mount + obmedzený užívatel

Sekcia: Konfigurácia 09.01.2007 | 22:32
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdravím

mám nasledovný problém:
na USB klúči mám 1 martíciu z fat32 a na nej jeden loopback súbor "loppdoc" (s ext3) s dokumentamy.... a jedem priečinok "doc"

v škole máme na pc fedoru6.... ked sa prihlásim som ako obmedzený užívatel...
Keď dám klúč do usb tak sa sám mountne do /media/usb1 a možem na tu fat32 zapisovať aj čítať (a kliknutím ho umountnuť). Problém je že ja by som potreboval súbo "loopdoc" mountnúť do priečinka "doc" na mojom klúči aby som sa dostal k dokumentom... ale to nejde lebo v konzole mi vipíše že len root toto može.
V podstate bežný user može na tom pc mountnuť len zariadenie /dev/sda1 a to len do /media/usb1

Dá sa toto nejako obísť tak aby som sa dostal do loopback suboru? Prípadne nemusim použt loopback ale može to byť aj niečo iné (ale v tom inom músí byť ext3).... klúč určite nemožem naformátovať na ext3...

ďkujem

tomolc
tomolc
    • Re: mount + obmedzený užívatel 10.01.2007 | 10:20
      WlaSaTy   Návštevník
      v podstate mas tri moznosti:
      1. prehovorit spravcu aby ti pridal vsade moznost pripajania /mnt/removable/loopdoc
      2. vytvorit normalnu ext3 particiu ktora sa pripoji aj sama
      3. pouzit liveCD alebo boot z usb
      dovod je jednoduchy, pripajat disky moze iba spravca (root) pokial nie je zodpovedajuci zaznam v fstab s volbou users. ktore z toho si vyberies je na tebe a aj zalezi ci si zrazu nwjaky windows nezmysli ze poprehadzuje particie a nezrusi tu ext3/2 z diskety :)
      • Re: mount + obmedzený užívatel 10.01.2007 | 15:54
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        Dik za odpoved.

        1
        Správcu prehovárať nemôžem lebo škola nieje jediné miesto kde som sa s tým stretol...
        2
        ext na usb klúči nemožem mať samostatne ani spolu z fat32 lebo ak sú na klúči dve partície tak sa klúč vobec nepripi do /mnt/removable lebo čo som pozeral fstab tak je tam napísane že len zariadenie /dev/sda1 so suborovim systemom usbfs (asi vfat???) možem pripoiť (users)....
        3
        ano táto možnosť je v pohode ale má niekolko nevíhod:
        A: zo slaxa (boot z usb/cd - za predpokladu že je povolený...) sa potom nedostanem na net lebo nebudem mať nejaké autorizačné veci vo firefoxe ktoré treba na to aby mi server umožnil surfovať (z tej fedory sa dá ísť na net len z firefoxu ktorý je tam nainštalovaný - skúšal som aj spusťiť svojho z klúča ale na net sa nedostanem ....
        B: keď má uvidí dozr konajúci pracovnýk že booujem z usb tak ma v zuboch vynesie von....

        -Mal som skorej na mysli nejakú "obchádzku".....

        tomolc
        tomolc
        • Re: mount + obmedzený užívatel 10.01.2007 | 17:59
          WlaSaTy   Návštevník
          1. to je pochopitelne
          2. suborovy system usbfs sa pripaja na zariadenie "none", zle si pozeral.
          3. obchadzka bezpecnosti sa vola hackovanie, to je v tomto pripade najjednoduchsie cez LiveCD/boot z usb pokial su tieto moznosti pristupne - teda niesu zakazane co aj su ...


          PS.: to si teda myslis o linuxe ze si tam moze hocikto robit hocico ... ano moze, ak sa tam dostane s vlastnym, ale na cudzom jedine cez securityfocus ale to ta ajtak vynesie v zuboch
          • Re: mount + obmedzený užívatel 10.01.2007 | 18:45
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            ok tak to necham tak ....

            dik za odpovede

            tomolc
            tomolc
    • Re: mount + obmedzený užívatel 13.01.2007 | 02:49
      --   Návštevník
      nepomohol by nejaky embedded system?
      • Re: mount + obmedzený užívatel 13.01.2007 | 04:08
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        V zásade sa to dá asi najednoduchšie spraviť takto:

        1: vyhliadnut si vhodnú chvýlku a rýchlo tam vložiť cd slaxa a nabootovat z neho (pokial sa bude dat boot z cd)

        2: prihlásiť sa ako root a zaeditovať /etc/fstab - pridať tam jeden riadok s info o mojom diku s loopback suborom.. :). (Alebo si rovno dám práva na mount hocičoho...)

        3: rýchlo naspet naštartovať pc do fedori a dúfať že si admin nič nevšimne...... (aj keby tak na mna nepríde lebo je tam jedno unyverzálne konto čo použývajú všeci...

        toto má ale nevýhodu že budem musieť ísť pokaždé na to isté pc.

        tomolc

        PS:
        ale to nespravím pretože sa to nemá a naviše je to hrozne suchárske. Ja som skorej hladal niečo "elegantné" a fungujúce na vicerých pc....

        PS2: ako do toho zapadá embeded system?
        tomolc