Ako nacitat CD image v ubuntu?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.11.2006 | 18:24
Tino   Návštevník
Caves neporadite mi ako nacitat cd image v ubuntu 6.06? Dikes
    • Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 02.11.2006 | 23:16
      WlaSaTy   Návštevník
      mount "cd image" You can then burn it to disk or mount it via loopback device. je to hned ako prvy odkaz, pri pisani tohoto prispevku sa citim presne ako ty ked ho citas.
      • Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 04.11.2006 | 11:21
        qw11   Návštevník
        Neviem naco to presne chces ale ja prave skusam program AcetoneISO a na filmy v ISO je to uplne super a funguje to ako virtualna cd-rom vo win. http://kde-apps.org/content/show.php?content=44805
        • Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 04.11.2006 | 15:56
          WlaSaTy   Návštevník
          Ja? na nic, ja pouzivam klasicky mount ktoreho volba loop funguje nielen ako virtualna cdrom, ale aj ako virtualny disk v pripade potreby aj kryptovany. skoda ze zadavatel nepovedal ci chce nieco pre gui alebo cli. ci chce prehrat audiocd, videocd, dvdvideo pripojit a nainstalovat hru z cdrom cez wine alebo pripojit obraz klasickeho datoveho cd. niektore z toho nie je logicky mozne pretoze audio/video cd nemaju suborovy system aj ked microsoft klame o niecom inom. s dalsim zvykne byt mierny problem a nieco z toho je kazdodenna rutina.
          • Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 05.11.2006 | 17:50
            tuleník   Návštevník
            Čo má, prosím ťa, Audio CD/VCD/SVCD spoločné s Microsoftom? A čo sa VCD/SVCD týka, mýliš sa, filesystém tam je, až na to, že musíš uvažovať aj o rozdieli či je použitý na zápis Mode 1 alebo Mode 2.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 05.11.2006 | 18:27
              WlaSaTy   Návštevník
              predpokladam ze si skusil vlozit audiocd do pocitaca s nastartovanym operacnym systemom od firmy microsoft, pozrel sa v (napriklad) exprdeli na obsah cdrom a z velkou slavou si si nahral tie pesnicky co boli mensie ako 1Kb holt, m$ to prezentuje ako suborovy system co je viac ako zavadzajuce. inac, nepleties si mixed mode cd s (s)vcd? to obsahuje aj iso9660 :-) no, ale ako myslis ...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubu 07.11.2006 | 02:50
                tuleník   Návštevník
                AHAAA, už viem, na čo narážaš, ale taká blbosť ma samozrejme nikdy nenapadla, to je dobré tak max. na zrátanie trackov (za predpokladu, že dotyčné CD niekto ešte nespražil nejakou pošahanou ochranou) (ďalšia blbosť, čo vykonávam len ak niekoho školím, je použitie Exploreru) (a neviem odkiaľ si zobral, že MS to PREZENTUJE AKO FILESYSTÉM - je to proste iba "spôsob zobrazenia obsahu média", iné nič - odkáž na relevantnú oporu svojho tvrdenia v MSKB, a pozor, pokiaľ tam náhodou padlo "presentation of the media" tak to je vo význame "zobrazenie obsahu" - angličtina, žiaľ, nie je presný, ale dosť kontextový jazyk, takže stačí, aby MS uviedol napr. v MSKB že na audiocd NIE JE filesystém - čo určite dávno uviedol - nie jeden človek podľa mňa skúšal za drievnych win9x dôb to skopírovanie tracku čo spomínaš - a všetky ďalšie odkazy na "prezentáciu" v tomto kontexte proste explicitne neobsahujú zmienku o filesystéme, toľko k jazykovej logike angličtiny [škoda, že MS nie sú Nemci - to je naozaj striktne, až strojovo presný jazyk]) (S)VCD nie je rozhodne Mixed Mode, ale (minimálne jeho dátová časť) je nahraná v Mode 2, teda s "ujmou" na ECC dátach (filesystém ovšem stále JE ISO 9660) - Mixed Mode a CD Extra sú 2 rôzne možnosti ako na CD dostať hudobný aj dátový obsah (a pre dáta principiálne dovoľujú použiť Mode 1 aj Mode 2 zápis, ovšem ten druhý pre dáta považujme za zvrhlý :)) )
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v 07.11.2006 | 21:06
                  WlaSaTy   Návštevník
                  pokial je zobrazeny obsah media (disku) pomocou suborov, tak je ten obsak prezentovany pomocou suboroveho systemu - aj ked virtualneho, teda neexistujuceho. jedno ci pre audio alebo video cd. suborovy system iso9660 nezahrna (s)vcd i ked medium moze byt doplnene o session s iso9660. datovy track (obycajne VIDEOAV/mpeg001.dat) je umiestneny inym sposobom. no, ale vidim ze hadat sa nema vyznam. zrejme s tym formatom robis pravidelne a je ti jeho struktura jasna. ak si frajer, tak si pripoj svcd alebo vcd do operacneho systemu ktory nepouziva virtualny fs na prezentaciu uvedeneho formatu. pre linux je to napriklad cdfs :-)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD ima 07.11.2006 | 21:19
