xorg.conf - Výzva o pomoc

Sekcia: Hardware a Drivery 28.12.2006 | 21:08
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím všetkých Práve pracujem na sfunkčnení 3d akcelerácie na slaxovi. Pred časom som si všimol že vela neúspechov pre rozbehávaní 3d akcelerácie je spôsobených práve nekorektným alebo neúplným xorg.conf atakspm spravil som "univerzálny" xorg.conf pre novšie karty od ati a otestoval to na dvoch strojoch a zatial to ide a dalšie testovanie ukáže či to je správna cesta. Použité to má byť hlavne v live distre SLAX. Ovládače stahujem ako moduly zo stránky slax.org. ale plánujem aj tvorbu vlastných modulov (uvidíme ako to dopadne) Problém je že nemám vo svojom okolí nikoho z novšou kartou od nvidie a intelu (a linuxom na desktope) a teda nemám ani funkčný xorg.conf na testovanie: Preto vás chcem poprosiť: Pošlite mi vaše xorg.conf na email. (Viem na nete je kopa vzorových configov ale tie sú nevedno odkial a od koho, často zmetočné pre mna ako "začiatočníka" a plné balastu a naviše neviem za akých podmienok vznikly) Krytéria: 1 Na vašom stroi musí fungovať 3d akcelerácia z firemnými ovládačmi od ati, nvidia, alebo intelu (tu myslím sú priamo v xorg ale neviem) bez nejakých rekompilácii jadra špeciálnych xyz modulov a nieviem čoho ešte..... 2 Najlepšie z gentoo linuxu a slackwaeru ale ked nič iné tak može byť aj z fedory. (Suse a Mandrivu posielajte iba po vyčistení od "balastu") 3 Iba pre novšie karty žiadne legaci karty. Čiže ati: niečo okolo 9600 cez x300 až po dnešne X1900..... Nvidia: okolo 6200 a vyšie.... intel: od intel extremegraphix 2 cez GMA900 až po dnes skrátka tie čo sú podporované v najnovších ovládačoch 4 nakolko sa moc neorientujem v grafikách a neviem presné značenie modelov tak bod 3 berte len orientačne 5 xorg.conf pošlite ako prílohu mailu. Do mailu napíšte model vašej karty (aj to či je integrovaná, externá alebo v notebooku), použitú verziu ovládača, distribúciu, verziu jadra, a to či bol tento konfig vygenerovaný nejakím klikátkom alebo ručne editovaný (nieje nutné ale pomôže) (vymenujte prosím v stípci pod sebu aby som z toho nebol jeleň) 6 môj email: tomolc@azet.sk Vopred vám všetkým dakujem. tomolc
tomolc
    • Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 17.12.2006 | 23:47
      Dumaru   Návštevník
      Možno píšem nezmysly, lebo používam bezproblémovú grafiku (Intel), ale čo je také zložité na konfigurácii xorg.conf? Nastavíš si driver, obnovovaciu frekvenciu, pár volieb ktoré vygoogliš a máš to v suchu. Skôr by som riešil nahodiť správny driver.
      • Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 18.12.2006 | 00:23
        WlaSaTy   Návštevník
        problem je v tom, ze ked obrazovka stmavne a vypne sa, tak si ludia myslia ze linux zmrzol a povazuju to za obdobu modrej obrazovky s ktorou ziju v dovernom vztahu. smola ze vypnutie monitra je sposobene minimalne jednym z tychto dovodov: a) monitor odmieta o sebe povedat na akych frekvenciach pracuje a uzivatelovi sa to nechcelo odkliknut pri instalacii b) distribucia nahodi hyperblikajucu ficuru bootsplash aj s framebufferom a to sa nezvykne zniest s niektorymi akcelerovanymi ovladacmi, najme tymi binarnymi. a uzivatel to odmietne vypnut pretoze sa mu paci ako pri starte lezie po obrazovke teplomer, az do cierna c) akcelerovane ovladace uz/este nepodporuju danu kartu a zoznam podporovanych zariadeni je niekde na konci prirucky d) ovladace si myslia ze dokazu lepsie/horsie robit s agp/pcie slotom ako samotne jadro ale nie je to pravda e) ine, nutno doplnit jedno ci su dane vlastnosti popisane v navode na pouzitie, pokial si to nepripravime dopredu a nenechame si moznost vratenia sa v case, tak sa velmi zle hlada na google ako to opravime. najme ak je uz vypnuty monitor alebo sa display manager nahadzuje dokolecka a robi to take puk. no, ale kto z nas to nezazil, pri grafike, pri pripajani usc kluca, ... alebo pri pripajani hociakeho ineho hardware alebo zmene na ovladacoch a pri hociakom operacnom systeme?
      • Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 18.12.2006 | 00:36
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        Mojim cielom je aby sa na live distre Slax dala používať 3d akcelerácia na pomerne velkej palete grafických kariet od ati, nvidie a intelu. Akcelerácia má byť dostupná hned po prihlásení. Má fungovať na viacerých počítačoch (predsa ide o live distro). Hlavná myšlienka je takáto: Na stránke slaxu si stiahnem modul z ovládačmi (alebo si vyrobým vlastný). Nakopčím príslušný xorg.conf a 3d mi funguje. (pracujem aj na vylepšení detekčného skryptu, ktorí mi napísali ludia z tohto fóra). Je nepohodlné po aštartovaní namiesto práce alebo propagácie googliť čo treba napísať aby išlo 3d ........ Live distro, aspoň v mojom prípade, má slúžiť na okamžitú prácu (či už propagácia linuxu alebo záchrana dát) na neznámom pc. Pravda však je že ja využívam slax aj ako domácidesktop. Dnešné výkonné stroje z velkou ram mi v tom nebránia. Slax je nerozbytné distro čo je výhodné najme pre začiatočníkov. Dokáže štartovať z dosu a z fat32 a netreba ho inštalovať čo je opeť výhoda pre neskúsených čo si chcú linux len vyskúšať. A ked si niekto ten linux už zapne a zapne tam aj nejakú peknú 3d hru alebo google earth alebo celestiu tak to hned vyzerá lepšie. A ten dotičný sa k linuxu vráti aj nabudúce. Neviem či ma chápete alebo som to dobre vysvetlil. Skúste pozreť sem a možno to bude jasnejšie: http://www.lnx.sk/index.php?x=7&file=slax a hlavne mi pošlite váš xorg.conf :) tomolc
        tomolc
        • Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 18.12.2006 | 10:23
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Ano chapeme ta, rob to co robis, robis to dobre. Drobna poznamka. Aby to bolo mozne pouzit aj v inych projektoch, bolo by vhodne aby to malo nejaku formu. Napr. by to mohla byt sada skriptov: guess_device_section - detekuje grafiku a vypise ako ma vyzerat cela device section v xorg.conf, napr: # guess_device_section "Card0" Section "Device" Identifier "Card0" Driver "i810" EndSection guess_driver_modules - detekuje grafiku a vypise ktore moduly potrebuje # guess_driver_modules i810 i915 Plus mozno nejake dalsie skripty. No a jak ti postupne ludia budu posielat rozne veci tak sa tie skripty budu rozrastat. Ak uz tie skripty existuju tak by som ich rad vyskusal.
          • Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 18.12.2006 | 23:17
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            Tento projektíkmá 4 fázi 1 zbieranie konfigov a vyhodnocovanie, porovnávanie a roztiredenie do kategórii podla firem, skupín modelov atd 2 zostavenie takmer "univerzálneho konfigu v rámci skupín 3 kvalitné testovanie na roznych strojoch a zostavenie detekčného skryptu. 4 ak sa podarí tak zostavenie vlastného modulu z ovládačmi pre grafiky. Na záver ešte spomeniem že niesom žiaden guru tkaže tento projektík si nekladie za ciel riešiť har systémové veci ale len nakopnúť 3d v slaxovi (zatial) mimochodom zatial mi prišiel len 1!!!!! email z konfigom. jo a ešte mi do tých mailov napíšte ako (pod akým označením) je detekovaná vaša karta v príkaze "lspci" tomolc
            tomolc
            • Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 19.12.2006 | 09:40
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              Ja uz som vo faze 3, skript je tu: http://senzory.ahoj.sk/guess_device_section
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 19.12.2006 | 22:29
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                zaujmave niečo podobne mi napísal jeden užívaťel tohto fóra al trochu kratšie - nebol ste to náhodou vy? všimol som si že váš skrypt "dopĺna" do xorg.conf len moduly a ovládač do sekcie Device. moim cielom je zostaviť sadu unyverzálnych kompletných konfigov pre jednotlivé skupyny kariet A to nielen sekciu Device ale aj ostatné sekcie z dalšímy volbami. Múdrejší budem ked uvidím konfigy viacerých užívatelov a otestujem to na viacerých strojoch. Najprv treba overiť myšlienku - teda či tadialto vedie cesta. k tomu testovaniu - to bude zložitejšie - reálne mám prístup len