Aké distro považujete za najstabilnejšie?

Sekcia: Komunita 28.12.2006 | 23:45
Dumaru   Návštevník
O chvíľu mažem z disku Kubuntu Edgy. Pred chvíľou som hodil príspevok do fóra, ako krásne začalo distro padať a byť nestabilné. Stále sa vraciam po experimentovaní s novými distrami k SuSE 10.0 Eval, považujem ho za najstabilnejšie. A tu už je otázka, aké distro považujete vy za najstabilnejšie? Myslím tým čím najdlhší bezporuchový chod distra a čo je dôležité - z ktorého vami odskúšaného/používaného distra máte najlepší pocit? Samozrejme že veľký podiel na tom má železo (hw).
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:12
      Stano   Návštevník
      tak mandriva urcite nie... dobry dojem na mna robilo prave ubuntu a veci tomu odvodene... suse u mna stale padalo :( ak chces nieco ako suse podobne skusit, tak skus fedoru
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:18
        Dumaru   Návštevník
        Servus teoretik, čo preboha má spoločná Fedora so SuSE? Ak si spomínam na tvoj výrok "SuSE je samý YaST" nečudujem sa, že ti padalo.
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:22
        xxx   Návštevník
        skusil som fedoru a nic. Nainstalovala sa bez problemov ,ale uz grub akosi "zabudla" nainstalovat , pri pokuse o opravu to skoncilo chybou /boot/grub/stage1 not read correctly a dalej som sa nepohol. Nebol poskodeny disk. DVD s fedorou bolo skontrolovane a OK. Fedora uz aj letela odkial prisla. A navrat k ubuntu. Ale ubuntu 6.06 je neporovnatelne stabilnejsie a bezproblemovejsie ako 6.10
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 07.11.2006 | 20:48
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          u mna ma jednu spolocnu vlastnost fedora 4, 5 a 6 - ostali na mojom PC kazda menej ako 48 hodin :-D
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za naj 07.11.2006 | 20:50
            Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
            to zrejme u teba takto dopadlo viac distribucii,nie?
            cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞ 07.11.2006 | 20:58
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              neviem to poratat, nemam tolko prstov :)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkÄ�ďż˝Ă�ďż˝ 15.12.2006 | 00:02
                x   Návštevník
                nechajte Stanka na pokoji on je velky, velky odbornik na Ubuntu a hlavne na linux. Vazne, tolko distribucii ako on nepresiel nikto z nas. Rozdiel je v tom co napisal, ze u neho bola jedna distribucia nainstalovana cca 10 min. :D
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:26
      qwert   Návštevník
      slackware, archlinux (gento a debian, jsou asi stabilni, ale me jaksi nezaujali a rpm-kove distribuce taky nepouzivam, tam bych rekl, ze je ta stabilita nejmensi, ale mozna zase jak u koho :) , je to jen muj nazor)
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:36
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ja kopem za debian :) ziadne nepekne prekvapenia, kvalitne balicky, pohodova administracia :) BTW ako myslis, ze to zalezi od zeleza? bez problemov som pouzil disk v inom PC a pekne bezi aj 200MHz K6 servrik :) ...skor ma na tom velky podiel admin.
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:43
        Dumaru   Návštevník
        Samozrejme že záleží vo veľkej miere okrem admina aj od železa. Keby nebolo fórum nenahodil by som napr. Debian 3.1r3 Sarge, ktorého poinštalačná konfigurácia viazla na hardvéri. A ktoré nefachčilo ako Stable. Padali aplikácie (alebo sa nespúšťali), ale toto skôr prisudzujem staršiemu jadru. Takže aj hardvér je dôležitý.
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 07.11.2006 | 20:46
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          nuz, ale s tym treba pocitat...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za naj 07.11.2006 | 20:47
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            (ked mas prilis novy hardware)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞ 07.11.2006 | 20:51
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              double-post? ban nanho! :D
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • aj 07.11.2006 | 20:51
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              double-post? ban nanho! :D
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za 07.11.2006 | 20:57
              Dumaru   Návštevník
              Práveže ani nie, klasika založená na Inteli spred 2 rokov,,,
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaÄš 07.11.2006 | 21:17
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                no, ked si vezmes, ze sarge ma 1.5 roka a ktovie kedy bolo zmrazene jadro...
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkÄ�ďż˝Ă&#65533 07.11.2006 | 22:05
                  -   Návštevník
                  vanilla jadro 2.6.8 je zo 14. augusta 2004
        • Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejš 07.11.2006 | 21:08
          :-)   Návštevník
          novy debian by mal vyjst v decembri takze s nim uz nebudes mat problemy tohto druhu
          • Re: Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabil 07.11.2006 | 21:27
            Dumaru   Návštevník
            Presne na toto čakám. A hneď ho dám stiahnuť :-)
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:38
      :-)   Návštevník
      debian stable
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:49
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      aj ja kopem za debian stable. u mna drzi a drzi. este musim dat hlas aj za slackware, ktore na starsom pocitaci facha ako dive. mam ho uz vyse roka a pol, prezilo aj slapt-get --dist-upgrade a stale ide. bez jedineho padu, alebo zamrznutia systemu.
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 20:58
        Juraj   Návštevník
        Nestabilne distro neexistuje, existuje len spravca, ktory stabilitu distra nedokaze dosiahnut...
        • Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejš 07.11.2006 | 21:03
          Dumaru   Návštevník
          Pripomenul si mi komunistické ideológie :-) Oki, takže ako dosiahneš stabilitu distra, ktorého programy padajú hneď po inštalácii? Povyhadzuješ 99% softu a nahodíš iný? A potom si vzorný admin?
          • Re: Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabil 07.11.2006 | 21:15
            Juraj   Návštevník
            Najskor pricina potom dosledok. Kladol si si otazku, preco padaju tie programy? Padaju iba tebe alebo padaju aj ostatnym? Ak padaju aj ostatnym, je nejake riesenie? Zmena distra je urcite tym najkrajnejsim riesenim... Vedel by si urobit nejaku rozdielovu studiu, v com konkretne sa jeden linux lisi od druheho linuxu? Lebo ako to vidim ja, vsetky distra maju jednu spolocnu vlastnost, je to stale ten isty operacny system GNU/Linux ;)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Aké distro považujete za najst 07.11.2006 | 21:35
              Dumaru   Návštevník
              Všetko o čom píšem mám vždy najprv odskúšané, s počítačmi robím nejeden rok a vždy hľadám príčinu problému a snažím sa ju riešiť.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Aké distro považujete za n 07.11.2006 | 22:16
                Juraj   Návštevník
                Ak sa vyskytne nejaky bug, ktore distro nereguje opravnym balickom? Specialne u Ubuntu, ktore je spominane zakladatelom tohoto threadu je to v priehu par hodin max. niekolko dni. Rychlejsie uz je snad len Gentoo... Existuje take distro, ktore opravy neposkytuje? Chyby sa totiz najdu v kazdom jednom. Takze nakoniec to predsa len zostava na tom spravcovi ako sa stara o system ;)
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 08.11.2006 | 21:15
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          no vyborne. dame Ti prvu alfaverziu nejakej mongolskej distribucie. skus urobit aby to nepadalo pan admin :)
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstab 08.11.2006 | 23:18
            Juraj   Návštevník
            Mongolske distro som este nemal, ale cinske ano - Linpus, bol to fork Mandrivy bez graf. nadstavby, iba textove rozhranie. Napodiv sa to spravalo stabilne a zdetegovalo to vsetok moj hardver ;)
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 21:20
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      CentOS, zatial som nenasiel stabilnejsie distro.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 21:35
        skywaker   Návštevník
        Primluvam sa Debian, ... co sa tyka stability tak to bude urcite len tvoj problem teda problem hardweru .... Fedora je celkom v pohode... ja som si oblubil mandrivu ale na Debian nedam dopustit
        • Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejš 07.11.2006 | 21:39
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Debian na desktope padal (vec KDE ja viem ale aj vec balicka tj distra). na CentOSe som nezaznamenal NIKDY ziaden pad. takze ja si tiez nedam na CentOS dopustit :) s FC je to uz horsie.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstab 07.11.2006 | 21:46
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            takto to dopada, ked ludia neodpovedaju do spravneho vlakna. myslim, ze nereagoval na teba ;)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za naj 08.11.2006 | 21:33
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              Uz som si to potom aj ja vsimol, co uz, stalo sa :). I ked potom asi necita, lebo to zobrazuje na kt prispevok reagujes...
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 07.11.2006 | 22:25
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ja sa stále vraciam k SuSE 10.1. Mal som aj mandrivu 2007 asi týždeň a koniec. Strašne mi pripomínala win(mrznutie programov, ...). Skúšal som aj fedoru ale tam sa mi cez ndiswrapper nepodarilo rozchodiť wifi, tak isto aj ubuntu, neide wifi. Na SuSE nie sú problémy. Stabilita je tiež výborná. Žiadne pády, mrznutia iba veľmi zriedkavo (a keď už, tak hlavne OpenOffice).
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 08.11.2006 | 14:14
        snup   Návštevník
        No ja mam ubuntu... som viac za debian... a ze SUSE? 10.1ka bola na mojom pc asi 1.5 hodky... (myslim tym aj s instalaciou) madriva ma tiez sklamala... verim uz len v debian, slackware... a aj ubuntu...
        • Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejš 08.11.2006 | 21:07
          Wan_L   Návštevník
          presne i ja verim v slackware..najlepsiue distro ake je podla mna..zaradil by som tu este aj debian a gentoo..=)
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 08.11.2006 | 21:45
      Stranger   Návštevník
      Moj prvy Linux je Kubuntu Edgy, mam ho hned ako vysla prva beta verzia a som absolutne spokojny jak s funkcnostou, tak so stabilitou. Podla mojich skusenosti, k tomu ale veeelmi prispieva aj kvalitne zelezo. Pred tym som mal aj doma na desktope FreeBSD, ale nemam zatial v plane sa k nemu vracat. Jedine co v Edgy nejde, je parovanie bluetooth zariadeni s PC. Ale verim, ze na tom chalani rychlo popracuju.
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 08.11.2006 | 21:49
      Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
      Dufam, ze ma neukamenujete. Trosku som sa zamyslel nad tym, ako sa pred 8 rokmi hovorilo o nestabilite Windowsu (uz ked Win9x mali bol preemptivny multitasking- napriek tomu) a vzdy sa porovnavalo s linuxom. Zda sa mi, ze odvtedy Windows spravil pokrok a zda sa mi, ze v tomto by mohol byt na tom lepsie ako linux... Minimalne vsak tento naskok *xovych systemov dost potlacil.
      • Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilnejĹĄi 08.11.2006 | 22:52
        Grawp   Návštevník
        A máš k windowsu zdrojaky? Mozes si ho upravit ako chceš? v linuxe sa daju padajuce programy vzdy vyhodit/rekonfigurovat/prerobit/pripadne nespustat - zaklad je jadro a par utilit a binarnych suborov (hoci aj jadro moze byt nestabilne ;-) ) rozmyslal som napriklad ze by som si nekedy za 1-2 roky spravil model helikoptery s vlastnym kompikom (neco ako na www.gumstix.org) a linuxom na ktorom by bezal autopilot a manualne prip. riadenie by bolo robene cez wifi. chcel by som videt ako by to zvladal win -> BSOD a helikoptera by mohla hocikoho zabit. inac keby ste vedeli o niakom obchode na slovensku typu ako www.gumstix.org dajte vedet na michal.ulianko@gmail.com
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 08.11.2006 | 22:56
          Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
          Otazka bola, co je stabilnejsie a nie co BY mohlo byt stabilnejse KEBY... To je rozdiel.
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za naj 08.11.2006 | 23:44
            Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
            no ale nechapem o com sa tu bavime. ak nechceme aby z toho vznikol zase flamewar. moj nazor> ano, wirXP, wir2k, wirNT su stabilnejsi nez ich predchodcovia zalozeni na DOSe, ale porovnavat to s linuxom nema cenu
            cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂ��̠distro pova 09.11.2006 | 01:05
              Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
              Ja som chcel len naznacit, ze so stabilitou sa mi zda Win uz na tom velmi dobre... A trosku som sa tesil, ze mi to linuxovska komunita potvrdi... Nastastie som nedostal vela negativnych prispevkov (nemam rad klapky na ociach). Bolo to len take moje chvilkove zamyslenie...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkÄ�ďż˝Ä�ĹźË 09.11.2006 | 02:08
                Juraj   Návštevník
                Stabilita nie je jedinym problemom win... Tych problemov je viac...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkĂ�ďż˝Ä&#65533 09.11.2006 | 10:13
                  Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                  100% suhlas, ale diskusia je o stabilite...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ak�Ä?ĹźË?� 09.11.2006 | 16:04
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    stabilita je velmi zaujimavy pojem. skus definovat a poviem ti co si o stabilite windows myslim...
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkĂ�ďż˝ 09.11.2006 | 22:33
                      jv   Návštevník
                      Konecne dobra pripomienka k tejto teme. Je viacero pohladov... Najskor zalezi, co este povazujes za stabilitu "systemu" a co za stabilitu "user-mode software", kedze system obsahuje aj takyto software. Urcite pri porovnavani mozno zohladnit schopnost doviest system z nestabilneho stavu do stabilneho a aj to ako casto sa v nestabilnom stave system nachadza...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ak�Ä?ĹźË?Ě distr 09.11.2006 | 16:27
                Grawp   Návštevník
                K tej stabilite -> Windows zvycajne pada (mne) tak ze sa uz neda nic robit neprijma ziadne inputy s klavesnice alebo ak aj ano uz sa jednoducho neda nic spravit Ked neco spadne v Linuxe zyvcajne staci killnut dany proces alebo seriu procesov. iba raz v zivote mi padlo jadro (xen jadro v suse 10.1 nema rado nvidia moduly) alebo sa mi ece zamrzol comp ked som ho zobudil z S2RAM - no bol to force suspend - samo suecko povedalo ze s2ram by nemalo ist ale da sa nastavit force_suspend. najdöležitejšie je aby bol dobry zaklad OS a železo. Ale musim dat za pravdu ze s winXP je to lepsie ako s win98 - alebo skor MS Titanic 98
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: AkĂ�ďż˝Ä&#65533 09.11.2006 | 19:43
                  -   Návštevník
                  na margo: to ze nvidia moduly maju uzavrety kod a tym padom ich okrem firmy nvidia nikto nemoze opravit a vylepsit nie je chyba linuxu takze namiesto toho ze xen jadro nema rad nvidia moduly by som dal prednost nazoru ze nvidia moduly nemaju radi xen jadro, resp. su nekvalitne
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ak�Ä?ĹźË?� 09.11.2006 | 20:26
                    Grawp   Návštevník
                    nvidia drivre nie su opensource? buhahahahaha to je blbe. ja som nikdy sources k nvidia drivrom nehladal a ani licenciu som necital :-) . ale drivre k chipsetom od nvidie sa distribujuju aj so zdrojakmi, to mohli dat aj graficke drivre so zdrojakmi.
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 09.11.2006 | 15:24
      chatpall   Návštevník
      Vsetky kde nie je nejaka prekazka medzi stolickou a obrazovkou
      • Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilnejĹĄi 09.11.2006 | 16:02
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ale ked prestaneme uvazovat o moznosti rucnej spravy a budeme sa spoliehat na system, tak nam moze polena pod nohy hadzat aj distro...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 09.11.2006 | 19:23
          chatpall   Návštevník
          RedHat 9.X som rozhasil pri prvych pouzitiach tak ze som sa k Linuxu vratil az pri FC4, aj tu som rozhasil.... nemozem vraviet o stabilite lebo som sa ucil co a ako. zostal som pri Ubuntu... ale to neznamena ze RH alebo FC nie su stabilne...
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za naj 24.11.2006 | 02:15
            Avatar 730e Linux Mint  Používateľ
            DEBIAN
            My OS is Windows and my Job is patchworking :D
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za 24.11.2006 | 09:33
              workyb   Návštevník
              Jednoznacne Gentoo alebo Debian tieto dva distra ma proste nenastvali. Uprednostnujem Debian kvoli jeho povestnej stabilite a preto ze mi to dava moznost sa v nom zabavat bez toho aby to padlo. Gentoo tiez nieje zle ale co som chitil zli update a nemohol som sa prihlasit ako root aj ked som cez live cd zmenil heslo tak som ho proste zmazal. Ubuntu to je pesnicka sama o sebe to je komedia furt ma prekvapi niecim prijemnim tako vhlaskov na obrazovke, mrznutim proste blbe distro. Jednoznacne Debian ostatne su mi ukradnute.
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za 24.11.2006 | 09:33
              workyb   Návštevník
              Jednoznacne Gentoo alebo Debian tieto dva distra ma proste nenastvali. Uprednostnujem Debian kvoli jeho povestnej stabilite a preto ze mi to dava moznost sa v nom zabavat bez toho aby to padlo. Gentoo tiez nieje zle ale co som chitil zli update a nemohol som sa prihlasit ako root aj ked som cez live cd zmenil heslo tak som ho proste zmazal. Ubuntu to je pesnicka sama o sebe to je komedia furt ma prekvapi niecim prijemnim tako vhlaskov na obrazovke, mrznutim proste blbe distro. Jednoznacne Debian ostatne su mi ukradnute.
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za 24.11.2006 | 09:33
              workyb   Návštevník
              Jednoznacne Gentoo alebo Debian tieto dva distra ma proste nenastvali. Uprednostnujem Debian kvoli jeho povestnej stabilite a preto ze mi to dava moznost sa v nom zabavat bez toho aby to padlo. Gentoo tiez nieje zle ale co som chitil zli update a nemohol som sa prihlasit ako root aj ked som cez live cd zmenil heslo tak som ho proste zmazal. Ubuntu to je pesnicka sama o sebe to je komedia furt ma prekvapi niecim prijemnim tako vhlaskov na obrazovke, mrznutim proste blbe distro. Jednoznacne Debian ostatne su mi ukradnute.
