info o kerneli

Sekcia: Hardware a Drivery 11.11.2006 | 01:46
stano170   Návštevník
prosim vas o info ake su "vztahy" medzi kernel >kernel_sources >kernel_headers kernel_image nemam v tom jasno ze co su jednotlive veci, ake su medzi nimi rozdiely atd.. co vlastne s toho treba mat installnute na chod systemu. a druha vec co by som chcel vediet ze ked aktualizujem jadro ako mam spravit aby som sa "donho dostal" pred installaciou a povyhadzoval z neho moduly ktore nepotrebujem pripadne ktore by som chcel zaviest priamo do jadra. Videl som taku vecicku na gentoo. Viete mi poradit nbejaku utilitu alebo sposob ako to spravit? Dakujem mam debian 3.1 Sarge
    • Re: info o kerneli 10.11.2006 | 23:31
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      je to nadlho, najprv precitaj toto http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/kompilovanie-jadra-i http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/kompilovanie-jadra-ii p.s. kernel : jadro (linux) source_: zdrojaky Kernel-headers : includes the C header files for the Linux kernel. The header files define structures and constants that are needed for building most standard programs. The header files are also needed for rebuilding the kernel. (from rpm description) image: subor z kt. sa zavedie (uz skompilovane) jadro
    • Re: info o kerneli 10.11.2006 | 23:31
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      je to nadlho, najprv precitaj toto http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/kompilovanie-jadra-i http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/kompilovanie-jadra-ii p.s. kernel : jadro (linux) source_: zdrojaky Kernel-headers : includes the C header files for the Linux kernel. The header files define structures and constants that are needed for building most standard programs. The header files are also needed for rebuilding the kernel. (from rpm description) image: subor z kt. sa zavedie (uz skompilovane) jadro
    • Re: info o kerneli 10.11.2006 | 23:35
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      kernel sources su uplne zdrojaky kernelu, kernel headers su hlavickove subory - niekedy potrebne na kompilaciu, kernel image je skompilovany kernel (ano, toto potrebujes). do balickov sa nedostanes, toto je distribucne jadro. typnem si, ze v gentoo si videl "make menuconfig" - mozes si skompilovat jadro rucne, este lepsie ak si ho skompilujes, spravis balik a nainstalujes. ale nema to velmi vyznam - alebo mas nejaky extra dovod preco chces kompilovat? alebo nemas tych par MB pre moduly? a ked budes nejake potrebovat, budes kompilovat znovu?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: info o kerneli 10.11.2006 | 23:56
        Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
        aky ma vyznam urobit balik pre jadro ? myslim ze je to vsetko dost prehladne aj bez balika
        • Re: Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 00:03
          WlaSaTy   Návštevník
          mozno chce mat vsetky veci instalovane tak ako je standardom v distribucii a mozno to musi tak mat. napriklad ak ma viac strojov a vzdialenu spravu (vratane software). clovek by neveril koli comu je zdanlivo zbytocna vec klucovou ...
        • Re: Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 00:28
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          nespravit balik znamena usetrit si par minut. spravit balik znamena istotu. popisem na realnej situacii: napriklad sarge mal 2.6.8 a udev a hotplug baliky boli zavisle na urcitych verziach kernelu, novy udev potom vyzadoval vyssiu verziu a zaroven neboli kompatibilne ani novy udev/stary kernel, ani novy kernel/stary udev. jadro je dolezita sucast, neviem preco by som ho mal vynechat z balickovacieho systemu...
          Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 00:00
        stano170   Návštevník
        ano moze to byt ze som v gentoo videl menuconfig. Bolo tam setko porozdelovane do kategorii a pekne sa tam povybera ze co sa skompiluje do jadra co nie, co bude modul a co sucast jadra. A chcel by som jadro "osekat" preto lebo si myslim ze ked mam dany stroj nepotrebujem mat v jadre podporu pre milion druhov hardveru ale len to co naozaj mam. A si myslim ze ked bude jadro odlahcene o nepotrebne veci tak sa bude komp aj rychlejsie startovat aj bude celkovo sviznejsi. Nesom ziadny odbornik na tieto veci ale tak by to logicky malo byt. Ked nie tak ma vyvedte z omylu. A co sa tyka toho miesta na disku to ma netrapi ci ma jadro 15MB alebo 150MB, len mi ide o to aby slo rychlo. A co sa tyka prekompilovania na pri prichode novsich verzii kludne sa s tym budem hrat aj cely den pokial to prinesie dajaky efekt.
        • Re: Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 00:18
          Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
          ak si s tymto este nerobil,tak sa budes hratovela viac ako jeden den, tomu kur. a nakoniec aj tak zistis, ze distribucne jadro je jednoduchsie na spravu a pozorovatelny rozdiel v rychlosti nieje. predstav si situaciu, ze si dokupis novy kus HW, teraz budes cele jadro kvoli tomu kompilovat znovu? alebo len v distribucnom jadre das zaviest modul a je to. ja som sa s tymto babral dost dlho a zistil som ze nakoniec ta namaha nepriniesla ziadne hmatatelne vysledky, okrem toho, ze som sa vela veci naucil.
          cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
          • Re: Re: Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 00:31
            stano170   Návštevník
            kazdy ras zacinal, tak ako ja teras. .. a mam na to odvahu sa s tym drbat, a ked us hovoris ze mi to neprinesie ziadny vidtelny vysledok tak to beriem no.. nehadam sa. Ale mozno (urcite) sa pri tom "drbkani" naucim nove veci.. a to potrebujem. Inak dik ;-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 01:26
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              No ja pouzivam vlasne distro ale poviem ti ze kompilacia jadra je jedna z veci ktore fakt neznasam. Je to brutalny zabijak casu, nekonecne rebooty, nieco nejde, zmenim jednu polozku v menu, kompilujem zase asi pol hodinu, zase reboot, zase to nejde, potom nejde nieco ine. Atd... Naposledy som kernel kompiloval 2 tyzdne (neoficialne kernel moduly a tak) kym som to vyladil. Ak si zaciatocnik a chces kompilovat, kompiluj radsej user space programy. Pri troche stastia vysledok vidis za par sekund. Skus sourceforge.net, je tam plno zaujimavych projektov. p.s.: Balicky s kernelom robim aj ja, mam ich naraz zopar, kazdy je najaky iny ale dam ti radu. Balicek s kernel bez configu mozes rovno zmazat, bude ti na nic. Vzdy si niekam ukladaj configy, najlepsie priebezne. Potom ked 3 dni nebudes vediet preco XYZ prestalo chodit tak pozries nejaky starsi config kde to islo a porovnas si ich...
        • Re: Re: Re: info o kerneli 11.11.2006 | 01:46
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > A chcel by som jadro "osekat" preto lebo si myslim ze ked mam dany stroj nepotrebujem mat v jadre podporu pre milion druhov hardveru ale len to co naozaj mam vacsina veci sa kompiluje ako moduly, takze ti to neprekaza. navyse mozes kupit nejaky hardware, alebo sa ti nieco pokazi a ty to nahradis niecim inym... ked sa to spoji s pokazenou instalaciu distribucneho jadra, tak budes musiet doinstalovavat z chrootu :) a navyse sa musis sam starat o security updaty (na desktope asi nic hrozne, ale potesi :)) > A si myslim ze ked bude jadro odlahcene o nepotrebne veci tak sa bude komp aj rychlejsie startovat aj bude celkovo sviznejsi. su iste veci, ktore by to trosku mohlo zrychlit, ale urcite to nestoji za to. pokial ide o to, ze si to chces vyskusat - do toho. nemas co stratit (pokial si nevymazes to fungujuce distribucne jadro :)) okrem casu...
          Debian. apt-get into it…