Ubuntu 6.10 - HDD problem

Sekcia: Konfigurácia 29.12.2006 | 11:42
Avatar b0baz Ubuntu 6.10  Používateľ
Ahoj hoši, už si neviem nijak pomôcť tak píšem svoj druhý príspevok. Problém: Systém mám nahratý z Live CD Ubuntu 6.10 na Prvom HDD, disk je rozdelený korektne EXT3, SWAP kapacita 80GB (inštalátor rozdelil HDD sám). Lenže po inštalácii mi systém nevidí druhý, fyzický disk 80 GB. Čiže momentálne fungujem s jedným fyzickým diskom a ten druhý je skrytý, proste OS ho nevidí a neviem prečo. díky
    • Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 25.12.2006 | 11:28
      Avatar b0baz Ubuntu 6.10  Používateľ
      ...zabudol som dodať...Prvý HDD som nastavil v konfigurácii v Live CD na PRIMARY a druhý HDD som nastavil ako SLAVE a naformátovaný je na EXT3, len som tam nedal SWAP oddiel bo neviem či na nesystémovom HDD treba SWAP...díky
      • Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 25.12.2006 | 16:07
        Srigi   Návštevník
        Ak tomu aspo n trocha rozumiem, mas dva fyzicke disky, jo, normalne dve krabicky, dva kable do dosky? Na primarnom mas teda linux a swap, druhy je cely ako jedna partition v ext3? Toz nemas ziadny problem, v Linuxe si zapni prikazovy riadok (Terminal) a natukaj toto: sudo mkdir -v /hdd-2 sudo mount /dev/hdb1 /hdd-2 -t ext3 -o defaults A obsah disku mas potom pristupny v /hdd-2 Po resete sa vsak nastavenie strati, preto musis editovat subor /etc/fstab, mozes takto: sudo cat >> /etc/fstab > /dev/hdb1 /hdd-2 ext3 defaults 0 2
        • Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 25.12.2006 | 16:10
          Srigi   Návštevník
          Z editacie vyskocis pomocou CTRL+C len nezabudni pridat aspon jeden prazdny riadok na konci editacie!
      • Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 25.12.2006 | 19:24
        Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
        Ja tomu nejak nerozumim :) ATA nebo SATA? Mas ten druhej fyzickej disk pripojenej kam? Na stejnym kabelu jako ten prvni, nebo na jinym? Mas je spravne naswitchovany? Co znamena "Prvý HDD som nastavil v konfigurácii ... na PRIMARY a druhý HDD ... ako SLAVE"? nikdy jsem neslysel o tom, ze softwarove zmenis pozici disku na ksande. Co vypise (v terminalu) prikaz "ls /dev |grep hd" (bez uvozovek)? A co vypise (opet v terminalu) prikaz "ls /dev |grep sd" (bez uvozovek)?
        -- Buduj vláčky, posílíš mír!
        • Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 27.12.2006 | 21:55
          GrreXo   Návštevník
          Ahojte, vsetko robim podla vasho navodu, ale pyta mi password a ked mu ho pisem tak nejde.Nic mi nenapise.Este k tomu je to taky problem, ze ja neviem aky password odomna pyta poradite mi niekto?
          • Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 28.12.2006 | 00:14
            WlaSaTy   Návštevník
            skus napisat ake su to disky (ide, sata, pata), kto a ako ich montoval (hocikto/technik, ktory disk je slave alebo na ktorom kabli) ... a kde je ta vyzva na password. ps, ked zadavas heslo v textovom mode tak sa nezobrazuju ani hviezdicky. bezpecnost nadovsetko.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 28.12.2006 | 11:41
              GrreXo   Návštevník
              To je to, ze ja neviem.Nieco sata a ide tame je spominane.Montoval to technik.Ten password som uz vyriesil len ide o ten prikaz ja som totiz to zaciatocnik a neviem ani co je etc3 swap a dalsie spominanie pojmy.Ten prikaz som mu zadal a ono mi vypisalo, ze: command not found .Mam rovnaky problem ako je na zaciatku, nezobrazi mi ten druhy disk.poradis?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD problem 28.12.2006 | 14:07
                GrreXo   Návštevník
                No je to ata, uz som zistil
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD prob 28.12.2006 | 15:02
                  WlaSaTy   Návštevník
                  myslim ze by bolo vhodne pouzit akekolvek LiveCD a pozriet si rozdelenie diskov, mozno im prehodil poradie ked zabudol prestavit jumper z cable select na slave, alebo mas dva disky ako slave. niesu nahodou na jednom kabli? sudo fdisk -l cat /proc/partitions dmesg | grep -i -e hd -e sd
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - HDD 28.12.2006 | 19:50
                    GrreXo   Návštevník
                    Uz to mam dakujem Ti.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.10 - 28.12.2006 | 20:14
                      WlaSaTy   Návštevník
                      este by si mohol povedat v com to bolo. typujem ze s rovnakym problemom nebudes ani prvy a ani posledny. a mozno tvojim popisim pomozes ostatnym :)
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 6.1 29.12.2006 | 11:42
                        GrreXo   Návštevník
                        Ok.Robil som instal znovu teda reinstal a nastavil manualne rozdelenie diskov.Kolko GB ma mat aka particia a pridal som ntfs disku aj jednemu aj druhemu atributu "boot".Doinstaloval a uz mi to islo.Sice neviem co ten boot znamena ale s tym mi to ide :).Este jeden problem zo zapisovanym na disk, ale to uz je pisane v druhej teme (zapisovanie inf. na disk).