umask=0,users,noauto,ro,exec 0 0 /dev/sda5 /media/Install ntfs umask=0,users,noauto,ro,exec 0 0 supermount je totalna blbost :)
    • Re: externy disk 26.10.2006 | 19:21
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Toto ma tiež zaujíma, budem riešiť podobnú záležitosť. Známy (Windows XP) má nový 250 GB externý USB disk a chcem ho po nahodení (odskúšaní) Mandrivy 2007 používať pre čítanie a zápis. S rozbehaním podpory zápisu na NTFS by nemal byť problém, len neviem, čo pridať no fstab, aby som vedel automaticky mountovať externý USB disk s jednou partíciou NTFS.
      • Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 21:02
        skywaker   Návštevník
        Ak budes mat externy usb disk a bude sho pripajat/odpajat za chodu systemu tak ako ja a budes mat na nom NTFS tak zapis do fstab to co som tam dal ja.... samozrejme podla toho ake particie tam budes mat.... v ubuntu to nemusis lebo si to najde samo. ja som tiez bol z toho bezradny jak na to ale potom ma napadlo to montovat ako cdrom a tak som tam dal /dev/sda1 /media/Source ntfs umask=0,users,noauto,ro,exec 0 0 podstatne je ze tam je "users" a "exec" .... inac mandriva je super ale mam doinstalovane Xgl a funguje super ale vypol som kiomp potom zapol nabehla mandriva, KDM prihlasovanie vsetko ok potom som sa prihlasil a nacitaav KDE ale v tom to prestalo tak som pouzil Ctrl+Alt+Backspace a znovu sa prihlasil a potom to ide normalne --> podla vsetkeho este to Xgl nie je az tak odladene.... inac vsetko je super a mandriva je stabilna
        • Re: Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 23:17
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Známy mi doťahal Mandrivu 2007 a Kubuntu 6.10, vyskúšam obe distrá a podľa toho budem riešiť aj externý disk. Ten disk má len jednu partíciu s NTFS (250 GB). Šlo mi o fstab, aké pridám zariadenie a parametre. Inak taká srandička: Príde za mnou chlap s bookom a s externým diskom, že kúpil nový disk a že sa mu nič po zapojení USB nezobrazí. Samozrejme že disk nebol sformátovaný.
      • Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 21:04
        WlaSaTy   Návštevník
        podla moznosti by som odporucil ntfs3g namiesto ntfs readonly pristup mi isiel aj na mac/linux :-) .
        • Re: Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 23:08
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Nooo niečo som pozeral okolo zápisu na NTFS. Keď budem mať disk po ruke, vyskúšam to. Treba nahodiť fuse, editovať /etc/modules aby sa spúšťal modul po štarte, nahodiť ntfs-3g a editovať fstab a malo by to ísť. Je to pekne rozpísané v Linux+.
          • Re: Re: Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 23:26
            WlaSaTy   Návštevník
            no vidis, mne to urobilo gentoo automaticky ak som mu to povedal, stacilo len pripojit dany suborovy system. a vyriesilo za mna vsetky zavislosti.
            • Re: Re: Re: Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 23:38
              skywaker   Návštevník
              No ked uz nejake meta distro tak som rozmyslal skor nad Arch linuxom, nez nad gentoo lebo ten umoznuje tiez Pkgbuildy ale nakoniec zvitazila mandriva koli drobnostiam ktore cloveka vedia potesit a potom to ovplyvni aj rozhodovanie..... v mandrive mam KDE a urcite mi date zapravdu ze mandriva prinesie vzdy nejaku blbu temu ale to je drobnost
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: externy disk 26.10.2006 | 23:40
                skywaker   Návštevník
                oprava: (pod tou blbou temou myslim graficky vzhlad).... neviem ako je to z montovanim diskou pod gentoo ale napr. v ubuntu je to vyriesene dost dobre
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: externy disk 27.10.2006 | 00:11
                  WlaSaTy   Návštevník
                  v gentoo je to tak ako si to clovek nastavi. ak chce, tak aj automaticky, ale to je na viacuzivatelskom systeme trochu zleee.