Softwareove patenty

Sekcia: Komunita 02.04.2005 | 18:02
Avatar remenec Debian  Používateľ
Prosim vas. Ospravedlnujem sa za svoju stupiditu, ale zacal som sa trosku aktivnejsie zaujimat o kauzu soft. patentou, ktora sa chce/nechce furt schvalovat. Mozte mi niekto prosim vas podrobne a po slovensky opisat, co sa stane ak tato zalezitost prejde a bude schvalena ??? Co to prakticky znamena pre Linux ??? dakujem.
    • Re: Softwareove patenty 01.04.2005 | 17:42
      L3Go   Návštevník
      aj ja by som to chcel trosku presne a po slovensky mat opisane...
    • Re: Softwareove patenty 01.04.2005 | 17:45
      m0d0r   Návštevník
      snad pomoze :) sazp.sk/patenty :)
      • Re: Re: Softwareove patenty 01.04.2005 | 17:53
        Avatar remenec Debian  Používateľ
        no po pravde tieto veci som uz cital, ale je to opisovane tak bohovsky velkolepo, ze som nepochopil co z toho plynie pre mna ako domaceho uzivatela systemu Linux. Mam sa pripravit, ze linux zacne byt spoplatnovani, alebo ze kvoli tomuto zaniknu nejake opensource projekty alebo co... .
        • Re: Re: Re: Softwareove patenty 01.04.2005 | 18:11
          m0d0r   Návštevník
          hehe :) no ide o to ze ja nechcem radsej o tom pisat :) ja som len tento link vedel :) a jak som to pochopil ja tak to neviem ci je to dobre :) a sem to radsej asi pisat ani nechcem :)
        • Re: Re: Re: Softwareove patenty 02.04.2005 | 12:43
          perun   Návštevník
          K spoplatnovaniu: to by tak nevadilo, kedze ak je produkt pod GPL tak staci, aby ho niekto kupil a ten ho moze dalej rozadavat zadarmo. Toho sa nebojim. Ta druha vec je dolezita: zanik free a open source projektov. To je presne to, co sa stane. Jeden priklad za vsetky: http://www.mapleyerhq.hu
    • Re: Softwareove patenty 01.04.2005 | 18:21
      indian   Návštevník
      tu je konfera o tom: https://lists.phuture.sk/mailman/listinfo/sk-patents
    • Re: Softwareove patenty 02.04.2005 | 04:39
      Avatar TwiNgMan Gentoo na serveri aj notase  Používateľ
      Wono to je vlastne napr. to, ze ked ty pouzijes vo svojom programe nejaky patentovany trik al. nieco ine /napr. ked pouzijes mysaci dvojklik - ten ma patentovany Microsoft/ tak musis zaplatit urc. poplatok tej danej firme. Je to trochu na hlavu, nemyslis? Sak ked uz spravis primitivny program, ktory bude mat nejaky form a na nom objekt na ktory ked dvakrat kliknes tak ti otvori stranku tak uz musis platit dva patenty: prvy s dvojklikom a druhy to, ze sa otvori webova stranka...Viac na www.nosoftwarepatents.com alebo petition.eurolinux.org - tam sa mozes podpisat na peticiu
      • Re: Re: Softwareove patenty 02.04.2005 | 13:29
        PH   Návštevník
        Co na tom vsem je na hlavu nebo tak sloziteho nebo dokonce nepochopitelneho? Uz aby ty patenty konecne schvalili. Ti kdo jen nevykradaji cizi praci se nemaji ceho bat a ti kdo jen kradou, tech skoda rozhodne nebude. Patenty mely byt uz davno.
        • Re: Re: Re: Softwareove patenty 02.04.2005 | 15:07
          siso   Návštevník
          Ja by som tak nevikrikoval kto co komu ukradol. Nech zverejnia vsetky tie firmy tie algoritmy ktore maju patentovane, nech zverejnia vsetky doklady o vyvoji daneho algoritmu pre patent. A potom sa uvidi kto co komu potiahol. Linux ma otvoreny kod a zverejneny. Kazdy jeden postup sa da naprogramovat aj iným spôsobom ako je patentovany. Cize nech sa zverejnia patentove algoritmy aby ostatne firmy a programatory mohli slobodne programovat aby neporusili patetnt panov nenazratych. V amerike mozno pouzivat Linux fedoru a preco ju nikto nenapadne. Asi to nieje take jednoduche. V europe mame aj alternativu Novell a Suse. A ty vlastnia tiez nejake patenty. A kto sa bude s nimi sudit ked existuju krizove patentove dohody.
        • Re: Re: Re: Softwareove patenty 02.04.2005 | 16:55
          m   Návštevník
          vsetci vykradaju, neda sa tomu zabranit, vo svete IT je velmi rychly vyvoj a je nemozne ist v kazdej malickosti svojou cestou, ale prirodzene sa nadvazuje, ak by sa toto postihovalo, znamenalo by to diskvalifikovanie tych, co si nemozu dovolit platit za to, co svojim sposobom patri vsetkym, takze treba odlisovat pridanu hodnotu od toho co bez naseho vedomia uz existuje, casto sa napriklad stava, ze nezavisle od seba pridu ludia na rovnake riesenia a nie je dobre aby sa spoplatnovalo objavenie nejakeho principu, ktory existuje nezavisle od naseho vedomia, cize taketo patentovanie by mohlo znamenat, ze doslova par silnych spolocnosti by si patentovalo moznost davkovat celemu ludstvu prirodne zakony ako to prezeniem, lebo aj svet pocitacov sa nimi riadi, takze by to predstavovalo degenerovany vyvoj a diskvalifikaciu napadov, ktore nie su zatazene len ziskom, lebo aj v dnesej dobe su ludia, ktorych motivuje aj nieco ine a v tomto smere som optimista, lebo prirodne zakony sa tazko niekomu podari patentovat si bez toho, aby sa to nevypomstilo, kazdy system ma prirodzenu tendenciu smerovat k optimalnemu stavu, teda nie nadbytocne vydaje energie, optimalne vyuzivanie informacii atd
        • Re: Re: Re: Softwareove patenty 02.04.2005 | 18:02
          m0d0r   Návštevník
          mor na teba