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 30.11.2006 | 00:23
      Avatar 3NajdemsiTa3 Ubuntu  Používateľ
      No ja mám Najnovšie UBUNTU a som 100% spokojný.bez problémou mi idú všetky aplikácie a aj železo.....WIWA LA UBUNTU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 30.11.2006 | 00:36
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Šťastný človek. Mne pod Ubuntu neišla wifi. A ani sa mi to nepodarilo spraviť. Tak stále mám SuSE a som tiež 100% spokojný
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 13.12.2006 | 08:38
      Predator   Návštevník
      Ja si myslím, že Linux ešte musí vyrásť, aby sa stal plnohodnotným systémom na desktop. Skúsil som viacej distier v rôznych časoch a výsledok ma stále sklamal. Pred niekoľkými rokmi som prvýkrát pričuchol k Linuxu (bol to RedHat) a môžem povedať, že to bola distribúcia v "polorozpracovanom" stave, kde polovička vecí napriek konfigurácii podľa informácií v HOWTO nefungovala a druhá polovička išla, ale štýlom "každý pes iná ves". Kompilácia jadra, to bola nočná mora ..... Práve v tom čase do práce priviezli server SCO (so systémom OpenServer) a tak som mohol porovnávať UNIX s Linuxom. A bolo to niečo úplne o inom! V SCO fungovalo všetko, čo malo, a presne podľa manuálov! Po pár rokoch linuxovej pauzy som sa nechal namotať od kamaráta a inštaloval som si Mandrake. Išlo to síce ako-tak, ale niekedy sa správal podivne (napríklad sa pokúšal sám konfigurovať, občas po páde aplikácie padol aj systém....) a keďže som mal vtedy dual boot s Windowsom, bolo to možné porovnať, a Windows z toho žiaľ vyšiel ako víťaz. Vtedy som sa začal zaoberať FreeBSD (viem, že to nie je Linux), ku ktorému som sa dostal náhodou. V vtedajšom zamestnaní som nakonfiguroval celý firemný X-terminálový systém pod FreeBSD a dal som si tento systém aj doma. Bol som spokojný, všetko, čo som potreboval, išlo, a išlo dobre a hladko. Po čase som zmenil prácu. Kolegovia ma pred mesiacom namotali na Kubuntu. A opäť som prežil nerváky s podivným neočakávaným správaním sa systému, ktorý išiel síce ako-tak dobre, ale napriek všetkým grafickým klikátorom ho bolo trochu problém nakonfigurovať a dosť často pri log-oute z X stuhol kompletne celý . Tak som ho vyhodil a hodil som si tam svoj obľúbený FreeBSD (špeciálne kvôli tomu som si od svojho vedúceho vypýtal prístup na distribučné FTP servery FreeBSD, a schválil mi to). Výsledok - úplná spokojnosť. Stabilita, rýchlosť, ľahká konfigurovateľnosť cez iba pár konfigurákov, a vie všetko, čo Linuxy mojich kolegovcov. Až na to, že na rozdiel od nich nikdy nepadá. To ma definitívne presvedčilo, prečo používať UNIX a nie Linux .... aspoň zatiaľ. Nekameňujte ma, nie je to flame, len píšem o tom, aké som mal skúsenosti s Linux distrami. Je to len moja skúsenosť a možno niekto mal inú, lepšiu. A keď si viem nahodiť FreeBSD ako kompletnú workstation, celkom určite nie som klikacia lama, ktorej treba jedine Widly. Problém je zrejme niekde inde ...
      • Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilnejĹĄi 13.12.2006 | 18:10
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        problem je zrejme naozaj niekde inde nez kde ho vidis :) ja som problem nemal. ale nebudem sa tu o tom bavit. ja len, ze freebsd je rovnakou mierou UNIX ako aj linux :)) teda okrem toho, ze tusim ziaden freebsd nebol nikdy certifikovany, ale nejaky linux ano (ale uz sa o to nikto nepokusa, je to kontraproduktivne).
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 13.12.2006 | 22:12
          Predator   Návštevník
          No, pokiaľ viem, tak práve tento problém mali viacerí s Kubuntu a Ubuntu 6.10, ktorí používali ovládače ATI alebo fglrx ... náhodné mrznutia, kde sa stroj zasekne tak, že sa nedá ani len prepnúť do textovej konzoly, proste úplne dotuha, zaberie iba tvrdý reset. Ak sa pokúšaš naznačiť mi, že problém bol medzi stoličkou a klávesnicou, tak si , sorry, teda riadne mimo. Na tom istom stroji preklínané Widly bežia bez problémov, ale tie mi vadia z iných dôvodov - spomaľujúcí antivír, to, že si žijú svojím vlastným životom a len tak si veselo priinštalujú do systému ani neviem čo, admini mi môžu len tak loziť po mašine atď .... Tak som si dal FreeBSD a spokojnosť, stabilita, rýchlosť a bezpečnosť. Pre informáciu, nejde o domácu mašinku na hrajkanie, ale o produkčný stroj - pracovnú stanicu unixového správcu vzdialených systémov. Windows a Putty nie je to pravé orechové. A nemám čas na rozčuľovanie sa a rebooty, musím makať. Ale viem, že tu človek jednoducho nemôže povedať o Linuxe pravdu podporenú viacerými osobnými skúsenosťami, lebo tým siaha na posvätnú kravu. Napriek tomu som sa o to pokúsil.
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĚŞujete za naj 13.12.2006 | 22:24
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            fglrx je kernel taint. a ktomu dost ubohy oproti konkurencii ;) a na tom fbsd mas tiez fglrx? :D ze produkcny stroj s taintom... > Ale viem, že tu človek jednoducho nemôže povedať o Linuxe pravdu podporenú viacerými osobnými skúsenosťami, lebo tým siaha na posvätnú kravu. Napriek tomu som sa o to pokúsil. chlapce, prestan trollovat. ja mam vlastne osobne skusenosti a ziadne zahadne mrznutia som nezazil :D
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: AkĂ��̠distro pova 14.12.2006 | 08:31
              Predator   Návštevník
              Počúvaj ma, ja netrollujem, ja proste hovorím svoju skúsenosť. Mám právo povedať si svoj názor a budem si ho hovoriť, či sa ti to páči alebo nie. Prečítaj si Ubuntu fórum a prestaň tu trepať do vetra, je to v zozname bugov, vygooglil som to. A u nás to robilo viacerým. Všetci máme stroje Dell Optiplex, takže nijaký pochybný stroj poskladaný z bohviečoho ... A predstav si, že produkčná workstation musí mať aj X-y, lebo nám chodia pokyny cez špecializovaný workflow systém. A keďže každá mašina má 2 LCD, rozchodiť to cez framebuffer asi nie je to pravé orechové. Mimochodom, na BSD sa mi to podarilo rozchodiť na ovládači radeon z X-orgu, beží to cez 2 monitory, a dokonca s akceleráciou.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ak�Ä?ĹźË?Ě distr 14.12.2006 | 17:27
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ty hovoris svoj nazor a prezentujes ho ako vseobecnu pravdu. ukludni sa
                Debian. apt-get into it…
                • bsd 14.12.2006 | 18:00
                  skywaker   Návštevník
                  super, super .. ja tiez som mesiac bezal na FreeBSD 6.1 koli tomu ze v linuxe som mal problem so zvukovkou a nakoniec pomohlo acpi=off... vo freebsd bez problemov. ovsem jedna vec mi dost vadi a to je Nvidia grafika.... ako ju rozbehat vo freebsd? velmi sa mi nepaci nainstalovat si ten bordel Linux ABI do BSDcka len koli tomu aby mi sla akcel. grafika .... aky mas nazor.. teraz bezim an Frugalware linux. nevie niekto ako to je s driverami nvidie pod fbsd - ci sa nepripravuje nativna podpora pre bsdcko?
                  • Re: bsd 14.12.2006 | 21:06
                    Predator   Návštevník
                    Veľmi jednoducho, podpora je tam už dávno, len nie je ako balík, lebo závisí od konkrétneho systému. Treba si ju skompilovať z portov. Na to stačí iba pár príkazov - cd /usr/ports/x11/nvidia-driver make install clean a v /etc/xorg.conf prepíš názov driveru nv na nvidia. Reštartni X pomocou Ctrl - Alt - Backspace. A je to ...
                  • Re: bsd 14.12.2006 | 21:08
                    Predator   Návštevník
                    Sorry, v /etc/X11/xorg.conf ...
                • to uid0 14.12.2006 | 21:28
                  Predator   Návštevník
                  Pár vecí na upresnenie: 1. Ten môj názor som prezentoval ako môj názor, začal som vetou "Ja si myslím, že ...". A na konci som tiež spomenul, že sa jedná len o moju skúsenosť a že možno niekto mal inú ....Teda som na to, že je to môj názor uviedol dvakrát. Dvakrát! A aj tak si si to nedokázal prečítať, tak mi tu nevkladaj do úst, čo som nepovedal, to slušní ľudia nerobia. To, že to údajne prezentujem ako všeobecnú pravdu, je preto len tvoj vlastný sebaklam a osobný problém s prijatím iného názoru ako tvoj. Za to však nemôžem ani ja, ani môj príspevok. Holt človek nemôže za to, kto po ňom číta ..... Nebuď až taký podráždený, fórum je na diskusiu, výmenu skúseností a nie na omieľanie mantry o "jedinom top" systéme. Ja som bol slušný a korektný, ale asi budem musieť prehodnotiť svoje správanie k ľuďom, ktorí sa ku mne slušne nesprávajú. 2. Dnes sme robili u kolegu test na stroji Dell Optiplex s Kubuntu 6.10. A opäť, trikrát sa normálne prihlásil a odhlásil, na štvrtýkrát sa to fatálne kúslo, presne tak ako som napísal. Ten istý kvalitný HW, ten istý OS, a ten istý bug .... je to náhoda? Sotva ...
                  • Re: to uid0 14.12.2006 | 22:14
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    ale prosim ta, tak preco sa tak snazis zhadzovat linux? (a z mojho pohladu este aj vyvolat flame o distribuciach - ci dokonca o desktop evironment v prispevku na kory reagujem). preco existuju spolocnosti (a ini), ktore uspesne nasadili linux, ale tebe to na nejakom drahom zeleze nejak neslape? akoby drahy hardware (designed for windows) bol zarukou, ze to ma ist... neviem kde sa v BSDckaroch berie ta nenavist voci linuxu. ja nekydam na bsd, ani na hurd. okrem toho netvrdim, ze linux je vhodny kdekomu na desktop, len reagujem na tvoju "zarucenu skusenost" obalenu do sladkych reci. naco si sem prisiel? k comu je dobre, ze dojdes na linuxove forum a povies nam, ze "linux sucks, fbsd rulez" zabalene do sladkych reci?