k cca 3 ati kartám a dvom nvidia kartám takže uvidím ako to bude dnes som opeť skúšal tie detekčné skrypty štýlu xorgconfig a xconfig... ale x sa nerozbehlo - vygenerovaný xorg.conf bol totálne nanič (mám ati x300) neviem čím to je ale zatial mi prišiel len 1config. Žebi bola 3d akcelerácia taký velký problém a nikto to nemal rozbehané????? na záver opeť zdvorazním že som len priemerný desktopista takže nápady a konštruktývna krytika je výtaná. tomolc PS: výzvu som dal aj na abclinuxu.cz ale tam to asi nepochopily a admin ma odbil s tým že nikto z toho nebude mať úžitok lebo že takéto veci sa riešia na fóre a nie posielaním konfigov na mail (už z vás niekto robil nejaký projektík na diskuznom fóre?) preto chcem zdvorazniť že výsledky práce ako aj môj seriál o Slax tunningu môžete sledovať na www.lnx.sk
                tomolc
            • Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 19.12.2006 | 17:05
              WlaSaTy   Návštevník
              neviem si predstavit naco by ti bol napriklad moj, kedze nepouzivam binarne ovladace z ati.com (nepodporuju moj procesor) a 3d desktop tam ma hnusne farby - zle robi s paletou. i ked obycajna 3d akceleracia je primerana a bezproblemova. ale ked to chces, tak sa ozvi :) ppc g4 + ati radeon 9200.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 19.12.2006 | 22:14
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                aha jasne to máte prevdu. samozrejme som aml na mysli len x86 a prípadne ešte amd64 archytektúru (predpokladáme že v konfigoch rozdiel moc nebude) tomolc
                tomolc
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva o po 19.12.2006 | 22:59
                  WlaSaTy   Návštevník
                  konfigy pre xwindows su rovnake, tie sa zameriavaju na nstavenia ovladacov, u mna je to opensource radeon. ostatne nastavenia sa mierne lisia, ja mam ovladac agp portu (apple) uninorth_agp, niekto iny ho ma od via, niekto od ali a tak ... ovladac framebuffer mam radeon. ale tebe asi nejde o riesenie fungujuce aj pre graficke karty ktore uz jednoducho vyhodili z podpory najnovsich ovladacov. tak ako radeon serie 7xxx, mozno uz aj 8xxx, pre nvidiu uz tiez zopar kariet vyhodili ako TNT/2, GeForce2 tak isto na ukor novych kariet ktorych vykon je otazny pri nestabilnych ovladacoch ... ale nvidia ma aspon legacy verziu kde presuva stare ovladace :) ci ma nieco podobne aj ati netusim. ozaj, dal by si prednost binarnemu ovladacu od intelu alebo tomu od opensource? a co grafiky od via ktore sa davali svojho casu do notebookov a stale sa davaju do ITX minipc?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Výzva 19.12.2006 | 23:11
                    Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                    1 k tým via grafikám - ak myslíš unichrome tak nejaký modul som na to vydel na stránke slaxu ale nemám s tým židne skúsenosti takže to poriešim neskoršie - ked sa osvedčí koncepcia. 2 k tým intel ovládačom - zatial nemám prístup k intel grafikám (čiastočne k IEG2) ale: ako užívatel vyžadujúci to najlepšie čo možem z mojho hardwaeru dostať tak by som vyskúšal nainštaloval postupne oba a spustil nejaký testík alebo hru (testík - glxgears - tuším že je unyverzálny alebo 3d hru) a ten ktorý by šlapal lepšie (kvalita textúr, fps, sekanie....) tak ten by som si nechal. ale nikomu nebránim spraviť si posvojom a nahodit oss ovladače ak niekto má taký konfig nech pošle a postupovat budem ako v bode 1. tomolc
                    tomolc
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - Vý 19.12.2006 | 23:23
                      WlaSaTy   Návštevník
                      vela zdaru:) intelacke grafiky sa dost pchaju do notebookov, predtym sa zvykli davat ako onbordove grafiky ... ale ich podpora je povecsine uz bezproblemova. intel zverejnil ovladace pod GPL a komunita ich opravila takze ich povesinou detekuju distribucie bez najmensieho problemu, nemaju na vyber. ber to ako vip :-D mimochodom, odporucam pozriet sa ako vyzerala kororaa v rannych verziach ked este obsahovala niekolko roznych binarnych ovladacov co sa medzi sebou nenavideli ...
