zmena prav pre adresarv sieti

Sekcia: Ostatné 04.04.2005 | 22:59
Avatar bismark linux debian 3.or3  Používateľ
som zaciatocnik v linuxe (ktory ma inac velmi zaujal) a preto by som potreboval radu od starych hardcovnikov.Pouzivam linux debian,potreboval by som zmenit prava na adresari tak, aby bol pristupny iba z root.Adresar je na serveri a je pristupny pre ostatne stanice v sieti.Davam tam zalohy,problem je v tom, ze kazda stanica moze citat,pisat,mazat-potrebujem aby bol pre ostatnych iba na citanie a root mal vsetky prava.Ak je uz podobna otazka tuna vo fore tak sa ospravedlnujem.vdaka
    • Re: zmena prav pre adresarv sieti 01.04.2005 | 09:40
      m0d0r   Návštevník
      man chonw man chgrp man chmod
      • Re: Re: zmena prav pre adresarv sieti 01.04.2005 | 14:49
        bismark   Návštevník
        vdaka.Pozeral som to,ale nejako mi to nechce fachcit cez chmod.mozno je hacik v tom, ze ten adresar je zdielany z windowsackeho servera.skusal som aj tam menit prava, ale ak ich zmenim,platia aj pre roota-ja chcem iba pre ostatnych uzivatelov.
        • Re: Re: Re: zmena prav pre adresarv sieti 01.04.2005 | 15:11
          m0d0r   Návštevník
          moment :) ak ty ten adresar mountujes ? tak potom "man mount " a tam sa zadavaju prava
        • Re: Re: Re: zmena prav pre adresarv sieti 01.04.2005 | 19:27
          lukipuki   Návštevník
          Z tohto usudzujem, že pripájaš cez smbmount. Tak nastav fmask a dmask, viac sa dozvieš v man smbmount. Ak to máš v /etc/fstab, tak môžeš zmeniť voľbu umask a dmask. Pozor, umask je vlastne negácia práv, takže 111 ti pre 777 spraví 666.
          • Re: Re: Re: Re: zmena prav pre adresarv sieti 04.04.2005 | 11:26
            bismark   Návštevník
            seruste v prvom rade dakujem za rady,ktore ma aspon ciastocne naviedli, dufam,ze spravne.podla toho co si mi poradil som zacal hladat,a nasiel som :) subor fstab: //srv/free /mnt/free smbfs fmask=0666,username=?,password=? 0 0 podla manualov som usudil (mam smbmount,man mount,vfat a pod),ze fmask je vlastne umask.v retazci 0666 -ownerread,ownerwrite,otherread,otherwrite-takze tomuto chapem.Ale nenasiel som co zmamena 0,1,2 atd.vedel by si mi aj v tom niekto poradit.
            • Re: Re: Re: Re: Re: zmena prav pre adresarv sieti 04.04.2005 | 12:15
              Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
              http://www.mkssoftware.com/docs/man1/chmod.1.asp a z toho vidis ze napr. 4+2=6, cize rw atd.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: zmena prav pre adresarv si 04.04.2005 | 14:13
                bismark   Návštevník
                diky moc za pomoc vyriesil som to podla vasich rad, ozaj vdaka.postup: v etc/fstab som zmenil hodnoty v retazci fmask=0666 na fmask=0644 takze ako root mozem rwx,ostatni iba citat.vdaka
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zmena prav pre adresar 04.04.2005 | 17:21
                  Descartes   Návštevník
                  ak mas chmod na 0644, tak root moze rw, nie rwx. ak chces aj rwx, tak musis dat 0744. to druhe cislo (6) urcuje prava vlastnika (v tvojom pripade root), dalsie cislo urcuje prava skupiny, v kt. sa vlastnik nachadza (root) a posledne cislo urcuje prava ostatnych uzivatelov. prava: 1 = spustat, 2 = zapisovat, 4 = citat. cize ak potrebujes citat a spustat, tak 5 atd.. tam sa to scitava. cize pre roota, aby mohol vsetko a ostatni iba citat, tak by som pouzil chmod 0704, resp. 4704 na tie subory.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zmena prav pre adr 04.04.2005 | 18:07
                    bismark   Návštevník
                    diky moc,to som si neuvedomil.asi by som bol neskor prekvapeny :).este raz vdaka
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zmena prav pre adresar 04.04.2005 | 22:59
                  lukipuki   Návštevník
                  Ja by som tam dal 755, aby sa nastavilo aj x, teda execution bit pre adresár. Ak máš totiž iba práva 644, nemôžeš vstúpiť do adresára, môžeš len vypísať súbory.