                    Tino   Návštevník
                    Caves, islo mi o to, ze som mal spusteny linux a potreboval som kamosovi ukazat nieco, co som mal na ISO image na cd. Potreboval si sa len pozriet, co je na to imageu. Neviete mi poradit, ak nastavit automount na dvd mechanike? Funguje mi to len na hudobne cd a nic ine. Stale to musim namontovat cez mount. Skusal som uz vsetko co poznam a na predchadzajucom ubuntu mi to fungovalo po nainstalovani. Tu je riadok z fstab: /dev/hdc /media/cdrom udf,iso9660 user,noauto,nls=utf8 0 0 Neviem preco to hudobne cd cita bez mountu a nic ine necita
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD 09.11.2006 | 22:25
                      Tino   Návštevník
                      Ako funguje mount s volbou loop? Mne by trebalo namontovat subor *.nrg. Bude to fungovat? Dikes
    • Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 09.11.2006 | 22:42
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      takze vsetkym: skuste fuseiso
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 10.11.2006 | 20:40
        Tino   Návštevník
        skusil som fuseiso, ale vypisuje mi to fuse: failed to exec fusermount: No such file or directory Nevadi, ze ten subor je *.nrg?
        • Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 10.11.2006 | 20:56
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          nieco je zle. je to korektne nainstalovane? si v skupine fuse? a skus este "modprobe fuse"
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 10.11.2006 | 21:34
            Tino   Návštevník
            Co je to? To mam nainstalovat? Skusam to ako root, takze, som skupinou by nemal byt problem
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 10.11.2006 | 21:46
              WlaSaTy   Návštevník
              sice nemam ziadne .nrg ale toto by mohlo fungovat: mount file.nrg /mnt/cdrom -o loop,offset=307200 ten ofset je zo zdrojakov konvertora nrg2iso ale skutocne to nemam jak otestovat :-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubu 10.11.2006 | 21:50
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                toto bude fungovat len na NRG, ktore obsahuje ciste ISO. to uz rovno moze na veky skonvertovat na ISO.
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v 10.11.2006 | 22:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  skonvertovat to moze, ale aj nemusi. inac nero zaviedol novy pojem v it? ciste iso ... ak by sa malo jednat o iso9660/udf, tak je to v pohode ale ine typy image-ov (audio/video/...) nema vyznam pripajat. tie sa citaju obvykle inym sposobom ...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD ima 10.11.2006 | 23:25
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    a preco by si to mal drzat v takom formate, ked to nie je potrebne? neviem ci nero nieco zaviedol, ale ine formaty nemusia obsahovat len ISO9660 image (t.j. jednu datovu stopu s 2048B na sektor) so zmenou pripony alebo pridanim hlavicky, ale aj ine stopy/inu velkost sektorov - cize to neni ciste ISO a teda sa nedaju jednoducho (teda bez straty nejakych informacii - aj celych stop) prekonvertovat na ISO image. chapes?
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD 10.11.2006 | 23:44
                      WlaSaTy   Návštevník
                      drzat v povodnom formate to moze ak si chce uchovat po nejaku dobu povodny subor, napriklad aby ho vyzdielal naspet. alebo ak nechce robit zbytocne kroky. inac to ze iso image, teda obraz optickeho disku, nemusi obsahovat len iso9660 vieme vsetci. okrem omielanych (s)vcd, audiocd mame napriklad najnovsie aj kvcd alebo disky pre playstation a ine herne konzoly ... ako to riesi nero je len na nom, otazne je ci ho budeme obvinovat z pouzivania uzavretych formatov (jedna hlavicka hore/dolu) rovnako ako microsoft. :chapes? nechapem, iso image nie je definovane velkostou bloku a pri kopii 1:1 nedochadza ku strate udajov. a vonkoncom nechapem pojem ciste iso. to si si vymyslel sam ten vyraz alebo ti niekto pomahal? ale to tu uz rozoberame fakt ...