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: to uid0 14.12.2006 | 22:37
                      Ako u...   Návštevník
                      No ako nestrany pozorovatel tejto diskusie, ktory nema ani jeden z OS o ktorych padali podstatne tvrdenia davam za pravdu Predatorovi lebo to co napisal nebolo vobec o tom ze " Moj nazor - svata pravda". A uid0 skus sa dat radsej na pravo len potom neobracaj ostatnych slova co povedali na rubi lebo o par riadkov ze vyssie je jasny dokaz toho, ze sa snazis vkladat do ust slova,ktore sa nepovedali. Tot vse a uz klud
                      • Re: Re: Re: to uid0 14.12.2006 | 22:43
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        skus si precitat co som napisal. ziaden system nie je dokonaly a ked chces, tak kazdemu ukazes ako stoji za hovno. aky to ma zmysel, ze nam to prisiel povedat?
                        Debian. apt-get into it…
                        • Aký zmysel? 15.12.2006 | 00:20
                          Predator   Návštevník
                          No minimálne taký zmysel, že tak ako Windows nie je jediným v praxi použiteľným OS, tak ani Linux nie je jediná jeho opensource alternatíva. Ak vyčítajú členovia linuxovej komunity Microsoftu snahu o monopol, prečo sa niektorí z tejto komunity snažia nahradiť ho iným? Problémom Linuxu je roztrieštenosť vývoja a nedostatok nejakej spoločnej vízie výsledného produktu, a ďalej to, že kernel a userland sú vyvíjané nezávisle od seba inými vývojármi, čo sa prejavuje existenciou desiatok distribúcií, ktoré sú viac alebo menej nedotiahnuté, nie sú vzájomne kompatibilné a veľakrát sa tam nájdu veci, čo sú len tak nejak priohnuté k sebe, aby ako tak spolu šlapali. Potom sa často stane, že user niečo nakonfiguruje správne a ono mu to nejde, lebo jedna súčasť od jedného vývojára na danom HW nevie dobre spolupracovať s inou súčasťou. A ak sa user spýta, prečo mu to nejde, keď sa snažil urobiť všetko, ako mal, tak sa veľakrát miesto pomoci dočká zo strany niektorých jedincov iba urážania a výsmechu. Problémom BSD je pomerne úzka komunita (je však priateľská a machrovanie sa tam nenosí, málokedy sa stane, že niekto skúsený nepomôže beginnerovi a urazí ho), malá marketingová podpora a to, že jeho licencia neumožňuje len tak zobrať jeho kód, mierne upraviť, uzavrieť a predať. Stále musí upravovateľ uviesť svojich spoluautorov. To robí BSD systémy nezaujímavé pre veľké firmy, ktoré častokrát ťažia z práce opensource komunity, preberajú ich produkty a po malej často kozmetickej zmene ich draho predávajú. A niektorí z linuxovej komunity im za to, že sa driapu po ich chrbtoch, ešte aj tlieskajú. Marketingové vákuum okolo BSD má neblahý vplyv v tom, že je k dispozícii menší počet proprietárnych ovládačov k špecifickým komponentom ako u Linuxu, ale zasa to, čo je, je veľmi stabilné a kvalitné. Výhodou je vysoká úroveň vnútornej konzistencie, keďže jadro a world sú vyvíjané ako jeden celok jedným tímom. Dajú sa oceniť aj veľmi prehľadné, bohato komentované a jednoduché konfiguráky, kde sa dá úpravou niekoľko málo súborov nastaviť prakticky všetko potrebné bez veľkého pátrania, kde v ktorom skripte uloženom v ktorom adresári čo prepísať. Každý systém má svoje výhody aj nevýhody. Ale treba uviesť info, aby si každý mohol vybrať. Veď nebudeme proti monopolu bojovať iným monopolom, nie? Musíme si pomáhať, linuxáci aj bsdčkári.
                          • Re: Aký zmysel? 15.12.2006 | 15:12
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            nesuhlasim s triestenim, nesuhlasim ze spolocny vyvoj kernelu a user landu je vyhoda, nesuhlasim, ze ma bsd len niekolko malo konfigurakov a uz vobec nie, ze linux sa snazi vytvorit monopol. uviest "info" mozes, ale zdorazni, ze nech si radsej kazdy vyvodi svoj vlastny nazor, pretoze mnoho ludi to vidi inak.
                            Debian. apt-get into it…
                  • Re: to uid0 14.12.2006 | 22:45
                    Dumaru   Návštevník
                    S Linuxom robím asi 2 roky, čo nie je veľa, ale na druhej strane som pri ňom strávil viac času, ako niekto za 5 rokov. Riešil som Linuxákov po pár mesiacoch užívania Linuxu. Aj teraz sa sem-tam chytím s niektorým zarytým aktivistom. Tiež ma Linux komunita skoro ukameňovala, pozri si môj blog 1 alebo blog 2. Keby som nebol skúsený užívateľ PC, nepustil by som sa do Linuxu, ale jednducho ma Linux oslovil. Teraz keď musím nahadzovať a opravovat Windows inštalačky, som nahnevaný okrem iného na vírusy a aktualizácie softu - stiahnuť soft z Home Page a cracknúť. V Linuxe (Debian s r.o.) stačí zadať sudo apt-get install balík a mám nový soft. Inak ak niekto tvrdí, že existuje ideálny OS, je blbec. A ak niekto tvrdí, že je chyba medzi stoličkou a PC a nezáleží na hardvéri, je idiot. Veľa zástancov Linuxu zastáva fakt, že je dobré veľké množstvo Linux distier. Je pravda že niekomu sedí niektoré distro čo inému nie, ale aj tak by som vyčlenil naj 10 distier (aby bolo na výber), ktoré by som dolaďoval. (nie som programátor, čistá teória). PS: Nahadzoval som priateľské PC-BSD a na mojom štandarde booku (Intel komtonenty) mi zamrlo párkrát na desktope, ale to mi aj niektoré Linux distrá :-)
                    • Re: Re: to uid0 15.12.2006 | 00:14
                      WlaSaTy   Návštevník
                      :A ak niekto tvrdí, že je chyba medzi stoličkou a PC a nezáleží na hardvéri, je idiot. mozes tuto vetu prosim ta zaslat napriklad do firiem RedHat alebo SuSe/Novell ktore vyrabaju enterprise verzie distribucii aj s garantovanou podporou a napriklad aj do firiem ako Helvet Packard alebo IBM ktore dodavaju hardware certifikovany na pracu s linuxom? viem ze existuje hw od tych firiem ktory nie je certifikovany, ale len od koncoveho spotrebitela zalezi co kupuje. ci usetri par stovak za nestandardny hardware ktore potom musi investovat do ineho operacneho systemu alebo ci si pred kupou overi funkcnost. neviem ako iny uzivatelia, ale dovolim si to prirovnat k nakupu televizoru z ameriky. kto by nadaval na vyrobcu televizora alebo na slovenske elektrarne ze kupil televizor na 110 V bez toho ze by pozrel do papierov?
                      • Re: Re: Re: to uid0 15.12.2006 | 06:03
                        Dumaru   Návštevník
                        Budem sa opakovať ale od železa vo veľkej miere záleží (nemyslel som tým že nezáleží na užívateľovi). Lenže nie každý hneď kupoval PC pre Linux, to si uvedom. Až po Windowse plnom rôznych driverov a patchov mohol užívateľ "presedlať" na Linux. V tomto prípade nemá zmysel hodnotiť výber hardvéru. A o podpore HP alebo IBM pre Linux som už niečo čítal :-)
                        • Re: Re: Re: Re: to uid0 15.12.2006 | 10:21
                          WlaSaTy   Návštevník
                          :Lenže nie každý hneď kupoval PC pre Linux, to si uvedom. ano, ja som si to uvedomil uz pred par rokmi a samozrejme ta veta dava za vinu tomu co je medzi klavesnicou a stolickou, ved si zle vybral ako aj sam uznavas. takze nabuduce skus pouzivat miernejsie vyrazy ako idiot. mimochodom, nie kazdy presedlaval z wirdos na linux a nie kazdy pocitac bol kupovany tak aby mal podporu pre wirdos.
                    • Re: Re: to uid0 15.12.2006 | 08:46
                      dEvil   Návštevník
                      uid0 ma pravdu,predator nam tu sladkymi recickami povedal,ze linux je na ho... a len BSD je to prave orechove,pritom vyskusal za svojho zivota dve distra,ktorym sa venoval bohvie kolko casu.Ani po zlych skusenostiach s nejakou distribuciou (napr. u mna Fedora) by som si nedovolil pisat o nej blbosti,Fedora mi jednoducho nesadla,ale nebudem tu pisat,ze je zla a podobne veci(tymto sa omluvam vsetkym,co ju pouzivaju).Predator je obycajny flamer.
                      • to uid0, dEvil 15.12.2006 | 09:35
                        Predator   Návštevník
                        Chlapci, príliš paranoje škodí .... na nijaký systém som nenadával a už vôbec som to nestaval do roviny linux sucks-bsd rules. Povedal som svoju osobnú skúsenosť, ktorá bola, aká bola. Myslel som si, že Linux je tu chápaný ako OS. Žiaľ, sú tu aj takí, ktorí ho chápu ako náboženstvo. Opäť tu hovorím, že fórum je na výmenu skúseností a názorov, a nie na vzájomné vytešovanie sa, že patrím k tým vyvoleným, čo používajú systém XY, a ten, ktorý ho nepoužíva, je ... (doplniť ľubovoľnú invektívu) Ak sa vám páči takýto štýl diskusie, tak choďte do najbližšej sály Svedkov Jehovových, tam vás radi uvítajú. Alebo vstúpte do KSS a hľadajte triedneho nepriateľa, ktorý má na svet iný názor ako vy. O problémoch s distrami podľa môjho názoru hovoriť treba. Úprimnosť a komunikácia je základ riešenia každého problému. Tým, že budem problémové veci držať v tichosti a nebudem o nich hovoriť, sa samy nevyriešia. Minimálne preto nie, lebo ten, čo by vedel problém vyriešiť, o ňom nebude vedieť. A ak aj bude, nebude mať motiváciu, prečo by mal opravovať bug, keď aj tak nikomu nevadí a nikto sa na nič nesťažuje? Všetkým slušným linuxákom sa týmto ospravedlňujem, aj za vás dvoch, že im kazíte slušnú povesť a tým škodíte všetkým - komunite, Linuxu a hlavne sebe.
