Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.12.2006 | 20:13
Dumaru   Návštevník
Na základe ankety Odhaľte svoj desktop som sa rozhodol, že nahodím desktop XFCE. Rozhodoval som sa medzi grafickou inštaláciou pomocou skriptu z domovskej stránky, doinštalovaním xubuntu-desktopu do môjho Ubuntu alebo nahodím komplet Xubuntu. Posledná možnosť zvíťazila. Aj keď som chcel počkať na nový Debian Etch, Ubuntu je tiež Debian distro a obsahuje nové balíky. S Linuxom som začínal na KDE, s Ubuntu som presedlal na GNOME, preto som chcel vedieť rozdiel medzi GNOME a XFCE, Po nainštalovaní Xubuntu som skúšal programovú výbavu, hneď na prvý pohľad je vidieť, že Xubuntu vsadilo na osvedčené programy podobne ako v Ubuntu, kde je ich viac a na programy samotného XFCE desktopu. KLADY: 1. Xubuntu je o poznanie rýchlejšie ako Ubuntu 2. Programový výber zameraný na jednoduché aplikácie 3. Podobný desktop ako v Ubuntu (GNOME) 4. Niektoré rozšírenia priamo v distre oproti Ubuntu, ako napr. Clipboard Manager, Open Terminal Here 5. Veľké plus má rýchlosť Thunara (prehliadač súborov) 6. Distro spoznalo Volume tlačítka na booku (celkovo podpora hardvéru) ZÁPORY: 1. Programový výber zameraný na jednoduché aplikácie - môže byť aj nevýhoda 2. Editor Mousepad nespolupracuje s kódovaním, zamenil som za Leafpad 3. Na viac si nespomínam, jednoducho iný desktop :-) MUSÍM DORIEŠIŤ: 1. Vytváranie odkazov na ploche (tuším cez konfigy) 2. Vypnutie uzamknutia sedenia pri zavretí vika notebooku, ktoré mi potom neumožní regulovať hlasitosť cez tlačítka 3. Samoinštalačný skript, ktorý mi nahodí dodatočný soft a komplet podporu (ale to je o inom, skoro hotový) Zatiaľ toto distro hosťujem len pár dní, chcel som ho len trochu priblížiť zo strany bežného užívateľa, keďže Xubuntu alebo samotný desktop XFCE nie je tak rozšírený. Samozrejme že sa nemôžem porovnávať s tými, ktorí XFCE poznajú dlhšie, PS: Dal by som to do blogu, kedy tento portál podporoval zápisky :-) XUBUNTU DESKTOP
    • Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 07:18
      Elven   Návštevník
      no tak mousepad som vymenil za leafpad aj ja :) a na xubuntu som zacinal fungovat ako na prvom debianovom systeme :)
    • Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 07:22
      Dumaru   Návštevník
      A ešte som zabudol na jednu veľmi dôležitú vec: V tomto desktope mi oproti iným distrám (K/Ubuntu, SuSE, Debian) zatiaľ nezostala visieť žiadna aplikácia a bola menšia odozva pri spúšťaní programov. KLADY: 7. Stabilita (preto zostávam na tomto desktope) 8. Cedega mi pracuje s ovládačmi grafiky na výbornú oproti Ubuntu 6.06.1, kde bola nepoužiteľná
      • Re: Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 07:26
        Elven   Návštevník
        mas xubuntu dapper alebo edgy?
        • Re: Re: Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 07:32
          Dumaru   Návštevník
          Edgy, ten desktop je už upravený.
    • Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 07:53
      necron99   Návštevník
      xubuntu je super.mal som problem akurat s klavesnicou.hladal som nejake klikatko....trebalo len dopisat do x-orgu za sk us.........
      • Re: Re: PrvĂŠ skĂşsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 07:56
        necron   Návštevník
        inak tiez som rozmyslal ze to xubuntu bude na notas to prave. dumaru:rozbehal si wi-fi ? teda ak ho mas ...
