Ako rozdeliť disk?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.10.2006 | 20:16
Avatar r3c1d1v15t Knoppix  Používateľ
Som začiatočník takže: 1. Potreboval by som vedieť ako rozdeliť už existujúcu FAT32 partíciu na dve a uvolniť tak miesto na linuxovú partíciu, tak aby som neprišiel o žiadne dáta. 2. Aký súborový systém odporúčate pre linux? ext2 ext3? alebo iný v čom sú výhody? Ktorý linuxový súborový systém je najrýchlejší? Za odpovede vopred ďakujem.
  • Re: Ako rozdeliť disk? 30.10.2006 | 19:46
   Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
   1. Myslim, ze Ubuntu Installer to zvlada (ak sa myslim opravte ma), ale zazalohuj si data (istota je istota) 2. ext3 (velmi dobry pomer stabilita\vykon), pokial nerobis high-end server tak ti to moze byt jedno. (ja som rozdiel pri pouzivani ReiserFS a ext3 nepocitil, jedine, ze ked sa vypol prud tak po Reiserovi som uz nenabehol :D, ale to je zhoda nahod:) ).
   Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
  • Re: Ako rozdeliť disk? 30.10.2006 | 20:12
   mart   Návštevník
   1. kdysi jsem to delal nejak takhle: ve win defragnemtace (nebo tak nejak se to jmenovalo) proste prehaze data na zacatek disku..seradi je za sebou ,tim vznikne cast s daty a za ni prazdna cast , zjisti kolik zabiraji data a nechej jeste pro jistotu nejake misto za nema (ale i tak si radeji zalohuj vse dulezite) a pak nejakym nastrojem, treba linuxovou distribuci rozdel disk.. 2. ja pouzivam reiserfs bez problemu..musis zkusit co vyhovuje Tobe dalsi spousty info najdes taky na diskusnim foru na href='http://www.abclinuxu.cz'> abclinuxu.cz ..jen si nechej vyhledat reiserfs, nebo ext3