                        • Re: to uid0, dEvil 15.12.2006 | 15:24
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          > Linux je tu chápaný ako OS. Žiaľ, sú tu aj takí, ktorí ho chápu ako náboženstvo. nemas pravdu ani v jednom, linux je len kernel. ani nevies ako rad by som bol, keby rozne jadra boli naprosto rovnocenne volby. sme jedna scena. a sirenie linuxu pomaha sireniu otvorenych formatov a standardov, nechapem, preco ti to vadi, ved to je dobre pre teba. > O problémoch s distrami podľa môjho názoru hovoriť treba. ano, chapem kde vidis problem. ja ho tam nevidim. takych ako ty uz bolo... uz to nechaj radsej tak.
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: Re: to uid0, dEvil 15.12.2006 | 19:22
                            Predator   Návštevník
                            Ale mne nevadí šírenie Linuxu. Fandím mu a vôbec aj celej opensource komunite, ale beriem ho triezvo, bez ružových okuliarov a záchvatov nekritického zbožňovania. Mne vadí niečo iné. Vadia mi ľudia, ktorí pred týždňom a pol vyliezli spoza Windowsu, trochu ochutnali Linux a teraz si myslia, že najprv Linux, potom dlho dlho nič, potom tri kopy hnoja, za nimi ostatné Unixy, potom celý vesmír prázdnoty, za ním galaxia sračiek a až tam sú ostatné neunixové systémy. A ešte viac mi vadia ľudia, ktorí na slušnú, konkrétnu a adresnú kritiku - teda nie typu "Linux je na ****", ale trebárs typu "Na tomto a tomto stroji má také a také distro také a také problémy" - reagujú, akoby som ich aj s celou rodinou poslal do péčka. Najprv sa snažia urobiť zo mňa lamu, čo si nevie nastaviť mašinu (klasický prístup takýchto týpkov na mnohých linuxových fórach) a potom, keď vidia, že predsa len nie som také nemehlo medzi stoličkou a klávesnicou a niečo o tých systémoch viem, začínajú útočiť, prekrúcať, nadávať, hrať sa so slovíčkami ..... Vadia mi netolerantní aroganti.
                            • Re: Re: Re: to uid0, dEvil 15.12.2006 | 19:47
                              WlaSaTy   Návštevník
                              skus menovat. tento prispevok ma formu ako by si ho opisal z feministickeho casopisu a zmenil niektore slovicka.mimochodom, aby nenastala mylka. ano, som feminista, takze tento styl vyjadrovania velmi dobre poznam.
                              • Re: Re: Re: Re: to uid0, dEvil 15.12.2006 | 20:24
                                Predator   Návštevník
                                Snažil som sa dať tomuto príspevku slušnú formu aj korektný obsah. Ale asi to tu zabalím. Vidím, že som sa tu dostal asi medzi divnú spoločnosť, ktorá jednoducho nechce vidieť a počuť iný názor. P.S.: To s tým \"feminizmom\" ma pobavilo ... to som ich mal poslať do péčka? Alebo im začať nadávať do arogantných debilov? Nie, to nie je môj štýl. My BSD-čkári sme poväčšinou slušní ľudia a nepotrebujeme si nič dokazovať silnými rečami. A ja mám na to svoje roky, nie som nejaký \"cool a in\" usoplenec. Ešte viac ma pobavilo, ako sa tu kdejaký možno 16-ročný pako arogantne nadrapuje a netuší, že jeho kultivovane reagujúci oponent môže byť kľudne skúsený odborník trebárs aj s titulom RNDr., Csc., Ing ... a robil s počítačmi možno ešte vtedy, keď dotyčný ťahal káčera po dvore a čúral do plienok. Ja konkrétne som inžinier, otec rodiny, pracujem pre veľkú nadnárodnú spoločnosť a správa unixových (aj neunixových) systémov ma živí už nejaký ten rôčik, v IT pracujem od 1997. A nejaký adolescent ma len tak začne zhadzovať za môj slušne vyslovený názor so slovami \"Chlapče ...\" :-) V inom threade zasa iný usmrkaný preborník dáva rozumy do života doktorovi prírodných vied. Dobrí ste tu humoristi :-) .
                                • Re: Re: Re: Re: Re: to uid0, dEvil 15.12.2006 | 21:03
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  pokial si uz nie studentom a mas za sebou nejaku tu prax tak my si sa mohol este naucit identifikovat plamenne debaty vytvorene za ucelom impresie. ved co ine moze vzist z otazky typu : :Aké distro považujete za najstabilnejšie? forma tomu nasvedcuje, len ten obsah ... mimochodom vyhlasenie My BSDckari ma pobavilo rovnako ako teba moj feminimus. pre mna je v poslednej dobe operacny system iba vyrobny nastroj a je mi jedno na akom je zaklade. pokil od neho dostanem to, co ocakavam. ano, pouzivm aj BSD, ale v inej forme.
                  • Re: to uid0 16.12.2006 | 06:57
                    Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
                    ubuntu 6.10 a odnoze su oproti 6.06 verzii odvar (osobne skusenosti na notebooku) 7 rokov som slapal na slackwari a nepadol mi ani raz, ziadny zavazny problem som nemal, takze vsetko je o adminovi. a aj to kubuntu 6.10 sa da prekonfigurovat a vyhnut sa danej chybe.
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 15.12.2006 | 22:12
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      zareagujem tu, lebo tak daleko od kraja ma to vazne nebavi. > Najprv sa snažia urobiť zo mňa lamu, čo si nevie nastaviť mašinu tu doslo z casti k nedorozumeniu, ale potom si sa krasne vyfarbil. generalizoval si jednu skusenost s jednou konkretnou, mainstreamovou (nerovna sa kvalitnou) distribuciou. ja som sa chcel vyhnut flamu o distrach a tak som to velmi neupresnoval. > a potom, keď vidia, že predsa len nie som také nemehlo medzi stoličkou a klávesnicou a niečo o tých systémoch viem no sorry, ale nevidim tu ziaden prispevok od teba, ktory by ma o tom presvedcil. (neriesim, nespochybnujem) > Snažil som sa dať tomuto príspevku slušnú formu aj korektný obsah. radsej keby si hovoril otvorene. hned na zaciatku by som ta mohol poslat do p...ehm...ln si. > Ešte viac ma pobavilo, ako sa tu kdejaký možno 16-ročný pako arogantne nadrapuje a netuší, že jeho kultivovane reagujúci oponent môže byť kľudne skúsený odborník trebárs aj s titulom RNDr., Csc., Ing ... [tu to s dovolenim prerusim] A nejaký adolescent ma len tak začne zhadzovať za môj slušne vyslovený názor so slovami "Chlapče ..." :-) skus vnimat viac co chcu ludia povedat, pan odbornik. sam urcite dobre vies kolko titulovanych debilov po svete chodi. ja sa koli niekomu na internetovom fore urcite neposerem a to, ze si o mne niekto nieco pomysli mi je uplne volne. a na koniec - vobec nechapem, preco ti je luto, ze si ostatne unixy "lamy" menej vsimaju. pokial chces pocitit ake by to bolo, chod na irc.freenode.net, kanal #ubuntu
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 16.12.2006 | 00:50
        Dumaru   Návštevník
        Chytím sa tvojho príspevku, pojem Lama používajú všetci pacienti :-) Inak nehodnotil by som skúsenosti iných, predsa len sme poväčšinou inteligentní ľudia :-\
        • Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstabilne 16.12.2006 | 10:25
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > pojem Lama používajú všetci pacienti ale nielen oni...
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Aké distro považujete za najstabilnejš 16.12.2006 | 16:12
          Predator   Návštevník
          Kašli na neho a povznes sa nad jeho úroveň, myslím si, že najviac o ňom povedia jeho príspevky, ich obsah, tón a úroveň. Veď on z toho vyrastie. Prípadne mu zapne, keď sa dostane konečne k skutočnej práci s komerčnými Unixami. Nechajme ho, nech si svoj pocit "biggg hakka" vychutná. Veď zatiaľ nemá veľkú možnosť porovnania. Je to, ako keď niekto do neba vychvaľuje svoju starú embéčku, lebo sa ešte nepreviezol na Mercedese či BMW. Keď bude spravovať sieť s niekoľko stovkami unixových servrov s bežiacimi mnohoterabajtovými databázami, potom pochopí, čo to je stabilita a škálovateľnosť, o čom je produkčné prostredie a aké sú nároky na skutočne profesionálne nasadenie Unixu. Ak by každú jednu blbosť, čo by tam chcel konfigurovať, mal riešiť workaroundom a metódou google - pokus - omyl, asi by sa rýchlo šiel niekde zavesiť. Kdeže, poriadny Unix musí mať v ovládaní jasno, musí mať poriadnu dokumentáciu a nesmú sa konať nijaké prekvapenia ani brutálne zmeny ovládania po novej verzii. Proste ak niečo nastavím podľa dokumentácie, tak mi to má začať okamžite fungovať a ja môžem s tým hneď pracovať, a nie motať sa po googli a hľadať, prečo mi to nehrá ... na to pri skutočnom produkčnom nasadení nie je ani čas, ani priestor a ani peniaze. Isteže, sú aj skutočné profi Linux distribúcie určené pre kritické nasadenie, ale to sú špeciálne komerčné distrá, ktoré sú určené na špeciálny HW a často sú aj brutálne prekopané, debugované a vytuningované do detailu. Je to niečo úplne iné, ako má kdekto z tohto fóra na svojom domácom PC. Skôr by sa dalo povedať, že firma zobrala linuxové jadro a na ňom postavila svoj vlastný systém. Zatiaľ nech je chlapec rád, že mu už pár dní napriek hrajkaniu sa s konfiguráciou na svojom domácom PC nespadol Firefox.
