GRUB neide po instalacii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.01.2007 | 18:39
Eleazar   Návštevník
Mam Win a spolu s nim som mal aj PC-BSD predtym, namiesto neho som si teraz instaloval Sabayon, no po restarte nabehne Win ako keby nic. Vyzera ze Grub sa tam nenainstaloval, aj ked som ho daval viackrat pri oprave instalacie toho Sabayonu. Ked chcem pozret menu.lst (z live DVD alebo Winu) tak mi hodi chybu a pri grub.conf tiez. neviete niekto poradit? daval som ten grub na MBRko.
    • Re: GRUB neide po instalacii 04.01.2007 | 22:32
      ---   Návštevník
      mne to robilo tiez ale v sabayone 3.1 v novsom 3.2 to uz bolo ok. Tiez som to skusal preinstalovavat a nic. Podobne sa spravala fedora .Tam som to "vyriesil" zaskrtnutim Force LBA32 pri nastavovani grubu. v sabayone som to takto neskusal.
      • Re: Re: GRUB neide po instalacii 04.01.2007 | 22:58
        Eleazar   Návštevník
        a naco je ten LBA32? ja mam 3.2 a momentalne sa snazim stiahnut 3.25 je mozne ze si spravil este nieco kvoli comu to slo? nejake zmeny s diskom, particiami alebo nieco take... dik
        • Re: Re: Re: GRUB neide po instalacii 04.01.2007 | 23:11
          ---   Návštevník
          pisem ze to bolo s fedorou ale instalator sabayonu je tiez tusim ten fedoracky , nerobil som nic ine ako to zaskrtnutie force lba 32 a vo fedore sa grub nainstaloval. (v sabayone som to vyriesil doinstalovanim ubuntu a ten rozpoznal sabayon-viem to nie je riesenie ,ale chcel som aj ubuntu a takto sa vyriesil problem.) instaloval som to na 250GB hitachi deskstar. v dokumentacii fedory je k tomu toto On a few systems, Fedora Core may not configure the disk drive geometry for large disks correctly because of limitations within the BIOS. To work around this problem, mark the Force LBA32 check box. (mna uz sabayon 3.25 nelaka ,lebo ma xorg 7.2 a na ten tusim zatial nie je ovladac na radeon)
          • Re: Re: Re: Re: GRUB neide po instalacii 04.01.2007 | 23:24
            Eleazar   Návštevník
            Aha, tak dik. Skusim to pozriet. Dakujem :)
          • Re: Re: Re: Re: GRUB neide po instalacii 04.01.2007 | 23:25
            ---   Návštevník
            ten 250 GB disk je SATA tu nieco podobne riesia http://www.sabayonlinux.org/forum/viewtopic.php?t=1370 http://www.sabayonlinux.org/forum/viewtopic.php?t=1110
            • Aj tak to nejde 05.01.2007 | 15:22
              Eleazar   Návštevník
              Ludia, problem je ze mi to aj tak nefici. skusal som zaskrtnut LBA, aj nainstalovat cez grub-install podla jedneho prispevku z tohto fora, ale hadzalo mi chybu. nieco ze /dev/root not found or not block device, myslim. netusim uz som zufaly a vkuse mi nabieha win akokeby nic. a ako som prave zistil, tak mi nenajde vo winblowse ani particie, okrem svojej. su to sice ext3, ale mam ifs driver a vsetko predtym islo. teraz tam su ale ked sa chcem na ne dostat tak napise ze jednotka nenajdena... ludia mne uz z toho hrabne.
              • Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 16:51
                WlaSaTy   Návštevník
                pokial ten linuxovy suborovy system este existuje, tak sprav si link /dev/ROOT ukazujuci na korektne zariadenie v /dev/, zrejme hda5. ale pokial uz nie (comu nasvedcuje chovanie toho ovladaca) tak to budes musiet znovu nainstalovat.
                • Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 16:58
                  Eleazar   Návštevník
                  A ako spravim ten link? napis mi prosim ta postup. dik
                  • Re: Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 17:19
                    WlaSaTy   Návštevník
                    link sa vytvara prikazom ln, pri pouziti patanetra -s sa da vytvorit symolicky link.
