Nastavenie modemu

Sekcia: Konfigurácia 29.12.2006 | 22:52
Avatar br.ma SUSE  Používateľ
Zdravím všetkých, som nový užívateľ linuxu a som nadšený týmto os. Mám SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Chcem sa spýtať ako sa nastavuje modem Huawei E220 USB na Orange Internet Expres. Zisťoval som to na zákazníckej linke Orange no nevedeli mi odpovedať. Veľmi by mi pomohlo ak niekto vie poradiť. Ďakujem. PS: Ak sa dá step-by-step som naozaj ešte úplný zelenáč.
    • Re: Nastavenie modemu 07.12.2006 | 23:41
      Stranger   Návštevník
      No neviem, ale s tym modemom Ti to zatial pojde asi na 90% len v okienkach. Modem je uplna novinka, taktiez chipset.
    • Re: Nastavenie modemu 08.12.2006 | 00:16
      WlaSaTy   Návštevník
      mozne to je, ale bez garancie. mozno potom uvidis aj novy usb harddisk :) http://e.kevb.net/lurker/message/20061130.144001.ab1d109d.en.html ale ty si chcel skor prakticke postrehy, ze? predsa len upisat sa certovi na dva roky s mackou vo vreci ...
      • Re: Re: Nastavenie modemu 08.12.2006 | 09:39
        Avatar br.ma SUSE  Používateľ
        no ved to...co mam ja chudak robit:)...?
        • Re: Re: Re: Nastavenie modemu 08.12.2006 | 11:27
          WlaSaTy   Návštevník
          aha, takze ten modem uz mas ... takze si skus precitat ten odkaz, zabezpec si poriadne napajanie pre ten modem (dost to zere elektriku), pripoj ho a pozri do dmesg co pribudlo. mozno vymenny disk ktory ti je na prd aj s tymi wir ovladacmi a mozno /dev/ttyACM0, teda zariadenie modemu co mozes rovno pouzit podobne ako dialup.
      • Re: Re: Nastavenie modemu 08.12.2006 | 20:32
        Dumaru   Návštevník
        Nečudujem sa, tiež som nemal pred rokom na výber z Orange ponuky GPRS/EDGE modemov. Inak Orange poradca tvrdil, že ho v Linuxe nerozbehám. Šiel som pred výberom modemu na výrobcovu stránku a tam bol postup, ako modem rozbehať. Výhoda bola, že som už mal net a skúsenosti s Linuxom, preto som vedel, či je daný modem podporovaný v Linuxe. Opačná situácia ale je, keď si niekto vyberie modem (zaviaže sa samozrejme na 2 roky), vo Windowse (prehliadači) si prečíta o Linuxe a odrazu chce nahodiť Linux a rozbehať ešte nepodporovaný hardvér. Vtedy to je problém. Úplne na začiatku keď som začínal s Linuxom, travo mi rozbehanie interného winmodemu 1 mesiac. Jednoducho som ešte nechápal Linux, nevedel som čo mám hľadať a keď som aj niečo našiel, nevedel som prečo mi to nejde rozbehať podľa postupu.
        • Re: Re: Re: Nastavenie modemu 09.12.2006 | 00:09
          Stranger   Návštevník
          Ked som zacal s FreeBSD, tiez mi trvalo chvilu pochopit filozofiu, ze hardware si kupujeme pre OS, ktory mame nainstalovany. A tiez je dobra myslienka, ze naco prechadzat niekde, kde nam nieco nefunguje. Je to len otazkov postoja a volby.
        • Re: Re: Re: Nastavenie modemu 17.12.2006 | 16:53
          lkac   Návštevník
          No, v piatok som si ho objednal, tak som zvedavy, ako ho rozbeham na mojej mandrive. Rozhodol som sa pren preto, lebo je jediny, ku ktoremu som nasiel info, ze ide pod linuxom. Uvidime, ale dufam ze ho na mojom thinkpade rozchodim. lkac FONET
        • Re: Re: Re: Nastavenie modemu 17.12.2006 | 17:26
          lkac   Návštevník
          BTW nemozes mi hodit link na tu stranku vyrobcu ? Zaboha ju neviem najst. Ani na www.huawei.com. Lkac
          • Re: Re: Re: Re: Nastavenie modemu 17.12.2006 | 17:47
            Dumaru   Návštevník
            Vtedy som riešil iný modem, ako máš ty. Ale ak je podporovaný v Linuxe (že si čítal), mal by sa dať rozbehať, mám skúsenosti s pripájaním na net cez Winmodem, GPRS/EDGE modem a cez mobil.
    • Re: Nastavenie modemu 15.12.2006 | 11:25
      pv   Návštevník
      skus popis na http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=302464
    • Re: Nastavenie modemu 15.12.2006 | 11:25
      pv   Návštevník
      skus popis na http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=302464
      • Re: Re: Nastavenie modemu 29.12.2006 | 22:50
        lkac   Návštevník
        Tak som to rozchodil na MDV2007 bez nejakych problemov. Potrebny je "aktivator" modemu, ktory s pomocou modulu usbserial spristupni ttyUSB0 a potom uz len cez kppp vytocim. Ide to v pohode, konekt na 3 600 000, fyz.rychlost zmerana bola cca 1500kb/s, teraz vecer mi to ale kleslo na cca 550.
        • Re: Re: Re: Nastavenie modemu 29.12.2006 | 22:52
          lkac   Návštevník
          zabudol som dodat, ze ten aktivator na Huawei E220 som cucol z http://www.kanoistika.sk/bobovsky/archiv/umts/
          • Re: Nastavenie modemu 23.03.2007 | 11:15
            Ippinko   Návštevník
            zdravim vsetkych linuxakov:)
            chcel by som vas poprosit ci by ste mi mohli popisat podrobne ako nastavim pripojenie na linuxe suse 10.2.. skusal som to podla navodu ktory je uvedeny tu.. no zial nepodarilo sa mi to.. ide o ten huawei e 220 modem usb..

            dakujem:)