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacita 11.11.2006 | 00:03
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        > inac to ze iso image, teda obraz optickeho disku, nemusi obsahovat len iso9660 vieme vsetci. niektori vieme, niektori nie. nezamienaj "CD/DVD image" s "ISO image"... > okrem omielanych (s)vcd, audiocd mame napriklad najnovsie aj kvcd alebo disky pre playstation a ine herne konzoly to si vymenoval dalsie formaty, ktore nemusia mat s ISO spolocne ani len cielove medium... > nechapem, iso image nie je definovane velkostou bloku CD ma sektory velke 2352B vzdy. ISO (datova stopa) ma datove sektory velke 2048 bajtov. bodka. pokial trvas na svojom, mozes mi poskytnut ISO image (t.j. taky, ktory mozem mountnut), ktory by mal viac nez 1 datovu stopu. najlepsie aj audio stopy. prosim, nie RAW image (hej, ten s 2352B sektormi - to co ty nazyvas "ISO image kopia 1:1").
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako na 11.11.2006 | 12:59
                          WlaSaTy   Návštevník
                          :nezamienaj "CD/DVD image" s "ISO image"... An ISO image (.iso) is an informal term for a disk image of an ISO 9660 file system. More loosely, it refers to any optical disk image, even a UDF image. :formaty, ktore nemusia mat s ISO spolocne ani len cielove medium... tak toto uz vobec nechapem. ona napriklad playstation nepouzivaju cdcka? pri gamecube by som to mozno pochopil (upravene minidvd) ale nes, sega, .... :pokial trvas na svojom, mozes mi poskytnut ISO image (t.j. taky, ktory mozem mountnut), ktory by mal viac nez 1 datovu stopu. najlepsie aj audio stopy. prosim, nie RAW image (hej, ten s 2352B sektormi - to co ty nazyvas "ISO image kopia 1:1"). je rozdiel v pojmoch image zariadenia a image suboroveho systemu. to je znama vec aj pri inych blokovych zariadeniach. vsimol si si ako si to nazyval? mimochodom, ak chces bazirovat na slovickach, tak pouzivaj plne definicie v kontexte, do akeho patria. iso je skratka medzinarodnej organizacie pre standardy a obraz organizacie sa sice da napalit, ale nie pri pouziti bezstratovej technologie.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ak 11.11.2006 | 13:26
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            > An ISO image (.iso) is an informal term for a disk image of an ISO 9660 file system. More loosely, it refers to any optical disk image, even a UDF image. ano, a potom sa cuduj, ze ti to nejde namoutovat. k UDF sa sa snad netreba ani vyjadrovat... a s takymto postojom zanedbavajucim zasadne rozdiely, sa nemozme hnevat, napr. ze v telke hovoria o "hackeroch". > tak toto uz vobec nechapem. ona napriklad playstation nepouzivaju cdcka? ISO image moze byt aj image DVD (trochu problem narvat na CD), a take VCD a SVCD davat na DVD je nonsens... > je rozdiel v pojmoch image zariadenia a image suboroveho systemu. to je znama vec aj pri inych blokovych zariadeniach. vsimol si si ako si to nazyval? neviem co tym chces povedat. ty si prvym prispevkom ukazal, ze to ludia nazyvaju CD image, aj ked to nie je image zariadenia, pretoze ten by si nenamountoval. preco sa ale spominaju ISO image instalacnych CD/DVD distribucii a nie CD/DVD image? lebo to je korektne oznacenie... > iso je skratka medzinarodnej organizacie pre standardy ty tie subory urcite nazyvas image.iso9660... ja tu hovorim o dolezitych rozdieloch a nie o takejto blbosti. nevyryvaj.