                    • Re: Re: Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 17:30
                      Eleazar   Návštevník
                      Prosim ta, ja nie som este nejak prilis zdatny v prikazoch. mohol by si to trochu rozpisat? aj co to vlastne robi.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 17:39
                        WlaSaTy   Návštevník
                        najlepsie sa to da rozpisat pomocou man ln alebo ln --help. popis prikazu ti vsak bude nanic pretoze sa z najvecsiou pravdepodobnostou pokusas nahodit ten grub (alebo iny zavadzac systemu) mierne nestandardnym sposobom. akym sposobom si sa dostal do linuxu s volbou nainstalovat zavadzac systemu, akym sposobom ten zavadzac instalujes, aky si mu vytvoril konfig a hlavne kam to instalujes? mam taky matny dojem ze programu grub-install sa zadava zariadenie kam sa ma nainstalovat, bez toho parametra sa snazi instalovat tam, kde je zariadenie root filesystem. no a to je pri livecd urcite ine ako harddisk. no ale to len tak strielam od boku, grub nemam a v bliskej dobe ani mat nebudem, nevidim v nom ziadnu vyhodu oproti lilo/yaboot.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 18:01
                          Eleazar   Návštevník
                          no. takze najskor na com sa to vlastne hrame: 2 pevne disky - SATA 120GB (particie - sda1=win, sda2=momentalne ten sabayon, sda3=swap, sda4=data(ext3)) a ATA 40GB (1 datova particia tiez ext3). ten Sabayon ma LiveDVD, kde ked si das instalovat tak si mozes zvolit novu instalaciu alebo upgrade/opravu uz instalovaneho systemu. v tejto moznosti je aj volba preinstalovania grubu. to mi zbehlo ako vsetko OK (daval som do MBR) a po restarte ako keby tam GRUB nebol. grub-install som daval z liveDVD a tam som aj chrootoval na tu particiu, ale neviem ci dobre. ono ked som sa tam babral, tak mi nejak nesedeli tie particie v menu.lst. je mozne ze sa GRUB hodil na ten druhy (40GB) disk, ale ked som skusal bootovat z neho, tak hodilo chybu ze missing OS. co by si poradil? pre mna za mna nech tam aj nie je ten GRUB, hlavne nech to bootuje oba systemy. dik
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 18:15
                            WlaSaTy   Návštevník
                            ked si sa chrootoval na tu particiu tak si asi zabudol pripojit /mnt/dev, respektive chrooted dev. a navyse si asi nespustal grub install s parametrom /dev/sda, ze? no ale s tymto moze viacej pomoct jedine clovek co pozna grub a navyse aj sata disky. zaujimave je ako ich ludia povazuju za kvalitnu nahradu scsi diskov a hovoria ake su fajn, pricom scsi disky nemali tieto problemy a navyse maju vyssi vykon a spolahlivost.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Aj tak to nejde 05.01.2007 | 18:39
                              Eleazar   Návštevník
                              /dev/sda som daval ale s tym /mnt/dev som si nie isty. nevedel by si mi napisat nejaky postup prikazov ako by to malo byt, prosim? alebo na lilo... cokolvek len nech to ide. dik
          • Re: Re: Re: Re: GRUB neide po instalacii 05.01.2007 | 10:01
            WlaSaTy   Návštevník
            chlape, xorg 7.2. to maju typci z sabayon-u stroj casu? posledna verzia xorg co vysla je 7.1.
            • Re: Re: Re: Re: Re: GRUB neide po instalacii 05.01.2007 | 11:56
              ---   Návštevník
              nikto nema stroj casu ,ale niekto zaspal? http://distrowatch.com/table.php?distribution=sabayon podobne opensuse 10.2 ma xorg 7.2
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRUB neide po instalacii 05.01.2007 | 15:01
                WlaSaTy   Návštevník
                podla toho co pises tak ano, zaspali v http://www.x.org/ a zabudli oznamit vydanie 7.2. alebo si si nevsimol taku malickost ze 7.2rc3 znamena Release Candidate (nr.) 3. co znamena ze sa nejedna o 7.2 ale o testovaciu predverziu ktora uz ma zmrazenu implementaciu novych funkcionalit a caka sa na hromadne zistovanie zavaznych chyb. ale v zasade mas pravdu, ak clovek pozaduje stabilny desktop tak by nemal pouzivat predverzie, na stabilny desktop su urcene stabilne verzie. ale na druhu stranu, ak sa k tomu postavia takto vsetci, tak nebude mozne vydat dalsiu stabilnu verziu, jednoducho to neude mat kto otestovat, vyvoj daneho projektu sa zmrazi a z najvecsiou pravdepodobnostou dany projekt zanikne.