        • Re: Re: Re: PrvĂŠ skĂşsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 08:22
          Dumaru   Návštevník
          Xubuntu som nahodil na tento notebook, wifi nepoužívam, pripájam sa na net cez GPRS/EDGE modem. Xubuntu mi odľahčilo systém oproti Ubuntu, Inak XFCE prostredie mi pripadá kus zložitejšie, GNOME je narozdiel od neho komplexnejšie, najmä čo sa týka pohodlia práce a aplikácií. Napriek tomu sa mi ale Xubuntu páči.
          • Re: Re: Re: Re: PrvĂŠ skĂşsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 11:57
            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
            Zaujimalo by ma, ako sa bude spravat Xubuntu, ked na nom pospustam aplikacie z Gnome (hocico:), a tiez z KDE (napriklad uz len taky amaroK). Ci do pamate nenataha zas kopec kniznic a tym sa strati jeho hlavna vyhoda oproti Gnome - a to rychlost.
            • Re: Re: Re: Re: Re: PrvĂŠ skĂşsenosti s Xubuntu (X 13.12.2006 | 18:48
              Dumaru   Návštevník
              Ja tiež musím nahodiť do Xubuntu dodatočne plno softu, okrem Opery, ktorá využíva QT knižnice využívam všetky ostatné GTK aplikácie. A GNOME a XFCE sú obe založené na GTK. Takže by s tým nemal byť problém. KDE aplikácie nepoužívam, ale určite s tým taktiež nie je väčší problém,
    • Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 17:59
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      ikony/odkazy na desktope? ble ludia, desktop, na ktorom vidite ikony je nevyuzity. na co by som si daval ikony na nevyuzivany desktop? :P
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Prvé skúsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 18:33
        Dumaru   Návštevník
        Ikony na plochu som doriešil. Inak na ploche mávam väčšinou 0 (slovom nula) ikon, ale ergonomické využitie plochy zahrňuje aj ikony (odkazy, súbory) na ploche, to si buď istý. Chcem mať prehľad o tom, čo mám nahodené na booku, preto som to skúmal, Správa ikon na ploche v XFCE je trochu odlišná ako v KDE a GNOME. Je zaujímavé že možnosť vytvoriť napr. spúšťač programu mám len vtedy, keď vyvolám ponuku na nejakom súbore na ploche. A odkazy a súbory z plochy sa dajú mazať a presúvať len cez prehliadač súborov, nie priamo na ploche. Opravte ma ak sa mýlim, ja som zistil len toto + skúšal som cez konfigy vytvárať odkazy. PS: Mal si sa vykašľať na ikony a radšej poraď, ako vypnem uzamknutie desktopu po zavretí vika booku :-) Určite to bude v dákom konfigu, len som zatiaľ nič nenašiel.
        • Re: Re: Re: PrvĂŠ skĂşsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 19:03
          Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
          Ja som začal s KDE, obkukol GNOME a skoncil som na XFCE. Taky sukromny dojem: XFCE na Xubuntu (6.06) mi pravidelne vypinalo XFCE ako manazera plochy, na zenwalku (4) sa mi to este nestalo. Ohľadom otazok - spustat na XFCE aplikacie pre KDE. Spustit K3B alebo Krusader bolo asi na 20sekund. (Xubuntu 6.06, Celeron 1.7, 256MB Ram)
          Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
          • Re: Re: Re: Re: PrvĂŠ skĂşsenosti s Xubuntu (XFCE) 13.12.2006 | 20:13
            Dumaru   Návštevník
            To by som nebol povedal (dlhšie spúšťanie KDE), ale písal som vyššie, že KDE aplikácie nepoužívam. Myslel som si že s tým v Xubuntu nebude problém. Inak to vypínanie manažéra plochy som postrehol aj v Edgy. Nemám na ploche žiadne odkazy a všetko nastavujem cez menu, takže mi to nevadí.