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 11.11.2006 | 13:54
                              WlaSaTy   Návštevník
                              :a potom sa cuduj, ze ti to nejde namoutovat. mne? toto by ma zaujimalo ako sa ti to spojilo so mnou, mozes nam to objasnit? :ISO image moze byt aj image DVD (trochu problem narvat na CD) blbost, nezabudaj ze kazde dvd nema 5/9, su aj mensie a tak isto su aj vecsie cdcka ako 650M. a ak sa zmesti dvd na cd, tak sa nejedna o nonsens. kto ma kameru, vie o com hovorim. dokonca aj niektory vlastnici fotakov ... :ty si prvym prispevkom ukazal aj ked to nie je image zariadenia myslim ze ta veta sa da prelozit aj inac, asi uz zabudas jazyky. You can then burn it to disk or mount it via loopback device. :ty tie subory urcite nazyvas image.iso9660... ja tu hovorim o dolezitych rozdieloch a nie o takejto blbosti. nevyryvaj. ano, vsimol si si kolko a akych typov vyrazov si pouzil, kolko z nich bolo neuplnych a nezapadalo do kontextu? a vsimol si si kto zacal vyryvat po prispevku umoznujucom pripojit dany image bez instalacie doplnkovych balikov? fuse je fajn vec, ale vela krat je zbytocna. mimochodom, zaujimalo by ma ci bola otazka pripojenia *.nrg zodpovedana ale asi ano. takze, prijemny vikend :-)
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 11.11.2006 | 14:28
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                > mne? toto by ma zaujimalo ako sa ti to spojilo so mnou, mozes nam to objasnit? nie si trochu vztahovacny? > blbost, nezabudaj ze kazde dvd nema 5/9, su aj mensie ja sa nebojim. ale ty si musis za kazdu cenu najst, ze mas v urcitom pripade aspon trochu pravdu... > You can then burn it to disk or mount it via loopback device. no, az na to, ze RAW image nemountnes cez loopback (aby si ma nemohol chytat za slovo - ak si nenapises vlastny FS modul, ktory to zariadi) > ano, vsimol si si kolko a akych typov vyrazov si pouzil, kolko z nich bolo neuplnych a nezapadalo do kontextu? pokial ti bol kontext nejasny (co velmi pochybujem), tak si sa mal spytat > a vsimol si si kto zacal vyryvat po prispevku umoznujucom pripojit dany image bez instalacie doplnkovych balikov? ja som riesil obecny problem a nie problem NRG (a odpovedal som v novom vlakne). nevyryval som, ale upozornil som na to, ze ten sposob je nedokonaly (a navyse si neodpovedal na spravnom mieste) > mimochodom, zaujimalo by ma ci bola otazka pripojenia *.nrg zodpovedana ale asi ano. ano bola - a nielen ohladne NRG, ale ohladne CD image (to je oc tu bezi)
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 11.11.2006 | 18:24
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :nie si trochu vztahovacny? nie, poznamka bola smerovana priamo na mna a ja take veci nemam preco pouzivat. :ale ty si musis za kazdu cenu najst, ze mas v urcitom pripade aspon trochu pravdu... sposobov vyuzitia je nekonecne vela. i ked tato cast rozhovoru spadala pod mizivu pravdepodobnost, tak tam aspon nejaka bola. :az na to, ze RAW image nemountnes cez loopback mozno ano, mozno nie. vzhladom na vrstvu blokoveho zariadenia, mozne je vsetko. preto bol vyvinuty napriklad cdfs a preto sa vyvinul aj fuse. loopback je sice zastaraly, ale stale pouzitelny. :pokial ti bol kontext nejasny (co velmi pochybujem), tak si sa mal spytat naco? ak vidim ze sa jedna o iso image alebo o isofs (9660) a je to opisane cisto nazvom iso, tak nie je preco. iso znamena primarne nieco ine. :ja som riesil obecny problem a nie problem NRG dost ludom to moze pomoct v rieseni podobneho problemu. kompletne riesenie je lepsie ako ciastkove ale na druhu stranu ak sa ma jednat o obcasny problem alebo dokonca jednorazovy, tak vela ludi nema preco stracat cas s niecim co je zlozitejsie. i ked by to malo byt zlozitejsie len o jeden riadok. ano, aj ja som lenivy a nemam preco ... :ano bola - a nielen ohladne NRG, ale ohladne CD image (to je oc tu bezi) suhlas, som rad ze sme sa dohodli a aj ja som sa naucil nieco nove :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako nacitat CD image v ubuntu? 10.11.2006 | 21:50
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              apt-get install fuseiso?
              Debian. apt-get into it…