zdielanie emailov linux/win xp

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.01.2007 | 16:07
mirrec   Návštevník
cawte :) idem si preinstalovavat pc dam si sem aj linux aj windows. disky rozdenim tak aby som mal aj ntfs exp3 a fat (na spolocne data ako mp3 atd...) no a co ma zaujima najviac tak to je to ze ci mozem takto ako by som zdielaj mp3 zdielat aj maily aby som vlasne mal vsetky maily na jednom mieste a nemusel ich zbytocne 2x stahovat a podobne. je taketo cosi vobec mozne? co ma napadlo tak to je to ze bude na to treba urcite soft ktory fici aj pod linuxom aj pod win xp. no ale vela takych nepoznam hladam taky email client ktory bude mat v sebe takzvane profily pre viac ludi (segra, tato a pod) s pristupovim heslom a hlavne nech tam je jednoducha zaloha mailov.. nieco take ako esportovat vsetky nastavenia do jednoho suboru a potom nasledne importovat keby sa cosi na pc posralo ja viem je ze to vlastne dost problemov :D viem mi niekto poradit? vopred dakujem za akekolvek info p.s. sorry za gramatiku
    • Re: zdielanie emailov linux/win xp 03.01.2007 | 19:41
      f0f0   Návštevník
      odporucam ti thunderbird www.mozilla.sk ale stymi profilmi to nebude az take jednoduche... niekde som vsak raz cital navod (asi v cestiune) prave na takuto vec co ty chces :) musis pogooglovat....
      • Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 03.01.2007 | 19:50
        Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
        a da sa teda bez problemov s tymto programom urobit to zdielanie mailou medzi linux/xp ?
    • Re: zdielanie emailov linux/win xp 03.01.2007 | 20:15
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      co tak IMAP mailbox, kde sa nestahuju maily?
      Debian. apt-get into it…
    • Re: zdielanie emailov linux/win xp 03.01.2007 | 21:02
      WlaSaTy   Návštevník
      ak tomu dobre rozumiem, tak chces aby si mal jedneho klienta co vie robit s viacerymi emailovymi kontami (cez profily) a pod roznymi operacnymi systemami a aj s integrovanym zalohovacim systemom (alebo aspon nastrojom na export a import konfiguracie). predstavit si to viem az na export podmienok triedenia posty vratane naucenych podmienok filtra na spam ale to sa da obist inym sposobom ...
      • Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 03.01.2007 | 21:06
        Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
        hej hej presne tak ako hovoris len neviem najst taky soft lebo Mozilla Thunderbird ma sice konta..som si nasiel kdesi na nete ale nedaju sa k nim priradit hesla a aneviem ako je to s exportovanim a importovanim dat
        • Re: Re: Re: zdielanie emailov http://wlinux/win xp 03.01.2007 | 21:45
          WlaSaTy   Návštevník
          mozilla ma konta a aj profily, tak isto sa povaluje na nete specialna instalacka mozilly co dokaze bezat z usb kluca a ma implementovane zdielanie profilov. ohladom exportovania a importovania nastaveni tak to by sa malo dat tiez, kedysi sa to dalo v pohode a neverim ze to vyhodili. ale netusim co myslis pod pojmom export a import dat, ved mozilla zvykla mat postu v textovych suboroch a ku kazdemu bol jeden indexovy subor. cela zaloha sa dala spravit jednoducho skopirovanim potrebnych suborov ak bol vypnuty dany program. ale jedno mi nejde do hlavy, preco to mat vsetko v jednom nastaveni pod jednym uzivatelom, zeby zvyk z wir95 kde neexistovalo sukromie? ale ak ti nevadi ze ti otec cita postu a sestre zas ze jej ju citas ty, tak je to v pohode, ste predsa rodina. ps.: napriklad Thunderbird Portable System Requirements: Windows 95/98/Me/2000/XP/Vista, Wine on Linux/UNIX alebo http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Thunderbird
          • Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov http://wlinux/wi 03.01.2007 | 22:03
            Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
            zatial pouzivam na postu incrediMail...a tam mame vytvorene kona a su na ne hesla cize mi oco ani segra necita moju poslu a ani ja nemozem im pokial neviem ich heslo. a presne taketo cosi hladam incredimail uz hlavne preto ze neni free a pod linuxom nefici
        • Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 05.01.2007 | 16:07
          Srigi   Návštevník
          Sprav si to tak, ze vezmes cca ten Thuderbird a nejako ho potweakuj aby ukladal svoje datove subory do nejakeho uzivatelskeho adresara. Idealne to bude ak ho donutis ukladat kazdy profil do samostatneho addr. S tym sa skus potrapit. No a potom by som to hesloval nasledovne: Do widli aj linuxu si nainstaluj TrueCrypt. Napr. z windowsu si vyrob pre kazdy profil jeden file-container a umiestni ho na FAT partisnu. Vytvor napr. subor mama.img, sifrovanie staci AES, cca 200MB, to uz odhadni sam. Porob si taketo fajly pre kazdy profil. Potom moutni napr. mama.img ako disk (napr. I:) a prinut Thuderbird ukladat na I: No a z Linuxu potom mountnes subor niekde do FS stromu cez TrueCrypt a maily nacitas znova z Thuderbirdu z tohoto specifickeho addr. Potom Ti uz iba staci urobit skripty, co zaistia namountovanie img suboru napr. na kliknutie na ikonu na ploche (po kliknuti sa zorbrazi dialog s vyzvou o heslo) A mas vyriesene aj zalohovanie, staci ak si budes zalohovat img subory.
    • Re: zdielanie emailov linux/win xp 04.01.2007 | 19:11
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Najjednoduchšie sa mi to javí takto: 1. Mať IMAP prístup k mailom 2. Vo win aj lin mať spravené profily pre užívateľov (teda prihlasovacia obrazovka a tak) 3. Na emaily použiť akéhokoľvek klienta Ja používam Operu, tá (ako asi väčšina programov) si pre každého užívateľa ukladá konfiguráciu do jeho domovského priečinka (aj na win aj na lin). Takže stačí nahodiť heslo na profil vo win alebo lin a neni problém. A vlastný profil má aj mnoho iných výhod, napr. vlastný obrázok na ploche, vlastné ikony na ploche, .... :D
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 04.01.2007 | 19:40
        WlaSaTy   Návštevník
        :1. Mať IMAP prístup k mailom to vyzaduje bud intranetovy server ktory bude stale zapnuty alebo rychlu linku na ktorej sa nerataju prenesene data. to sa uz skor rodina nauci pouzivat posu cez webmail u poskytovatela. pocitac bude predsa pouzivat dual boot a takto by sme len presunuli problm z klientskej aplikacie na serverovu aplikaciu. :2. Vo win aj lin mať spravené profily pre užívateľov (teda prihlasovacia obrazovka a tak) v predmete otazky bolo aplikacne profily, zrejme aby nemuseli odhlasovat uzivatela a vypinat urcite programy ktore bezia na pozadi (boinc na vypocet liekov proti rakovine alebo populacnej krivky obyvatelov tretieho sveta, john the ripper na dlhe nocne sedenia, cpushare aby si pocitac na seba aj zarobil, ...) ovela jednoduchsie je spustat bud priamo alebo cez wine (zavisi od OS) ten thunderbird co je primarne urceny pre usb kluce.
        • Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 04.01.2007 | 20:38
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          1. No tie data čo prenesie stiahnutie hlavičiek nie je tak veľa. A predsa nebudem čítať jeden mail 1000x 2. Môže byť kľudne prihlásených viac užívateľov naraz, nevidím v tom problém. Ja by som bez profilov v OS strielal :)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 04.01.2007 | 20:56
            WlaSaTy   Návštevník
            1. najme pri vytacanej linke cez modem. 2. najme pri singleuser os (wirme a nizsie, os/2 wrap standard, zbastardeny linux pomocou autologin) ostatne opdmienky si vybral zadavatel. ano, je pravda ze existuje vela rieseni ktore budu vyhovovat viac, ale on to chcel takto tak nech sa potrapi.
            • Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 04.01.2007 | 21:18
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Ok 1. Uznávam, že dial-up by bol problém pre IMAP. Ale mám kamaráta, čo to tak používa. 2. Má XP (ostatné nie). A na notebooku mám na linuxe aj ja autologin. Ale inak nie
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/wi 04.01.2007 | 21:29
                WlaSaTy   Návštevník
                1. poznal som cloveka ktory to mal podobne spravene len s tym ze dial out mal u kamarata ktory sa cez ten modem par krat za den prihlasil a stiahol mu tie hlavicky. to bolo este v dobach ked sa za dialup konto u poskytovatela platili pausalne poplatky ktore boli dost vysoke ... cenovy rozdiel predistribuovali pri pive :) 2. xp home sa snazi byt tiez singleuser a autologin na notebooku? ak mas kryptovane data tak ok. inac, predpokladam ze si si ho uz nehal u niekoho na stole ...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linu 04.01.2007 | 21:34
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  2. Nenechal - mám ho celkom rád, a to predsa rieši heslo v biose.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov 04.01.2007 | 21:45
                    WlaSaTy   Návštevník
                    2. ked si ho beries aj na toaletu ... a heslo v biose riesi srobovak a drotik i ked to sa uz robi v pripade permanentnej zapozicky. teda pokial nemas menezersky laptop ktory sifruje data a hesla autorizuje podla otlacku prs(t)u na hw urovni.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emai 04.01.2007 | 21:52
                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                      No dobre. Asi ten autologin teraz zruším :D . Ale ak sa mi dostane k notebooku s nejakým liveCD a predtým resetuje BIOS tak mi to aj tak nepomôže. Asi jedine šifrovať data na disku.
                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/win xp 05.01.2007 | 03:31
              Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
              dakujem za vsetky info inak ako ja sa nebranim aj nejakemu inemu rozumnejsiemu rieseniu. podstata by bola len v tom aby som mal maily aj v linuxe a xp a nemal ich duplicitne a pod. ak teda by vas niekoho napadlo ovela rozumejsie riesenie..mozno aj jednoduhsie nebranim sa..ja toiz v linuxe fakt ze skoro nic neviem...ale chem sa naucit modemovu linku mam 1 gb a mailserver pouzivam gmail ak vam to nejak pomoze
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linux/wi 05.01.2007 | 11:40
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Takže linka nie je problém. Problém je gmail. To, čo som Ti navrhoval ja by nešlo v 1. bode. Gmail totiž nemá IMAP prístup. A dvojmo sťahovať maily cez POP by bola blbosť.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov linu 05.01.2007 | 14:09
                  Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
                  tak ako to mma teda riesit?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emailov 05.01.2007 | 14:31
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    Treba skúsiť tak ako radil WlaSaTy. Mozilla ThundenBird Portable
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zdielanie emai 05.01.2007 | 15:08
                      WlaSaTy   Návštevník
                      to je presne tak ako chcel povodne, staci si vytvorit spustacie skripty (sh/bat) aj s ikonkami a cez parameter profile zadavat profil sestre, sebe, .... ma to jedinu nevyhodu, ten projekt nema nativny port pre linux ale wine to isti :)
    • Re: zdielanie emailov linux/win xp 09.01.2007 | 15:03
      Hooonza   Návštevník
      Mně to funguje dobře.