          • Re: Re: Re: Re: AkĂŠ distro povaĹžujete za najstab 16.12.2006 | 17:14
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            fight the argument, not the person. si chudak. a o "enterprise" distrach sa s tebou uz vobec nemienim bavit. ze profi linux distribucie. LOL
            Debian. apt-get into it…
            • Tak dosť, už stačilo, trpezlivosť pretiekla 16.12.2006 | 18:10
              Predator   Návštevník
              Kto je u teba chudák, ty pankáčske prepité usoplené šteňa, čo si myslí, že požralo všetku múdrosť? Stavím sa, že toto by si mi do očí len tak ľahko nepovedal ... alebo povedal a potom sa utekal skryť mamke pod sukňu :-) O produkčných nasadeniach Unixu vieš tak "veľké kulové", ty egomasturbant s nulovým obzorom. Ja robím s produkčným environmentom, o ktorom sa ti ani nesníva v najdivokejších mokrých snoch, ty úbohá kváziadministrátorská nula. Ak je tu niekto chudák a nula, tak to si ty. Si úbohý zasratý arogantný debil, ktorý ešte len prednedávno vyliezol materi spod sukne a už si myslí, že tu bude urážať ľudí, čo už čosi zažili, niečo preskákali, niečo z sveta, o ktorom len snívaš, videli a reálne si šáhli na mašiny, o ktorých si tak maximálne mohol počuť či čítať. Po tom, čo som si z tvojich príspevkov mal možnosť prečítať (z celého fóra, nie len z tohto threadu), vidím, že ti veľmi dobre robí, keď si môžeš na niekom schladiť hormón aspoň virtuálne, keď v reálnom živote sa ti nedarí byť tým supermanom, na ktorého sa tu na fóre hraje. Asi si z tých týpkov, ktorým za monitorom rastú svaly a ego, a v reále na nich krivo pozrieš a rozplačú sa. Ak ti to nestačilo slušnou cestou, prejdem na jazyk, ktorý ako pankáč dobre ovládaš. Teda, páľ niekam do p*** a nezasieraj tu vzduch. Najlepšiu službu linuxovej komunite by si urobil, keby si sa zavesil alebo picol. Daj sa utratiť. A ak ti tu celý čas nevedel nikto z fóra povedať svoj názor na tvoju sebaprezentáciu sočívajúcu v zosmiešňovaní oponentov a v silných slovách, tak aspoň ja ti poviem, čo si o tebe myslím. Premenuj sa na /dev/null, alebo na /dev/urandom, ty krčmový odpad, a choď nadávať do chudákov sebe a štamgastom v 4. cenovej. P.S. Slušným ľuďom na fóre sa za tento príspevok ospravedlňujem, ale skutočne s istými ľuďmi je treba komunikovať ich natívnym protokolom, ináč nepochopia a pokus o slušnú konverzáciu berú ako prejav podriadenosti a kapituláciu. Na hrubé vrece hrubá záplata, to vedeli už naši starí rodičia.
              • Re: Tak dosť, už stačilo, trpezlivosť pretiekla 16.12.2006 | 18:38
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                > ale skutočne s istými ľuďmi je treba komunikovať ich natívnym protokolom mne hrube vyrazy nevadia, ale to co si nimi povedal len potvrdzuje moje slova. rob s tym nieco. hint: http://en.wikipedia.org/wiki/God_complex http://en.wikipedia.org/wiki/Bigot
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Tak dosť, už stačilo, trpezlivosť pretiekl 16.12.2006 | 19:01
                  Predator   Návštevník
                  Asi tieto témy veľmi dobre poznáš :-)
                  • Re: Re: Re: Tak dosĹĽ, uĹž staÄ?ilo, trpezlivosĹĽ 16.12.2006 | 19:07
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    bohuzial som casto ich svedkom :(
                    Debian. apt-get into it…
                • Pohlad na vec 16.12.2006 | 19:08
                  Dod   Návštevník
                  No ako tak vidim tak z tohto mini flamu mi vychadza par zamerov. uid0 - neviem co si o sebe myslis ale vidno ze nemas vsetko v hlave OK. Predator - uz ked len pozrem na formu a prejav vystupovania vo fore je mi jasne ze je to vzedalny a inteligenty clovek ktory vidi do preblematiky. Nie ako ty (uid0). Btw Predator mal by som zaujem o FreeBSD skor ako taky experimentalny OS. Vedel by si mi poradit dake zdroje, z ktorych by som mohol cerpat. A este mi povec ze ci je pre mna vhodny hoci zatial som fical iba na oknach ale mal by som zaujem sa ucit. Dik
                  • Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 19:27
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    ako stare porekadlo vravi: vsetci ste blazni, len ja som lietadlo! ale nie, ja si tvoj nazor naozaj beriem k srdcu :D a vedz. mlady padawan, ze vyhoda unixu je v unifikovanom prostredi zarucenom snahou vyvojarov o splnenie Single UNIX Specification ;))
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 19:47
                      skywaker   Návštevník
                      Linux je super system len mi vadi to ze co distribucia to ine init scripty, niektore ani nepodporuju LSB a ine veci co je fakt skoda veci. A co sa tyka driverov ako Nvidia a tak ... som velmi rad ze existuju vobec !!! aj pre Linux tak aj pre free BSD system.
                  • Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 19:16
                    skywaker   Návštevník
                    No ja momentalne bezim na FedoraCore 6 neviem preco ale je to jedna z distribucii po Debianovi ktore mi padli do oka - mozno preto ze je naozaj Free ako debian aj ked za nou stoji komercny Red Hat. Takze momentalne nemam BSD (hlavne koli tomu problemu s NVidiou som to vzdal mat ho nainstalovany) ale nasiel som (uz skor aj ked teraz bola konecne zmienka na distrowatchi) distribuciu Frenzy !!! Jedna sa o Live CD FreeBSD z ruska a je super............. naozaj super... a daju sa v nom zalohovat veci ak nahodou spadne system a teda aj vypalit popripade namontovat particie bsdcka a potom chrootnut... celkom bomba
                    • Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 19:21
                      skywaker   Návštevník
                      1. a este nieco k tomu driveru NVIdie mam taky dojem ze to vyzaduje Linux ABI (to je ta emulacia linuxu) - bo stiahol som si priamo od NVidie zdrojaky pre FBSD a neviem no.... 2. mam stiahnuty cez torrent aj OpenBSD 4.0 ale este som nedostal chut na instalaciu a okrem toho stiahlo mi to ako rozpakovane CD a neviem to vypalit tak aby to bolo All in One a pritom aby to bolo botovatelne...
                      • Nvidia 16.12.2006 | 20:26
                        Predator   Návštevník
                        A ten postup s portom, čo som napísal, nechodí? Píše nejaký problém? Nechce skompilovať driver? Skús ten postup, či sa to podarí, a nechaj postup kompilácie na makefile v adresári portu. Ten má presne určené, čo má robiť, čo stiahnuť, ako zdroják skonfigurovať atď ... Ináč linuxové emulačné veci sú v /usr/compat/linux, a ten NVidia driver je medzi kernelovými vecami v /boot/modules, nijak to spolu nezávisí, je to vec čisto len medzi jadrom a HW, a nemá to podľa mňa nič do činenia s tým, či je tam nejaký subsystém pre kompatibilitu. Možno sa mýlim, ale ten driver podľa mňa k svojej práci nepotrebuje Linux emuláciu.
