Kubuntu 6.06

Sekcia: Konfigurácia 23.12.2006 | 19:51
Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
Zdravím. Možno začiatočnícka otázka ale pri inštalácií sa ma to Kubuntu nepýtalo a neviem to teraz nikde nájsť. Ako mám v Kubuntu rozdeliť disk na viac oddielov? Momentálne mám celý disk ako jeden veľký oddiel, chcel by som mať systém na jednom, a svoje dáta na druhom, aby som ich nemusel zálohovať keď budem preinštalovávať systém. Dikes
    • Re: Kubuntu 6.06 20.12.2006 | 23:52
      Dumaru   Návštevník
      Inštalačné CD K/X/Ubuntu ti dáva možnosť upraviť (prerozdeliť, sformátovať) disk, netreba žiadne iné boot CD. Inak ja preferujem rozdelenie disku, pri ktorom mám zvlášť dáta bez konfigov, moje rozdelenie (40GB disk): swap - odkladací priestor (400MB) / - celý systém včetne /home (10 GB) /mnt/datadisk - vyčlenený disk pre moje dáta (26,8GB)
      • Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:23
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        nevazis si svoje configy? ked uz, tak si to aspon mountuj do svojho home, pretoze podla popisu tam patri :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:53
          Dumaru   Návštevník
          Mne takto disky maximálne vyhovujú, striedam experimentálne distrá a záleží mi najmä na dátach, ktoré mám oddelené. Každý program nastavujem nanovo, preto mi uložené konfigy nechýbajú. Mám prehľad kde čo je, nemám s tým žiadny problém. PS: Predtým som mal osobitne /home ale pri nahadzovaní rôznych distier sa mi bili niektoré konfigy, neboli aktuálne k verziám softu.
    • Re: Kubuntu 6.06 19.12.2006 | 18:30
      ---   Návštevník
      a ako si rozdeloval disk? mal si vytvorit disk pre / , pre swap a este pre /home aby si mal oddelene data
      • Re: Re: Kubuntu 6.06 19.12.2006 | 18:55
        Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
        Ano viem, tak som to robil kedysi, ked som si daval SUSE. Potom som sa Linux ne cas zanevrel a teraz ked som instaloval Kubuntu vobac sa ma na to nepytalo,dal som - vymatat disk a nainstalovat kubuntu - a na nejake delenie sa ma uz nepytalo.
        • Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 19.12.2006 | 19:03
          ---   Návštevník
          ak to bolo cez live cd tak pri rozdelovani disku treba vybrat tu poslednu moznost ,manualne nastavit particie- nejaku vymazat a tie 3 vytvorit.
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 19.12.2006 | 19:05
            Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
            Áno bola to ona. Tak som si to asi vtedy nevšimol. Myslíš, že sa to dá nejak uobiť aj teraz dodatočne?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 19.12.2006 | 23:49
              Tilk   Návštevník
              Trochu som pokrocil a zistil som ze sa na to pouziva program qtparted. Nainstaloval som si ho. Naozaj v nom je moznost resize root particie, iba ze na to nejde kliknut. Myslel som ze preto, lebo sa pouziva, tak som spustil system z LiveCD ale nepomohlo to. Potrebujem zmensit korenovu particiu, kde mam system a vytvorit druhu, kam si budem ukladat svoje data (swap particia sa vytvorila automaticky).
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 20.12.2006 | 22:40
                Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                Opäť som pokročil. Na radu známeho som probramom Acronis Disk Director Suit vytvoril bootovacie CD, z ktorého už nebol problém nový oddiel vytvoriť. Ibaže keď doňho chcem z prostredia Linuxu vojsť, vyhodí chybovú hlášku: Nemôžem pripojiť zariadenie. Nahlásená chyba bola: mount: cant find /dev/hda6 in /etc/fstab or /etc/mtab Oddiel som naformátoval systémom Ext3. Predpokladám že som ho buď mal naformátovať nejak inak (ale to asi nie, lebo Ext3 je aj root oddiel) alebo z nejakého zvláštneho dôvodu nemám dostatočné práva sa na ten oddiel dostať. Skúsim som ho ešte raz preformátovať z Linuxu programom QTParted ale nepomohlo to.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:06
                  Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                  neformatuj to furt dokola, ale radsej to mountni tak ako treba> mount /dev/hda6 /mnt -t ext3
                  cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:26
                    Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                    Dik. Toto mi sice pomohlo sa do tohto oddielu dostat, ale ked niesom root nemozem v tom nic zapisovat.
    • Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:38
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Stale do toho oddielu nemozem zapisovat, ked niesom root. Potrebval by som tam aspon jeden adresar, v ktorom by som mal vsetky prava
      • Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:43
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        tak ako root tam napis: mkdir adresar chown user:group adresar to group bude pravdepodobne to iste co user. pozri na vypis prikazu groups (ako user)
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 00:59
        Dumaru   Návštevník
        ,,,alebo naklikať cez Konqueror (správca súborov), Vlastnosti daného adresára a zmeniť práva z roota na užívateľa. Samozrejme Konqueror musí byť spustený s root právami, napr. sudo konqueror alebo kdesu konqueror.
      • Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 01:08
        Dumaru   Návštevník
        Aj keď samozrejme súhlasím aj s príkazom chown na zmenu vlastníctva (práv). Takže jednoduchý príklad (ako je spomenuté vyššie) sudo chown tilk:tilk adresár a máš práva na zápis/čítanie pre daný adresár.
        • Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 01:36
          Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
          skusam prikaz chown a tvrdi: root@linux:~# sudo chown tilk:/media/hda6 chown: chýbajúci operand za `tilk:/media/hda1/home6' Viac informácií získate príkazom `chown --help'.
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 01:42
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ocuvaj, bud tam tu skupinu napises tiez, alebo si tu dvojbodku nehaj pre seba...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 02:31
              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
              Juhaha, podarilo sa priatelia. Chvilu som sa nad tym potrapil kym mi vsetko doslo ale uz som to zmakol. Dakujem za pomoc.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 10:30
                Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                Omyl, nepodarilo sa. Po reštarte systému sú práva opäť fuč!
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 10:48
                  Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                  Resp. ani nie práva, tie sú, ale bolo to treba opäť mountnuť (grrr, ja že je to navždy)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 15:00
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    /etc/fstab?
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6.06 21.12.2006 | 15:15
                      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                      ??? Musim napisat do konzoly "mount /dev/hda6 /mnt -t ext3" aby to islo
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu 6. 21.12.2006 | 15:23
                        ---   Návštevník
                        hlavne pridat zaznam do fstab aby sa to robilo automaticky pri starte
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubunt 21.12.2006 | 17:54
                          Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                          Pridal som do fstab posledny riadok v hore uvedenom zneni ale nefunguje to.. Mozno ze treba zadat, aby to robil ako root, kto vie...alebo to tam treba napisat nejako inak
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ku 21.12.2006 | 18:02
                            ---   Návštevník
                            a co si tam dopisal? nieco taketo? mount /dev/hda6 /mnt -t ext3 ak ano tak sa nediv ze to nejde ,ved kukni ako vyzeraju tie riadky v fstab-e a podla toho to mierne uprav= vytvor v /mnt (alebo /media) nejaky adresar napr. hda6...
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 21.12.2006 | 18:54
                              Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
                              Hm mal si pravdu...uz to ide, stacilo si to len poriadne pozriet ;)
    • Re: Kubuntu 6.06 23.12.2006 | 10:22
      Avatar Tilk Kubuntu 6.06  Používateľ
      Objavil sa ďaľší zádrheľ. Na oddiel síce už nie je problém zapisovať a mazať hneď po štarte, ale ukázalo sa, že OpenOffice doňho nevie zapisovať. Uložím v ňom textový súbor do tohto oddielu a napíše: Saving using protocol "media" is not supported. Pritom nie je problém to uložiť do /home a prekopírovať napr. v Konquerori.
      • Re: Re: Kubuntu 6.06 23.12.2006 | 10:53
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        protocol "media"? nezacina sa casta k suboru nejak takto: media: skus to ulozit do /mnt/hda6/tvoj_adresar
        Debian. apt-get into it…
        • media 23.12.2006 | 19:51
          Tilk   Návštevník
          Takto to ide, mal si pravdu