      http://forum.czilla.cz/viewtopic.php?t=18311&highlight=linux+windows

      http://forum.czilla.cz/viewtopic.php?t=14015&highlight=

      http://proc.linux.cz/prevod-dat.html#thunderbird

      Jde jen o to, aby z obou systémů byl k profilu Thunderbirdu přístup s možností zapisování (standartně, pokud bude profil v adresářích linuxu, pujde to s využitím Ext2 - http://www.slunecnice.cz/product/Ext2-Installable-File-System/ - ve Windows, pokud bude v adresářích Windows, v linuxu nainstalujte FUSE).

      Přístup do profilu bude pouhou úpravou souboru profiles.ini v systému, který nemá k profilu přístup přirozeně.

      Hooonza
      • Re: zdielanie emailov linux/win xp 09.01.2007 | 16:17
        Hooonza   Návštevník
        Jo, měl bych upřesnit, že že toto sdílení probíhá pomocí emailového klienta Mozilla Thunderbird.

        Hooonza
        • Re: zdielanie emailov linux/win xp 09.01.2007 | 17:55
          Avatar F0F0 Ubuntu 6.10 amd64, Debian  Používateľ
          ved som vravel hned na zaciatku, ze som o tom niekde cital...
      • Re: zdielanie emailov linux/win xp 10.01.2007 | 07:35
        Hooonza   Návštevník
        Měl bych ještě připomenout, že takovéhle uspořádání má 1 malé omezení, které je ale bohatě vyvážené možností sdílet profil pošty v obou systémech. Ve jménech složek (priečinkov) mailů v Thunderbirdu je lepší nepoužívat slova s diakritikou , vzhledem k odlišnému kódování jazyka v systémech pak vznikají zmatky.

        Hooonza
    • Re: zdielanie emailov linux/win xp 10.01.2007 | 17:28
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      no ja poučivam nasledovne riešienie:

      mam thunderbird na fat32 a thunderbird na ext3 ten linuxovu thunderbird si robi profil do /home/meno uživatela/.thunderbird/siywnrtm.default - tento som presimlunkoval na profil na fat32 - takže je zdielaný celí profil aj s nastaveniami a rozšíreniami a funguje to...
      nakolko vy chcete mať viacero užívatelov pod winxp a asi aj linuxom a predpokladám že win je na NTFS tak by som to riešil takto:
      0
      s linuxu zápis na NTFS by som zatial neriskoval hlavne ked na NTFS bude dalši os..
      1
      vo win spustite thunderbird s konzoly (musite spraviť pre každého užívatela...) s parametrom -ProfileManager
      2
      spusti sa sprievodca profilom a vnom vyperiete pre každého užívatela priečinok kde sa bude nachadzať jeho novy profil napr na D:/thunderbirdprofiles/user1/
      vyplnite dalšie udaje a všetko potvrdite.
      3
      odteraz bude ten win thunderbird štartovať pod user1 z týmto profilom
      4
      v thunderbirde vypnite všetky aktualizácie aj thunderburdu aj rozšírení lebo sa mi v poslednom čase stávalo če ked sa jeden aktualizoval a druhý nie alebo neskvor tak to robilo hluposti - niektore staršie rozšírenie napr nebolo kompatibilne s najnovším updatom thunderbirdu a tak....
      5
      v linuxe sa prihláste ako ekvivalentný user1 a spustite thunderbird s konzole s parametrom -ProfileManager
      6
      zadajte to iste meno usera ako vo win a tiež cestu k tomu profile priečinku na fat32 a potvrdte to...
      7
      teraz bude linuxovi thunderbird štartovať s profilu na fat 32 bude všetko zdielane.

      - pri tomto riešeni odporúčam častú zálohu celého D:/thunderbirdprofiles do tgz archývu lebo jeden nikty nevie

      - žial fat 32 nepodporuje prístupové práva takže teoreticka sa user2 može dostať do user1 profilu ale to sa nestane lebo v rámci rodiny sa trešpektujeme :)

      takto mi to zatial funguje...

      tomolc
      tomolc
      • Re: zdielanie emailov linux/win xp 14.01.2007 | 22:12
        Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
        diiiky moc :)
        hned jak mi skonci skuskove sa do toho pustim ;-)