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf 20.12.2006 | 02:03
                        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                        tak to je dobrá správa. tú kroroa pozrem - inak raz som ju doma ja a moj bratranec mal a ani na g4, x300, radeon 9600 to vobec nešlo - distro naštartovalo a monitor sa vypol..... takže to asi nemali úplne odladené a unyverzálne :) inak pozeral som ten detekčný skrypt v tom module zo stánok slax.org. ten skrypt je praktycky na nič: najprv modeprobe a potom aticonfig. toto obvikle nefunguje lebo atikonfig vo velkej časti grafík proste nevigeneruje dobrý xorg.conf (aspon podla mojej skúsenosti - pokial ovšem nieje vážnejšia chyba). neviem čím to je - možno rozdielmi medzi distribúciami a tým čo vývojáry ati/nvídia predpokladali. preto sa chcem vyhnúť takýmto skryptom čo generujú xorg.conf. račej ho zostavým ja a použitý detekčný skrypt len určí cez lspci typ grafiky a nakopíruje konfig. fungovať by to malo primárne na slaxovi. Iné distrá zatial riešiť neplánujem. Na to sú vývojáry jednotlivých distier aby pre svoich užívatelov pripravily fungujúce balíčky.... ja im nemôžem ani zdaleka konkurovať... moduly jadra potrebné pre akceleráciu sa natiahnú pri štarte slaxu (modul je ok). za predpokladu že sa všetko načítalo korektne tak je jediný problém v kofigu.... na stránke slax.org sú moduly aj pre via unichrome,intel i810 a i900, sis tam zatial nieje tomolc
                        tomolc
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.c 20.12.2006 | 09:16
                          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                          Podla mna je kriticka prave ta device section, rad by som vydel ten moj skript doplneny o dalsie karty. Vravel si ze nejake mas takze v tom nevidim problem. Ak to spravis takto tak si to budem moct zakomponovat do mojho distra. Kde si mozem stiahnut ten opraveny skript?
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xo 20.12.2006 | 15:00
                            WlaSaTy   Návštevník
                            kriticka je konfiguracia, niektore jej casti su uz menej kriticke. okrem devices zavisi aj na monitore - rozsahu jeho frekvencii, inac sa dost casto vypne monitor a nebudem rozoberat co si o tom pomysli uzivatel. ddc je svina, najme ak zdrhne a ovladac si zmysli ze je chytrejsi ako realita. tal isto zavisi aj na sekcii modulov, niekedy je vhodne nacitat napriklad glx, niekedy nie. potom zavisi aj na pouziti doplnkovych vstupnych zariadeni (touchpad, touchscreen, tablet, mys na seriak alebo nebodaj na paralelny port, ...) ak ich chceme pouzit, inac nie. ale co ma najviac udivuje, ako by sa vykonalo nahadzovanie 3d kniznic ktore su sucastami binarnych ovladacov. ved tie kniznice nemozu byt naplacane cez seba, inac tam vzniknu zaujimave problemy a nik neurci aka akceleracia sa pouzije, ak to nabehne. ale co sa s tym budeme opakovat :)
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 20.12.2006 | 17:42
                              Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                              je potrebné si uvedomiť že: nejdem riešiť problémy linuxu (distrá majú preca dosť vývojárov aby to zvládli). aby tento projektík vyšiel tak je potrebné SA SÚSTREDIŤ NA NASLEDOVNÉ: -obmezme sa iba na pc s usb2.0 schopné boot z usb. -dalej pc s dostatok ram (min 256MB) -pc so štandardným hardvérom - normálna doska (NF2,3,4, via kt600,800, intel 810 ...), grafika: ati, nvidia, intel - lebo práve tu je reálny predpoklad využitia 3d akcelerácie na slaxovi ako live distre spusteného z USB. (neviem si predstaviť google earth na PIII 500MHz :)) -vopred vylučuje archaický hardvare: com myš, podivné 15" monitory, alebo kadejaké tv-out pokusy na telky.... - slax na notebooku - no to je síce pekná vec ale tam je to trošku zložitejšie (čipové sady, acpi, touchpady...) zatial čo som testoval na HP tak to išlo všetko z okrem 3d z tím oreginal konfigom (3d porieši i810,i900,i950) -touch pad sa tváril ok - na prvý raz chcem overiť myšlienku len na desktope z novším hardware a neskvor ked budem úspešný tak to rozšírim tomolc
                              tomolc
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 20.12.2006 | 18:04
                                WlaSaTy   Návštevník
                                ked berieme ze pociatocna faza projektu bude iba zahrnat konsolidciu konfigurakov, tak pdporucim google. tam bude tych konfigov aj s vysvetlenim ovela viacej. mimochodom, pozrel by som si busledky fazy kd sa uz bude v realnej dobe rozhodovat aktovacny skript nad tym ktore kniznice a pre ktore ovladace ponahrava do systemu. holt, kto vymenil napriklad ati za nvidiu (alebo opacne) vie o com hovorim. mesa to nemusi utiahnut ...