                  • Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 19:42
                    Predator   Návštevník
                    No, je toho dosť, ale v angličtine. Pre začiatok na www.freebsd.org je v dokumentácii FreeBSD Handbook. http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/ Potom je to server OnLamp http://www.onlamp.com/bsd/ a kopa iných Je aj pár slovenských materiálov http://www.freebsd.nfo.sk/bsd3.htm - trochu staršia, ale poučná stránka Táto stránka je veľmi dobrá http://hilbert.chtf.stuba.sk/freebsd/ Niečím som prispel aj ja sám, toto je seriál o praktickom desktopovom použití FreeBSD v komerčnom prostredí. http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/freebsd-v-malej-firme-1-lahko-a-bez-namah Ináč, s týmto systémom sa zoznámiš pomerne rýchlo, hlavne preto, že ak si prečítaš niečo z návodov a urobíš to, tak to naozaj bude chodivé. Ja som prešiel z Windows a išlo to hladko. Behom dvoch mesiacov som už bol ako ryba vo vode. Je tam všetko prehľadné a logické, takmer nikdy nepátraš po tom, prečo niečo nechodí. Hlavne ten Handbook je dobrý. Akurát tlačiareň rieš kvôli ovládačom radšej cez CUPS, nie cez lpd, ako je vysvetlené v ňom, zvyšok je skvelý. Ak sa vrhneš na neho priamo z Windowsu, aspoň získaš mnoho dobrých unixových zvyklostí, ktoré sa skôr vyskytujú v komerčných Unixoch ako v Linuxe, a nepreberieš niektoré zlozvyky. Napríklad nebudeš márne hľadať, kde je hda, eth0 (lebo budeš vedieť, že disk je reprezentovaný menom radiča a menom slice, ako to na komerčných Unixoch býva dobrým zvykom, a že sieťovka má názov podľa chipsetu, napr. rl0 pre Realtek alebo bge0 pre Broadcom Gigabit Ethernet), nebudeš sa čudovať, prečo je tu taký divný shell (C shell) a prečo sa vi správa trochu ináč (je to klasické vi a nie symlink na vim). Užívateľov budeš pridávať cez tradičný "starý unixovský" príkaz adduser, mazať cez rmuser, a nebudeš hľadať useradd a userdel či deluser .... a tak ďalej. Proste ovládanie je klasický old school Unix a keď si ho osvojíš, budeš si na komerčných Unixoch pripadať ako v známom prostredí. A hlavne tá komunita je fajn. Ja som mal problém s jednou verziou wine, tak som napísal developerovi portu z Francúzska, a chlapík sa mi priateľsky ozval a posielal mi rady a patchované binárky, kým sa to nerozbehlo. Nestretol som sa s tým, aby si niekto hojil mindráky nadradenosťou voči začiatočníkom, čo som u dosť hodne lin komunity žiaľ videl dosť, a aj tu na tomto fóre (nechcem však generalizovať). Nikto z teba nebude robiť debila a známy pojem "lama" som od týchto ľudí nikdy nezachytil. Ak budeš mať problém, ozvi sa mi na fórum a ak viem, poradím.
                    • Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 20:13
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      pan odbornik sa ozval! :D > nebudeš sa čudovať, prečo je tu taký divný shell (C shell) ja som teda nezazil dobu, ked by BASH nebol defaultnym shellom. C shell urcite nie, pretoze to nie je POSIX shell! >a prečo sa vi správa trochu ináč (je to klasické vi a nie symlink na vim). v defaultnej instalacii mam vi symlink na nvi, nie vim. a ked nevies co to je - "4.4BSD re-implementation of vi" > Užívateľov budeš pridávať cez tradičný "starý unixovský" príkaz adduser v linuxe su oba. a ty ani nevies aky je medzi nimi rozdiel? samozrejme sa odporuca pridavat cez adduser, pretoze ten automaticky berie hodnoty a vykonava dalsie akcie podla konfiguraku.
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 20:40
                        skywaker   Návštevník
                        FreeBSD poznam celkom dobre .......... niesom ovsem jeho "allways user" teda uzivatel ktory ho pouziva stale ... sem tam si ho nahodim a tak.. ale Linux pouzivam uz niekolko rockov..... teda chcem povedat ze Handbook poznam ... a aj sem tam si prezriem strukturu bsd jadra :) ked som chcel prvykrat kompilovat bsd jadro tak som rozmyslal ako to bude tazke a potom som prisiel na to ze to je asi najednoduchsia kompilacia OS vobec....staci len editovat jedne subor a vsetko ide samo .... a velmi sa mi paci /boot/defaults/loader.conf to je jedna vec co ako linuxak zavidim bsd lebo co distribucia linuxu to ine nastavovanie modulov teda neplati ze modprobe.conf je na vsetko ..... nie vzdy to funguje .... este ze fedora core 6 to ma ok.....
                        • Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 21:25
                          Predator   Návštevník
                          Však práve toto, ako si ľahko a bez zákerných problémov kompilovať kernel (po skúsenostiach s RedHatom a Mandrivou) ma totálne dostalo. Proste predstav si, ako sa zatvári človek, ktorý po po predchádzajúcich hororových skúsenostiach sadne za úplne neznámy systém, upraví jeden konfiguračný súbor, spustí v shelli tri príkazy a nové jadro je hotové a bez problému beží. To ma proste chytilo a už nepustilo - tá jednoduchosť, elegancia a pôvab. Unix mal podľa plánu od začiatku byť systém prehľadný, jednoduchý na pochopenie (nakoniec sa predsa preberá aj na predmete Operačné systémy ako vzorový systém) a spoľahlivý. A práve táto črtu sa u BSD podarilo napriek obrovskému časovému odstupu od vzniku prvého Unixu a súčasných moderných Unixov zachovať, ako to len bolo možné. Týmto netvrdím, že Linux túto vlastnosť nemá, len nie každé distro - istým distrám sa podobne ako BSD podarilo túto vlastnosť v max. miere zachovať a istým zasa nie a stali sa z nich zamotané monštrá s kryptickou hierarchiou súborov, kde niekedy človek pekne dlho hľadá, kde sa nachádza čo. Minule mi za mojim Optiplexom s BSD sedel jeden dlhoročný linuxák (predviedol som mu môj vyladený desktopový systém) a povedal mi, že tá hierarchia mu pripadá ako z nejakých starších distier Linuxu, kde bolo všetko ešte pekne jednoduché a prehľadné.
                      • Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 20:54
                        Predator   Návštevník
                        C shell bol prvým shellom, ktorý sa používal. Bol vyvinutý spoločne so samotným OS Unix. Bash je vec, čo prišla až dávno-dávno po tom, v roku 1989. To bolo asi vtedy, čo si konečne začal chápať, na čo je počítač,takže ťa do istej miery aj chápem. To, že si sa s týmto shellom nestretol, znamená len to, že si okrem Linuxu s ničím iným nerobil a máš teda značne skreslený pohľad. V dobách sálových počítačov v 70. rokoch (keď si nebol ešte ani v pláne) to bol často používaný shell. Mimochodom, aj BSD sa dá nastaviť tak, aby používalo štandardne trebárs bash, ksh alebo niečo iné. A vo veľkých produkčných systémoch, trebárs v Solarise, sa bash tiež nepoužíva ako default shell. A prečo, to ti prezradím tiež, aby si kľudne spal. Lebo bash je externá aplikácia a c shell je priamo súčasť základného minimálneho systémového userlandu. A tak keď ti napríklad fatálne kľakne mašina a nenamountuješ nič okrem rootu v single user móde, tak budeš stále môcť prihlásiť sa a zadávať príkazy do konzoly (trebárs fsck ...). Ale keď si nepripojíš rozhasený volume, kde máš externé programy tretích strán (a teda aj bash), tak sa môžeš tak akurát zavesiť, lebo neurobíš NIČ .... Tak je to v Solarise, BSD a iných Unixoch. Takže tento tvoj pokus zhodiť mňa pred všetkými ma len presvedčil, že o skutočnej stabilite systémov v produkčnom prostredí nemáš šajnu. Musíš viac študovať a pozrieť sa aj na to, ako to robia inde v iných systémoch, nielen v Linuxe. A s tým Posixom je to asi tak - prikladám výpis z man sh (sh je céčkový shell používaný ako defaultný shell v BSD) NAME sh -- command interpreter (shell) SYNOPSIS sh [-/+abCEefIimnPpsTuVvx] [-/+o longname] [-c string] [arg ...] DESCRIPTION The sh utility is the standard command interpreter for the system. The current version of sh is in the process of being changed to conform with the IEEE Std 1003.2 (``POSIX.2'') specification for the shell. This ver- sion has many features which make it appear similar in some respects to the Korn shell, but it is not a Korn shell clone like pdksh. Only fea- tures designated by POSIX, plus a few Berkeley extensions, are being incorporated into this shell. This man page is not intended to be a tutorial nor a complete specification of the shell.
                        • Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 21:22
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          > C shell bol prvým shellom, ktorý sa používal. Bol vyvinutý spoločne so samotným OS Unix. a vies o tom, ze POSIX bol az potom, ze? "The standard user command line and scripting interface was based on the Korn shell." "The Bourne shell is now standard on all current branded Unix systems, although historically BSD based systems had many scripts written in csh." a teraz mi povedz kto je tu exot? ludia, CSH sa vyhybajte, pokial chcete pisat skripty co bezia vsade. dokonca nevyuzivajte ani rozsirene funkcie shellov. a prvy pouzivany shell bol Thompson shell. vies kto to je, ze? ano, vyvojar prveho unixu... > To, že si sa s týmto shellom nestretol á, niekto tu ma problem s citanim? > Mimochodom, aj BSD sa dá nastaviť tak, aby používalo štandardne trebárs bash, ksh alebo niečo iné. mohol by si prestat pisat jasne veci? uz aj tak je tvoj prejav dost roztahany... > Lebo bash je externá aplikácia a c shell je priamo súčasť základného minimálneho systémového userlandu. cize je to tiez iba aplikacia ;D uz si pocul o staticky linkovanom bashi? alebo o busyboxe? alebo o sash? (standalone shell) > Takže tento tvoj pokus zhodiť mňa a pokracujeme dalej... :D > A s tým Posixom je to asi tak - prikladám výpis z man sh (sh je céčkový shell používaný ako defaultný shell v BSD) co ma akoze dokazat manualova stranka sh? :D stavim sa, ze /bin/sh je len symlink... a mozes upresnit v akom BSD? niekde som tusim cital, ze v OpenBSD je defaultny korn shell pre roota a bourne shell pre userov...
