Aku verziu linuxu si mam vybrat?

Sekcia: Ostatné 11.04.2005 | 20:53
ims   Návštevník
Zdravim. Prosim poradte mi, aku verziu linuxu si mam zvolit? Pouzival som iba chvilku Mandrake 10.2 beta3 a ta verzia ma kopu chyb nakolko je iba testovacia, tak mi prosim poradte, aku si mam vybrat, ktora je skutocne stabilna. Pretoze tolko vychvalovany linux a ja mam pocit, ze az tak dobry nie je.
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 03.04.2005 | 20:33
      matesso   Návštevník
      Nie som ziadny odobrnik, ale Linux je taky dobry, ako si ho nastavis, ak si zaciatocnik tak Mandrake 10.1, alebo Suse 9.2, ale na problemy narazis vzdy
      • Re: Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 03.04.2005 | 20:36
        Avatar Flashmann Kubuntu 6.06.1  Používateľ
        Ja by som poradil SuSE 9.2, ale samozrejme odporucam najprv precitat dokumentacie a manualy, vyhnete sa velkemu poctu prekvapeni
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 03.04.2005 | 22:33
      jj   Návštevník
      Vyskusajte ostru verziu nejakej distribucie Linuxu a az potom sudte, ze ten Linux nie je taky dobry ako sa vychvaluje :) Bol by som zvedavy, ako by to vyzeralo, keby ste pouzivali windows beta... Prave tu vysiel clanok, aby ulahcil ludom ako vy rozhodovanie medzi distribuciami.
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 03.04.2005 | 22:50
      Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
      s kazdou betou je vzdy kopa problemov, bety su pre ludi skusenych, ochotnych testovat a posielat bugreporty, takze doporucujem mdk10.1, resp. pockat chvilu na 10.2 community (aj community byva tiez trosku bugova) alebo najlepsie pockat par dni na ubuntu 5.04 (http://www.ubuntulinux.org)
      • Re: Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 03.04.2005 | 22:51
        pepa   Návštevník
        Alebo Kubuntu - http://www.kubuntu.org.uk/ :) Kubuntu je ubuntu s grafickým prostredím KDE 3.4 :). Ubuntu obsahuje iba Gnome.
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 11:44
      palo   Návštevník
      Pre zaciatocnika by som mandrake nedoporucoval, ak hned pri instalacii niekto narazi na nejaky problem, hned ho odradi od instalacie. Odporucal by som hlavne Suse, ktoreho nevyhoda je, ze je to komercny linux, ale da sa po nejakom case stiahnut dvd verzia z ftp mirrorov, ale bez podpory. Dalej by som odporucal Fedora linux, ktory je pre zaciatocnikov ako stvoreny, nekomercny projekt, velmi dobra dokumentacia, graficke konfiguratory ....
      • Re: Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 12:49
        Avatar sucho ubuntu, *bsd aj winxp :D  Používateľ
        problemy s instalaciou su imho ojedinele, caste sa zdaju preto, lebo je to medzi zaciatocnikmi "najskusanejsie" distro... fedora je fajn, ale napr. chyba podpora mp3, spravca balikov este horsi ako v mdk (vacsina ludi co poznam co pouzivaju fedoru, si tam pcha apt:))... mdk tiez nema malo dokumentacie a imho vacsiu komunitu, takze ja zaciatocnikovi rozgodne doporucujem mdk, aj ked na desktop ubuntu rulz!
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 11:49
      Laco   Návštevník
      Mne osobne sa velmi paci Linspire 5.0, ale je plateny a iba v anglictine....Skoda ze nic takeho pekneho nieje free a slovensky....Zameraj sa na SUSE 9.3 ktory ma vujst v priebehu aprila.Tazko budes hladat nieco lepsie.
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 13:02
      segmentation   Návštevník
      Slack rulez! Keep slackin' Pre zaciatocnikov ale jednoznacne mandrake. Ale urcite nie najnovsia. Siahni po nejakej starsej. Ta by uz nemala byt tak bugova.
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 19:54
      m0d0r   Návštevník
      :) no tak teraz :) najlepsie verzia linux-u by mala byt najnovsia stabilna :) i ked to nebyva pravidlom :). Cize ku dnesnemu dnu je to but 2.6.11.7 alebo 2.4.30 :) A ked by si nahosou chcel poradit distribuciu :) tak skus tuto stranku http://distrowatch.cz/. :). Kazdy linux-ak aj tak prejde minimalne cez dve-tri distribucie az potom sa usadi na jednej. ktoru bude pouzivat.
      • Re: Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 22:11
        m   Návštevník
        ano, skusajte a nesnazte sa hned zohnat nieco, kde vam pojde vsetko samo a tak ze nebudete tusit ako, je rozdiel ked vam nejde nieco, lebo to este nedokaze sama distribucia a ked sa pokusate o nieco postupne od zakladov v distribucii, ktora vas k tomu viac nuti prirodzenym sposobom tak ako postupujete, je to lepsie ako sa trapit nad tym, ze hned po instalacii ide skoro vsetko ale su nervy ze mi nejde jedno zariadenie z desiatich alebo sa nieco pokazi a nevie sa ako postupovat, ked na to nema distribucia nejaky jednoduchy nastroj , windows mam stale a mam lepsi pocit ako keby som ho zmazal a snazil sa hned o vsetko v linuxe, kde ak by som daco ponicil, prisiel by som o vsetko, chce to cas a logicku postupnost, oplati sa potrapit viac na zaciatku, najlepsie to dat na osobitny pocitac, pouzity, dokonca aj notebook sa da zaobstarat lacno, ved windows pouzivam vela rokov a az teraz ich zacinam ovladat na lepsej ako priemernej pouzivatelskej urovni, tak by som mal sok hodit na pocitac nieco uplne nove a hned sa zverit tomu uplne
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 08.04.2005 | 23:16
      Avatar sugavara Mandriva 2006, Suse 10.1,Win  Používateľ
      Ja som roky pouzival Win a pred 2 mesiacmi som prevliekol kabat. Vybral som si Mandrake10.1 .Skoda,ze nemam s cim porovnat ale som s nim uplne spokojny. Len sa naozaj nenechal znechutit novými poznatkami, ved clovek sa uci cely zivot - musis proste vela citat - mne pomohol hlavne tento forum. Precitaj si starsie prispevky, su tam vsetky mozne chyby a vysvetlenia.
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 11.04.2005 | 17:28
      Martin   Návštevník
      Windows -> Knoppix -> Debian
    • Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 11.04.2005 | 18:24
      andrew   Návštevník
      No co sa tyka "pritulnosti" pre uzivatela, je podla mna najlepsia volba mandrake 10.x. Ale vravim ,to je moj subjektivny nazor. Ja som pouzival MDK 10.0 a teraz 10.1 a som plne spokojny. Hudba, filmy, internet, programovanie .... vsetko ide ako ma :)
      • Re: Re: Aku verziu linuxu si mam vybrat? 11.04.2005 | 20:53
        eman   Návštevník
        Ja bych nerek ktera je nejlepsi.....nejlepsi je ta, ktera ti nejvic vyhovuje a to je individualni, takze ti nezbyde nez stahovat, pujcovat a zkouset.....jedna ze stovek distribuci to urcite bude, koukni na http://www.distrowatch.com vpravo je tabulka nejvice stahovanych http://www.linuxiso.org/ a mnoho dalsich ... z ceskych prodavajicich na dobirku http://www.openland.cz/