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: xo 20.12.2006 | 17:30
                            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                            áno táto sekcia je krytická. ale aj dalšie sú dvoležité (kolega nišie). na sekcii venovanej tomuto projektíku pracujem a dúfam čoskoro si budete môcť sťiahnúť skrypt a konfigy. chcem tam dat niečo počas vianoc dvoležité je to aby to nedopadlo tak že ludia si postahujú konfigy a nikto mi nič nepošle. ide ttiž oto že ked nebudem mať "reprezentatívnu" vzorku tak vychádzajúcu z praxe tak z man stránok len ťažko poskladám niečo unyverzálne aj ked by sa to možno dalo ale................ tomolc
                            tomolc
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 20.12.2006 | 21:58
                              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                              Ok, Ok, ale... Myslim ze v uvodnej faze ti stacia dve-tri karty. Neries to ze to mas pre malo kariet, rychlo to nejak skonsoliduj nech mozu ludia testovat a az ked to na nejakej karte nepojde tak ten dotycny to rozchodi a posle ti zmeny, alebo ti posle mail typu "nefunguje mi to, tu ti ale posielam xorg.conf a lspci z mojej distribucie XYZ kde mi to ide". Teraz nemame co skusat a kam posielat. Takze "freeze", kariet uz mas dost, posun to dopredu inak budes rok zbierat nejake data co ti potom budu aj tak na nic.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.12.2006 | 00:55
                                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                                ok ok ok beriem tvoju radu. behom vianoc to skonsolidujem a dám na web aj z "odporučaným" spôsobom testovania. Trochu divné je že mi zatial prišiel LEN JEDEN JEDIÝ konfig a to na nvidiu. ale aj tak to skusim nejako dat dokopi. tomolc
                                tomolc
    • Re: xorg.conf - Výzva o pomoc 27.12.2006 | 19:24
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      haaaaaaaaaalooooooooooooooo haaaaaaaaaaaloooooooooooo linuxová komunita kde ste chýbatemi de ste !!!!???? -potrebujem vás!!!!!! sak nechcem tak vela - len jeden mail - (max 3min z vášho času) prosím posielajte mi xorg.conf a kto to zvláda tak sa zapojte do testovania -zatial mi prišiel len JEDEN JEDINÝ email :( tomolc
      tomolc
      • Re: Re: xorg.conf - VĂ˝zva o pomoc 27.12.2006 | 19:34
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        teraz ti poviem tajomstvo - akcelerovana nvidia = Driver "nvidia"
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: xorg.conf - VĂ˝zva o pomoc 28.12.2006 | 16:46
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          ty si nejaký guru čo? ej ale si múdry... kam by sme to bez teba lem dotiahli.... bodaj bym bolo takých ako ty menej za povzbudenie do dalšej práce ďakujem tomolc
          tomolc
          • Re: Re: Re: Re: xorg.conf - VĂ˝zva o pomoc 28.12.2006 | 17:01
            WlaSaTy   Návštevník
            preco mas asi tak jeden jediny konfig ktory si obdrzal navyse pred priskrtenim poziadaviek. no ale k veci, ak to naportujes na power pc, tak to rad vyskusam. podmienkou bude vsak aby to naslo a pouzilo gnu ovladace pre ati radeon. ostatny to radi pouziju ak budes garantovat spravne fungovanie vetrakov, uz som mal zopar kuskov zeleza kde sa vypli.
          • Re: Re: Re: Re: xorg.conf - VĂË?zva o pomoc 28.12.2006 | 18:04
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ja neviem o co ti ide? to je jediny podstatny riadok z configu, setrim ti pracu...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - VĂ�ďż˝Ă&#65 28.12.2006 | 19:09
              Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
              nechápem čítali ste si výzvu a diskuziu pod ňou ????? nieje to tam azda dostatočne jasne vysvetlené ????? tomolc
              tomolc
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: xorg.conf - V�Ä?ĹźË?Ă 28.12.2006 | 21:08
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                pravdu povediac, nespominam si. po tom co som sa pozrel na "kryterium 3" sa ani neodvazujem. ovladac pre nvidia geforce2 MX a vyssie je stale ten isty, neviem preco to obmedzujes na karty o 4 (?) generacie novsie...
                Debian. apt-get into it…