                          Debian. apt-get into it…
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 21:32
                            Dumaru   Návštevník
                            Kua chodíš vôbec od počítača aj von? Si ako encyklopédia, ale nie žartujem :-) Beriem ti že máš nadrámec vedomostí v oblasti IT, len som chcel odľahčiť tému. Len ma žerie keď chce niekto silou-mocou presadiť svoj názor.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 21:54
                            Predator   Návštevník
                            Je to u FreeBSD. A stávku by si prehral. Nie je to symbolická linka, ale normálna binárka. A systémové binárky a užívateľské aplikácie sa spolu môžu miešať možno na nejakom linuxovom distre, ale u Unixov rozhodne nie. V princípe sa síce jedná o rovnaký typ binárnych spustiteľných súborov, ale u slušného Unixu býva zvykom prísne oddeliť to, čo patrí do systému samotného, a to, čo je doinštalované treťou stranou. Dokonca u FreeBSD a komerčných Unixov majú užívateľské aplikácie aj samostatné etc mimo systémový etc, aby sa ani náhodou nemohol dobabrať základ konfigurácie systému pri nahodení nejakej aplikácie. Isteže, dá sa staticky skompilovať všetko možné a vopchať to medzi binárky systémového userlandu. Ale potom nikto neručí za to, ako sa ten systém bude chovať. V produkčnom prostredí je tento postup jednoducho nonsens, toto nijaký normálny admin neurobí, do systémových binárok sa jednoducho nešahá, maximálne sa aplikuje patch od výrobcu systému či periférie (napríklad pre prácu so storage array zariadením), ale vlastné hovadiny sa tam nedávajú, to je na produkčnom systéme zverstvo a nezodpovednosť. To si môžeš dovoliť tak doma u seba alebo ešte maximálne na univerzite či v nejakej malej firme, ktorú nepoloží, keď jej niečo náhodou nebeží pár hodín či dní, ale u veľkých produkčných prostredí je to nonsens. Tam ide o prachy a každá minúta obmedzenia či výpadku služby u zákazníka znamená stratiť šialenú sumu. A opäť sme pri tom, čo je potrebné pre high available systémy dodržať a čo pán domáci teoretik nevie ...domáci komp je viacmenej iba hračka a produkčné prostredie je úplne niečo iné.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 22:06
                              Avatar uid0 Debian  Používateľ
                              > Je to u FreeBSD. A stávku by si prehral. Nie je to symbolická linka, ale normálna binárka. skontrolovat ti to nemozem, ale ked to vravis, tak ti teda verim... > A systémové binárky a užívateľské aplikácie sa spolu môžu miešať možno na nejakom linuxovom distre, ale u Unixov rozhodne nie. u teba na systeme useri nepotrebuju shell? :D > Dokonca u FreeBSD a komerčných Unixov majú užívateľské aplikácie aj samostatné etc mimo systémový etc, aby sa ani náhodou nemohol dobabrať základ konfigurácie systému pri nahodení nejakej aplikácie. to by bola inak fatalna chyba distribucie :) ale neviem si predstavit, ze by si nejaky program ukladal konfiguraciu do takeho - dajme tomu - /etc/shadow :) > Isteže, dá sa staticky skompilovať všetko možné a vopchať to medzi binárky systémového userlandu. Ale potom nikto neručí za to, ako sa ten systém bude chovať. LOL. no, ale ty si ukladaj napr. ostatne shelly v produkcnom prostredi kam chces :) boze, to dalej ani nekomentujem. to je taky blabol az mi je z toho zle. > A opäť sme pri tom, čo je potrebné pre high available systémy <onikanie> a akeze oni high available systemy administrovali? www.nbusr.sk? :D </onikanie>
                              Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 22:11
                              xXx   Návštevník
                              ftaky si na stole nechcete merat?
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 16.12.2006 | 22:15
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                nie, ale zistime kto docura dalej ;D
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 17.12.2006 | 00:37
                                  Predator   Návštevník
                                  Nemá to cenu, lebo ťažko sa baviť s niekým, kto síce rozumie, ale snaží sa tváriť, že nie, a robí zo seba vola. Končím definitívne túto diskusiu, pretože za to, že tu dávam rady z praxe nejakému pribrzdenému nevychovanému pankáčovi, mi nikto nič nedá, dokonca ani on mi nepovie ani obyčajné ďakujem. Ja som profík, ktorý sa tým živí, a on iba nadutá nula, čo si myslí, že niečo o HA systémoch vie, preto sa nebudem hádať. Nech si myslí, čo chce. Staré príslovie hovorí - Nehádaj sa s hlupákom, lebo si vás pomýlia. Preto končím na tomto fóre, navždy. Čaká ma práca, nie vypravdovanie sa s nejakým egomasturbantom, ktorý si týmto kompenzuje neviem čo. Zbohom a majte sa tu všetci.
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 17.12.2006 | 00:52
                                    Dumaru   Návštevník
                                    Zohom, neublížil som Vám :-)
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 17.12.2006 | 00:52
                                    Dumaru   Návštevník
                                    Zbohom, neublížil som Vám :-)
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na vec 17.12.2006 | 01:22
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    aj keby som to prislovie poznal, tak by ma neodradilo ;) bye tak vidite, ani trollov to dlho nebavi ked sa neznizite k urazaniu :))
                                    Debian. apt-get into it…
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad na 17.12.2006 | 01:28
                                      red   Návštevník
                                      mudrlanti edgy eft neni ece full, SuSE ma bugnuty YaST , ubuntu a debian su stabilne ale gentoo je najstabilnejsie
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pohlad 17.12.2006 | 01:38
                                        Dumaru   Návštevník
                                        >red Kua ty si génius, máš u mňa bezvýznamné plus :-( Prejavuje sa u teba syndróm chvastania o používanom distre,,,
              • Re: Tak dosť, už stačilo, trpezlivosť pretiekla 16.12.2006 | 18:31
                skywaker   Návštevník
                Hadat sa nad tym co je lepsie to je tazke ... musite uznat ze linux podporuje vacsie mnozstvo filesystemov, podporuje TV karty s philips chipsetom,, 6 kanalovy zvuk a tak dalej.... ovsem fbsd je cistejsie staci sa pozriet do /etc -- mozno je to aj tym ze vo fbsd su dve etc teda 1. v /etc - systemovy + X a druhy v /usr/local/etc kde je ten takzvany bordel co robia samotne aplikacie. kompilacia jadra vo bsd je nauveritelne jednoducha... a co je hlavne fbsd sa distribuje ako celok jadro+aplikacie ako celok teda clovek stiahne 2cd a ma naraz cely novy system -- staci len upgradnut alebo preinstalovat.... nevyhody su jasne jedna sa o iny kernel nez linux teda aby fungovali aplikacie tie sa musia opachovat a na to sluzia porty... teda chcem povedat ze nativne vam toho vela nepojde skompilovet bez patchov ale to nie je chyba ale existencny problem. a co som sa tyka toho drivera nvidie tak sa opytam potrebuje Linux ABI ??? bo ked nie tak to je dobre.... teda super.
                • skywaker 16.12.2006 | 18:51
                  Predator   Návštevník
                  S tými vecami, čo si popísal, môžem len súhlasiť, je to tak, ako si napísal. A vykať mi nemusíš. Som rockový gitarista (progrock, instrumental) a tak si na formality nepotrpím. Na slušnosť však áno. Som rád, že tu so mnou niekto vie debatiť o výhodách a nevýhodách vecne, korektne a slušne. Preto ti ochotne poradím. S aplikáciami nie je problém, asi cez 16 000 známych aplikácií je k dispozícii ako porty. A samozrejme, prevažná väčšina z nich (až na pár špecialít) je aj zabalená ako FreeBSD binárky. Mrkni na ftp.freebsd.org, koľko tých packages máš. Prakticky všetko, čo ti treba a beží pod Linuxom , máš možnosť inštalovať a prevádzkovať aj na FreeBSD. A inštalácia je jednoduchá, v konzole pod rootom spustíš príkaz pkg_add -r názov_balíka. Alebo utilitu sysinstall, ktorá ti spustí textové menu, kde si veľmi rýchlo navolíš, čo chceš inštalovať. Pravdou je, že niekedy v extra špeci prípadoch je problém s dostupnosťou niektorej aplikácie, ale len z licenčných dôvodov (napr. Flash Player). To sa však dá rýchlo riešiť, lebo FreeBSD má možnosť spustiť bez problémov linuxovú binárku. Tak si napíšeš pkg_add -r linux-firefox a po krátkom automatickom installe ti beží firefox pre Linux, ktorý si plugin pekne bez problémov stiahne a fachčí to (a svižne, nijaké problémy s rýchlosťou). A ten driver pre NVidiu, ten nemá s linuxovým subsystémom nič, ten sa skompiluje priamo pre konkrétny FreeBSD kernel ako kernel modul nvidia.ko. Teda na to, aby sa ti vykompiloval, ti stačí mať nainštalovaný kernel source a developerské nástroje. Doporučujem pri inštalácii dať voľbu distribúcie X-kernel developer. Samozrejme sa však všetko dá nahrať aj po inštalácii. Nech sa darí. A ak máš problém, kľudne sa spýtaj, nebudem sa hrať na majstra sveta (ako poniektorí) a rád pomôžem novému členovi komunity.
    • Re: Aké distro považujete za najstabilnejšie? 28.12.2006 | 23:45
      mandriva   Návštevník
      To ci system pada alebo nie sa nezisti za 10 minut. Musis sa s nim najprv "zzit". Pouzivam Mandrivu2005LE od jej vidania ako desktop 8-18 hodin denne na vsetko mozne a este nikdy mi nespadla pri lubovlnej zatazi a lubovolnych psich kusoch. Akurat poniektore 3D hry ktore pouzivaju OpenGL vo fullscreen dokazu zamrznut X-ka. Na malom firewal-router, obcas game servri pouzivam mandrake 10 bez grafiky a monitoru od jeho vidania a tiez si nespominam zeby niekedy padol. Skusal som aj instaloval znamym aj ine distra napr. Xubutnu a pokial viem tiez im to nidky nepada.